Denní souhrn zpráv

Konzuláty na Ukrajině posílí, aby vyřídily 20.000 žádostí o práci

Ministerstvo zahraničí zvýší kapacity, aby mohlo vyřídit ročně až 20.000 žádostí z Ukrajiny o práci v Česku, tedy zhruba dvojnásobek současného počtu. Víc zaměstnanců by mělo do ČR přicházet i z Mongolska a Filipín, kde začnou platit pravidla podobná jako pro Ukrajinu. Úřad sonduje i pracovní trh Srbska a Běloruska. Po jednání vlády to uvedl šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO). Rozšíření služeb konzulátů bude podle něj stát 50 milionů korun. Současně uvažuje o navýšení poplatku za žádost.

V Sedlčanech skončí výroba sýrů

V Sedlčanech na Příbramsku skončí tradiční výroba sýrů. Společnost Savencia Fromage & Dairy Czech Republic ji chce kvůli zvýšení efektivity do roka a půl postupně přesunout do závodu v Hesově na Havlíčkobrodsku. ČTK to po jednání s vedením firmy řekli starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS) a ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Příbrami Renata Malichová. V sedlčanském závodě pracuje téměř tři sta lidí. Podle Buriana jde o špatnou zprávu pro město. "Ta fabrika tu má svou téměř sedmdesátiletou historii, má tradiční výrobu, která odtud zmizí. A to je asi největší ztráta včetně těch pracovních míst," uvedl Burian. Výroba v Sedlčanech má být snižována postupně, ukončení je plánováno příští rok v květnu. Odcházejícím lidem chce firma vyplatit nadstandardní odstupné.

Pracovníci úřadu práce plánují, že vyjedou přímo za zaměstnanci sýrárny. "Sestavíme výjezdovou jednotku, která bude s těmi lidmi jednat a nabízet jim místa," uvedla Malichová. Cílem je, aby plynule přešli na jiné pozice nebo zaměstnanecké rekvalifikace. Část pracovníků chce firma přesvědčit k odchodu na Vysočinu. V Sedlčanech je podle Buriana zatím nízká nezaměstnanost kolem 3,5 procenta, sýrárna ale patří mezi největší zaměstnavatele. Otázkou je, jaký bude další osud obchodní značky Sedlčanský, pod níž se prodávají známé hermelíny a další výrobky.

ČNB zvýšila úrokové sazby, půjčky zřejmě zdraží

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Pro zvýšení úrokových sazeb hlasovala bankovní rada jednomyslně. Prognóza ČNB podle guvernéra Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, je to ale podmíněno dalším ekonomickým vývojem. Někteří ekonomové nevylučují, že ČNB letos zvýší sazby víckrát. Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Například předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček očekává průměrnou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí s pětiletou fixací těsně pod třemi procenty. I podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je doba rekordně levných hypoték pryč.

Visegrádská skupina musí podle Stropnického nabízet vlastní řešení

Státy Visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) by měly předkládat vlastní řešení problémů EU. Po jednání se svým maďarským protějškem to řekl český ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó znovu také odmítl globální pakt o migraci, který připravuje OSN. Z jednání o paktu již před měsícem vystoupily Spojené státy. Ministři v Černínském paláci mluvili také o potřebě zemí Visegrádu důrazně prosazovat v EU společné pozice. Maďarsko, Česko a Polsko jsou kvůli nedodržení kvót v soudním sporu s Evropskou komisí.

Protidrogová agenda se nepřesune na ministerstvo zdravotnictví

Protidrogová agenda se nebude přesouvat z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví. Dohodli se na tom premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Možný přesun protidrogové politiky kritizovaly v posledních dnech opoziční strany, podle kterých by to mohlo boj proti drogám oslabit. Vobořil s premiérem jednal také o prioritách protidrogové politiky. Prosazujeme odborný a vyvážený přístup, který zahrnuje represi, prosazujeme prevenci a léčbu," uvedl Vobořil.

