Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Premiér Sobotka chce vyvážené obchodní partnerství s Čínou

Česko chce mít vyvážené obchodní a investiční partnerství s Čínou. Na úvod Česko-čínského investičního fóra to na Pražském hradě řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V současnosti má Čína výrazně přebytkovou obchodní bilanci, do ČR vyváží zhruba desetinásobek proti dovozu. Premiér Sobotka také uvedl, že Česko stojí o dialog o dodržování lidských práv. Zvláštní zmocněnkyně čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy Chuo-Yü-Čen označila vzájemné vztahy ČR a Číny za nejlepší v novodobé historii. Náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký vyjádřil přání, aby se ČR stala vstupní branou čínských firem do EU. Podle údajů ministerstva obchodu Česko loni vyvezlo do Číny zboží za 45,5 miliardy Kč. Dovoz z Číny měl hodnotu 464,7 miliardy Kč. Výrazně zápornou obchodní bilanci s Čínou má Česko dlouhodobě.

Ministr Mládek: ČR musí zajistit dostupný vysokorychlostní internet

Česko musí zajistit, aby byl vysokorychlostní internet dostupný pro všechny firmy. Na konferenci o vysokorychlostním internetu na okraj Česko-čínského investičního fóra to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je dostupný internet klíčovou podmínkou pro digitalizaci průmyslu, která může dát velký impulz k hospodářskému růstu Česka. Průmysl podle ministra Mládka čekají zásadní změny, kvůli nimž budou firmy muset rychle zpracovávat velké množství dat. "Spotřebitelé, ať už to budou firmy, domácnosti nebo fyzické osoby, budou přes vysokorychlostní internet daleko rychlejším způsobem ovlivňovat výrobu. A tato výroba bude propojena s poptávkou," řekl. Rozvoj takzvaného průmyslu 4.0, který digitalizace přináší, je podle mnistra Mládka klíčový pro budoucí konkurenceschopnost Česka.

Premiér Sobotka nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory pro černouhelnou společnost OKD. Předseda vlády to uvedl po bilanční schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Stát už poskytl firmě půjčku 700 milionů korun. "Podpora byla a je dostatečná. V tuto chvíli musí jednat orgány OKD, které jsou odpovědné. To znamená management a věřitelský výbor," řekl premiér Sobotka. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí uvedl, že firma předloží v prosinci na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů řešení první fáze restrukturalizace OKD příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování. Ministr Mládek řekl, že při pondělním jednání v Ostravě vedení Moravskoslezského kraje ani vedení OKD žádný požadavek na dodatečné peníze nevzneslo.

Ekonomika ve 3.čtvrtletí zpomalila kvůli nižšímu čerpání fondů EU

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z 2,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Uvedl to v prvním rychlém odhadu Český statistický úřad. Jde o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Podle analytiků je zpomalení způsobeno vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. Dalším faktorem je slabší výkon průmyslu v letních měsících. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,3 procenta a zpomalil tak z předchozích 0,9 procenta. V dalším čtvrtletí by ale podle ekonomů mohl růst ekonomiky mírně zrychlit a za celý rok ekonomika poroste o zhruba 2,5 procenta. Tahounem růstu zůstává podle ČSÚ rostoucí spotřeba domácností a vyšší zahraniční poptávka. Negativně působila nižší investiční aktivita. V porovnání s druhým čtvrtletím zpomalil zejména růst v průmyslu.

Ministr Stropnický čeká v prosinci jasný vzkaz EU o silnější obraně

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie by měli v prosinci na summitu EU přijít s "jasným vzkazem" o odhodlání posílit schopnosti Evropy v obraně a bezpečnosti. Po jednání ministrů obrany zemí unie v Bruselu to řekl český ministr Martin Stropnický. Poté, co členské země v pondělí podpořily příslušné plány předložené šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ministr Stropnický zároveň zdůraznil, že nejde o vznik nějaké "evropské armády". "Mluví se o lepším plánování, společném výcviku, o více financích," upozornil ministr Stropnický. Britové podle něj například přestali blokovat navýšení rozpočtu Evropské obranné agentury (EDA), který má dosáhnout přibližně 31 milionů eur.

