Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V Česku se naostro rozjela evidence tržeb

Restauratéři a hoteliéři od půlnoci do čtvrtečních 15:00 odeslali na servery Finanční správy 1,7 milionu účtenek. Elektronická evidence tržeb běží v ostrém provozu plynule a bez problémů. ČTK to sdělila mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Do EET je zatím zapojeno podle DIČ 36.742 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40.000 podnikatelů.

Kontroly v terénu kvůli EET budou až po analýze dat z účtenek

Finanční správa zahájí kontroly ohledně dodržování elektronické evidence tržeb (EET) až po několik dnech provozu systému. Nejdříve musí totiž zanalyzovat příchozí data a následně se zaměřit na vytipované provozovny. Hlavním nástrojem přitom budou kontrolní nákupy v terénu. "V řádu dnů budou vytipovány provozovny, které vykazují znaky krácení tržeb. Intenzivní terénní kontrolní činnost bude zahájena právě na základě analýz těchto dat, jejich párování s našimi systémy a na základě analýzy došlých oznámení," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Zeman jednal s tádžickým prezidentem o bezpečnosti či ekonomice

Prezident Miloš Zeman a tádžický prezident Imomali Rachmon na Pražském hradě jednali o ekonomické spolupráci. České firmy by podle Zemana mohly v Tádžikistánu uspět například v hydroenergetice. Poznamenal, že Tádžikistán má v této oblasti nevyužitý potenciál. Kdyby možnosti hydroenergetiky využil naplno, mohl by dodávat elektřinu pro širé okolí, řekl Zeman. Na rozvoji této oblasti by podle něj mohly profitovat například české firmy Patos nebo Energo-Pro. Rachmon Česko označil za důležitého partnera v Evropě. Podle Zemana prezidenti jednali také o mezinárodní situaci, rostoucím riziku islámského terorismu i o bilaterálních vztazích.

Ministr vnitra by měl připravit podmínky pro zvýšení platů policistů a hasičů

Ministr vnitra Milan Chovanec má od premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) do konce volebního období za úkol připravit rozpočet vnitra, který v roce 2018 umožní, aby se dál zlepšovala bezpečnost a zvyšovaly platy u bezpečnostních sborů. Zajistit má také hladký rozjezd úřadu, který bude dohlížet na hospodaření politických stran, nebo přípravu vydávání občanských průkazů s elektronickým čipem. Sobotka to řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem. Sobotka svého stranického místopředsedu pochválil za postupné snižování kriminality v tuzemsku, striktní přístup k migrační krizi, reakci na výbuch ve Vrběticích nebo útok šíleného střelce v Uherském Brodu. Zmínil služební zákon, který začal platit. "Jsem přesvědčen, že přispěje k tomu, abychom měli kvalitní, profesionální a nestrannou státní správu," uvedl Sobotka.

Bezpečnostní systém ČR je nastaven dobře, oznámil Sobotka

Bezpečnostní systém Česka je nastaven dobře. Audit národní bezpečnosti však odhalil nedostatky, které je potřeba řešit. Po dokončení auditu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ho nechal vypracovat v návaznosti na loňské teroristické útoky v Evropě. Práce na auditu trvaly zhruba rok. Bezpečnostní audit měl prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost státu při přímé konfrontaci s nebezpečím. Zaměřil se také současný stav legislativy a nejrizikovějších oblasti.

Dvojice Čechů zadržená v Turecku žádá tamní soud o propuštění

Právník dvojice Čechů zadržené v Turecku pro podezření z členství v ozbrojené teroristické organizaci podal žádost o jejich propuštění. Při sněmovních interpelacích to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle české strany není důvod, proč by Markéta Všelichová a Miroslav Farkas měli být zadržováni nebo proč by měli být souzeni, řekl. "Podle dostupných informací ministerstva zahraničí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účastnit se na jakékoli teroristické činnosti," zdůraznil Sobotka. Oba zadržení podle něho deklarují, že chtěli zřídit mobilní nemocnici. Ministerstvo zahraničí nemá informace, podle kterých by jednání obou Čechů bylo trestné podle českého práva, dodal. Záležitost kolem Všelichové a Farkase bude jedním z témat, o němž bude jednat 13. prosince v Turecku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přebytek státního rozpočtu v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč

Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun. Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů a ekonomický růst. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Nový zákon má lépe chránit lidi s úvěrem

Spotřebitelé mohou od 1.prosince rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezují se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr mají také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost. Zákon rozšiřuje regulaci i na takzvané mikropůjčky, tedy spotřebitelské úvěry do 5000 Kč, a hypoteční úvěry. Banky si budou moci za předčasné splacení úvěru účtovat pouze účelně vynaložené náklady a jednou ročně bude možno splatit čtvrtinu hypotéky zdarma.

