Denní souhrn zpráv

Sobotka: Část výnosu spotřební daně má jít na investice nemocnic

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby část výnosu spotřební daně z tabáku a alkoholu byla vyhrazena do investičního fondu, který by vznikl při ministerstvu zdravotnictví a z kterého by se financovaly investice nemocnic. Peníze, které se nyní vyberou na zdravotním pojištění, podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) stačí na běžný provoz, ale ne na investice. Řekli to při otevření zrekonstruovaných prostor II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

Sobotka: Vláda má na centrum proti hrozbám jiný názor než Zeman

Vláda má na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) jiný názor než prezident Miloš Zeman. Nemůže si dovolit ignorovat bezpečnostní hrozby, které reálně existují, řekl novinářům po návštěvě CTHH na ministerstvu vnitra premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zopakoval, že cílem nového útvaru není cenzura informací.

Nový odbor je součástí Centra boje proti terorismu, které na začátku letošního roku vzniklo v reakci na teroristické útoky v Evropě. Zjištění by měl předávat policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí odboru se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů (včetně sociálních sítí) a jejich vyvracení.

Holokaust je podle Štěcha nejhorším příkladem netolerance

Holokaust je podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) nejhorším příkladem toho, kam až může vést netolerance. Evropská kultura musí být kulturou snášenlivosti, avšak nelze být snášenlivý k těm, kdo hlásají náboženskou či rasovou nenávist. Štěch to uvedl na vzpomínkovém setkání, které se konalo v sídle Senátu k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Žalobu muslimské studentky na školu kvůli hidžábu soud zamítl

Soud zamítl požadavek somálské dívky, která se domáhala omluvy a 60.000 korun od pražské Střední zdravotnické školy kvůli údajnému zákazu nosit při vyučování muslimský šátek hidžáb. Žalobkyně tvrdila, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Podle soudkyně však dívka diskriminaci neprokázala, především však vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. "Soud dospěl k závěru, že žalobkyně se nestala studentkou školy, a to z důvodu, který byl na její straně, neboť nesplnila zákonnou podmínku pro zahájení studia dle školského zákona, tedy předložení dokladu o pobytu ke dni zahájení školního roku," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniela Čejková ve zcela zaplněné jednací síni, kam dorazily především desítky odpůrců islámu a také řada studentek z žalované školy.

Na Mostecku začaly opakované senátní volby

Na Mostecku se ve 14:00 otevřelo několik desítek volebních místností. Lidé v opakovaném hlasování vybírají svého zástupce do Senátu. Kandiduje devět lidí, včetně lékařky Aleny Dernerové, která senátní mandát v tomto obvodu obhajuje. První kolo skončí v sobotu ve 14:00. O opakování voleb rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), který podzimní volby, v nichž Dernerová vyhrála, označil za neplatné. K urnám může přijít zhruba 90.000 oprávněných voličů.

MPSV by chtělo zákon o sociálním bydlení vládě dát do konce ledna

Návrh zákona o sociálním bydlení by měla legislativní rada vlády dostat k posouzení v příštích dnech. Ministerstvo práce by jí ho chtělo poslat do konce měsíce. ČTK to řekla ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Věří, že se pak vládě podaří normu rychle projednat a do voleb prosadit. Podle návrhu by sociální byty měl přidělovat Státní fond rozvoje bydlení, obce by sociální bydlení měly dobrovolně. Iniciativa Mít svůj domov vyzvala kabinet, aby zákon schválil do konce ledna, jinak se prý už do voleb přijmout nestihne.

Čeští vojáci dostali ocenění za působení v zahraničních misích

Čeští vojáci dostali ocenění za působení v zahraničních misích. Většina z nich působila v Afghánistánu, zpět do České republiky se vrátili také pozorovatelé OSN z Konga a Kosova. Medaile dostalo téměř 50 vojáků. Při slavnostním nástupu také vojáci působící v Afghánistánu předali výtěžek sbírky na pomoc vážně nemocnému desetiletému Honzíkovi Čapkovi.

Kriminalita v Praze byla loni nejnižší od roku 1991

Pražská policie loni řešila 56.432 trestných činů, což bylo o 12 procent méně než v roce 2015. Kriminalita v hlavním městě byla nejnižší od roku 1991. Policie podobně jako v předchozích letech objasnila čtvrtinu trestných činů. Novinářům to řekl náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd se stalo 20, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají tři. Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.

Kvůli poruše topení budou evakuováni pacienti z nemocnice IKEM

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nastala havárie topení. V potrubí, které do nemocnice přivádí teplo, se objevila trhlina. Dodávky tepla zatím pokračují. Asi 100 pacientů bude v pondělí ráno rozvezeno do ostatních pražských nemocnic. Pro ty, kteří v nemocnici zůstanou, budou připravena přenosná topidla. Novinářům to dnes řekl ředitel IKEM Aleš Herman.

