Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Sobotka nekomentoval svou další roli ve vládě a ČSSD

Koaliční jednání příští týden podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ukáže, zda je možné pokračovat v projektu současné vládní spolupráce ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Svou další roli ve vládě a ČSSD na tiskové konferenci po setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem ale nekomentoval. Premiér půjde na Pražský hrad předat demisi prezidentu Miloši Zemanovi ve čtvrtek odpoledne.

Seehofer Sobotkovi vyjádřil podporu. Uvedl, že v něm našel dobrého partnera. Pod Sobotkovým vedením se podle bavorského premiéra České republice dařilo. Za senzačně dobrou věc označil pokles nezaměstnanosti v posledních letech.

Zeman podle Babiše přijme Sobotkovu demisi

Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády, kterou mu má ve čtvrtek předat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Po jednání se Zemanem to novinářům řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zemanovi na schůzce sdělil, že ANO s demisí kabinetu nesouhlasí. Případné pověření, aby sám vedl novou vládu, by Babiš od Zemana nepřijal, přísluší to podle něho sociální demokracii.

ČR se chystá předsedat Radě Evropy, prioritou budou lidská práva

Česko bude během předsednictví Radě Evropy, kterého se ujme 19. května, klást důraz na lidská práva, právní stát, podporu demokracie a vzdělávání. Priority schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. O nadcházejícím českém předsednictví Výboru ministrů, který je rozhodovacím orgánem Rady Evropy, jednal v Praze nedávno generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy označil po rozhovoru s Jaglandem za poctu šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká republika tuto pozici zastávala poprvé před 22 lety. "Budeme se věnovat teritoriálním problémům, které jsou často kolem nás a jsou vážné v zemích, jako je Ukrajina, jako je Turecko, a dalším," vyjmenoval ministr témata pro agendu českého předsednictví. Česko se podle něj bude zabývat i situací dětí mezi migranty a problémy lidí vyhnaných z domovů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schůzce s Jaglandem označil za další priority českého předsednictví ochranu lidských práv, rovnost žen a mužů, demokracii a právní stát.

Letiště v ČR by mělo střežit o 200 policistů víc, rozhodla vláda

O bezpečnost na mezinárodních letištích v Česku by se v budoucnosti mělo starat o 221 víc policistů než dosud. Vyplývá to z návrhu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Nábor a výcvik nových policistů by měl trvat zhruba dva roky. Roční náklady na posily se odhadují na více než 116 milionů korun, dalších 25 milionů korun má stát vybavení policistů. Vyšší počet policistů se bude týkat zejména pražského letiště Václava Havla, kam by mělo přijít 200 policistů. Zbývající dvě desítky mají pracovat v Pardubicích, Brně, Karlových Varech a Ostravě.

Policie bude mít dronovou jednotku, schválila vláda

Policie by měla zřídit novou jednotku, jejíž členové budou používat drony. Záměr ministerstva vnitra schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání kabinetu. Základny pro bezpilotní letecké přístroje by v příštích dvou letech mohly vzniknout v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Policie také plánuje zlepšit ochranu před drony. Chce například zlepšit zabezpečení prezidentských sídel - Pražského hradu a lánského zámku. Celkové náklady na vznik jednotky, nákup techniky, ochranných prvků a platy nových policistů do konce roku 2019 budou kolem 160 milionů korun.

Česká republika otevřela velvyslanectví v Zambii

Česká republika otevřela velvyslanectví v Zambii. Velvyslanec Radek Rubeš předal 26. dubna pověřovací listiny do rukou zambijského prezidenta Edgara Lungu, oznámil Černínský palác. Podle něj má nový zastupitelský úřad sloužit k posílení spolupráce mezi oběma zeměmi. Slavnostního otevření se zúčastnili představitelé zambijského ministerstva zahraničí, členové diplomatického sboru v Zambii, čeští krajané a také ministr zemědělství Marian Jurečka. O tom, že bude v zambijské metropoli Lusace otevřen zastupitelský úřad, rozhodl loni v prosinci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jako důvod byl uveden zájem České republiky a Zambie o posílení politických a ekonomických vztahů, ale také spolupráce v rozvojové oblasti.

Policie viní tři lidi a firmu kvůli programům na podporu sportu

Policie dnes obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti státní podpory sportu, uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Detektivové provádějí domovní prohlídky, mimo jiné na ministerstvu školství a v sídle Fotbalové asociace ČR. Prohledávali i kanceláře na pražském magistrátu, kde zadrželi zastupitele Karla Březinu (ČSSD). FAČR potvrdila zadržení předsedy Miroslava Pelty. Podle médií si policie odvedla i předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou, náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa odboru sportu ministerstva Zdeňka Břízu.

Ornitologové letos evidují nebývalé množství otrávených ptáků

Ornitologové letos zaznamenali nebývalé množství otrávených ptáků. Od ledna do dubna nalezli 18 otrávených dravců, šlo většinou o extrémně vzácné a ohrožené druhy. "Takové množství otrav nepamatuji od roku 2000," uvedl ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek. Jednotlivé případy podle ČSO vyšetřuje policie. ČSO pro boj s traviči cvičí psa, který dokáže otrávené návnady najít. Traviči podle ČSO nejčastěji používají nervový jed karbofuran, jehož používání i skladování je v Evropě od roku 2008 zakázáno. Po požití jedu hynou zvířata za plného vědomí udušením. Nelegálně položené otrávené návnady se objevují i v dalších evropských zemích. Češi po vzoru Maďarska zahájili výcvik psa, který dokáže najít v terénu návnady i otrávené ptáky, a to i v hustém křoví nebo zaorané pod zem. "Vycvičený bude již na konci léta, takže na podzimní travičskou sezonu budeme plně připravení," uvedla cvičitelka Klára Hlubocká. Podle ní je největším nebezpečím výcviku to, aby se pes nedotkl návnady.

Jiří Šalamoun dostal na Anifilmu cenu za celoživotní dílo

Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka, dostal v Třeboni na filmovém festivalu Anifilm cenu za celoživotní dílo. Festival s rozpočtem 11 milionů korun, který v úterý začal, potrvá do 7. května, přinese asi 500 snímků, přijede přes 1200 filmových profesionálů. ČTK to řekl ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký. Festival přinese retrospektivu Šalamounových filmů, otevřel i výstavu jeho prací.

Na studentském divadelním festivalu vystoupí umělci ze šesti zemí

Na pražské DAMU začíná 24. ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz. Potrvá do 6. května a diváci uvidí více než 20 představení divadelních škol z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska a Francie. Doprovodný program pak nabídne diskuse o představeních nebo hudební vystoupení.

Sport

Na startu nedělního Pražského maratonu budou tisíce běžců z 88 zemí. Program spojený s 23. ročníkem přinese několik novinek. Součástí maratonu už nebudou čtyřčlenné štafety, ale pouze štafety složené ze dvou běžců. Rodinný běh se přesouvá z neděle na sobotu a místo centra Prahy se uskuteční ve Stromovce. Drtivá většina účastníků poběží celý maraton.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, přechodně místy i polojasno, zejména na Moravě a ve Slezsku. Ráno místy mlhy. Ojediněle, postupně v Čechách na většině území přeháňky. Teploty 15 až 20 stupňů Celsia.