Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Kmoníček získal souhlas USA s působením ve funkci velvyslance

Dosavadní ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček se stane velvyslancem ve Spojených státech. Kancelář prezidenta obdržela oficiálně prostřednictvím ambasády ve Washingtonu informaci, že dostal takzvaný agrément, tedy souhlas, informoval v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Do funkce, ve které nahradí Petra Gandaloviče, by měl podle dřívějších informací Kmoníček nastoupit v březnu. Jeho prvním úkolem zřejmě bude příprava návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě, kde má jednat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kmoníček v minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Indii a byl náměstkem ministra zahraničních věcí. V USA už působil jako velvyslanec ČR při OSN. Gandalovič už ve funkci skončil. Od letošního ledna je volné i křeslo amerického velvyslance v Česku. Andrew Schapiro post opustil v den Trumpovy inaugurace.

Česká armáda by se mohla zapojit v rámci NATO v Litvě i Estonsku

Česká armáda by se v roce 2018 mohla zapojit do mnohonárodních praporů NATO v Litvě i v Estonsku. Novinářům to při návštěvě české jednotky, která v Litvě cvičí v rámci aktivity zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), řekl ministr obrany Martin Stropnický. Jednání s Německem, které by mělo mít bojovou skupinu v Litvě na starosti, již podle něj téměř skončila. Čeští vojáci by se ale mohli zapojit i do dalšího bojového uskupení, které by v Estonsku měla vést Kanada, poznamenal Stropnický. Do vytvoření aliančních praporů bude zapojeno více zemí Severoatlantické aliance.

Pětice českých vojáků, která měla nedávno incident u nočního podniku v Litvě, byla ze cvičení v Pobaltí stažena. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ještě není známo oficiální stanovisko litevské policie, vojáci ale podle něj trestný čin nespáchali.

Poslanci přijali zákon o národních parcích, Zeman ho chce vetovat

Poslanci schválili nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě bez senátních úprav, které měly mimo jiné zvýšit pravomoci obcí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to uvítal, podle něj nový zákon bude znamenat stabilitu pro národní parky. Také ředitelé národních parků novelu uvítali, naopak Svaz obcí Národního parku Šumava výsledek hlasování kritizuje. Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude zákon vetovat, Brabec je ale přesvědčen o tom, že Sněmovna přehlasuje i veto.

Poslanci odmítli senátní návrhy, které by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň a otevřely by cestu developerským projektům v národních parcích. Stoupenci senátního znění zákona mluvili hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich novela zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se. Ke kritice se připojil i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Podle něj poslanci podlehli enormnímu tlaku zastánců divočiny a výhrůžkám nezvolení v příštích volbách.

Provoz evidence tržeb je po zapojení obchodníků bez problémů

Provoz elektronické evidence tržeb (EET) je po zapojení obchodníků plynulý a bez problémů. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu potřebují, si jich vyzvedlo zhruba 113.000. ČTK to řekla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Obchodníci se přidali k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Do další vlny evidence tržeb nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Hospodářská komora: Zaměstnanci kvůli zákoníku mohou přijít o práci z domova

Kvůli novele zákoníku práce, kterou bude projednávat Sněmovna, hrozí podle zástupců podnikatelů zánik dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci také mohou přijít o benefit v podobě práce z domova. Důvodem je administrativa spojená s náhradou podílu nákladů zaměstnance, zajištění bezpečnosti práce či nově povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci právo setkávat se s ostatními zaměstnanci na pracovišti. Problémem je také povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru, uvedli zástupci Hospodářské komory. Za týden dovolené navíc zaplatí podnikatelé, kteří jej sami dobrovolně dosud neposkytují, 28 miliard korun ročně, odhaduje komora.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nyní umožňuje zaměstnavatelům zejména v sezonních oborech, jako jsou například cestovní ruch a pohostinství, stanovit pracovní dobu zaměstnance tak, aby nepřesáhla 20 hodin týdně v období 52 týdnů. Nově má být toto období zkráceno na polovinu, tedy 26 týdnů. "Tím by DPČ pro mnohé zaměstnavatele zcela ztratila svůj význam," uvedl Dlouhý.

Podnikatelem roku se stal spolumajitel Tescomy Petr Chmela

Vítězem ocenění Podnikatel roku se za loňský rok stal spoluzakladatel a spolumajitel zlínské společnosti Tescoma Petr Chmela. Tescoma patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Je jedničkou na českém a slovenském trhu, přední pozici si vybudovala také ve světě. V zahraničí má tisíce prodejen, najít je lze ve světových metropolích, expanduje ale i do Číny a rozvojových zemí.

