Denní souhrn zpráv

Zeman jmenuje Babiše premiérem 6. prosince

Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše (ANO) premiérem ve středu 6. prosince. Novou vládu jmenuje ve středu 13. prosince. Babiš to řekl po jednání se prezidentem na Hradě. Jména ministrů na přání Zemana nezveřejní, protože s nováčky ve vládě se chce prezident setkat. Výhrady ke kandidátům zatím neměl, řekl Babiš.

Zbývajícím místopředsedou Sněmovny se stal Petr Fiala (ODS)

Poslanci zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. V předchozí volbě minulý týden neuspěl, což posléze vyvolalo spory a kritiku ze stran sdružených v Demokratickém bloku. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek před volbou přislíbil Fialovi za svůj klub podporu, naopak klub SPD ohlásil, že Fialu nepodpoří. SPD vadí to, že občanští demokraté minulý týden na oplátku nepodpořili předsedu jejich hnutí Tomia Okamuru na místopředsedu Sněmovny.

Armáda si pořídí v blízké budoucnosti bojové drony

Česká armáda po roce 2020 zakoupí dron s bojovými schopnostmi. Nyní používá několik druhů průzkumných bezpilotních prostředků. Vojsko by mělo do roku 2025 do dronů investovat miliardu korun, řekl na tiskové konferenci po veřejné části velitelského shromáždění české armády náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Na generálním štábu také začne výstavba schopností ochrany kyberprostoru. Podle Bečváře se v příštím roce zvýší české zapojení v Afghánistánu a Iráku. Pokud záměr odsouhlasí Parlament, na misích by v jednom okamžiku mohlo být až 650 českých vojáků oproti současným asi 400. Bečvář v proslovu před armádními veliteli tvrdě kritizoval, jak byly v minulosti sníženy schopnosti armády. Financování armády se výrazně snížilo v době hospodářské krize, od roku 2014 vyčleněné finance rostou. Bečvář poznamenal, že příští rok armáda počítá s příchodem 2000 nových vojáků. Letos jich dosud podle něj přijala více než 2170 a naplněnost útvarů armády tak dosáhla 83 procent.

Prezident Miloš Zeman na shromáždění řekl, že by se měl nejen zvyšovat počet vojáků, ale za důležitý označil i příchod talentovaných lidí. Přimluvil se opět za to, aby Česko vydávalo na obranu dvě procenta HDP, jak se zavázalo při vstupu do NATO. Podotkl, že v minulosti byl dvouprocentní závazek plněn a všichni to považovali za samozřejmost. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je reálné cíle dosáhnout v roce 2025.

ČR by mohla poskytnout až 180 milionů na obnovu Iráku

Česká republika by mohla v příštích letech poskytnout 180 milionů korun na pomoc při stabilizaci a obnově Iráku. Společný návrh ministerstev zahraničí, obrany a vnitra počítá s humanitárními a rozvojovými projekty nebo s aktivitami zaměřenými na posílení bezpečnosti. Podporu pro Irák považují resorty za přínosnou vzhledem k tomu, že stabilita země je klíčová pro posílení bezpečnosti celého blízkovýchodního regionu. Česko poskytuje Iráku pomoc dlouhodobě. Dokument připravený k projednání ve vládě vytyčuje cíle a finanční rámec pro období mezi roky 2018 až 2021.

Aktuální pomoc Česka Iráku vychází z vládního programu na roky 2015 -2017. Ministerstvo zahraničí v tomto období poskytlo 150 milionů korun na pomoc obětem konfliktu s Islámským státem. Peníze se využily na zajištění přístřeší, přístupu k pitné vodě i psychosociální pomoc nebo vzdělávání.

Referendum o Vřídelní kolonádě bude, rozhodl krajský soud

O obnově Vřídelní kolonády v podobě z konce 19. století v Karlových Varech budou lidé hlasovat v referendu. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. Zastupitelstvo návrh na vyhlášení referenda zamítlo kvůli nejednoznačnému znění otázky v referendu. Kromě návrhu, aby se město obnovilo kolonádu podle návrhu známých architektů, totiž obsahovala i druhou část o ukončení oprav havarijního stavu současné kolonády. To by podle odborníků mohlo poškodit jímání Vřídla, na němž je postavena velká část lázeňské léčby v Karlových Varech. "Jsme skutečně rozladěni z toho, jak město protlačuje nejdražší variantu řešení okolo zchátralé Vřídelní kolonády. Rekonstrukce, která dle našich informací bude stát 80 až 120 milionů korun namísto městem proklamovaných 40 milionů, prodlouží životnost jen o 15 let a pak město hodlá postavit kolonádu novou asi za 250 milionů korun. A to je vrchol nehospodárnosti, když za 250 milionů a v současnosti i za významného přispění fondů EU může stát kolonáda nová," míní organizátoři referenda. To se bude konat souběžně s prvním kolem prezidentských voleb 12. a 13. ledna 2018.

