Denní souhrn zpráv

Nezaměstnaných je nejméně za 19 let, ceny rostou nejvíc za 5 let

Nezaměstnaných je v Česku nejméně za 19 let. O práci se v září ucházelo 284.915 lidí a nezaměstnanost klesla na 3,8 procenta. Podle analytiků se trh práce začíná přehřívat a povede to k tlaku na růst mezd a poté i na růst cen. Spotřebitelské ceny přitom v září rostly meziročně nejrychleji za posledních pět let, vzhůru je ženou potraviny v čele s máslem. Ukázala to data Úřadu práce ČR a Českého statistického úřadu. Další statistická čísla upozornila na srpnové zrychlení růstu průmyslu i stavebnictví, přičemž hlavní zásluhu na růstu průmyslu tentokrát neměly automobilky, ale energetika. Pracovní trh v září ožil, skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Sezonní práce nadále pokračovaly a zároveň doznívala turistická sezona.

Analytici po datech o inflaci počítají s tím, že bankovní rada České národní banky v listopadu zvýší úrokové sazby. Vzhledem k očekávanému setrvání inflace nad dvěma procenty v příštím roce pak očekávají i několikeré zvýšení sazeb. Průmysl se po červencových dovolených rozjel naplno a v srpnu zrychlil meziroční růst na 5,8 procenta po červencových 3,3 procenta. V srpnu se dařilo také stavební výrobě, která zrychlila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 1,8 procenta. K růstu pomohlo pozemní stavitelství. Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka se pořád nedaří ve větší míře rozjet čerpání peněz z evropských fondů.

Sobotka: Musíme zůstat v tvrdém jádru EU a rychle přijmout euro

Česká republika musí zůstat v jádru Evropské unie a co nejdříve, jakmile to bude možné, přijmout euro. Pro ekonomiku závislou na exportu není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jiné cesty. Všechny, kteří jakkoliv mluví o vystoupení z EU, označil při vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na strojírenském veletrhu v Brně za blázny a poloblázny. Setrvání v jádru EU považuje za jedinou alternativu k zajištění bezpečnosti a ekonomické prosperity.

Český export roste sedm let po sobě a letos by se měl pohybovat v objemu okolo čtyř bilionu korun. Daří se exportu do zemí EU, zároveň se oživuje poptávka ze států bývalého Sovětského svazu, z Blízkého východu, z dalších zemí Asie a také z Kanady, s níž podepsala EU hospodářskou a obchodní dohodu, řekl na strojírenském veletrhu v Brně náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl. Posilování exportu mimo EU je součástí dlouholeté strategie. "V posledních dvou letech jsme zahájili činnost zahraničních kanceláří například v Íránu, Peru, Singapuru, druhou kancelář jsme otevřeli v indickém Bengalúru a v nigerijském Lagosu. V dohledné době bychom rádi otevřeli kancelář v jihokorejském Soulu, ale také v Mnichově. Obchodem se silnými německými partnery totiž čeští vývozci získávají cenné zkušenosti i kontakty na mimounijní trhy. Nezanedbatelná část našeho vývozu do Německa totiž putuje i mimo země EU," uvedl Bärtl.

Babiš s Faltýnkem byli obviněni kvůli kauze Čapí hnízdo

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Oba politici vinu popírají. Kauza je má podle jejich názoru poškodit před volbami. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Havlíček ve Sněmovně vysvětlí historii kauzy kolem těžby lithia

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) nehodlá odstupovat kvůli podpisu memoranda o těžbě lithia. K vysvětlení dohody ministra vyzval šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš. Pokud tak Havlíček neučiní, měl by podle Babiše odstoupit. Havlíček ČTK řekl, že memorandum umožní státu přátelsky se zapojit do projektu s vlastníkem licence australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Svolání mimořádné schůze Sněmovny na téma lithia považuje ministr za předvolební kampaň, je ale připraven vystoupit a vysvětlit historii zájmu těžařů o těžbu lithia v Česku. Havlíček dohodu uzavřel před týdnem. Termín podpisu memoranda podle něj vyplynul z tempa jednání, cíleně ho krátce před volbami nevybíral. Babiš považuje podpis memoranda za skandální.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australská firma European Metals Holdings (EMH). Ta chce otevřít historický důl na cín. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy. Generální ředitel EMH Keith Coughlan minulý týden novinářům řekl, že při těžbě by mohlo vzniknout asi 1000 pracovních míst a až 1600 v přidružených odvětvích. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