Titul technologického podnikatele získal majitel společnosti PSI Martin Trtílek. PSI se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic. Společnost má záběr od vědeckých přístrojů pro univerzity, výzkumná pracoviště a velké firmy až po praktické přístroje pro drobné zemědělce. Titul začínajícího podnikatele byl udělen majiteli firmy Prusa Research Josefu Průšovi. Od svých 19 let navrhuje a staví 3D tiskárny a je považován za jednoho z největších talentů v oboru.

V ČR začalo vysílání 2. generace digitálního televizního vysílání

V Česku odstartovalo vysílání druhé generace digitálního televizního vysílání. České Radiokomunikace (ČRa) spustily v Praze a středních Čechách přechodovou televizní síť pro standard pozemního vysílání DVB-T2. Ta poběží souběžně s vysíláním v nynějším standardu DVB-T a má sloužit k tomu, aby měli diváci čas se na přechod na DVB-T2 připravit. ČRa to uvedly na tiskové konferenci. Vybavenost domácností přijímači, které nový standard zvládají, je ale malá. Podle odhadu obchodníků do deseti procent domácností. DVB-T2 umožňuje především vysílat na nižším počtu frekvencí větší počet televizních programů. Česko je podle ČRa mezi prvními zeměmi v Evropě, které druhou generaci digitálního televizního vysílání spouštějí.

Valachová: ČR nehrozí nedostatek učitelů, pokud mladí začnou učit

Česku nehrozí nedostatek učitelů v důsledku generační výměny, pokud se podaří do roku 2020 zajistit, aby většina absolventů pedagogických fakult nastupovala do škol. Po projednání kariérního řádu pro učitele ve druhém čtení ve Sněmovně to novinářům řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zároveň uvedla, že dlouhodobým řešením situace nemůže být to, aby ve školách učili lidé bez pedagogického vzdělání. Generační obměna učitelů podle Valachové Česko zasáhne zhruba za deset let. V současnosti podle Valachové 60 procent absolventů pedagogických fakult nikdy učit nezačne.

Podle kariérního řádu mají být pedagogové zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající, podle svého zařazení budou také odměňováni. Poslanci doporučili zákonem umožnit učitelům mít jednou za deset až 15 let placené studijní volno. Chtějí také nechat vyučovat neučitele v případě, že by si během několika let potřebné pedagogické vzdělání doplnili.

Sobotka se chce soustředit i na dostavbu Dukovan a čerpání fondů

Vedle tlaku na mobilní operátory se chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v čele ministerstva průmyslu a obchodu věnovat čerpání peněz z evropských fondů. Dalšími prioritami budou dostavba Dukovan, digitalizace průmyslu a podpora investic. Novinářům to řekl po jednání s vedením úřadu. Dodal, že už rozdal úkoly, ministerstvo se například obrátí na ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO) kvůli technickým řešením při čerpání peněz evropských fondů. Svoje angažmá v čele resortu, které zřejmě bude trvat několik týdnů, chce Sobotka mimo jiné využít k tomu, aby se seznámil se zákulisím čerpání peněz z EU.

FT: Občané EU se kvůli brexitu potýkají s 85stránkovým dotazníkem

Občané zemí Evropské unie, kteří žijí v Británii, se musejí vypořádat s dotazníkem o 85 stranách, pokud chtějí zůstat ve Spojeném království po brexitu. Uvedl to na svém portálu britský deník Financial Times. Podle listu je to pro mnohé cizince nezvládnutelné. S magisterským titulem z ekonomie a po pěti letech práce v odvětví finančních služeb v Londýně Polák Marek věřil, že bude snadné vyplnit žádost pro trvalý pobyt v Británii. Avšak jako mnozí další brzy cítil frustraci a nakonec to vzdal. Dokument o 85 stranách se jako pro mnohé cizince na britských ostrovech stal i pro něj prokletím. Členství Británie v EU po desítky let zaručovalo občanům společenství právo žít a pracovat v Británii. To ale pomalu končí poté, co Británie loni v červnu odhlasovala odchod z unie.

Eurokomisař Timmermans ocenil význam Charty 77 v boji za svobodu

Vystoupení Charty 77 proti komunistickému režimu mělo zásadní vliv na konec studené války a pád železné opony, řekl v Praze místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Eurokomisař ocenil význam disidentských hnutí společně s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími hosty během slavnostního připomenutí schůzky jednoho z prvních mluvčích Charty 77 Jana Patočky s nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem, která se odehrála před 40 lety. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil vystoupení chartistů proti režimu za jeden z nejvýznamnějších okamžiků českých a československých dějin 20. století. Řečníci, mezi nimiž byl i jeden z prvních signatářů Charty 77 Petr Pithart nebo novinář Dick Verkijk, který schůzku organizoval, připomněli i pohnutý osud Patočky. Filozof dva týdny po ní zemřel, k jeho smrti přispěly tvrdé výslechy Státní bezpečnosti.

