Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČSSD uvažuje o svém kandidátovi na prezidenta

Mezi kandidáty na Hrad nevidí sociální demokracie levicového uchazeče, uvažuje proto o vlastním, který by se podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky postavil mocenskému paktu mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). V rozhovoru s ČTK Sobotka vyloučil, že by se takovým kandidátem mohl stát sám. Za tím, jak se Zeman k postavil k žádosti o odvolání Babiše, vidí premiér vzájemnou podporu ambicí obou politiků dostat se na Hrad a do čela Strakovy akademie.

Prezident Zeman v Číně navštívil památník nankingského masakru

Prezident Miloš Zeman v čínském městě Nanking navštívil památník takzvaného nankingského masakru. Japonci při něm v roce 1937 zavraždili podle Pekingu více než 300.000 lidí. Někteří japonští politici a akademici masakr popírají nebo udávají nižší čísla. Český prezident je jedním z prvních světových státníků, kteří památník v Nankingu navštívili. Zeman řekl, že přijel, aby se obětem s hlubokou úctou poklonil, stejně jako přijel před dvěma roky do Pekingu na vojenskou přehlídku ke konci druhé světové války.

Agentura CzechTrade podepsala v čínském městě Nanking dohodu s čínskou firmou Suning o prodeji českého zboží v jejich internetovém obchodě. Čínští zákazníci by si nově mohli přes něj koupit třeba české pivo, minerální vodu, přesnídávku, sklo nebo outdoorové oblečení. Podpisu dokumentu byli přítomni prezident Miloš Zeman a předseda představenstva Suningu Čang Ťin-tung. Firma Suning vznikla na počátku devadesátých let, zpočátku se zabývala prodejem spotřební elektroniky. V současné době má podle českého velvyslanectví v Číně asi 1600 obchodů. Investuje také do realit a podniká i ve sportu. Vlastní čínský prvoligový klub Suning a italský klub Inter Milán.

Sobotka koncem června vyrazí s podnikateli na návštěvu Japonska

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyrazí společně s podnikatelskou delegací koncem června na návštěvu Japonska. Během pětidenní cesty, kterou diplomaté domlouvali více než rok, by se měl setkat s japonským premiérem Šinzó Abem a řešit spolupráci ve vědě a výzkumu, investice či turistiku. Sobotka v rozhovoru ČTK řekl, že významnou možnost spolupráce mezi oběma zeměmi nabízí do budoucna i otázka obrany. Pro Sobotku se bude jednat o jednu z posledních velkých cest během tohoto volebního období.

EK přitvrdila vůči zemím, které nepřebírají svou kvótu migrantů

Evropská komise pohrozila zemím, jež odmítají přijímat migranty v rámci programu přerozdělování podle kvót. Při prezentaci pravidelné zprávy o pokroku programu přerozdělování žadatelů o azyl zdůraznil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, že Maďarsko a Polsko dosud nepřevzaly z Itálie nebo Řecka ani jednu osobu. Podle textu zprávy by měla také Česká republika, která dosud přijala jen 12 osob, urychleně přebírání obnovit. Pokud nenastane pokrok do zveřejnění další pravidelné zprávy v polovině června, nebude podle Avramopulose komise váhat, a vůči státům zahájí řízení, které po několika fázích může skončit až před evropským soudem. Podle údajů komise bylo k 12. květnu v rámci programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka jinam do EU přesunuto 18.418 lidí.

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 2,9 pct

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 2,9 procenta po vzestupu o 1,9 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad. K růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí přispěla hlavně zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností. Silný hospodářský růst tlačí na další zaměstnávání lidí, komentoval čísla Viktor Zeisel z Komerční banky. Nedostatek pracovní síly a očekávaný růst mezd bude podle něj působit na spotřebitelské ceny, jejichž růst by měl zrychlovat. Růst ekonomiky byl výraznější, než předpokládali analytici.

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) zrychlí růst HDP na tři procenta. Táhne jej především domácí poptávka. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci fondu. Loni rostla ekonomika o 2,3 procenta. Spotřebu podporuje podle zprávy MMF silný růst reálných mezd a nízké úrokové sazby. "Rizika jsou na trhu s nemovitostmi," uvedl vedoucí mise Alasdair Scott.