Na přejezdech porušuje pravidla provozu 60 procent řidičů

Dopravní předpisy porušuje na železničních přejezdech 60 procent řidičů, nejčastěji nerespektují výstražné signály a přes zákaz vjíždějí na přejezdy. Většina lidí, kteří na přejezdech utrpí smrtelná zranění, jsou ti, kteří daný přejezd dobře znají. Na konferenci věnované bezpečnosti provozu na místech křížení silnic a železnic to řekl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. "V řadě případů jde o lidi, kteří v blízkosti železničního přejezdu bydlí a často přes něj jezdí a ztratí tak k němu respekt," uvedl Budský. Nedisciplinovanost chodců a řidičů způsobí statisticky 98 procent všech nehod. V rámci bezpečnosti na silnici se ČR řadí k horší polovině zemí EU, podle statistik usmrcených při nehodách na počet obyvatel je Česko v unii na 21. místě. V počtu nehod na železnici je na tom podle Budského výrazně lépe. Naopak se řadí k zemím s největším počtem sebevražd uskutečněných skokem pod vlak. Při přepočtu množství sebevražd uskutečněných na železnici na počet obyvatel Česko drží v Evropě nelichotivé prvenství, doplnil Budský. V absolutních číslech je více než v Česku evidováno sebevražd na železnici pouze v Německu, Francii a ve Velké Británii, což jsou státy s výrazně vyšším počtem obyvatel.

Z Dolu Paskov odešlo ke konci listopadu 125 zaměstnanců

Z černouhelného Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku odešlo ke konci listopadu 125 zaměstnanců. Využili nabídku těžební společnosti OKD na rozvázání pracovního poměru dohodou s odstupným ve výši čtyřnásobku měsíčního platu. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33.215 korun. "V naprosté většině šlo o hornické profese, pouze několik málo zájemců v řádu asi dvou desítek spadá do kategorie dělník na povrchu," sdělil Čelechovský. Jednoznačně se podle něj potvrdil předpoklad managementu OKD, že nabídku se čtyřnásobkem odstupného v první fázi využijí především ti zaměstnanci, kteří mají zajištěno svoje další profesní uplatnění, nebo zvažují možnost odejít do předčasného hornického důchodu schváleného vládou. Horníci z hlubinných dolů mohou podle letošního rozhodnutí od října odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech.

Odborníci: Dětská paliativní péče je v ČR špatně dostupná

Dětská paliativní péče je podle odborníků na většině míst Česka nedostupná. Péče, kterou by podle odhadů potřebovaly asi 2000 dětských pacientů, také není systémově financována. Novinářům to řekly primářka dětského oddělení nemocnice Hořovice Mahulena Mojžíšová a lékařka dětské kliniky v motolské nemocnici Lucie Hrdličková. Podle Hrdličkové se odborníci shodují na pěti bariérách dětské hospicové péče, které vedou k celkové nekoncepčnosti systému. Problémem je mimo jiné nedostatek informací pro laickou i odbornou veřejnost, omezená dostupnost péče a také financování. Rodiny s nemocnými dětmi se často dostávají do sociální izolace, potýkají se i s finančními problémy, protože jeden z rodičů většinou musí opustit zaměstnání a zůstat doma s dítětem. V ČR existují jen čtyři organizace, které zajišťují dětskou hospicovou péči v domácím prostředí, a to v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Jejich služby nejsou hrazeny ze systému veřejného zdravotního pojištění. Lůžková hospicová péče pro dětské pacienty podle Mojžíšové neexistuje vůbec.

Pro pražské bezdomovce se otevírají zimní noclehárny, lůžek přibylo

Pro bezdomovce v hlavním městě se otevírají zimní noclehárny, v provozu budou do konce března. Praha má letos pro lidi bez domova připraveno o 250 lůžek víc, loni jich bylo 184. Teploty v metropoli se dostaly pod nulu v několika posledních nocích, k bodu mrazu mají klesat až do konce týdne. Bezdomovci mohou v Praze nocovat v několika zimních noclehárnách třeba v Michli, na Žižkově či v Holešovicích. Přespat mohou celoročně také na lodi Hermes, která kotví na Vltavě u Štefánikova mostu, kde ale musí za noc zaplatit poplatek 20 korun. V případě naplnění nocleháren se opět počítá i se stavbou stanů, nejspíš u noclehárny v Michli. Minulou zimu zaplatila Praha za zimní opatření asi osm milionů korun. V Praze žije podle analýzy, kterou si magistrát nechal zpracovat, 4000 až 5000 lidí bez domova, 80 procent z nich jsou muži. Jen necelá třetina bezdomovců má v Praze trvalé bydliště, každý desátý je cizinec, nejčastěji ze Slovenska.