O voličský průkaz lze požádat i pomocí mobilního telefonu

O voličský průkaz, který umožní žadateli hlasovat o složení Sněmovny v jakékoli volební místnosti v Česku i v zahraničí, lze požádat také s pomocí https://volby.hlidacstatu.cz/ webové aplikace iniciativy Hlídač státu. Její zakladatel Michal Bláha o tom informoval ČTK. Aplikace nabízí vyplnění žádosti o průkaz. Zájemci stačí základní osobní údaje, číslo občanského průkazu a počítač, tablet nebo telefon. Tuto možno podle Bláhy využilo už 6000 lidí. Písemnou žádost o průkaz je třeba doručit na obecní úřad v domovském městě či vesnici nejpozději sedm dní přede začátkem hlasování, tedy do tohoto pátku. Žádost v elektronické podobě se posílá prostřednictvím datové schránky, v listinné podobě pak musí být opatřena úředně ověřeným podpisem.

Voličský průkaz je možné si nechat zaslat na adresu bydliště, lidé si jej mohou ale také vyřídit osobně. Čas na to mají do 18. října do 16:00, tedy do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů. Sněmovní volby se budou konat 20. a 21. října. Voleb se mohou zúčastnit všichni občané ČR, jimž je v druhý den hlasování nejméně 18 let.

Demokracie se ve světě potýká s problémy, zaznělo na Foru 2000

Demokracie všude ve světě se potýká se závažnými výzvami, které ohrožují její existenci. Shodli se na tom diskutující v hlavním panelu druhého dne mezinárodní konference Forum 2000. Za problémy pro demokracii označují mimo jiné korupci, organizovaný zločin, vzestup populismu nebo proměnu diskusního prostředí kvůli sociálním sítím. Bývalý španělský premiér Felipe Gonzáles poukázal na to, že funkční demokratické politické systémy se udržely jen v Evropě, Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. "To je přibližně 27 procent z celého světa," upozornil. Právě v zemích, kde se demokracie udržela, je podle něj nutné vést diskusi o tom, s jakými se potýká problémy, a jak je řešit. Německý politolog Yasha Mounk upozornil, že díky sociálním sítím jsou více slyšet hlasy extremistů. Sílí díky nim také populismus, přičemž populisté často slibují, že odeberou moc vládám a předají ji lidu. "Populisté ale mají velmi úzký koncept toho, kdo je lid," upozornil. Ty, koho za lid nepovažují nebo kdo nesouhlasí s jejich názory, označují za zrádce, které je třeba zničit.

Cenu Václava Havla získal turecký právník Murat Arslan

Letošním laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva je turecký právník Murat Arslan. Oznámil to předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Roger Gale. Třiačtyřicetiletý Arslan je nyní ve vazbě a ocenění mu shromáždění zahrnující zástupce parlamentů 47 členských států Rady Evropy udělilo v nepřítomnosti. Arslana považují organizátoři ceny za významného zastánce lidských práv, zejména práva na svobodu a osobní bezpečnost a na spravedlivý proces. Před rokem byl zatčen kvůli údajným vazbám na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o převrat. Ocenění bylo slavnostně uděleno v první den pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Slavnostního vyhlášení ve Štrasburku se zúčastnili také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a zástupci Knihovny Václava Havla.

Silničáři odstraňují na dálnicích první nelegální billboardy

Silničáři odstraňují na dálnicích první nelegální billboardy. Začali v těchto dnech na D1 na Vysočině a ve středních Čechách. Na místo se dostavili i zmocněnci majitele reklamy, kteří postup silničářů natáčeli na videokameru. Mluvčímu ŘSD Janu Rýdlovi řekli, že náhrada škody bude uplatňována všemi prostředky.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Majitelům nařizuje z bezpečnostních důvodů odstranění reklamy, pokud je blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Novela ale připouští poutače, které odkazují na nedaleké provozovny. Silničáři přesto odstranili billboard odkazující na čerpací stanici. Svaz provozovatelů venkovní reklamy se proti tomu chce bránit. Mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že má ředitelství v ruce rozhodnutí silničního správního úřadu a tak koná - s tím, že aktuálně neřeší, co je na billboardu, který má odstranit.