V Kamenici n. L. našli veterináři v chovu přes 200 týraných psů

V Kamenici nad Lipou odebrali veterináři přes 200 týraných psů převážně malých plemen a jejich kříženců, které našli u jedné chovatelky doma. V jejich obytných prostorech a klecích nebyly odklízené výkaly. Psi byli zanedbaní, měli choroby i přerostlé drápy. Veterináři zvířata rozmístili do více než deseti útulků po republice. Ženu vyšetřuje policie, řekl ČTK zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. "Rozsahem a mírou porušení podmínek pro chov zvířat se jedná o zcela výjimečný a doslova odstrašující případ," prohlásila veterinární správa. Radnice v Kamenici nad Lipou podle místostarosty města Jaromíra Paříka řešila stížnosti sousedů na zápach z chovu psů přes deset let, opakované pokuty chovatelce byly neúčinné. Místní předpokládali, že v rodinném domě bude několik desítek psů, konečné číslo všechny šokovalo.

V pokladničkách Tříkrálové sbírky bylo rekordních 112 milionů Kč

Výtěžek z pokladniček letošní Tříkrálové sbírky byl rekordních 112,3 milionu korun, o 13 milionů více než loni. Celkový výnos včetně dárcovských SMS a přímých darů na účet sbírky bude znám na jaře. ČTK o tom informoval Jan Oulík z Charity ČR, která sbírku každoročně pořádá. Pokladniček bylo po celé zemi 22.767. Součástí sbírky byl také Tříkrálový koncert, který 7. ledna odvysílala přímým přenosem Česká televize. Lidé v jeho průběhu odeslali dohromady 33.139 dárcovských SMS v hodnotě 1,823.831 Kč, což je o třetinu více než loni. Peníze ze sbírky mají pevně stanovené rozdělení. Nejvíc pomáhají přímo v místě, kde se vybraly. Získávají je projekty místních charit, loni jich bylo několik set. V regionech zůstává 65 procent peněz. Dalších 15 procent výnosu sbírky připadá na projekty diecézních charit, pět procent jde na celostátní projekty a pět na režii sbírky.

Zbylých deset procent míří do zahraničí. Loni byly peníze využity například na podporu Centra zdravotně sociální péče Grigorauca v Moldavsku, na nákup palivového dřeva pro Domov pokojného stáří Naděje na Zakarpatské Ukrajině či potravinové balíčky pro lidi žijící v oblasti konfliktu na východní Ukrajině.

Kampaň na podporu vědkyň

Národní kontaktní centrum - gender a věda sociologického ústavu Akademie věd zahajuje kampaň na podporu žen a dívek, které se věnují vědě. Připomenout v ní chce některé vynálezkyně a inovátorky a vybídne k tomu, aby lidé sami přicházeli se zlepšovacími návrhy na pomoc ženám. ČTK to sdělila Naděžda Straková z kontaktního centra. Kampaň potrvá do 11. února, na který připadá mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

Podle Strakové si při vyslovení slova vynález většina lidí vybaví Edisona, Bella, Křížíka či dokonce Járu Cimrmana. Jména vynálezkyně myčky na nádobí Josephine Cochraneové či stěračů Mary Andersonové, autorky ponorkového dalekohledu a podmořské svítilny Sarah Matherové či Grace Hopperové, která vyvinula první kompilátor pro počítačový programovací jazyk, obvykle nikomu nic neříkají. "Přitom jejich inovace ovlivnily miliony životů a znamenaly průlom ve vývoji průmyslu," dodala Straková.

Ministerstvo odebralo ze seznamu schválených učebnic nový atlas světa

Ministerstvo školství odebralo ze seznamu schválených učebnic školní atlas světa společnosti Kartografie Praha, na kterém je vyznačené území teroristické organizace Islámský stát a Krym anektovaný Ruskem. Nové školní atlasy schválilo ministerstvo školství loni v červnu a říjnu, ačkoli ČR neuznává ruskou anexi Krymu ani území takzvaného Islámského státu. Na konci roku si proto na ministerstvu zahraničí na atlasy stěžovali velvyslanci Ukrajiny a Gruzie.