TOP 09: Zdravotní odvod u kratšího úvazku má být ze skutečné mzdy

Při práci na částečný úvazek by se do zdravotního pojištění měla odvádět jen částka ze skutečného výdělku. Navrhuje to TOP 09. Minimální záloha zaměstnanců letos činí 1337 korun. Návrh na tiskové konferenci představily místopředsedkyně strany Jitka Chalánková a Markéta Adamová. Podle nich by změna přispěla k rozšíření částečných úvazků, víc by je využívaly matky malých dětí či ti, kteří se starají o stárnoucí příbuzné. "Kdokoliv chce pracovat na částečný úvazek, potýká se s diskriminací. Odvody na zdravotní pojištění se vyměřují z minimálního základu, což je aspoň minimální mzda. Zaměstnavatelé pak nejsou ochotni tyto úvazky nabízet," uvedla Chalánková. Minimální mzda činí letos 9900 korun. Minimální zdravotní pojistné se pak rovná 1337 korunám měsíčně, i když člověk na částečném úvazku vydělá méně. Odborníci upozorňují i na rizika dlouhodobé práce na částečný úvazek. Z nižších výdělků se odvádějí nižší částky do důchodového systému, lidé pak mají také nižší penze. Většinou se to týká žen. Ty už nyní v průměru dostávají o pětinu nižší důchod než muži, mnohem víc jim tak ve stáří hrozí chudoba. Někteří lidé si také stěžují na to, že sice mají poloviční úvazek s poloviční mzdou, ale musejí udělat 80 procent práce.

V ČR napadl sníh, zkomplikoval dopravu

Na řadě míst v Česku v noci na čtvrtek napadl sníh a zkomplikoval dopravu. Problémy způsobil sníh zejména ve vyšších polohách Libereckého kraje, kde bylo kvůli němu uzavřeno několik silnic u hranic s Polskem. Komplikace způsobilo sněžení i na severovýchodě Moravy. Na dvě hodiny zastavily závěje vlaky mezi Lomnicí nad Popelkou na Semilsku a Libuní na Jičínsku a na Vysočině i vlivem počasí havarovaly desítky aut, nehody byly ale bez tragických následků.

Na seznamu UNESCO je zapsáno české a slovenské loutkářství

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě. ČTK o tom informovala mluvčí českého ministerstva kultury Simona Cigánková.

Česká republika již má na seznamu slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky; spolu s dalšími zeměmi má Česko z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví. Zapisují se tradice, jimž hrozí úpadek či zánik, považované za součást kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že je budou zhodnocovat a podporovat jejich přenášení z generace na generaci.

Helena Třeštíková dokončila dokument z cyklu Manželské etudy

Režisérka Helena Třeštíková dokončila celovečerní dokument Strnadovi, ve kterém sledovala osud manželského páru 35 let od jeho svatby do současné doby. Život rodiny Třeštíková zaznamenávala v rámci časosběrného projektu Manželské etudy, jehož původním cílem mělo být zkoumání příčin rozvodovosti mladých lidí a jehož první část vysílala Česká televize v roce 1987. Nový film se v kinech objeví od 19. ledna, uvedla režisérka na prezentaci v Praze.

Světový unikát obsahuje nová výstava o neandertálcích v Brně

V brněnském pavilonu Anthropos probíhá nová výstava věnovaná neandertálcům. Má mimo jiné vyvrátit některé mýty týkající se této formy pravěkého člověka. Neandertálci nebyli podle vědců myšlenkově omezení a byli schopní přežít v drsných podmínkách, jež v jejich době panovaly. Výstavu, která potrvá do konce příštího roku, dnes Moravské zemské muzeum představilo novinářům. Expozice poprvé ukazuje světový unikát výlitku mozkovny neandertálce ze slovenských Gánovců. Neandertálci, kteří se řadí do druhu homo sapiens, žili před 300.000 až 30.000 lety, vědci tuto epochu nazývají středním paleolitem.

Zámek Ratibořice nabízí ukázky knížecích Vánoc

Podobu knížecích Vánoc na náchodském panství ve druhé polovině 19. století si mohou připomenout návštěvníci zámku v Ratibořicích na Náchodsku. V dalších objektech v Babiččině údolí jsou připravené ukázky vánočních a adventních zvyků na českém venkově. Adventní program je připravený do neděle 4. prosince, řekl ČTK správce zámku Ivan Češka. "Na zámku, kde jsou vánočně vyzdobené interiéry, se návštěvníci setkají s představiteli tehdejších majitelů a seznámí se s tradicemi slavení vánočních svátků," uvedl Češka. V objektu Rudrova mlýnu v Babiččině údolí je připravený folklorní program, vánočně vyzdobená je také babiččina světnička na Starém bělidle. V budově vodního mandlu je malý adventní trh. Do programu v Babiččině údolí jsou zapojeny desítky lidí.

Sport

Dvě nejlepší české tenistky už mají nové trenéry. Světová šestka Karolína Plíšková angažovala Davida Kotyzu, bývalého kouče Petry Kvitové. Dvojnásobnou vítězku Wimbledonu Kvitovou naopak povede Jiří Vaněk, který se v půlce listopadu rozešel s letošní finalistkou US Open Plíškovou. ČTK informaci potvrdil mluvčí fedcupového týmu Karel Tejkal. Kvitová ukončila spolupráci s Kotyzou po letošním Australian Open po sedmi letech, Plíšková a Vaněk se dohodli na rozchodu po dvou a půl letech.

Počasí v pátek

Zpočátku zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. V noci na pátek a v pátek dopoledne silný vítr. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.