Denní souhrn zpráv

Firma Imoba vrátí padesátimilionovou dotaci na stavbu Čapího hníza

Společnost Imoba z holdingu Agrofert se chystá vrátit dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo ve výši 50 miliónů korun. Vrácení peněz bude příští týden schvalovat výbor Regionálního operačního programu Střední Čechy. Ten už dřív rozhodl, že Imoba má dotaci vrátit do konce června. Pokud by společnost Imoba dotaci dobrovolně nevrátila, hrozilo by jí správní řízení. Imoba zároveň oznámila, že dobrovolné vrácení dotace neznamená přiznání, že by firma peníze zneužila. Kvůli údajnému dotačnímu podvodu při stavbě Čapího hnízda policie stíhá sedm lidí, včetrně premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.

Policie navrhla obžalovat pět lidí za převoz nelegálních migrantů

Čeští policisté navrhli obžalovat pět lidí, kteří podle nich organizovali převozy nelegálních migrantů z Blízkého východu do Německa. Jde o tři Čechy, Egypťana a Ukrajince. Informovala o tom Národní centrála proti organizovanému zločinu. Mezinárodní gang fungoval nejméně od května do srpna 2015. Kriminalisté za tu dobu odhalili převoz celkem 74 migrantů ze Sýrie, Iráku a taky z Afghánistánu. Pašeráci lidí chtěli za cestu do Německa v přepočtu 13 až 26 tisíc korun za osobu. Za umožnění nedovoleného překročení hranic jim hrozí až 8 let vězení.

Ceny nafty i benzinu dál mírně klesají

Ceny pohonných hmot v Česku za minulý týden znovu mírně klesly. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Za benzin teď řidiči zaplatí průměrně 33 koruny a 37 haléřů za litr, nafta stojí průměrně 32 korun a 51 haléřů. Na nejvíc peněz vyjde řidiče doplnění nádrže v Praze. Naopak nejlevnější je palivo u čerpacích stanic v Jihočeském kraji. Ceny na byly začátku června nejvýš za posledního 3 a půl roku. Od poloviny měsíce se ale snižují.

ÚS zamítl stížnost majitele solární elektrárny, který chtěl náhradu za speciální daň

Ústavní soud zamítl stížnost majitele solární elektrárny v Čáslavi. Ten chtěl od státu náhradu skoro tři miliony korun za takzvaný solární odvod. Speciální daň, kterou vláda zavedla v roce 2009 kvůli předchozímu zvýhodnění výkupu sluneční energie, měla původně platit tři roky ale Parlament její účinnost prodloužil. Provozovatelé odvod kritizovali jako protiústavní zásah do svého podnikání a podávali na stát žaloby. Rozhodnutí Ústavního soudu je důležité i pro další podobné případy, protože potvrzuje dosavadní rozhodování českých soudců.

Politici i zástupci armády uctili památku generála Heliodora Píky

Zástupci vlády a velení armády uctili u pamětní desky v pražských Dejvicích památku generála Heliodora Píky. Veterána obou světových válek a vojenského diplomata komunistický režim popravil před 69 lety. Ve vykonstruovaném procesu ho třídní justice odsoudila k trestu smrti oběšením za špionáž a zradu. Generál Píka zemřel 21. června 1949 ve věznici na Borech. Zinscenovaný soud s generálem Píkou patří spolu s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.

Ve Strážnici začal největší evropský mezinárodní folklórní festival

Mezinárodní folklorní festival začal ve čtvrtek ve Strážnici. V zámeckém parku a skanzenu se během čtyř dnů návštěvníkům představí soubory z České republiky, ale také z Ruska, Číny nebo Indonésie. Celkem vystoupí ve Strážnici na 3500 účinkujících z Česka a 300 ze zahraničí. V sobotu odpoledne je na programu průvod městem a oblíbená soutěž tanečníků verbuňku. Loni dorazilo do festivalového areálu 33.000 platících diváků, letos pořadatelé očekávají podobnou návštěvnost.

Štefánikova hvězdárna má 90 let, ročně ji navštíví 40 tisíc lidí

Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně oslaví 24. června 90 let od svého otevření. Ročně ji navštíví 40.000 návštěvníků, desetkrát tolik, co plánovali její tvůrci při otevření v roce 1928. Hvězdárna patří mezi podobnými observatořemi ve světě mezi ty s největší dobou pozorování ročně, a to až 2000 hodin. Uvedli to zástupci hvězdárny na čtvrteční tiskové konferenci, kterou uspořádali v poledne, jen pár minut před začátkem astronomického léta. Hvězdárna vznikla v roce 1928, ročně je otevřena 2000 hodin, což je podle ředitele hvězdárny ve světě rarita.

Československý fotbalový Superpohár byl na žádost policie zrušen

Československý Superpohár mezi fotbalisty Slovanu Bratislava a Slavií Praha se v pátek 29. června neuskuteční. Krajské ředitelství policie v Bratislavě požádalo o jeho zrušení z bezpečnostních důvodů. Vysvětlilo to nedostatkem policistů vzhledem k tomu, že budou od rána hlídat u škol a v době zápasu také na nedalekém festivalu. Fotbalová asociace ČR a Slovenský fotbalový svaz nyní řeší, zda bude možné zápas sehrát v novém termínu, nebo bude zrušen úplně.

Počasí

V pátek bude většinou oblačno, odpoledne na většině území přeháňky. Hlavně v Čechách ojediněle bouřky. K večeru se vyjasní. Teploty 13 až 17 stupňů, na jihovýchodě a východě Moravy až 20 stupňů Celsia.