Mendelovo muzeum vystaví originál klíčového vědeckého rukopisu

Návštěvníci Mendelova muzea v Brně uvidí od pátku originál rukopisu Gregora Johanna Mendela s názvem Pokusy s rostlinnými hybridy z roku 1865. Jde o výjimečný dokument, precizní vědeckou práci představující počátky vědního oboru genetika. Stejně tak se v pátek otevře nové Muzeum starobrněnského opatství, kde Mendel žil a pracoval. Obě muzea budou navzájem propojená, uvedla Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity. Rukopis je extraktem desetileté Mendelovy práce, kdy dělal pokusy s rostlinami, nejvíce s hrachem. "Práci koncipoval fenomenálně v mnoha ohledech a dodnes slouží jako vynikající vzor podoby vědecké práce a vědeckých postupů," uvedl se ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál. Mendel jej tehdy poslal na 120 adres po celém světě, odezva však byla nulová a až po desetiletích jej znovu objevili jeho následovníci, kteří se zabývali genetikou.

Mumie i předměty mrtvých jsou k vidění na pražském Výstavišti

Mumifikovaná lidská i zvířecí těla z celého světa a předměty, které doprovázely mrtvé na jejich poslední cestě, jsou k vidění na Výstavišti v pražských Holešovicích. Exponáty z Egypta, Severní a Jižní Ameriky a Evropy na výstavu zapůjčili soukromí sběratelé, světová muzea, univerzity i vědecké organizace. Lidé si je mohou prohlédnout do konce června. Jak za pořádající agenturu JVS Group uvedla Květa Havelková, výstava dává ucelený pohled na to, jak vypadaly pohřební rituály. Lidé na výstavě mohou vidět nejen staré egyptské a jihoamerické mumie, ale i mumii, která byla vytvořena v roce 1994 na americké univerzitě v Marylandu. Mezi exponáty je také mumie ze zaniklého kostela svatého Vojtěcha, který stál u pražské Prašné brány. V 19. století tu byla objevena podzemní krypta s několika těly, která byla díky vhodné teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu přirozeně mumifikována.

V Praze se otevře knihovna romské literatury

Dvanáctihodinovým maratonem čtení zahájí provoz pražská knihovna romské kultury Romafuturismo. Zaměřit se chce na emancipaci diskriminovaných etnik a kultur. Kromě děl romských autorů proto nabídne například i tituly afrických spisovatelů. Knihovna má také v plánu zvát žijící romské autory nebo vyjíždět do míst s větším zastoupením romských komunit. Kolekce děl romských spisovatelů začala vznikat díky iniciativě umělkyně Ladislavy Gažiové. Knihovnu vnímá také jako platformu pro setkávání nad kulturními a politickými tématy, prezentaci autorů a romských osobností.

Jágr netuší, jestli se jeho kariéra v NHL uzavřela

Hokejový útočník Jaromír Jágr sám netuší, jestli se jeho bohatá kariéra v NHL definitivně uzavřela. Stále platná roční smlouva s Calgary, které jej uvolnilo do Kladna, mu umožňuje návrat. Pětačtyřicetiletý druhý nejproduktivnější hráč historie NHL je především rád, že mu při potížích s kolenem Flames umožnili dohrát sezonu v Česku a je podle svých slov realista. "Zažíval jsem zápasy, že jsem se vyloženě těšil a po dvou třech střídáních jsem si říkal: 'Máš to zapotřebí?' I maséři mi říkali, že se vyloženě trápím," popsal poslední týdny v Calgary. Na otázky typu, zda byl duel Calgary s Chicagem 31. prosince jeho posledním zápasem v nejlepší lize světa, Jágr odpověď nemá. "To bych také rád věděl. Beru to tak, že jsem momentálně na Kladně a můj cíl je dostat se do formy a pomoct mužstvu dostat se do play off, do baráže a pokusit se vybojovat extraligu," řekl Jágr novinářům. O budoucnosti v NHL prý vůbec nepřemýšlí. "Věřím, že co bude, to bude. I věci, které nebyly moc pozitivní, se postupem času ukázaly jako nejlepší, co se mi mohly stát," uvedl Jágr.

Jágr nastoupí za Kladno poprvé v sobotu. Rytíře o víkendu čeká venkovní duel 46. kola první ligy s Benátkami nad Jizerou. Ty požádaly v případě Jágrova startu o přesunutí utkání do Liberce. Jágr, jehož trápí potíže s kolenem, poprvé s týmem Kladna trénoval.

Počasí

Oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.