Ministr Zaorálek: Přes situaci v Turecku je třeba dialog EU a Ankary

Země Evropské unie se podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka shodují, že pokračování dialogu s Ankarou je potřebné navzdory složité situaci v nynějším Turecku. Šéf české diplomacie to řekl na okraj schůzky ministrů zahraničí zemí EU, jejíž podstatná část se v Bruselu právě Tureckem zaobírala. Evropská unie v posledních týdnech tvrdě kritizuje dění v zemi, kde po letním nepodařeném vojenském puči pokračují rozsáhlá propouštění ze zaměstnání, zavírání části médií a zatýkání novinářů i opozičních politiků. Naposledy se EU vůči takovým krokům jednoznačně vymezila minulý týden v pravidelné zprávě týkající se právě pokroku Turecka v přístupových rozhovorech s Bruselem. EU je podle českého ministra řadou posledních tureckých událostí jednoznačně a hluboce znepokojena. "Zároveň ale platí, že chceme, aby komunikační kanály zůstaly otevřené. Byť dialog má své limity," podotkl ministr Zaorálek. Unijní země se podle něj například shodují, že takovou pomyslnou červenou linií by byla realizace tureckých úvah o znovuzavedení trestu smrti.

Kluby stvrdily dohodu o povolebním uspořádání Senátu

Senátorské kluby stvrdily dohodu o povolebním uspořádání horní komory. Jejím předsedou by měl zůstat Milan Štěch (ČSSD), i když ho zástupci senátorských klubů KDU-ČSL a STAN volit nechtějí. Důvodem je pročínské prohlášení čtyř ústavních činitelů, pod nímž je Milan Štěch podepsán. Obě frakce, které by měly rovněž získat místa ve vedení Senátu, mají v jednaosmdesátičlenné horní komoře 27 členů. ODS naopak bude pro Milana Štěcha hlasovat. Spolu s ČSSD mají 35 senátorů a Milanu Štěchovi by tak ke zvolení stačily například hlasy sedmi senátorů ANO. Vedení Senátu by se v novém funkčním období příliš změnit nemělo a mělo by podle dohod senátorských frakcí zůstat pětičlenné. Jediná změna má nastat v obsazení funkcí dvou místopředsedů. Křeslo po Zdeňku Škromachovi (ČSSD), který mandát neobhájil, má obsadit Jiří Šesták z klubu Starostů. Nástupcem Přemysla Sobotky se stane teplický primátor Jaroslav Kubera (oba ODS). Místopředsedy by měli zůstat Ivo Bárek (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých. Senátoři budou volit vedení horní komory ve středu.

ANO nepodpoří Jiřího Zimolu do čela asociace krajů, chce svého kandidáta

Hnutí ANO nepodpoří do čela asociace krajů jihočeského hejtmana ČSSD Jiřího Zimolu. Předseda ANO Andrej Babiš ČTK sdělil, že jeho strana se bude ucházet o předsednický post v asociaci sama, protože bude se šesti členy nejsilnější. Jiří Zimola deníku Právo řekl, že by se o pozici šéfa Asociace krajů ČR mohl ucházet, chce ale i podporu hejtmanů z ANO a dalších stran. ČSSD bude po letošních volbách v čele pěti krajů, po jednom povedou komunisté, KDU-ČSL a STAN. Nejvyšší post v asociaci krajů dosud držela v regionech nejsilnější ČSSD, předsedal jí jihomoravský hejtman Michal Hašek. Svou pozici však letos neobhájil, podobně jako většina hejtmanů vládní strany.

Bohuslav Sobotka: Zrychlený proces vyhošťování není tématem pro ČSSD

Rychlejší proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl, který navrhuje poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), nebude tématem strany pro volby v příštím roce. Sdělil to premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Strana nepůjde cestou "zoufalého populismu", dodal. Jeroným Tejc chce navrhnout změny zákona o azylu. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod. Svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá. Premiér Sobotka ale řekl, že návrh Jeroným Tejc v ČSSD nekonzultoval a jde o jeho individuální iniciativu.