Vladimír Dlouhý bude znovu prezidentem Hospodářské komory

Delegáti Hospodářské komory zvolili za svého prezidenta na další tříleté období Vladimíra Dlouhého (63). V čele komory stojí už tři roky. Ačkoli Hospodářská komora pod jeho vedením posílila svůj vliv a zlepšila služby, stále není spokojena s podmínkami pro podnikání v Česku, které tak zůstanou prioritou i v dalším tříletém prezidentském období. V úvodním projevu vyjádřil rozčarování z hospodářské politiky vlády. Podnikatelé podle něho žijí v nejistotě, obklíčeni "obludnou" byrokracií. Připustil, že vláda přispěla k oživení hospodářského růstu. Měla podle něj štěstí, že vládla v době světové konjunktury.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se na sněmu Hospodářské komory vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Důvodem bude situace v Evropě po francouzských a německých volbách. Snahou vícerychlostní Evropy podle něj nebude čekat na některé členské státy.

Baxter zastavil výrobu v Gambru Přerov, zaměstnanci zůstali doma

Mezinárodní společnost Baxter zastavila výrobu ve své továrně Gambro v Přerově, která je zaměřena na produkci zdravotnické techniky. Většina z 620 zaměstnanců podniku zůstala doma a pobírají celou mzdu, řekl ČTK mluvčí společnosti Baxter Roman Pavlík. Baxter v pondělí oznámil, že uvažuje u uzavření přerovského závodu Gambro. Rozhodnutí padne v polovině června. Přerovský závod Gambro Czech Republic vyrábí hadičkové systémy a příslušenství dialyzačních souprav. V posledních letech mu výrazně klesají tržby.

Soud v kauze letounů CASA začal bez Parkanové, Staněk vinu odmítl

Hlavní líčení v kauze nákupu letounů CASA začalo bez obžalované bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09), která se na poslední chvíli vzdala své účasti. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, vinu odmítl. Ministerstvo podle něj nákup letounů řešilo standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky, s vědomím jeho složitosti byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády. Staněk zdůraznil, že za dobu svého působení na ministerstvu zadal přes tisíc veřejných zakázek v celkové výši přesahující 54 miliard korun, přičemž vždy dbal na dodržování právních předpisů a svých povinností. O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy již v demisi. Nákup byl od počátku kritizován jako předražený. Parkanové i Staňkovi hrozí až desetileté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Jan Kořán jim vyčítá to, že nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů.

Zaorálek ocenil rozhodnutí řecké justice v případu dvou Čechů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem hovořil o případu dvou českých občanů, kterým v pondělí řecký soud podmínečně uložil třicetiměsíční trest. Šéf české diplomacie vyjádřil respekt k rozhodnutí řecké justice a ocenil, že původní obvinění z trestného činu bylo překvalifikováno a věří v úspěch odvolání. Martin Pezlar a Ivan Buchta byli v Řecku zadrženi v září 2012 na ostrově Limnos. Muži, kteří jsou zaměstnanci softwarové firmy, pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté. Zaorálek s Kotziasem hovořili také o budoucnosti Evropské unie, migrační vlně nebo bilaterální spolupráci.

V Česku se připravuje sériová výroba obojživelných minibusů

V České republice se připravuje sériová výroba obojživelných minibusů, které najdou uplatnění například v rekreačních oblastech. Využívat by je ale mohli i záchranáři při povodních. Výrobní prostory mají vzniknout v okolí Prahy, poptávka je hlavně ze Spojených arabských emirátů, Ruska nebo Číny. Novinářům to při představení prototypu na Slapské přehradě řekl Robert Šubík z české pobočky společnosti Enjoy Tech Limited, která za projektem stojí. Na vodě se minibus ovládá podobně jako na silnici, speciální software podle otáčení volantu reguluje tah lodního motoru. Po vjetí do vody řidič vypínačem přepne automobil do plavebního režimu a pak už postačí jen určovat směr a rychlost malým joystickem na dveřích a otáčením volantu.

MF zvýšilo limit pro osvobození spolků od EET na 300.000 Kč ročně

Ministerstvo financí zvýšilo hranici tržeb, do které nemusí spolky a neziskové organizace evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti na 300.000 korun ročně. Dosud to bylo 175.000 korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, by měly evidovat pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti. Pokud ale nepřesáhnou uvedenou hranici, tedy 300.000 korun nebo pět procent celkových příjmů, evidovat nemusí. Za vedlejší činnost je považován například prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek.

Národní muzeum se zapojí do záchrany památek v Sýrii

Národní muzeum v Praze se zapojí do záchrany a restaurování archeologických a historických artefaktů v Sýrii. Válka v této zemi přináší vedle utrpení lidí i ničení vzácných památek, které patří mezi poklady světové historie. Deklaraci o spolupráci v Praze podepsali generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a generální ředitel Památek a muzeí Syrské arabské republiky Mamún Abdal Karím. Pomoc je součástí rozvojové a humanitární asistence v Sýrii, kterou česká vláda loni schválila. Zahrnuje několik oblastí - od humanitární pomoci přes dodávky zdravotnického materiálu až po záchranu památek UNESCO a světového kulturního dědictví.

