Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Počet obyvatel ČR loni vzrostl na 10,58 milionu lidí

Počet obyvatel ČR se loni zvýšil o 25.000 na 10,578.820 lidí. Zahraniční migrací přibylo zhruba 20.064 obyvatel. Více lidí se také narodilo, než zemřelo. Češi loni uzavřeli téměř 50.800 sňatků, což je nejvyšší počet za posledních osm let. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Loni se narodilo 112.663 dětí, nejvíce za šest let. Počet živě narozených dětí tak meziročně rostl třetí rok v řadě. Zemřelo 107.750 lidí, meziročně o 3400 méně. V roce 2015 byl ale počet zemřelých rekordně vysoký. Do Česka se loni přistěhovalo 37.503 lidí, vystěhovalo se jich naopak 17.439. Stejně jako o rok dříve se do ČR nejvíce stěhovali Slováci, Ukrajinci a Rumuni.

Na sněmu Akademie věd se řešila i kandidatura Drahoše na Hrad

Možná kandidatura končícího předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše na prezidenta byla jedním z důležitých témat posledního sněmu akademie před Drahošovým koncem ve funkci. Sněm v Praze jeho nástupkyni Evě Zažímalové vybral novou akademickou i vědeckou radu a zhodnotil výsledky vědecké práce a hospodaření. Politici ocenili Drahošovo osmileté působení v čele akademie, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že by ho Česko mělo využít v nějaké funkci. Drahoš poté ČTK řekl, že o kandidatuře na hlavu státu seriózně uvažuje, definitivně se ale ještě nerozhodl.

Babiš tvrdí, že ho Sněmovna bez důkazů obviňuje, chce ho i soudit

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ho Sněmovna bez důkazů obviňuje z daňových podvodů a chce ho i soudit, takové jednání označuje za lynč. Napsal to v dopisu, jímž odpovídá premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) na výzvu k vysvětlení svých příjmů a finančních transakcí. Sobotku také vyzval, aby se od jednání Sněmovny distancoval. Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Sobotka ve čtvrtek sociální síti uvedl, že od Babiše očekává vysvětlení transakcí, které vyvolaly řadu vážných otázek.

Zahraniční dluh Česka loni stoupl o desetinu na 3,528 bilionu Kč

Dluh Česka vůči zahraničí loni meziročně vzrostl o 332 miliard na 3,528 bilionu korun. Odpovídal tak 74,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), který představuje celkový výkon tuzemské ekonomiky. Růst dluhu výrazně zrychlil, ke konci roku 2015 činil meziroční nárůst podle aktuálních údajů 172 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Mezičtvrtletně dluh ve čtvrtém čtvrtletí 2016 vzrostl o zhruba 142 miliard korun.

Zeman: Úřady zbytečně komplikují vývoz zbraní do bezpečných zemí

České úřady podle prezidenta Miloše Zemana zbytečně komplikují vývoz zbraní i do takzvaných bezpečných zemí, na což doplácí tuzemské zbrojovky. Je třeba odstranit byrokratické překážky, řekl Zeman při návštěvě zbrojařské firmy Excalibur Army ve Šternberku na Olomoucku. Export zbraní a vojenského materiálu z Česka loni stoupl o 20 až 30 procent na rekordních 700 - 750 milionů eur (18,9 - 20,2 miliardy Kč). Letos bude růst nižší, zbrojařské firmy jsou na hranici svých výrobních kapacit a potýkají se s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. "Slovenská vláda se chová ke zbrojovkám daleko vstřícněji než vláda česká," prohlásil na setkání se zaměstnanci šternberského podniku Zeman, podle kterého čeští exportéři mají problémy při vývozu zbraní do bezpečných zemí kvůli tomu, že se vždy najde někdo, kdo se obává jejich následného reexportu do rizikových států. "Do toho už nám nic není. To je věc těchto zemí. A když někdo do toho šťourá, tak vlastně dělá totéž, co se dělo v 90. letech, to znamená omezuje okruh zákazníků, no a tím pádem omezuje i rozsah naší zbrojní výroby," míní Zeman. Podle něj také armáda zároveň nakupuje málo materiálu od tuzemských zbrojovek.

Kritici vyhlásili Divadlem roku Komorní scénu Aréna Ostrava

V Praze byly předány Ceny divadelní kritiky, dříve pojmenované po Alfrédu Radokovi. Divadlem roku 2016 se stala Komorní scéna Aréna Ostrava. Za herecké výkony byla oceněna Pavlína Štorková v titulní roli inscenace Olga/Horrory z Hrádečku, kterou Divadlo Letí uvádí v pražské Vile Štvanice, a Stanislav Majer v projektu Studia Hrdinů s názvem Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. V 25. ročníku ankety časopisu Svět a divadlo hlasovalo 89 kritiků.

Česko se chce podílet na vzniku úřadu evropského prokurátora

Česko se chce spolu s některými dalšími členskými státy podílet na zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce. Na zasedání sněmovního evropského výboru to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dohoda všech unijních zemí o vzniku instituce už dřív zkrachovala. Státy, které mají o založení úřadu stále zájem, patrně půjdou cestou takzvané posílené spolupráce.