Na shromáždění 17. listopadu budou dohlížet stovky policistů

Pražská policie nasadí kvůli shromážděním a demonstracím chystaným na 17. listopad v Praze stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. Sdělil to ředitel pražských policistů Miloš Trojánek, z taktických důvodů počet neupřesnil. Desítek ohlášených akcí se zúčastní pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. Podle Pavla Štefaňáka z pražského magistrátu je zatím nahlášeno 30 shromáždění, počet se ale ještě může měnit. "Zatím spíše ubývají," řekl Štefaňák. Úředníci podle něj budou na demonstracích a shromážděních připraveni řešit případné konflikty se zákonem. Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní s podtitulem Díky, že můžem, kterou pořádají studenti vysokých škol. Tramvajové linky budou v úseku Újezd-Lazarská odkloněny přes jiné trasy. Povrchovou dopravu bude dopravní podnik usměrňovat podle pokynů policistů.

Tomáš Prouza: Ivana Trumpová by byla velmi dobrá diplomatka

Bývalá manželka nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana by jako diplomatka byla "velmi dobrá". Americkému serveru Politico to řekl český státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza. Komentoval prohlášení Trumpovy první ženy a matky jeho tří dětí Ivany, rozené Zelníčkové, že chce posloužit vlasti a stát se americkou velvyslankyní v České republice. V rozhovoru pro list The New York Post o víkendu Trumpova exmanželka prohlásila, že se sama na diplomatický post navrhne. "Jsem odtud, čeština je má mateřština a každý mě zná. Jsem dost známá ve světě, nejen v Americe. Napsala jsem tři knížky a přeložili je ve 40 zemích do 25 jazyků. Jsem známá jako Ivana, fakt se nepotřebuju jmenovat Trumpová," dodala. "Pokud (Ivana) přijde, bude vítána a bude pro ni lehké navázat s lidmi kontakt," řekl Tomáš Prouza. "Rozhodně snadno lidi osloví a ve veřejné diplomacii může být velmi dobrá. Nečekám, že by někdo protestoval," citoval list českého diplomata.

Ministerstvo verdikt o domácích porodech vítá, zváží ale i změny

Ministerstvo zdravotnictví přivítalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům. Prozkoumá ale i kritická hodnocení soudu a zváží případná opatření v porodnictví, aby se péče o rodičky a novorozence zlepšila a předešlo se dalším soudním sporům. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Podle advokátky jedné ze stěžovatelek Zuzany Candiglioty soud stížnost zamítl, protože očekává, že český stát porodní péči teď zlepší sám, ne na jeho popud. Případ, který řešil štrasburský soud, se týkal volby místa porodu. Obě Češky - Alexandra Krejzová a Šárka Dubská - si přály rodit doma s porodní asistentkou. Té ale bez potřebných povolení hrozí vysoké pokuty, zákon také neumožňuje proplacení asistence z pojištění. Stěžovatelky nemohly žádnou asistentku najít, obrátily se proto na soud s tím, že jim stát upírá kvůli zákonům možnost rodit doma s lékařským odborníkem. Velký senát nyní stížnost zamítl.

Prověřování úniků informací podle žalobce nebylo tendenční

Prověřování úniků informací v kauze zmanipulovaných IT zakázek bylo vedeno správně a nebylo tendenční. Informace bez pochyb unikaly, řekl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Petr Šereda po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisi k reformě policie. Před poslanci mluvil přes dvě hodiny. V případu zmanipulovaných zakázek na informační systémy bylo obviněno 27 lidí a dvě firmy. Trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Bývalý detektiv Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s toto kauzou nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Z dosavadního vyšetřování komise však vyplynulo, že zprávy o úniku informací nebyly pravdivé a že nikdo z okolí Tomáše Tuhého neposílal varovnou SMS o chystaném zásahu protikorupční policie.