Asociace: V Česku chybí asi 70 mobilních hospiců

V Česku chybí podle Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče asi 70 mobilních hospiců, které pečují o klienty doma. Mobilních hospiců je nyní kolem 20, lůžkových 16. Z krajů chybí lůžkové zařízení jen na Vysočině. Změnit by se mělo financování domácí péče. Od dubna 2015 proplácí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) péči jako pilotní projekt, podle asociace má ale příliš přísné požadavky.

"Parametry pilotního programu jsou realizovatelné pouze ve městech nad 100.000 obyvatel," uvedla asociace. Jinde podle ní není možné sehnat pro hospicový tým lékaře specializovaného na paliativní péči a dostatečné množství zdravotních sester. Péče tak bude pro dvě třetiny Čechů, kteří žijí v menších městech a na venkově, stále nedostupná. Takzvaná paliativní péče se týká pacientů, u kterých už byla ukončena aktivní léčba a lékaři nepředpokládají dožití delší než půl roku.

Neziskovkou roku je hospic i organizace pro oběti domácího násilí

Nejlepšími neziskovými organizacemi v republice se letos staly ostravská společnost Celé Česko čte dětem, Domácí hospic Vysočina z Nového Města na Moravě a pražská organizace Acorus na pomoc obětem domácího násilí. Ceny Neziskovka roku jim udělila na ceremoniálu v pražském divadle Archa Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS).

Neziskové organizace se staly v poslední době terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích. Někteří politici začali zpochybňovat jejich přínos a volali po omezení dotací. Odborníci na sociální problematiku ale zdůrazňují, že bez prospěšných společností, spolků a dalších organizací by se v Česku mohly zhroutit služby pro seniory, vážně nemocné, postižené a další potřebné. Neziskovky totiž zajišťují péči, kterou neposkytuje stát, ani kraje či města a obce.

Česká společnost AIDS pomoc: Asi 700 lidí s HIV o své nákaze neví

Zhruba sedm stovek lidí s virem HIV v Česku o své nákaze neví. Netuší o ní tak téměř čtvrtina infikovaných. Novinářům to řekl předseda České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Robert Hejzák. Organizace chystá kampaň, která má lidi přivést k testování a případné včasné léčbě. Usiluje také o dostupnost preventivních přípravků. Díky terapii totiž pacienti přestávají být nakažliví. Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v Česku sleduje od října 1985. Od té doby do konce září lékaři evidovali celkem 3100 nakažených - 2664 mužů a 436 žen. Choroba AIDS propukla u 573 osob. Zemřelo 275 lidí. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu přibylo letos za prvních devět měsíců 194 pacientů s virem.

Nominaci Žatce do UNESCO čeká další doplňování

Nominaci Žatce na seznam UNESCO výbor Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS v Paříži kladně ohodnotil. Čeká ji ale ještě další doplňování. Definitivní rozhodnutí padne v létě 2018, řekla novinářům starostka Žatce Zdeňka Hamousová (Volba pro město). Experty například zajímalo vybavení některých dalších chmelařských památek ve světě nebo proč nominace neobsahuje popis procesu vaření piva. "Na Žatci je unikátní zejména pěstování a zpracování chmele. Pivo už z něj pak lze uvařit prakticky kdekoliv na světě," řekla starostka. Žatec jako město chmele je jedinou aktuální posuzovanou českou nominací na seznam UNESCO. Společnou nominační dokumentaci pro Hornický region Krušnohoří chtějí v prosinci předložit Česko a Sasko.

Českou cenu za architekturu má Archeopark Pavlov

Českou cenu za architekturu 2017 dostali Radko Květ a Pavel Pijáček za areál Archeoparku Pavlov. Historické muzeum leží přímo v lokalitě archeologického naleziště na místě osídlení z mladého paleolitu. Vítěz vzešel z šesti finalistů, celkem se do druhého ročníku soutěže pořádané Českou komorou architektů přihlásilo 249 děl. Archeopark je čtyři metry pod zemí. Stavba má evokovat jeskynní prostory. Přímo do expozice zakomponovali tvůrci naleziště mamutích kostí.

Výstava o výzkumech v Egyptě má stát 43 mil., projedná ji vláda

Národní muzeum plánuje rok po svém otevření uspořádat výstavu Sluneční králové věnovanou objevům českých egyptologů v egyptském Abúsíru. Na její uskutečnění žádá ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vládu o 43 miliony korun. Výstava má v roce 2019 mapovat dějiny jedné z nejstarších civilizací světa od 3. do 1. tisíciletí před naším letopočtem i půl století práce největší české vědecké expedice v zahraničí. Česká egyptologie patří celosvětově mezi nejúspěšnější a nejrespektovanější v tomto oboru. Na výstavu Sluneční králové exponáty zapůjčí především samotný Egypt. Zápůjčky budou i z několika německých muzeí, případně též z Metropolitního Muzea v New Yorku.

