Denní souhrn zpráv

Ministr Pelikán končí v politice, v případné další vládě nebude

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už nebude v další vládě a v politice skončí. Řekl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Odejít chce také ze Sněmovny, neřekl ale kdy. Rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO. Jeho členem ale zůstane.

Pelikán v rozhovoru uvedl, že zůstane v současné vládě, protože kabinet je v demisi, a sám tedy již demisi podat nemůže. Mohl by pouze požádat prezidenta, aby ho z funkce uvolnil. Nechce ale přidělávat práci svým kolegům. O odchodu uvažoval delší dobu, k rozhodnutí přispěl i jeho verdikt o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. "Očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě," vysvětlil Pelikán.

Sjezd ČSSD zvolil místopředsedy

Řadovými místopředsedy ČSSD zvolil sjezd v Hradci Králové poslance Romana Onderku, krajskou radní z Vysočiny Janu Fialovou, poslance Jaroslava Foldynu a pardubického hejtmana Martina Netolického. Bývalý brněnský primátor Onderka se v únoru neúspěšně ucházel o funkci statutárního místopředsedy, předčil ho však bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Pátého řadového místopředsedu vybere ústřední výkonný výbor strany.

Delegáti sjezdu řešili také neúspěšné jednání o vládě s hnutím ANO. Vzali na vědomí páteční usnesení, ve kterém předsednictvo schválilo ukončení jednání o vládě s hnutím ANO. Pro se vyslovilo 277 přítomných delegátů, 20 hlasovalo proti, 17 sociálních demokratů se zdrželo.

Společnost ArcelorMittal plánuje prodej svých hutí v Ostravě, uvedl server Seznam Zprávy

Nadnárodní ocelářská společnost ArcelorMittal chce prodat své ostravské hutě. Zástupci firmy podle serveru Seznam Zprávy jednali s českým ministerstvem průmyslu a taky s odbory. Hutě v Ostravě zaměstnávají téměř 7 tisíc lidí. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula Seznamu řekl, že se mu okolnosti transakce nelíbí a že prodej nejspíš nebude jednoduchý. Závody by podle Středuly mohl převzít stát jako jejich bývalý vlastník.

ArcelorMittal se chce ostravského závodu zbavit výměnou za souhlas Evropské komise s koupí hutí v Itálii. Komise od konce loňského roku prověřovala, jestli společnost díky akvizici v italském Tarantu nezíská příliš velký tržní podíl.

Lidé opět uklízeli Česko, zapojily se jich tisíce

Ve stovkách českých měst a vesnic se opět konala akce Ukliďme Česko. Do jarního úklidu měst, vesnic a přírody se po celé zemi zapojily tisíce dobrovolníků. Akci pořádá spolek Ukliďme Česko a Svaz ochránců přírody a zapojují se do ní školy, hasiči, sportovci, různé spolky, firmy a jednotlivci, kterým místní organizátoři rozdávají rukavice a pytle na sesbíraný odpad.

Loni se do úklidu přírody pustilo na 2500 místech téměř 100.000 lidí. Sesbírali přes 1500 tun povalujícího se odpadu. Úklid už se konal na řadě míst v pátek, pokračuje v neděli i o dalším víkendu.

Pražský půlmaraton vyhrál Keňan Kimeli, Vrabcová překonala český rekord

Eva Vrabcová Nývltová překonala na pražském půlmaratonu 24 let starý český rekord Aleny Peterkové. Časem 1:11:01 ho vylepšila o jednu sekundu. V ženské kategorii dlouho bojovala o světový rekord Keňanka Mellyová, která za ním nakonec o 13 sekund zaostala, její čas byl 1:05:04. Závod vyhrál Keňan Benard Kimeli, vítěz podzimní desítky v Praze se při druhém půlmaratonu v životě dostal pod 60 minut. Díky zrychlení na posledním kilometru proběhl cílem v čase 59:47.

Biatlonistka Koukalová nebude závodit v příští sezoně

Biatlonistka Gabriela Koukalová nebude závodit ani v příští sezoně. Osmadvacetiletá mistryně světa ve sprintu z roku 2017, která kvůli potížím s lýtky přišla o olympijskou sezonu, si nyní návrat si neumí představit. Loňská Sportovkyně roku to řekla serveru Sport.cz při akci Ukliďme svět, ukliďme Česko, jejíž je patronkou a do které se ve středočeských Hořovicích osobně zapojila.

Koukalová naposledy závodila loni 19. března. Kvůli bolavým lýtkům nemohla od loňského léta naplno trénovat a nezúčastnila se ani olympijských her v korejském Pchjongčangu.

Tenisté zdolali Izrael a v září budou hrát o návrat mezi elitu DC

Jiří Veselý s Adamem Pavláskem zařídili výhru českých tenistů ve 2. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru. V dnešní čtyřhře zdolali na antuce v Ostravě Jišaje Oliela a Jonathana Erlicha 6:2, 3:6, 6:3, výběr kapitána Jaroslava Navrátila vede nad Izraelci 3:0 a v září si zahraje o návrat do Světové skupiny. Konečnou podobu výsledku dá za rozhodnutého stavu závěrečná dvouhra.

Baráž se uskuteční 14. až 16. září, losovat se bude ve středu. Češi se nevejdou mezi nasazené týmy a narazí na poražené z letošního 1. kola Světové skupiny - Švýcarsko, Austrálii, Velkou Británii, Kanadu, Srbsko, Maďarsko, Japonsko nebo Nizozemsko.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo a na Moravě, ve Slezsku a na severovýchodě Čech místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C.