Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministři budou zahraniční styky konzultovat, shodla se vláda

Ministři budou v budoucnosti zásadní otázky zahraniční politiky konzultovat předem s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat. Novinářům to řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dohoda je výsledkem debaty kabinetu o okolnostech nedávné návštěvy dalajlamy v Praze. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval pouze několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat. Zaorálek po svých vládních kolezích chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky.

Zaorálka znepokojilo, že Číňané zrušili schůzky s Jurečkou

Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) znepokojilo, že členové čínské vlády zrušili plánované schůzky s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Novinářům to řekl během jednání vlády. Šéf české diplomacie věří tomu, že Čína bude plnit své závazky směrem k Česku, ke kterým se zavázala letos v dohodě o strategickém partnerství obou zemí. Jeho náměstek Martin Tlapa to ve čtvrtek probere s čínskou velvyslankyní. Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. V úterý však informoval o tom, že ve čtvrtek do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. "Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou," řekl České televizi Jurečka, jeden ze zastánců ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Sobotka o víkendu míří do Rigy na jednání evropských zemí s Čínou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se během tohoto víkendu zúčastní summitu zemí střední a východní Evropy a Číny ve formátu 16+1 v Rize. Při zasedání kabinetu, který se dnes zahraniční cestou zabýval, o tom informoval tiskový odbor Úřadu vlády. Během jednání v Lotyšsku, kam Sobotku doprovodí i podnikatelská delegace kvůli účasti na podnikatelském fóru, se chce předseda vlády zaměřit na jednání o finančních službách, letectví a zemědělství.

NS: Nevratně vyřčená omluva by mohla Hradu způsobit závažnou újmu

Omluva za nepravdivá slova prezidenta Miloše Zemana a pokuta 100.000 korun by Kanceláři prezidenta republiky způsobily závažnou újmu. Takto Nejvyšší soud (NS) vysvětluje, proč minulý týden rozhodl, že Hrad se prozatím nemusí podřídit pravomocnému rozsudku a omluvit se za Zemanův výrok na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Informuje o tom web Českého rozhlasu, který má třístránkového usnesení k dispozici. Podle advokáta Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové Františka Vyskočila rozhodně neexistoval důvod, aby Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozsudků.

Hejtmanem Zlínského kraje se stal lídr lidovců Jiří Čunek

Hejtmanem Zlínského kraje byl zvolen Jiří Čunek, volební lídr KDU-ČSL, která krajské volby v kraji vyhrála. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu při tajné volbě obdržel 31 hlasů. Čunek navázal na stranického kolegu Františka Slavíka, který byl v roce 2000 zvolen prvním hejtmanem Zlínského kraje. Nyní Čunek v čele kraje střídá sociálního demokrata Stanislava Mišáka, který byl hejtmanem dvě volební období a letos už nešel do voleb jako krajský volební lídr ČSSD.

Do pilotního provozu EET se zatím přihlásilo 500 podnikatelů

Do středy se do pilotního provozu elektronické evidence tržeb (EET) přihlásilo 496 podnikatelů, kteří zaslali 43.000 účtenek. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Finanční správa začala ukládat údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí, v úterý. Podle šéfa Finanční správy Martina Janečka systém funguje bez problémů. Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se podle dnešních informací MF týkat zhruba 40.000 podnikatelů. Podnikatelé si v pilotním provozu mohou otestovat funkčnost pokladního zařízení s instalovaným certifikátem. Zároveň si mohou ověřit, zda se data ukládají na servery Finanční správy. K systému se mohli podnikatelé připojit i dříve, ale v testovacím prostředí, tzv. playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala.

