Denní souhrn zpráv

ČSÚ: Český export loni dosáhl rekordních 4,2 bilionu korun

Export tuzemských firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Český statistický úřad. Podíl českého exportu do EU zůstal na úrovni 83,7 procenta. "Čeští exportéři jsou na hranici svých výrobních možností a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. V růstu jim brání hlavně nedostatek pracovní síly a poslední dobou i nedostatek materiálu," uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle Asociace exportérů na letošní rok nelze počítat s dalším významným růstem exportu. "Protože zcela určitě dojde k dalšímu posilování koruny. Automobilový průmysl jako tradiční tahoun vývozu v tuto chvíli již ve třech skupinách ze šesti (podle členění ČSÚ) zaznamenává stagnaci, či dokonce propad proti roku 2016," uvedl v lednu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loňský rekordní export zůstane podle něj v dalších letech pravděpodobně nepřekonán.

Ministerstvo chce zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně od 2019

Se zrušením superhurbé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmů fyzických osob 19 a 24 procent počítá ministerstvo financí od ledna příštího roku. Dnes je u daně z příjmu fyzických osob zavedena superhrubá mzda a 15procentní daň. Superhrubá mzda vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů. Podle odborníků oslovených ČTK změny nechají daňové zatížení prakticky na současné úrovni.

Hilšer bude na podzim kandidovat do Senátu

Neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer bude na podzim kandidovat do Senátu. O hlasy voličů se bude ucházet v Praze, zatím se ale nerozhodl, ve kterém ze čtyř pražských senátních obvodů to bude. V současné době ještě jedná s politickými stranami o případné podpoře, řekl ČTK. Podle Hospodářských novin jednal se zástupci ODS a TOP 09, podle serveru iDnes.cz by se měl setkat také s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Hilšer podotkl, že v prezidentské volbě dostal poměrně vysokou voličskou podporu, a nechtěl by ji proto "zahodit". V úvahu podle něj připadalo zapojení do komunální politiky nebo do Senátu. Další známou osobností, která se bude ucházet o senátorský mandát, bude bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, kterého podpořili Starostové a nezávislí.

ČR je připravena diskutovat o zvýšení příspěvků do rozpočtu EU

Česká republika je připravena diskutovat o zvýšení příspěvků členských zemí do rozpočtu Evropské unie (EU), aby bylo možné zaplnit mezeru způsobenou odchodem Británie. Vyplývá to z vyjádření ministerstva financí na dotaz ČTK. Zástupce Maďarska v pátek uvedl, že osm východoevropských států EU zvýšení příspěvků členských zemí do rozpočtu bloku podpoří. Podle informací českého ministerstva financí ale automatická podpora na jednání v Budapešti od všech těchto zemí nezazněla. To, zda Česko vyšší objem rozpočtu EU skutečně podpoří, bude podle ministerstva záležet na struktuře výdajů budoucího rozpočtu EU.

Některé zdravotní registry se nevyužívají, padne trestní oznámení

Stát za zdravotnické registry zaplatil za devět let téměř 130 milionů korun, některé se ale nepoužívají, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Odhalil možné porušení rozpočtové kázně za 27 milionů korun. Problémy podle kontrolorů působilo také opožděné vytvoření strategii elektronizace zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví kvůli registrům podá trestní oznámení.

Za téměř 130 milionů korun vzniklo od roku 2009 do loňska 43 zdravotnických registrů, jejich roční provoz stál víc než 70 milionů korun. Kvůli chybějící strategii elektronizace byly například vytvořeny dva registry za více než 4,7 milionu korun, které nebyly nasazeny do ostrého provozu nebo nebyly využívány. Z nich Registr intenzivní péče nebyl spuštěn, protože nemocnice do něj nevložily svá data. Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy přitom registr pořídilo bez pověření ministerstva, nenutily ho k tomu ani zákony.

