Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Zeman kvůli útoku v Londýně kondoloval královně

Prezident Miloš Zeman kondoloval britské královně Alžbětě II. v souvislosti s teroristickým útokem v Londýně. Vyjádřil soustrast jí i rodinám obětí. Při útoku, který podle premiérky Theresy Mayové provedl britský občan, zahynuli ve středu tři lidé, dva chodci a policista, dalších zhruba 40 lidí utrpělo zranění.Mezi oběťmi a zraněnými nejsou žádní Češi. Atentátníka policie zastřelila. Podle agenutry Reuters se k útoku přihlásila extr emistická organizace Islámský stát.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku nedaleko britského parlamentu v centru Londýna, který si dosud vyžádal čtyři lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných," napsal Zeman královně. "Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí," dodal v krátkém telegramu. K útoku se již ve středu vyjádřili i další čeští politici. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru uvedl, že nás teroristé nezastraší. Česko podle něj cítí s blízkými obětí a stojí při Británii. Soustrast rodinám obětí teroristického útoku vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Bezpečnostní opatření v ČR není nutné posilovat, uvedl Chovanec

Po středečním teroristickém útoku v Londýně není nutné posilovat v Česku bezpečnostní opatření či zvyšovat stupeň ohrožení terorismem, uvedl v tiskovém prohlášení ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Pachatel ani jeho čin totiž podle ministra nemá žádné vazby na Českou republiku.

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek tohoto úřadu Jiří Havlíček (40). Sobotka předpokládá, že se s ním Zeman nyní sejde. Řekl to novinářům po schůzce s prezidentem na Hradě. Jmenování Havlíčka očekává během několika dnů. Na návrh Zeman podle premiéra reagoval pozitivně. Havlíček podle Sobotky nepotřebuje čas, aby se v problematice ministerstva zorientoval. Bude mít za úkol prosadit věci související se zákonem o elektronických komunikacích, další prioritou bude čerpání evropských peněz nebo příprava výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, řekl Sobotka.

MF: Prisko by za OKD mohlo zaplatit 80 milionů Kč

Státní podnik Prisko by za akcie společnosti OKD, která je v úpadku, mohl zaplatit zhruba 80 milionů korun. Podle konzultací Priska s firmou jde o minimální částku pro to, aby reorganizační plán společnosti splňoval požadavky podle insolvenčního zákona a měl šanci na přijetí věřiteli OKD. Vyplývá to z návrhu ministerstva financí, který resort předloží vládě. Peníze mají mimo jiné umožnit uspokojení zajištěných věřitelů. MF v dokumentu uvádí, že Prisko předpokládá provozování OKD na tržní bázi, kdy výnosy z těžby a prodeje uhlí použije na úhradu nákladů spojených s provozem a útlumem těžebních lokalit. Pro technickou likvidaci dolů, v nichž bude ukončena činnost, počítá s využitím státního podniku Diamo. Akcionářská práva v Prisku vykonává resort financí, v Diamu ministerstvo průmyslu.

Základní organizace podpořily celorepublikovou stávku šoférů

Základní odborové organizace podporují celorepublikovou stávku řidičů autobusů. Termín oznámí předsednictvo Odborového svazu dopravy (OSD) v nejbližších dnech. Novinářům to řekl předseda dopravních odborů Luboš Pomajbík. Podle něj potíže s nízkými mzdami přetrvávají v Ústeckém kraji, Jihomoravském kraji a v Pardubickém kraji. Stávku vyhlásilo odborové sdružení minulý týden, neuvedlo ale kdy a v jakém rozsahu by se měla konat. Konkrétní datum konání protestu plánují odbory oznámit s třídenním předstihem.

Lidé zatím odevzdali dvě pětiny daňových přiznání

Lidé a firmy zatím odevzdali zhruba 749.00 daňových přiznání za loňský rok. Jde přibližně o dvě pětiny očekávaných přiznání. Finanční správa jich čeká okolo 1,9 milionu, zhruba stejně jako loni. Data ČTK poskytla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Přiznání je třeba letos odevzdat do 3. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 3. července.

Soud potvrdil Dahlgrenovi doživotí za čtyřnásobnou vraždu v Brně

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Američana Kevina Dahlgrena obžalovaného ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně-Ivanovicích v roce 2013. Čtyřiadvacetiletý mladík si tak pravomocně odpyká doživotní trest a uložena mu byla také zabezpečovací detence. Obhajoba původně žádala zproštění obžaloby, případně snížení trestu. Tvrdila, že byl muž během svého činu nepříčetný. Podle revizních znaleckých posudků byl však za své jednání zodpovědný. Dahlgrena vydaly Spojené státy do Česka jako svého prvního občana.

Hrad Lukov a Dačického dům získaly cenu za opravu objektů

Hrad Lukov na Zlínsku a Dačického dům v Kutné Hoře dostaly cenu za nejlepší opravu historických objektů. Získaly titul Památka roku 2016. Soutěž čtvrtým rokem vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, výsledky byly vyhlášeny na konferenci sdružení v Luhačovicích na Zlínsku. Sdružení založilo soutěž pro větší motivaci majitelů historických objektů k jejich ochraně, do soutěže se mohou hlásit i majitelé objektů, které kulturní památkou nejsou. O titul může usilovat nejen hrad, zámek, kostel, divadlo, ale i vojenský nebo zemědělský brownfield či veřejný prostor.

Vysílačka Libuše se po 75 letech spojí s Londýnem

Po 75 letech znovu zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna. Akce v sobotu 1. dubna připomene působení parašutistů skupiny Silver A v Lázních Bohdanči. ČTK to řekl Michal Borovička z klubu vojenské historie Rota Nazdar. Radiosoustava sloužila k přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. "Budeme vysílat z repliky vysílačky. Dosah má poměrně velký. Máme někoho domluveného v Anglii, kdo bude v sobotu nad ránem na vysílání čekat. Ze stejného místa budeme autenticky vysílat i my," řekl Borovička. Rota Nazdar s pomocí radioamatérů sestavila repliku anglické radiosoupravy, s kterou vysílal radiotelegrafista Jiří Potůček. Z půdy domu s číslem 148, kde dnes sídlí rybníkářská společnost, radista odvysílal mezi 20. březnem a 4. dubnem 1942 souhrnně 24 hodin. "Léta nás lákalo vyzkoušet si, jak zní dobové vysílání v éteru. Podařilo se nám sehnat řadu originálních válečných dílů," uvedl prezident spolku Vilém Fencl. Sestavit funkční repliku trvalo rok. Na místě se dochovala originální anténa radiosoupravy, kterou gestapo nenašlo. Všechny ostatní přístroje zabavilo.

V jihlavském muzeu si lidé mohou vyzkoušet historická řemesla

Práci na středověkém šlapacím soustruhu nebo mletí obilí v keltském mlýnu si budou moci vyzkoušet návštěvníci interaktivní archeologické výstavy Stroj času, která začala v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Ve výstavní síni najdou lidé předměty od doby kamenné až po novověk. Podle kurátora Aleše Hocha je výstava, která je svého druhu první v jihlavském Muzeu Vysočiny, ideální pro rodiče s většími dětmi. Potrvá minimálně do poloviny června.

Počasí v pátek

Většinou oblačno, během dne ubývání oblačnosti. Teploty 9 až 15 stupňů Celsia.