Euro: Madeta chystá síť prodejen a bister, obnoví mléčné bary

Největší zpracovatel mléka v zemi, jihočeská firma Madeta, chystá síť vlastních prodejen a bister. Uvedl to majitel firmy Milan Teplý v rozhovoru v týdeníku Euro. Madeta chce navázat na tradici mléčných barů, kdysi tak populárních. První prodejna a také první bistro již byly otevřeny v Českých Budějovicích. Mléčné bary by podle Teplého mohly fungovat i formou franšízy. Takzvaní franšízanti mohou na určitou dobu za poplatek používat značku, obchodní model či know-how daného podniku, ačkoli nejsou jeho součástí.

Zeman trvá na procesu s úřednicemi kvůli občanství Czerninové

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na tom, aby úřednice, které v roce 1999 rozhodly o občanství Josefíny Czerninové, stanuly před soudem. Podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů, které letos trestní stíhání opětovně zastavily. Rozhodnutí o občanství otevřelo potomkům šlechtičny cestu k restituci části majetku. Jedna z úřednic pracovala jako vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy, druhá jako právnička a hlavní městská matrikářka. Policisté a žalobci jim o 15 let později vytkli to, že změnily negativní rozhodnutí matriky Prahy 1. Úřednice tak určily, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československé republiky. Obžaloba tvrdila, že obě ženy rozhodly bez zjištění úplného a přesného stavu věci a ignorovaly některé dokumenty, čímž se dopustily maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

Czerninová pocházela z rodu Schwarzenbergů. Zemi opustila dobrovolně v roce 1945, o majetek rodinu připravily Benešovy dekrety. Potomci Czerninové díky rozhodnutí o občanství mohli uplatnit restituční nároky. Pozemkové úřady posléze podle obžaloby rozhodly o vydání milionů čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku.

Vědci dostanou grant na výzkum problému suchého oka pomocí čipu

Jak funguje slzný film oka a jak zlepšit jeho složení u lidí, které trápí suché oči, zkoumají vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR (AV ČR). Protože experimenty nemohou provádět na živém oku, vyvíjejí model oka s takzvaným biomimetickým čipem, který bude simulovat mrknutí oka a rozprostření tenké lipidové vrstvičky po jeho povrchu. Na vývoj čipu dostal jeho tvůrce Lukasz Cwiklik grant Neuron Impuls, určený pro mladé vědce. Skupina Lukasze Cwiklika je podle ústavu jediným týmem na světě, který se věnuje syndromu suchých očí na molekulární úrovni. Syndrom je způsoben poruchou slzného filmu, který pokrývá povrch oka. Postihuje podle odhadů pět až 35 procent lidí, a patří tak mezi nejrozšířenější problémy oka. "Jsme první, kdo zkoumá účinnost kapek přímo na molekulární úrovni. Podařilo se nám tak například pochopit, proč určitá látka pomáhá rovnoměrněji rozprostřít slzný film po celém oku. Nyní zkoumáme další látky a věříme, že výsledkem bude nejen hlubší poznání ochranné funkce slzného filmu, ale zejména nová generace očních kapek," uvedl Cwiklik. Na výzkumu jeho skupina spolupracuje s farmaceuty z Japonska a Francie.

Zemřel významný český exilový umělec Jan Koblasa

Ve věku 85 let zemřel český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Byl jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žil od roku 1968 v Německu, kde přes 20 let působil jako profesor na vysoké umělecké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. V roce 2012 měl Jan Koblasa u příležitosti svých 80. narozenin velkou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu. O rok později byla Koblasova socha Vzkříšení instalována u příležitosti výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta na Hradčanech.