Čtyři města se spojila k řešení bezdomovectví

Tři města a jedna pražská čtvrť uzavřely partnerství, které jim má pomoci řešit bezdomovectví na jejich území. Do jara chtějí mít nové sociální byty, přemístit rodiny z ubytoven do běžných bytů či zavést bydlení s podporou sociálních pracovníků. ČTK o tom informovala Platforma pro sociální bydlení. Zapojily se Brno, Benešov, Liberec a Praha 7. Spolupracují s neziskovými organizacemi a sociology. Podle platformy snížení počtu lidí v nejistém bydlení či bez domova brzdí to, že Česko dosud nemá zákon o sociálním bydlení. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi ve svém programovém prohlášení slíbila, že normu nachystá. Má ji vypracovat ministerstvo pro místní rozvoj. Zákon o sociálním bydlení slibovala už minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Do Sněmovny se předloha dostala až krátce před koncem volebního období, takže ji resort nestihl prosadit. Brzdou byly rozdílné představy o sociálním bydlení, a to hlavně v tehdejší koalici ČSSD, ANO a lidovců. Výhrady měla ale i opozice.

V havarijním stavu je v Česku skoro 90 mostů

Skoro 90 mostů v České republice je v havarijním stavu. Český rozhlas to zjistil z údajů od Ředitelství silnic a dálnic a krajských úřadů. Celkem mají kraje a ŘSD ve správě skoro 18 tisíc mostů. V havarijním stavu je teď na dálnicích a silnicích prvních, druhých a třetích tříd 89 mostů. Nejvíc z toho je jich na jižní Moravě - 29. Jak ale uvedl expert z Fakulty stavební ČVUT v Praze Tomáš Rotter, nesmíme zapomínat ani na mosty, které se havarijnímu stavu blíží. Na té sedmibodové škále sice nejsou na nejhorším sedmém stupní, ale třeba na pětce nebo šestce. Silničáři na mostech v havarijním stavu většinou udělali nějaké provizorní úpravy, nebo třeba svedly provoz obousměrně jenom do jednoho pruhu, aby se konstrukce tolik nezatěžovala. Některé mosty jsou ale úplně zavřené, nebo na ně můžou jenom chodci a cyklisti. Takhle to vyřešil třeba Královéhradecký kraj u všech tří svých mostů v havarijním stavu. A stejná situace je na Libeňském mostě v Praze.

Ministr Milek podporuje stavbu přehrad i kanálu od Dunaje

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) podporuje jak výstavbu větších přehrad, tak i úvahy o stavbě kanálu, který by propojil Dunaj s Moravou. Bez něj by v případě katastrofálního sucha nebylo možné Moravu zásobovat vodou, řekl v rozhovoru s ČTK. Chtěl by také zjednodušit budování vodních nádrží do hektarové velikosti, během prvního pololetí letoška, pokud bude ve funkci, plánuje poslat do meziresortního připomínkového řízení novelu vodního zákona, která se suchem zabývá. Stát aktuálně zvažuje stavbu šesti nádrží - Nové Heřminovy na Bruntálsku, Skalička na Bečvě, Vlachovice ve Zlínském kraji, Pěčín v Královéhradeckém kraji a Senomaty se Šanovem ve středních Čechách. Minulé roky podle Milka ukázaly, že se sucho v ČR projevuje ve stále více lokalitách.

Praktičtí lékaři budou moct předepisovat i léky na cukrovku nebo astma

Ministerstvo zdravotnictví chce dát praktickým lékařům větší pravomoci v předepisování léků. Má to mimo jiné usnadnit péči o chronické pacienty, jako jsou třeba diabetici nebo astmatici. Vyplývá to z koncepce primární péče, na které pracuje ministerstvo zdravotnictví. Nově by tak praktik mohl předepisovat léky na cukrovku, astma nebo atopické ekzémy. Pacienti by tak už nemuseli pro recept chodit ke specialistovi. Ti by se díky tomu mohli věnovat složitějším případům.

Linka bezpečí: Stoupá počet dětí, které čelí potížím na internetu

Počet dětí, které čelí kyberšikaně či obtěžování na internetu, stále roste. Na Linku bezpečí se jich loni obrátilo nejvíce od roku 2007. S problémy v kyberprostoru pomáhali konzultanti v minulém roce 624 dětem, zatímco před deseti lety čtyřiceti. V souvislosti se Dnem bezpečného internetu, který bude v úterý, to ČTK sdělil vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Počet dětí, které sdílí své intimní fotky a videa na internetu, se podle loňského průzkumu za posledních pět let zdvojnásobil. V případě zneužití intimních materiálů se děti bojí někomu svěřit. Dvě třetiny rodičů se tak o problémech svého dítěte nedozví.

