Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Krajské koalice proti ANO jsou podle Zemana zrada voličů

Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje vznikající krajské koalice proti hnutí ANO za nesportovní spojování stran s cílem vyšachovat vítěze voleb. Podle něj by to mohlo být chápáno jako zrada voličů. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji zřejmě ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo. Zeman podle Ovčáčka také zopakoval, že příčinu volebního neúspěchu ČSSD nevidí ve špatné práci krajů, ale v chybách strany na celostátní úrovni. Podle něj se úspěšní hejtmani ČSSD z Jihočeského kraje a z Vysočiny staví rezervovaně k vedení strany.

Strany, které se v krajích spojují proti hnutí ANO, se bojí rozkrývání minulosti. Novinářům to v Lucemburku řekl předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji zřejmě ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš vidí za volební prohrou komunistů ve víkendových krajských volbách hlavně obratný marketing vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. KSČM nedokázala v krajských volbách obhájit minulé vítězství ani v jednom ze dvou regionů. Přišla přibližně o polovinu křesel. Miroslav Kalousek je připraven dál vést TOP 09, ale příští týden si chce u zástupců krajů a členů výkonného výboru ověřit, zda jeho rozhodnutí pokládají za správné. TOP 09 obhájila 19 mandátů v krajských zastupitelstvech. Do druhého kola senátních voleb postoupili tři její kandidáti. Kalousek výsledky označil za porážku.

Zeman se ve čtvrtek zúčastní státního pohřbu exprezidenta Kováče

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek zúčastní v Bratislavě státního pohřbu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Kováč zemřel minulý týden ve věku 86 let na selhání srdce. V kondolenci minulý týden český prezident Kováče označil za významnou osobnost a blízkého přítele Čechů.

Ministr Babiš chce dokončit rok s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce dokončit letošní rok s vyrovnaným či přebytkovým státním rozpočtem. Novinářům to řekl během jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Lucemburku. Ke konci září stoupl přebytek rozpočtu na 82,3 miliardy korun. Babiš dodal, že by byl pro vyrovnaný rozpočet i v příštím roce, navrhovaný schodek 60 miliard je kompromisem s koaličními partnery ČSSD a KDU-ČSL. V letošním roce měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. "Očekávám minimálně nulu, možná přebytek. A snížíme dluh," řekl novinářům Babiš. Dodal, že jeho ambicí je dostat Českou republiku mezi pět nejméně zadlužených zemí v Evropě.

ČNB: ERB bank není schopna dostát svým závazkům

ERB bank není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka. Do sedmi pracovních dnů musí Garanční systém finančního trhu (GSFT) začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. Letos v březnu zakázala ČNB bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Toto pondělí pražská pobočka ERB bank neumožnila klientům výběry peněz, zdůvodnila to technickými problémy. Vklady občanů i firem jsou ze zákona pojištěny u GSFT do 2,7 milionu korun na klienta. Náhrady se poskytují do 100 procent jejich výše.

Výzkum: Ukrajinci postiženi válkou nechtějí migrovat do ČR

Ukrajinci postižení válečným konfliktem v brzké době do Česka migrovat nebudou. Z výzkumu geografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyplývá, že zhruba dva miliony lidí, které na východu země postihla válka, o migraci na Západ neuvažují, řekl ČTK vedoucí výzkumu Dušan Drbohlav. Přesto se ale migrace v poslední době proměnila. Ukrajinci přicházejí do střední a východní Evropy kvůli své ekonomické situaci, nikoliv politické. Pokud přesidlují do Česka, využívají často polských víz díky tamní vstřícné migrační politice. Ukrajinci nicméně tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl v Česku a jsou dlouhodobě druhou nejpočetnější skupinou cizinců na českém trhu práce. Toho chce využít i česká vláda při řešení nedostatku pracovních sil na trhu práce.

Ruský Memorial se do Prahy nepřesune, popírají spekulace Češi

Ruská nevládní organizace Memorial, kterou nedávno ruské úřady zařadily na seznam "zahraničních agentů", otevřela odbočku v Praze, kam by se uchýlila, pokud ji z Ruska vyženou. Napsal to dnes list Nězavisimaja gazeta. Představitel Memorialu Alexandr Čerkasov ale informaci popřel s tím, že organizace chce dál působit v Rusku. Také zástupce českého Memorialu, historik Štěpán Černoušek, označil informace o přesunutí do Prahy za spekulace. Pražská pobočka se nezakládala kvůli tomu, aby se celý Memorial přestěhoval, řekl ČTK. Memorial se dlouhodobě zabývá ochranou lidských práv, rovnoprávností menšin a koordinací občanských iniciativ. Založen byl už v roce 1987, původně se věnoval studiu represí v bývalém Sovětském svazu.