Lokalita Abúsír s pyramidovými komplexy panovníků Staré říše byla významným centrem pohřbívání a královského kultu. Výzkumy Českého, respektive Československého egyptologického ústavu v Abúsíru začaly v 60. letech 20. století. Postupně se projevila unikátnost této lokality, což v roce 1991 potvrdil objev rozsáhlého souboru hrobek z 27. až 22. století před naším letopočtem a řada dalších významných objevů. V posledních letech patří mezi největší objevy hrobka lékaře Šepseskafancha a hrobka královny Chentkaus III.

Kniha fotografií mapuje zahraniční projekty na Barrandově

Více než 160 celovečerních filmů, snímků televizních i seriálů natočili od listopadu 1989 v barrandovských ateliérech zahraniční filmaři z téměř třiceti zemí. Nejen toto období přibližuje rozsáhlá obrazová publikace Barrandov a zahraniční film, kterou v Praze představil její autor, filmový historik Pavel Jiras. Zaměřil se na projekty, které tu vznikaly už od 30. let minulého století po současnost. V knize je dokumentuje přes 600 unikátních a většinou nikdy nepublikovaných fotografií z filmů, momentek z natáčení i plakátů. Z těch posledních jde například o americký snímek o rodu templářů Knightfall, hraný desetidílný dokument Génius o Albertu Einsteinovi, televizní sérii BBC Tři mušketýři, korejskou velkoprodukci Ledová archa či o vyprávění o mocném rodu Borgiů, jehož dekorace zabraly téměř dva hektary pozemků.

Barrandovští se podíleli na bondovce Casino Royale i na rodinném snímku Letopisy Narnie. V kulisách Londýna 19. století vznikal Polanského Oliver Twist, stavba obrovské dekorace provázela americký hororový snímek Van Helsing. Kniha prozrazuje, že při obhlídkách pro Schindlerův seznam pobýval v Praze začátkem 90. let americký režisér Steven Spielberg. Jedna z fotografií ukazuje, že v roce 1955 tu byl i slavný Gérard Philipe. Francouzský elegán stojí na náplavce u Vltavy a má na nohou obyčejné filcové boty na zip zvané důchodky. Jeho zájem o Barrandov a natáčení přerušila nečekaná smrt o čtyři roky později.

Kopřivnické muzeum vystavuje unikátní český skútr Hausman

Návštěvníci muzea historických vozidel Old Timer v Kopřivnici na Novojičínsku mohou nyní vidět český skútr Hausman z roku 1947, který existuje v jediném exempláři. Nadčasový stroj byl představen před 70 lety na strojírenské výstavě v Praze, do sériové výroby se však nedostal, protože v 50. letech dostal přednost skútr ČZ (Čezeta) později pro svůj tvar nazývaný Prase. ČTK to řekl majitel muzea Jaroslav Šerý. Na návrhu karosérie skútru pracoval inženýr Jaroslav Hausman s karosářem Josefem Sodomkou. Vyrobili jediný kus. Když se ale nedostal do výroby, sešel z očí a dlouhá desetiletí zůstal skryt ve vlastnictví Hausmanových dědiců. Zachoval se v původním stavu. "Celý jsme ho rekonstruovali. Sedlo je nové, lak je nový, ale jinak je ten motocykl původní," řekl Šerý.

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý pochází z Roztok u Křivoklátu, kde rostl 66 let. Smrk bude dominantou tradičních vánočních trhů a rozsvítí se v sobotu 2. prosince. Loni rozsvícení stromu sledovalo 12.000 lidí.V Roztokách smrk pokácel dřevorubec v neděli dopoledne, poté byl cestou s náročnými zatáčkami převezen do Nučic u Prahy. Odsud jeho cesta na Staroměstské náměstí započala v jednu hodinu po půlnoci. Pořadatelé trhů zatím neprozradili, jak bude strom ozdoben. Smrk, který byl vybrán v soutěži ze 23 stromů, rostl na pozemku soukromé firmy a jeho pokácení bylo nutností. Zasahoval už do drátů vysokého napětí a jeho kořeny prorůstaly břehem kamenného kanálu.

Sport

Čeští basketbalisté vyhráli i druhé utkání kvalifikace o mistrovství světa, v Helsinkách udolali Finsko 64:56. Zvládli tak papírově nejtěžší utkání skupiny F a minimálně o postup do další fáze kvalifikace by už přijít neměli, neboť ze skupiny postoupí tři týmy.

České biatlonistky získají dodatečně bronzové medaile ze štafety na olympijských hrách v Soči v roce 2014. Původně druhé Rusky byly diskvalifikovány kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková se ve výsledkové listině posune za vítězné Ukrajinky a Norky, které si polepší ze třetí příčky.

Počasí

Zataženo až oblačno, v Čechách místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 600 m, na jihu přechodně nad 800 m sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.