Státní památky mají rekordní návštěvnost a 420 mil. ze vstupného

Letošní sezona na státních hradech a zámcích byla zatím nejúspěšnější od vzniku České republiky. Do konce října stovku památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo 5,4 milionu lidí, sdělila ředitelka NPÚ Naďa Gopryczková. S návštěvností rostou NPÚ také výnosy, od počátku roku do konce října činily téměř 500 milionů korun, což je desetiprocentní nárůst proti stejnému období loňského roku. Díky velké návštěvnosti získal NPÚ již ke konci října na vstupném zhruba 420 milionů korun, víc než za celý minulý rok. Peníze NPÚ má i z pronájmu od filmařů či svatebčanů, lidé se chtějí brát nejen v romantickém prostředí hradu či zámku, ale i třeba v Dole Michal v Ostravě. Výnosy NPÚ věnuje na rekonstrukci památek a zlepšování návštěvnického zázemí. Podle výroční zprávy ministerstva kultury loni NPÚ hospodařil s částkou 1,45 miliardy korun.

V lese v Prostřední Bečvě začala těžba dřeva pro obnovu Libušína

Ve státních lesích v Prostřední Bečvě na Vsetínsku začala těžba dřeva, které bude využito pro obnovu vyhořelého Libušína na Pustevnách. Asi 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny Lesy ČR darují Valašskému muzeu v přírodě, které je správcem Libušína. Jde o kvalitní a výběrové dřevo, řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. "Libušín je roubená stavba a dřevo jako stavební materiál je podstatou této stavby. Dostáváme dřevo zhruba z místa, kde v době, kdy se stavěl Libušín, se těžilo. Mohli jsme si také vybrat dobu, kdy dřevo budeme těžit, při tom jsme vycházeli z moudrosti našich předků. V pondělí byl super úplněk, začínáme od úplňku dál při fázi ubývajícího Měsíce, kdy podle starých moudrostí dřevo má nejlepší kvalitu a nejlépe je použitelné jako stavební materiál," uvedl Jindřich Ondruš. Dřevo se těží v nadmořské výšce asi 700 metrů nad mořem. Lesníci vybrali nejkvalitnější dříví, bez hnilob, poškození hmyzem či dřevokazných hub. Těžbu a odvoz dříví zdarma zajišťují Vojenské lesy a statky ČR, využívají koní i moderní techniky. Těžit se bude asi do poloviny prosince. Libušín, který před dvěma lety vyhořel, byl v Beskydech postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Sloužil jako restaurace v místě vyhledávaném turisty a lyžaři. Muzeum se po požáru rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, obnova začala letos v létě, hotová by měla být do tří let, stát bude téměř 80 milionů korun.

Kodiaq si za měsíc bez vyzkoušení objednalo více než tisíc Čechů

Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než 1000 Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz ani vyzkoušet. První auta ke klientům v Česku dorazí v únoru. Během testovacích jízd ve Španělsku to řekl ředitel Škoda Auto ČR Luboš Vlček. Jako první Škoda může být Kodiaq dodávaný se třetí řadou sedadel, na která se v pohodě vejdou dvě děti nebo dospělé osoby menšího nebo středního vzrůstu. Jízdní vlastnosti vozu jsou podle motoristického novináře Radka Pecáka vyvážené, i když je při jízdě znát větší výška vozu i hmotnost. "Vyšší dynamiku jízdy lze čekat u nejsilnějších dvoulitrových agregátů," podotkl Radek Pecák s tím, že auto není primárně určené pro sportovní jízdu, ale spíše jako rodinný vůz, nebo prostředek pro dopravu na volnočasové aktivity s možností připojení přívěsu o hmotnosti až 2,5 tuny. Pochválil odhlučnění interiéru i kultivovaný chod motorů včetně dieselových.