Český řidič kamionu dostal ve Francii pokutu, měl nízkou mzdu

Řidiče ČSAD Uherské Hradiště zastavila francouzská policie. Jak píše server iDnes, dostal pokutu 135 eur, protože měl nízkou mzdu. Od července totiž ve Francii platí nový zákon, podle něhož musí cizí dopravci platit ve Francii řidičům aspoň minimální francouzskou mzdu. "Zaplatili jsme to za řidiče, protože s takovým opatřením nesouhlasíme. Kdyby řidič nezaplatil, nemohl by pokračovat v jízdě,“ říká Radoslav Kusák, šéf ČSAD Uherské Hradiště.

Česká vláda v červnu iniciovala společný dopis jedenácti členů EU, v němž Evropskou komisi důrazně vyzvala, aby zamezila podobným protekcionistickým úpravám. Například Německo na základě tlaku Komise i členských států v současné chvíli uvalilo na uplatňování zákona v silniční dopravě moratorium.

Králíky vyhlásí referendum o zřízení věznice ve městě

Město Králíky vyhlásí místní referendum, v němž se obyvatelé budou moci vyjádřit k plánu ministerstva spravedlnosti zřídit v místě bývalého Dětského výchovného ústavu ženskou věznici. Část veřejnosti na zářijovém setkání s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem tento záměr odmítla. Referendum by se mělo konat 25. listopadu. V Králíkách by mělo být časem umístěno až 200 vězenkyň s nejmírnějším stupněm ostrahy. Podle Vězeňské služby by ve věznici mělo najít práci 120 lidí, mělo by v ní vzniknout učiliště pro odsouzené s obory kuchař, číšník a švadlena.

Na dálnici D8 se objevily další problémy s nestabilním podložím

Na rozestavěné dálnici D8 se objevily další problémy se stabilitou podloží. Konkrétně jde o úsek nedaleko Prackovic nad Labem, který sousedí s úsekem, na němž se už v minulosti sesul svah. Pokud budou problémy ohrožovat dopravu, bude posunut termín otevření dálnice. Původně byl stanoven na 17. prosince. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Stabilizace podloží násypu dálnice spočívá podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v odvodňování rizikového svahu pomocí štěrkových stěn. Podle ředitele ŘSD Jana Kroupy se případný sesuv týká masy zeminy o hmotnosti 10.000 tun, sledované území je ale ještě větší.

Při nárazech do stromů zemřelo loni 102 lidí

V loňském roce zemřelo po nárazech do stromů 102 lidí, což je více než 15 procent všech obětí dopravních nehod. Dalších 223 osob se zranilo těžce a více než tisícovka lehce. Policie vyšetřovala loni celkem 2596 kolizí se stromy. V tiskové zprávě to uvedl nevládní Tým silniční bezpečnosti s využitím statistik dopravní policie. Rok předtím si tyto nehody vyžádaly 112 obětí na životech. Nejtragičtější byly nehody motorkářů - každý pátý střet si připsal jednoho usmrceného. Podle dopravních expertů jsou stromy sice málokdy vlastní příčinou nehod, ale bývají často klíčovým faktorem, který rozhodne o jejich následcích.

Střechu zámku v Plumlově zasáhl požár, škoda 8 až 12 milionů Kč

Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci požár. Oheň hasiči likvidovali v délce 30 metrů, na místě zasahovalo šest hasičských jednotek. Škoda je odhadnuta na osm až 12 milionů korun, řekl ČTK mluvčí hasičů Jan Ondruch. Při požáru byla zasažena střecha levého křídla nízkého zámku. Podle kastelána Pavla Zástěry jsou tam technické prostory zámku, kde se nacházejí sklady. Na místo se během dneška vydají vyšetřovatelé, nevylučují zatím ani úmyslné zapálení.

Ministerstvo financí odmítá plošné zavedení několika dnů zdravotního volna

Několik dnů placeného zdravotního volna pro případ, když se zaměstnanec necítí dobře a chce zůstat doma. To jsou takzvané sick days. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO by měly dál zůstat dobrovolným benefitem. Vicepremiér to uvedl po jednání s odbory. Ty dlouhodobě prosazují zrušení třídenní karenční doby, po kterou nemocný zaměstnanec nedostává od firmy peníze. Na tom se ale tripartita nedohodla a v září návrh, který s tím počítal, neprošel sněmovnou. A právě proto odbory chtějí alespoň plošné zavedení sick days. Zdravotní volno obvykle firmy nabízejí v rozsahu tří až pěti dnů ročně.