ČOI: Čtvrtina prodejců vánočního sortimentu porušila předpisy

Čtvrtina prodejců vánočního sortimentu loni porušila předpisy, zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI). Šlo například o prodej v nesprávném množství, neumožnění převážení, nesprávné účtování nebo o to, že zákazník nebyl seznámen s cenou. Celkem inspektoři provedli 803 kontrol, pochybení zaznamenali ve 194 případech. ČOI to oznámila v tiskové zprávě. Inspekce se zaměřila na dodržování zákonů při prodeji stromků, ryb, ozdob a dalšího sortimentu, který je nabízen převážně na vánočních trzích. U ozdob šlo hlavně o elektrické ozdoby a řetězy, v prodeji hraček se zaměřili na padělky, při prodeji ryb na váhu a používání ověřených měřidel a u vánočních stromků na informace o deklarované výšce.

CVVM: Zhoršení situace v ČR vidí lidé hlavně v oblasti migrace

Loni se v Česku zhoršila podle občanů zejména situace v oblasti přistěhovalectví a bezpečnostní situace země, přesto jsou v porovnání s hodnocením roku 2015 mírně optimističtější. Nadále nejlépe vnímají oblast zboží a služeb a nezaměstnanosti. Častější pocit zlepšení než zhoršení mají lidé i u životního prostředí, fungování hospodářství, kultury, vědy a výzkumu. Co se týče názoru na "náladu ve společnosti", převažují u nich záporná hodnocení nad kladnými. Plyne to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo ČTK.

Lidé se loučili s Naděždou Kavalírovou

Desítky přátel a zástupců společenského života se ve Strahovském klášteře rozloučily s dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou. Kardinál Dominik Duka, který vedl smuteční mši, ji označil za hlas těch, kdo trpěli a položili život za komunistického režimu. Kavalírová zemřela před týdnem v nemocnici v Pardubicích ve věku 93 let. Na pohřeb dorazili mimo jiné ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a náčelník generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. Duka v klášteře přivítal také bývalé politické vězně, tedy "muže určené k likvidaci". Řekl, že Kavalírová patřila mezi ně a že zasvětila svůj život službě lásce, pravdě a svobodě.

Autentický záznam Dvořákovy Rusalky míří do New Yorku

Jediný autentický notový záznam opery Rusalka Antonína Dvořáka poprvé opustí Českou republiku a vydá se na cestu do Spojených států. Výstava v Českém národním domě v New Yorku, kam dílo zamíří, začne 2. února a potrvá tři týdny. Na svém webu o tom informuje Národní muzeum.

Muzeum v Liberci nechalo barokní lustr změnit na funkční exponát

Ve funkční exponát se proměnil barokní lustr, který byl více než 100 let ukrytý na půdě Severočeského muzea v Liberci. Renovaci provedla Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Lustr by se měl stát v muzeu jedním z páteřních exponátů nové expozice barokního umění, která vznikne v rámci velké rekonstrukce muzea. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek. Modernizace za téměř 100 milionů korun začne příští rok na jaře a potrvá zhruba rok a půl. Lustr získalo muzeum v roce 1904 pro výstavu o historii skla, kterou tehdy připravil Edmund Pazaurek. Lustr pro výstavu zapůjčil František hrabě Clam-Gallas a poté ho nechal muzeu darem. Podle ředitele školy Pavla Kopřivy je to barokní lustr prácheňského typu z druhé poloviny 18. století vytvořený ve firmě Elias Palme v Kamenickém Šenově.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová vyhrála podruhé čtyřhru na Australian Open. Stejně jako předloni kralovala v Melbourne s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Turnajové dvojky ve finále porazily česko-čínský pár Andrea Hlaváčková, Pcheng Šuaj 6:7, 6:3 a 6:3 za dvě a čtvrt hodiny.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Berlíně druhé místo v závodu na 500 metrů. Rychlejší byla jen Japonka Nao Kodairaová.

Sportovní pár Anna Dušková, Martin Bidař skončil při své premiéře na mistrovství Evropy v krasobruslení na sedmém místě. Úřadující juniorští světoví šampioni udrželi v Ostravě ve volné jízdě pozici z krátkého programu a v 17 letech tak úspěšně vstoupili do seniorské kategorie. Z vítězství se radovali Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov z Ruska.

Počasí v sobotu

Zataženo nízkou oblačností, která se bude postupně místy rozpouštět. Ojediněle slabé sněžení. Teploty -2 až 2 stupně Celsia.