Obnovený Kuks získal nejprestižnější evropskou památkářskou cenu

Obnova barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku ve finském Turku získala hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. ČTK to sdělil Jan Cieslar z Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší ocenění dostalo ve finském Turku sedm nejlepších evropských památkářských projektů z širší skupiny 29 letošních držitelů ceny sdružení Europa Nostra. Česká republika měla v klání o cenu Grand Prix dva kandidáty. Kromě Kuksu to byl také vzdělávací projekt NPÚ Památky nás baví. Podle generální ředitelky českého Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové jde o "historický úspěch" pro Českou republiku, neboť je to poprvé, co památkářskou Grand Prix získal český projekt.

Zrekonstruovaný hospital v Kuksu je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113.362 lidí. První rok po otevření památky po obnově v roce 2015 areálem prošlo rekordních téměř 140.000 lidí. Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Žatec očekává příjezd komisařů UNESCO, zřídil pracovní skupiny

Žatec se intenzivně připravuje na příjezd prvních komisařů, kteří budou rozhodovat o zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. První z nich by měli Žatec navštívit už letos, a to jak tajně, tak oficiálně. Město proto mimo jiné zřídilo tři pracovní skupiny, které se zabývají propagací Žatce i samotné nominace nebo památkovou péčí. Novinářům to řekla starostka Zdeňka Hamousová (Volba pro město). Žatec se o nominaci uchází s unikátním souborem dochovaných památek souvisejících s pěstováním, zpracováním a obchodováním s chmelem.

Za dohledu policie byl do Ostravy přivezen Dražický kodex

Za dohledu policistů byl do Ostravy poprvé v historii přivezen originál Dražického kodexu. Uvidí ho návštěvníci výstavy Ostrava nevídaná. Expozice v Ostravském muzeu vznikla při příležitosti letošního 750. výročí první písemné zmínky o městě. Písemnost je pojištěna na 90 milionů korun. Dražický kodex byl sepsán před rokem 1343 pro biskupa Jana IV. z Dražic. Jeho součástí je také "Vypravování o zlých letech po smrti krále Přemysla Otakara II.", v němž se nachází významná písemná zmínka o Moravské Ostravě. Kodex na výstavu zapůjčil Archiv Pražského hradu a zájemci si ho mohou prohlédnout jen do neděle.

Lidice dostanou obraz britského malíře inspirovaný tragédií

Lidický památník obdrží u příležitosti letošního 75. výročí vypálení obce nacisty obraz britského malíře Stana Younga, který se při jeho tvorbě válečnou tragédií inspiroval, informovalo české velvyslanectví v Londýně na svých internetových stránkách. Young byl tehdy na studijní cestě v Československu a jeho návštěva Lidic se ho dotkla natolik, že se rozhodl zobrazit vypálení vesnice v roce 1942. Skicu obrazu později zakoupila britská rodina Lowensteinových a hotové dílo dostala od malíře darem. Olejomalbu mohly Lidice získat už koncem padesátých let, kdyby nevznikl spor o to, kdo zaplatí náklady na dopravu, upozornil Český rozhlas. Nyní se Lowensteinovi obrátili na české velvyslanectví v Londýně s nabídkou, že olejomalbu darují českému státu. Převoz obrazu do České republiky a jeho nutné restaurování zajistí česká ambasáda v Londýně.

Casey Affleck bude hostem karlovarského festivalu

Hostem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude letošní držitel Oscara, Zlatého glóbu a dalších ocenění za hlavní roli ve filmu Místo u moře Casey Affleck. Převezme Cenu prezidenta festivalu. Se scenáristou a režisérem Davidem Lowerym představí jejich nejnovější snímek, filmovou poemu A Ghost Story. ČTK to oznámila mluvčí přehlídky Uljana Donátová. S bratrem Benem se Casey Affleck potkal jako herecký partner ve filmech Dobrý Will Hunting, Hledám Amy a 200 cigaret.

Hokejisté na závěr první části MS prohráli se Švýcarskem 1:3

Čeští hokejisté prohráli v závěrečném zápase v základní skupině na mistrovství světa v Paříži se Švýcarskem 1:3 a podruhé na turnaji vyšli bodově naprázdno. Svěřenci trenéra Josefa Jandače tak skončí třetí nebo čtvrtí a ve čtvrtfinále se utkají s Ruskem nebo s týmem USA, který vyhrál skupinu v Kolíně nad Rýnem.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.