Soud začal projednávat spor, který se týká nošení hidžábu ve škole

Somálská žena, která zažalovala Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli zákazu nošení hidžábu, tvrdí, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Ayan Jamaal Ahmednuurová vznesla prostřednictvím své právničky požadavek na omluvu a na finanční zadostiučinění ve výši 60.000 korun. Škola žalobu odmítá jako zavádějící a nepravdivou. Sporem se začal zabývat soud. Ahmednuurová k jednání u Obvodního soudu pro Prahu 10 nedorazila, podle zdroje z jejího okolí měla strach z negativní atmosféry. Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, přišli ho sledovat někteří odpůrci islámu a také desítky studentek žalované školy, které vyjadřovaly podporu ředitelce.

ČR by podle expertů měla ztížit možnost korupce poslanců a soudců

Česká republika by měla provést zásadní reformy, aby posílila prevenci korupce mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci. Vyzvala k tomu protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO), podle které by Česko mělo zvýšit i transparentnost celého legislativního procesu a zvláště se soustředit na regulaci lobbování. Zpráva zároveň vítá současné snahy o posílení nezávislosti státních zástupců. Česká pobočka Transparency International (TIC), což je nevládní organizace zaměřená na boj s korupcí, považuje výhrady GRECO za oprávněné, soudí však, že skupina by se měla věnovat i podnikatelskému prostředí.

Kauzu házení vajec na Zemana projedná soud, muž čelí obžalobě

Státní zástupkyně podala obžalobu na muže, který údajně házel před dvěma lety na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Obžalovanému hrozí za výtržnictví až dva roky vězení.

ČR obdržela žádost Ruska o vydání disidenta Vorotnikova

Ministerstvo spravedlnosti v úterý obdrželo žádost Ruska o vydání umělce a disidenta Olega Vorotnikova. Postoupilo ji Městskému státnímu zastupitelství v Praze. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Vyjádření státního zastupitelství ČTK zjišťuje. Na Vorotnikova vydalo Rusko mezinárodní zatykač kvůli aktivitám výtvarné skupiny Vojna, české úřady už s ním i s jeho manželkou Natalijou Sokolovou zahájily vydávací řízení. Vorotnikova zadržela česká policie v září.O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Jejich názorem se ministr řídit nemusí. Ministr Robert Pelikán (ANO) ale už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska nepovažuje za pravděpodobné.

Počet sociálních pohřbů v ČR od roku 2007 vzrostl asi desetkrát

V Česku se loni uskutečnilo 1444 sociálních pohřbů, v porovnání s rokem 2007 zhruba desetkrát více. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Tyto pohřby zajišťují obce v samostatné působnosti a MMR jim proplácí oprávněné náklady. Loni činily 9,6 milionu korun a proti roku 2007, kdy MMR začalo tyto pohřby evidovat, se zvýšily více než jedenáctkrát.

Cenu fondu Neuron dostane chemik Michl i genetik Svoboda

Šest slavných českých vědců letos dostane Cenu Neuron za přínos světové vědě. Mezi oceněnými je světoznámý chemik Josef Michl, jeden z nejcitovanějších vědců českého původu, i uznávaný badatel v oboru matematické fyziky Pavel Exner. Neuron ocení také dětského kardiologa Milana Šamánka, antropologa Leopolda Pospíšila, molekulárního genetika Jana Svobodu a fyzika Jana Peřinu. ČTK to řekla mluvčí Neuronu Lada Brůnová. Laureáti cenu převezmou 24. listopadu.

Bradáčová se stala počtvrté v řadě nejvlivnější ženou Česka

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se počtvrté za sebou stala nejvlivnější ženou Česka. Na druhém místě skončila eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a na třetím finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková. Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes.

Český rozhlas zahájil vysílání samostatné stanice Liberec

Český rozhlas zahájil fungování samostatné regionální stanice ČRo Liberec. Liberecký kraj má tak znovu po 56 letech své vlastní regionální vysílání. Dosud vysílala liberecká stanice pod hlavičkou stanice Sever, kde měla odpojované zpravodajství a dvě hodiny samostatného vysílání denně. Samostatná stanice bude vysílat každý den vždy od 05:00 do 19:00.

Počasí ve čtvrtek

Proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.