Zátopková se po operaci zlomené nohy úspěšně zotavuje

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková se dobře zotavuje z vážného zranění nohy a mohla by se za pár měsíců vrátit domů. Legendární česká atletka je v dobrém psychickém rozpoložení a dokonce už se za pomoci chodítka kolem nemocničního lůžka sama pohybovala. Nyní ji čeká zhruba dvouměsíční rehabilitace. Zátopková si zlomila krček stehenní kosti v noci na pátek 30. září, necelé dva týdny po svých 94. narozeninách. V sobotu ráno se podrobila operaci v celkové anestezii a pár dní strávila na jednotce intenzivní péče. "Psychicky je na tom velice dobře, dala se dohromady a dostala se z nejhoršího," řekl novinářům Karel Engel, který se o ni stará. Na pátečním plénu Českého klubu olympioniků skončí Zátopkové členství v předsednictvu. V nepřítomnosti se jí ale dostane pocty. "Doufám, že ji plénum zvolí za čestnou předsedkyni," uvedl Engel.

Filmový archiv získal vzácný film z počátků kinematografie

Více než sto let starý film, jehož autorem je významný průkopník kinematografie Georges Mélies (1861 až 1938) a který byl považován za ztracený, získal Národní filmový archiv (NFA). Ač má ve svých sbírkách významnou kolekci filmů z počátků kinematografie včetně 21 Méliesových děl, jde podle jeho ředitele Michala Breganta o mimořádný objev. "Je to, jako kdyby se našla nová kresba Leonarda da Vinci," řekl novinářům. Více než polovina Méliesových filmů je dnes nedostupná. Archiv dostal originál filmu slepený s dalšími dvěma dobovými krátkými groteskami darem od českého sběratele. Mélies do svých filmů vkládal děj a zápletku. Vymyslel celou řadu filmových triků, jež se poté používaly dlouhá desetiletí. Eskamotéři a triky jsou součástí i nově identifikovaného filmu.

Nálezce džbánu stříbrných mincí na Žďársku dostane 108.000 Kč

Poctivý nálezce džbánu obsahujícího 283 stříbrných mincí dostane od kraje odměnu 108.000 korun. Poklad objevil nálezce náhodou zjara na Žďársku při hledání liščích nor. Jedná se o mince z období od druhé poloviny 15. století do první poloviny 17. století. Nález převzalo krajské Muzeum Vysočiny v Jihlavě. O odměně rozhodla krajská rada, částka je vyšší než ukládá zákon, řekl novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Radní došli k tomu, že by poctiví nálezci kvůli větší motivaci měli dostávat 15 procent z tržní hodnoty nálezu, zatímco zákonná odměna vychází z podstatně nižší ceny drahých kovů. V tomto případě zákonná odměna činí zhruba 30.000 korun. Kraj už letos přiznal téměř půlmilionovou odměnu nálezci více než tří set zlatých a stříbrných mincí z doby třicetileté války.

Vyjde nová Guinnessova kniha rekordů s poctou dobývání vesmíru

Nejnovější české vydání Guinnessovy knihy rekordů si lidé budou moci v knihkupectvích koupit od pondělí 17. října. Čtenáři v knize najdou přes 4000 záznamů a fotografií o nejlepších světových výkonech z nejrůznějších oblastí, včetně výkonů devíti českých rekordmanů, převážně sportovců. Křest doprovodil rekordní výkon mistra světa ve vrhání nožů Adama Čeladína. Rekordman z Ostravy dokázal na dvoře pelhřimovské radnice hodit bezrotační technikou šest nožů tak, že každý házel z různé vzdálenosti od dvou do sedmi metrů. Všechny nože se zabodly do terče. Čeladín to stihnul za 33,9 vteřiny. Vydání Guinnessovy knihy rekordů každoročně provází nějaká zvláštnost. Letos kniha vzdává poctu dobývání vesmíru. Čtenáři v knize najdou speciální kosmickou rubriku a také exkluzivní rozhovory s astronauty Buzzem Aldrinem a Chrisem Hadfieldem.

Počasí na středu

Zataženo nebo skoro zataženo, na většině území občas déšť, na horách na severu a severovýchodě trvalejší, nad 1100 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.