Kupkův obraz Tvar Modré se v New Yorku prodal za 2,17 milionu USD

Obraz Františka Kupky z roku 1924 Tvar modré se v newyorské pobočce aukční síně Sotheby's vydražil za více než 2,17 milionu dolarů (54,6 milionu Kč). Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Stoheby's. František Kupka byl dražen v rámci aukce impresionistů a klasické moderny. Cena je včetně poplatku kupujícího. Předaukční odhad počítal s cenou 1,5 až dva miliony dolarů, bez provize a dalších poplatků. Podle serveru artplus.cz je Kupkův vydražený obraz jednou z několika variant, které na dané téma vytvořil a spadá do souboru obrazů, které v roce 1951 zakoupil od Kupky galerista Louis Carré. V listopadu 1998 se obraz dostal do soukromé americké kolekce. Obraz se objevil na čtrnácti výstavách v Evropě, USA i Asii a je celostránkově reprodukován v několika důležitých Kupkových monografiích. Jinou verzi Tvaru modré pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese vydražila aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery na jaře 2012 za 57,4 milionu korun.

Pražské jaro 2017 zahájí Vídeňská filharmonie a uzavře Krzysztof Penderecki

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro příští rok otevřou i zakončí legendy klasické hudby. Zahajovací koncert, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim. Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století, dirigent Krzysztof Penderecki. Program 72. ročníku zveřejnilo vedení festivalu na tiskové konferenci. Představilo i nový vizuální styl, který v sobě prolíná postmodernu, barvy a motivy zpěvných ptáků s nástroji. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne 45 koncertů. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince od 10:00 hodin. Přestože Vídeňští filharmonikové zavítají na festival posedmé, zahajovat ho budou poprvé. Na provedení erbovní skladby festivalu, Mé vlasti, se budou podle ředitele festivalu Romana Bělora intenzivně připravovat. Zařadili ji i na program několika svých koncertů v této sezoně. V závěru festivalu zazní pod taktovkou Krzysztofa Pendereckého jeho slavná symfonie Sedm bran jeruzalémských. Provede ji Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Výstava Člověk a telefon je otevřena v technickém muzeu v Praze

Funkční historická telefonní ústředna a další archaické exponáty čekají na návštěvníky výstavy Člověk a telefon, která bude do 30. dubna v Národním technickém muzeu v Praze. Dobovými přístroji i nejmodernějšími smartphony připomíná 120. výročí od zapsání patentu Alexandra Grahama Bella, 25 let od doby, kdy do Česka přišel internet, i dvě desítky let od masového rozšíření mobilních telefonů v ČR. Expozice mapuje historii telefonu a umožňuje návštěvníkům vyzkoušet, co všechno umí dnešní smartphony a jak mění život. Předvídá také, co ještě vývoj komunikačních technologií přinese. "Jsem rád, že se podařilo navázat na odkaz Vojty Náprstka, zakladatele českého technického muzejnictví a jednoho z vůbec prvních majitelů telefonu v Praze, který sbíral a zpřístupňoval veřejnosti novinky světové techniky. Proto vystavujeme historické telefony ze svých sbírek, ale současně představujeme jednu z nejrychleji se rozvíjejících technologií, která výrazně ovlivnila a ovlivní život lidí," řekl před vernisáží ředitel muzea Karel Ksandr.

Zámek v Lešné u Val. Meziříčí rozzářily vánoční skleněné ozdoby

Muzeum regionu Valašsko připravilo v zámku v Lešné u Valašského Meziříčí výstavu vánočních ozdob z dílny vsetínského výrobního družstva Irisa. Výstava nazvaná Jednou v roce na Vánoce představuje tradiční skleněné ozdoby i aranžmá připomínající slavnostní zámecké róby. Historické pokoje oživily figuríny oblečené do skleněných ozdob, řekla ČTK pracovnice muzea Lenka Schmiedhammerová. Zámek v Lešné připravil vánoční výstavu se skleněnými ozdobami z Irisy třetím rokem. Zámecké interiéry zaplnily ozdoby v červené, zlaté či bílé. K vidění jsou i aranžmá v lesních tónech, pastelových barvách či s luxusním nádechem v tmavých barvách. Vánoční ozdoby v Irise ručně vyrábí 75 lidí, většina z nich má zdravotní omezení. Družstvo ročně vyrobí asi 1,5 milionu ozdob. Irisa vyrábí skleněné vánoční ozdoby 60 let. Ozdoby míří do řady zemí. Letos ozdoby letěly poprvé i na Filipíny. Výstava v zámku v Lešné potrvá do 18. prosince.