Vědci: V tuzemsku jsou opomíjeny duševní problémy na pracovišti

Duševní problémy na pracovišti jsou v tuzemsku opomíjeny, vyplývá z vyjádření vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který sídlí v Klecanech u Prahy. Představují přitom nejrychleji rostoucí důvod pro udělení invalidního důchodu v ČR a jsou druhou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu. Pomoci by mohly preventivní programy. Na problematiku upozorní i Světový den duševního zdraví, který připadá na úterý, připomíná mluvčí NUDZ Jan Červenka. Duševní problémy na pracovišti ovlivňují podle odborníků významnou část populace v celé Evropě. Podle dřívější studie Miroslavy Janouškové a dalších odborníků z NUDZ se duševní onemocnění ročně podílejí na celkovém počtu nově přiznaných invalidních důchodů zhruba 17 procenty, mezi lety 2001 a 2011 se podíl duševních onemocnění mezi příčinami invalidních důchodů téměř zdvojnásobil.

Téma má upozornit i na stigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Výzkumy potvrdily, že necelých 20 procent lidí v Česku by bylo ochotných mít za spolupracovníka člověka s duševním onemocněním. "Například ve Velké Británií je toto číslo výrazně vyšší - 68 procent," upozornil vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie NUDZ Petr Winkler. Preventivní programy by dle studií mohly pomoci až v 50 procentech případů, navíc jsou prospěšné i pro zaměstnavatele, protože zaměstnanci v duševní nepohodě jsou totiž méně produktivní, mají častěji problémy s koncentrací a se schopností se rozhodovat.

Seniorka na Semilsku zapomněla v baru veškeré úspory

Kuriózní případ domnělé krádeže řešili policisté na Semilsku. Devětaosmdesátiletá žena oznámila, že jí někdo z bytu ukradl kabelku s úsporami. Jak ale vyšetřování ukázalo, čilá paní nechala kabelku naditou penězi v oblíbeném baru. Měla štěstí, hosté ji odevzdali hostinskému, a ten kabelku předal policii. Paní do policejního protokolu mimo jiné uvedla, že si před dvěma lety vybrala z peněžního ústavu veškeré úspory, které potom měla doma k dispozici, aby se nemusela nějak omezovat ve svých výdajích. Peníze si uložila do obálky a tu nosila v kabelce. "Nutno dodat, že i přes svůj věk žije paní stále velmi aktivním společenským životem a ráda si zajde třeba i několikrát do týdne do svého oblíbeného baru. Povídá si s lidmi, přitom vypije malé pivo nebo jen limonádu a jde zase domů," popsala zvyky seniorky policejní mluvčí. Při kontrole kabelky navíc policisté zjistili, že paní vůbec nevěděla, kolik peněz u sebe nosí. V nadité obálce nebylo 116.000, jak nahlásila, ale dokonce 181.200 korun.

Fotbalisté se rozloučili s kvalifikací výhrou 5:0 nad San Marinem

Čeští fotbalisté se rozloučili s neúspěšnou kvalifikací na mistrovství světa domácí výhrou 5:0 nad San Marinem. Reprezentanti, kteří už v září ztratili naději na postup, obsadili v šestičlenné skupině třetí místo. Český tým si výhrou zajistil účast v druhé ze čtyř lig Ligy národů. Nový projekt od příštího podzimu nahradí přípravné zápasy a nabízí dodatečnou šanci postoupit na evropský šampionát. Zároveň se od Ligy národů bude za rok odvíjet nasazení pro klasickou kvalifikaci.

Česká reprezentace míří na Mistrovství Evropy v závodech se psy

Padesát lidí a 98 psů bude reprezentovat Českou republiku na blížícím se Mistrovství Evropy v závodech musherů. Loni, kdy se mistrovství konalo na Vysočině, získali Češi nejvíce medailí ze všech reprezentací. Letos hodlají pozici nejlepších musherů, tedy závodníků se psy, obhájit. Mistrovství v Itálii začíná 12. října a zúčastní se ho 19 týmů z Evropy a USA. Největší naděje vkládají čeští reprezentanti do šestice sportovců v čele s Martinou Štěpánkovou, která na loňském mistrovství v Novém Městě na Moravě získala tři zlaté medaile.

Počasí na úterý

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C.