V e-mailech nejčastěji děti psaly o problémech s rodinou a týráním. Na chatu se konzultanti Linky bezpečí věnovali hlavně dětem s psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkosti nebo sebepoškozování. Celkem šedesátkrát museli loni kontaktovat policii, záchranou službu nebo sociálně-právní ochranu dětí.

V ČR byl objeven nový druh pavouka, ohrožují ho ale husté lesy

V České republice byl objeven nový druh pavouka. Takzvaná šestiočka vidlozubá se vyskytuje v řídkých doubravách v teplých oblastech jižní Moravy a východních Čech, nejdále na západ pak na teplých stráních u obcí Hradčany a Žehuň u Poděbrad. Ohrožuje ji ale zahušťování lesů. ČTK o tom informoval Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Pavouk je nezaměnitelný dopředu namířenými prohnutými kusadly. Živí se výhradně opancéřovanými korýšky - stínkami a svinkami. Latinské jméno šestiočky vidlozubé je Dysdera cechica.

Ptákem roku 2018 se stal sýček obecný, nejohroženější sova

Ptákem roku 2018 se stal sýček obecný. Tato sova patří mezi velmi ohrožené druhy, v Česku jich žije pouze 100 až 300 párů. Česká ornitologická společnost (ČSO) udílí titul Pták roku pravidelně. Vybráním sýčka chtějí upozornit na snižující se bohatost ptačích druhů v přírodě vlivem působení člověka. Na počátku 20. století byl sýček nejhojnější sovou, dnes je naopak nejohroženější. "Jeho dramatický úbytek přitom přímo souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sýčka lze vlastně považovat za ukazatel zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Proto si tento opeřenec rozhodně zaslouží naši pozornost," uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Sýčci původně hnízdili v dutinách stromů, později se začali stahovat k lidským sídlům a dnes hnízdí výhradně v budovách. O svá hnízda přicházejí při rekonstrukcích či zateplování. Vadí jim také úbytek luk a pastvin, na kterých loví potravu. Pokud se takové místo zastaví nebo nechá zarůst vysokou travou, sýček přijde o zdroj potravy.

Erbanová našla v Nizozemsku nový domov, odchodu z Čech nelituje

Rychlobruslařku Karolínu Erbanovou čekají třetí olympijské hry, poprvé však na vrcholnou akci neodlétala z Čech. Po hrách v Soči opustila tréninkovou skupinu Martiny Sáblíkové a přestěhovala se do Nizozemska, kde se již čtvrtým rokem připravuje a žije. Do Pchjongčchangu proto minulý týden vyrazila z Amsterodamu. Nečekané rozhodnutí přesunout se do Nizozemska s odstupem času považuje za nejlepší krok, jinak by se prý rychlobruslení v současnosti možná už ani nevěnovala. Od dlouholeté kamarádky Sáblíkové a trenéra Petra Nováka po Soči odešla hlavně proto, že se chtěla soustředit na kratší tratě a cítila, že společná příprava s královnou dlouhých distancí není ideální. Kvůli tomu však přišla o manažerskou podporu a musela si vše řídit sama. V minulosti měla rodačka z Vrchlabí lepší výsledky na kilometru, momentálně se jí ale více daří na pětistovce, na které letos získala bronz na mistrovství Evropy a v průběžném pořadí Světového poháru je třetí.

Hokejisté zavzpomínali na Nagano, u výročí nechyběl ani Jágr

Členové zlatého týmu hokejistů z olympijských her 1998 v Naganu si při slavnostním setkání v Síni slávy českého hokeje v Galerii Harfa v Praze připomněli dvacáté výročí historického triumfu. Mezi sedmnáctkou tehdejších reprezentantů nechyběl ani jediný aktivní hráč Jaromír Jágr. Hrdinové z Nagana také položili květiny u hrobu hlavního trenéra úspěšného mužstva Ivana Hlinky na pražských Olšanských hřbitovech. V Síni slávy po přípitku s prezidentem Českého svazu ledního hokeje Tomášem Králem dostali na památku zlaté mince s Hlinkovým portrétem. Sami také předali skleněného lva pro štěstí kouči Josefu Jandačovi a útočníkovi Janu Kovářovi, kteří v příštích dnech vyrazí bojovat o úspěch pod pěti kruhy v Pchjongčchangu.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C, ojediněle kolem -13 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C.