Hlavní hvězdou festivalu Colours of Ostrava bude Imagine Dragons

Hlavní hvězdou příštího ročníku festivalu Colours of Ostrava bude americká popová kapela Imagine Dragons. V Česku vystoupila skupina v posledních letech už dvakrát. Naposledy letos v lednu vyprodala pražskou O2 Arénu. ČTK to řekl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák. Festival se uskuteční 19. až 22. července 2017 v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Popová a alternativně rocková skupina z Las Vegas byla založená v roce 2008. Odborná veřejnost ji přirovnává především ke kapelám jako jsou The Killers nebo Arcade Fire. Po celosvětového povědomí hudebníci vstoupili písní Radioactive. Na serveru Youtube má klip k ní víc jak 600 milionů zhlédnutí.

Fotbalová reprezentace zakončila letošní rok remízou 1:1 s Dány

Čeští fotbalisté se rozloučili s letošním rokem remízou 1:1 s Dánskem. Skóre přípravného utkání v Mladé Boleslavi otevřel v osmé minutě při svém debutu za reprezentační A-tým Antonín Barák, ještě do pauzy ale vyrovnal Nicolai Jörgensen. Po přestávce trefil Jaromír Zmrhal tyč. Český tým tak nenavázal na páteční premiérovou výhru v kvalifikaci mistrovství světa 2:1 nad Norskem a podzim pod novým koučem Karlem Jarolímem absolvoval s bilancí dvou vítězství, tří remíz a jedné porážky. S Dánskem reprezentace nevyhrála pošesté za sebou, z toho pětkrát se zrodil nerozhodný výsledek. Další zápas čeká národní celek až 22. března, kdy v přípravě přivítá Litvu.

Volejbalisté na ME narazí na Itálii, Německo a Slovensko

Čeští volejbalisté se na mistrovství Evropy příští rok v Polsku utkají v základní skupině s Itálií, Německem a Slovenskem. |Los v krakovském divadle je zařadil do skupiny B, kterou bude hostit Štětín. Italové budou obhajovat bronzové medaile, Němci na minulém ME skončili osmí, Slováci byli těsně za českým výběrem na 14. místě. Šampionátu se zúčastní 16 týmů rozdělených do čtyř skupin, jehož dějišti budou také Krakov, Gdaňsk a Katovice. ME se uskuteční od 23. srpna do 3. září.

Martin Macík pojede Dakar s novým kamionem a pod hlavičkou nového týmu

S nově postaveným kamionem, pod hlavičkou nového týmu a s týmovým kolegou motocyklistou Lukášem Kvapilem se postaví v lednu na start Rallye Dakar Martin Macík mladší. Kdysi historicky nejmladší řidič soutěžního kamionu zůstal i nadále věrný dnes již neexistující značce Liaz, s výrazně upraveným speciálem by se při svém třetím startu v pozici pilota rád poprvé probojoval do elitní desítky konečného pořadí. "Nový kamion je diametrálně lepší, těšili jsme se na něj celý rok," řekl Martin Macík na tiskové konferenci v Praze. "Franta", jak svůj kamion pojmenoval, má oproti staršímu vozu sníženou hmotnost, upravené těžiště, lehce posunutou kabinu i vylepšený podvozek. "Nejdůležitější změnou je úprava těžiště. Teď jsem s tím schopen jet jako s buggynou," pochvaloval si šestadvacetiletý závodník. Na letošním ročníku Martin Macík obsadil 18. místo, tentokrát by se rád už prosadil do desítky.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, místy déšť se sněhem. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.