Zdena Mašínová by mohla od státu získat zpět statek v Lošanech

Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Okresní soud v Kolíně potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. Mašínová teď může požádat o dědické řízení, ve kterém by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky. Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on. Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce.

Farmaceutické firmy: Zavádění léků je v ČR pomalé

Zavádění nových léků do praxe je v Česku jedno z nejpomalejších v Evropě. Proces posuzování úhrady ze zdravotního pojištění trvá v průměru asi 18 měsíců, v některých evropských zemích to jsou tři měsíce. Na tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) to řekl Tomáš Doležal z Institut pro zdravotní ekonomiku. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je jednání s farmaceutickými firmami obtížné, protože se snaží ze zdravotního systému získat vysoké částky. V ČR je doba od registrace léku po zpřístupnění pro pacienty, která zahrnuje především posuzování úhrady ze zdravotního pojištění, podle Doležala čtvrtá nejpomalejší v Evropě. Delší dobu to trvá v Rusku, Rumunsku a Řecku.

Expert: Skoro polovina peněz pro ohrožené děti putuje do ústavů

Největší část výdajů na pomoc ohroženým a opuštěným dětem putuje v Česku do ústavní péče. Dětské domovy a kojenecké ústavy, které se starají zhruba o čtvrtinu chlapců a děvčat v nouzi, dostávají téměř polovinu rozdělované sumy. Roční celková částka činí asi 11 miliard korun. Výsledky na tiskové konferenci představili odborníci na rodinnou problematiku. V pěstounských rodinách vyrůstají dvě třetiny dětí v tísni, připadá jim asi třetina rozpočtu. Péče o ohrožené děti spadá v Česku pod tři ministerstva. "Ústavní péče je nejdražší a pro děti nejméně vhodná. Náhradní rodinná péče je o polovinu levnější. Pokud sociální pracovníci pracují s rodinou, stojí to ještě méně," uvedl odborník na rodinnou problematiku Miloslav Macela.

MasterCard letos v ČR zavede autorizace plateb přes selfie

Společnost MasterCard plánuje v České republice ještě v letošním roce zavést autorizaci on-line plateb prostřednictvím selfie snímku tváře uživatele mobilního telefonu. V současnosti jedná s několika tuzemskými bankami o zavedení služby. V rozhovoru s ČTK to na veletrhu Mobile World Congress řekl generální ředitel MasterCard ČR a Slovensko Miroslav Lukeš. Takzvanou selfie pay už MasterCard nabízí například v Nizozemsku. V Česku již funguje autorizace plateb prostřednictvím otisku prstu v mobilním telefonu. Podle Lukeše je v Česku fenoménem používání bezkontaktních platebních karet, které tvoří 83 procent transakcí, což je nejvíce v Evropě.

Festival Prix Bohemia Radio nabídne diskusi o falešných zprávách

Festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio nabídne 20. března v Olomouci na Univerzitě Palackého panelovou diskusi na téma Falešné zprávy - dezinformace, lži a propaganda. Odborníci se v ní budou zabývat dezinformačními mechanismy a principy i dopady takzvaných 'fakenews'. Novináře o tom informovala čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová. Festival nabídne do 23. března přehlídku rozhlasové tvorby i program pro všechny věkové kategorie.

Sport

Mistrem světa v běhu na lyžích na 15 km klasicky se v Lahti stal suverénně Iivo Niskanen a získal na šampionátu první zlato pro pořadatelské Finsko. Devětatřicetiletý Lukáš Bauer ve svém posledním individuálním závodu na MS obsadil 19. místo.

Případ týkající se diskvalifikace předloňského vítěze Velké pardubické Nikase skončil u přerovského okresního soudu uzavřením smíru. Zástupci Troubecké hospodářské nabídli žalobcům, kteří u soudu tvrdili, že jim firma dodala krmivo se zakázanými látkami, náhradu v celkové výši přes 2,3 milionu korun. Žalobci - majitel koně Petr Kupka, trenér Stanislav Popelka a žokej Marek Stromský - na dohodu přistoupili a soud ji následně schválil. Za vítězství v prestižním dostihu v roce 2015 vítězná stáj získala dva miliony korun, o něž po dopingovém nálezu přišla.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, na horách místy, jinde ojediněle přeháňky, nad 800 m sněhové. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr. Foukat bude místy rychlostí v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 km/h. Varování meteorologů se netýká Vysočiny a Moravy. Na horách napadne až 15 centimetrů nového sněhu.