Sedlák se po 66 letech dočkal soudní rehabilitace

Sedlák Metoděj Hlobílek se po 66 letech posmrtně dočkal soudní rehabilitace a tím morální satisfakce. V roce 1951 byl nuceně a bez právního podkladu vysídlený ze svého domova ze statku v Mistříně na Hodonínsku v takzvané akci K, tedy Kulak. O rehabilitaci rozhodl Okresní soud v Hodoníně. Státní zástupce vyslovení rehabilitace podpořil. Rodina nebyla nikdy odškodněna. Návrh na rehabilitaci podalo devět příbuzných, mezi kterými byly dvě dcery, pět vnoučat a dvě pravnoučata. Vystěhování Metoděje Hlobílka (1895-1975) z Mistřína, dnes jde o sloučenou obec Svatobořice-Mistřín, se uskutečnilo 21. dubna 1951. Přistaveno bylo nákladní auto a za přítomnosti příslušníka Sboru národní bezpečnosti mohla rodina naložit jen to, co se vešlo na auto. O ostatní majetek přišla. Obdobně byla ze statku vysídlena i rodina Metodějova bratra Antonína, objekt muselo ten den nuceně opustit celkem deset lidí.

Muchovu výstavu navštívilo v Japonsku více než 75.000 lidí

Výstavu Slovanské epopeje Alfonse Muchy navštívilo v Japonsku za 12 dní od otevření 75.323 návštěvníků. ČTK to řekl pražský radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Epopej je v Tokiu vystavena od 8. března a bude zde do 5. června. Japonci již kvůli velkému zájmu neoficiálně požádali o prodloužení výstavy. Praha čeká na oficiální žádost, zatím tak není jasné, jestli se výstava v Japonsku bude prodlužovat. Vernisáž výstavy se v Národním centru umění v Tokiu uskutečnila 7. března. Rekordním dnem z hlediska návštěvnosti byla neděle 19. března, kdy si plátna prohlédlo 9778 lidí. Loni v české Národní galerii vidělo epopej 119.675 lidí s denním průměrem 385 návštěvníků. Výstava tam ale měla charakter trvalé expozice a byla přístupná téměř pět let.

Pět zemí včetně ČR nominovalo modrotisk na seznam UNESCO

Pět zemí střední Evropy včetně České republiky navrhlo na zapsání na seznam nehmotného světového kulturního dědictví organizace UNESCO tradiční technologii modrotisku. Vrcholu obliby dosáhl tento způsob zdobení textilu v 19. století, dnes už technologii ovládají jen v několika specializovaných dílnách. "Se Slováky, Rakušany, Maďary a Němci jsme ve Vídni nominovali modrotisk na seznam světového kulturního dědictví UNESCO," uvedl na twitteru český ministr kultury Daniel Herman. "Dobrá spolupráce," dodal. O případném zápisu na prestižní seznam rozhodne organizace UNESCO na konci příštího roku, uvedla stanice Deutschlandfunk. Modrotisk se ve střední Evropě rozšířil v 18. a 19. století, v některých oblastech Moravy se stal nedílnou součástí místních krojů. Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR byla technologie výroby modrotisku zapsána v roce 2014.

Přípravy Vídeňských filharmoniků na Pražské jaro dokumentuje film

Dokumentární film Barenboim, Smetana, Má vlast mapuje přípravy proslulého dirigenta Daniela Barenboima a Vídeňských filharmoniků na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany pro zahájení letošního festivalu Pražské jaro. Režisér Martin Suchánek v dokumentu mimo jiné zachycuje Barenboimovu důkladnou práci s orchestrem. Natáčení vyvrcholí 12. května zahájením Pražského jara. Novináře o tom informovali organizátoři festivalu. Premiéra se uskuteční u příležitosti mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha na podzim roku 2017. "Dokument skládáme z velkého množství natočeného materiálu a jsme ve fázi, kdy máme nahrubo sestavenou jeho kostru. Máme postavenou dramaturgickou linku a nyní to budu čistit, šperkovat a cizelovat a ještě budeme samozřejmě točit v květnu na Pražském jaru, den předtím na koncertu v Mnichově a máme ještě takovou ideu, že pana dirigenta odvezu do Jabkenic, kde bude naladěný klavír, na který hrál Smetana a za který se on posadí, a uvidíme, co z toho vznikne," řekl ČTK režisér Suchánek.

Kulturní jaro propojí Čechy a Němce pomocí umění i fotbalu

Taneční a divadelní představení, výstavy i fotbalové turnaje a gastrofestivaly jsou součástí Česko-německého kulturního jara 2017. Na tiskové konferenci k zahájení několikaměsíčního programu, na němž spolupracovaly české a německé instituce, o tom informovali organizátoři. Kromě Prahy a Berlína budou hostiteli různorodých akcí další města na obou stranách hranice. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) kulturní výměna přispěje k vzájemnému porozumění mezi oběma národy.

Dvorská zoo začala řezat nosorožcům rohy, na ochranu před pytláky

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem začala řezat chovaným nosorožcům rohy. Reaguje tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu jeho roh. Zoologové ve dvorské zoo v pondělí uřízli roh prvnímu nosorožci, samci nosorožce bílého jižního Pamirovi. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Ve dvorské zoo nyní žije 21 nosorožců.

Sport

Brankář Petr Čech se opět stal českým Fotbalistou roku. Gólman Arsenalu triumfoval již podeváté a potvrdil roli rekordmana ankety Fotbalové asociace ČR. Na druhém místě za rok 2016 skončil Vladimír Darida z Herthy Berlín, třetí místo připadlo Bořku Dočkalovi. Do Síně slávy Fotbalové asociace ČR byl uveden trenér vicemistrů Evropy z roku 1996 Dušan Uhrin starší.

Počasí ve středu

Zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.