Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Babiš vidí po volebním vítězství jako reálný zisk čtyř hejtmanů

Předseda ANO, vicepremiér Andrej Babiš považuje za reálné, že ANO bude mít po víkendovém vítězství v devíti krajích čtyři hejtmany. Utvoření koalice bez ANO v Královéhradeckém kraji považuje za podvod na voličích. Vicepremiér uvedl, že nechce vstupovat do jednání o povolebních koalicích a že ctí strany, které respektují výsledky hlasování. ANO zvítězilo ve volební premiéře v regionech ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté obhájili první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině.

ČSSD má dle Sobotky reálnou šanci být ve většině krajů v koalici

ČSSD má reálnou šanci, že ve většině krajů bude součástí koalic. Tam, kde skončila první nebo druhá, nebude mít problém sehnat partnery. Novinářům to po jednání špiček ČSSD a lídrů krajských kandidátek řekl premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. Do sněmovních voleb podle něj musí strana otevřít kandidátní listiny nestraníkům. Sobotka zopakoval, že bude příští rok obhajovat funkci předsedy, aby se mohl zasadit o změny, po kterých bude ČSSD "volitelnější". Situace ohledně krajských koalic bude podle Sobotky jasná během dvou týdnů. Neúspěch ČSSD podle něj zapříčinila i nízká volební účast.

Nezaměstnanost v září klesla na 5,2 pct., přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku v září znovu klesla, a to na 5,2 procenta. Bez práce bylo nejméně lidí za osm let, tedy od krize. Práci nemělo asi 378.000 lidí. Úřady práce pro ně měly téměř 141.000 volných míst, což byla nejširší nabídka od roku 2008. Podle analytiků pokles nezaměstnanosti umožnila rostoucí ekonomika a s tím spojený nedostatek pracovníků ve firmách. Trh navíc zvládl i tradiční příliv absolventů škol. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR a vyjádření analytiků pro ČTK.

Budovu na Žižkově, kterou obývá centrum Klinika, získala SŽDC

Budovu v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, získala od státu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Informaci Českého rozhlasu - Radiožurnálu ČTK potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Správa železnic tam chce přestěhovat zaměstnance. Budovu zatím fyzicky nepřevzala. Podle Arnošta Nováka z kolektivu Kliniky byl převod utajený a netransparentní.

Z Česka míří do Sýrie šest tun zdravotnického materiálu

Z Česka míří do Sýrie šest tun zdravotnického materiálu v rámci humanitární pomoci určené přímo pro bojové oblasti, kterou vypravily ministerstvo zahraničí a Český Červený kříž (ČČK). První dodávku převzali zástupci Syrského arabského červeného půlměsíce (SACR) v neděli, další by měla dorazit do středy, uvedly ministerstvo a ČČK. Hodnota celé zásilky je více než čtyři miliony korun. "Zásilka je tentokrát zaměřena na podporu zdravotní péče, kterou SARC poskytuje lidem v oblastech zasažených občanskou válkou," uvedl ČČK v tiskové zprávě. "Obsah zásilky je cílený a vychází přímo z konkrétních potřeb zjištěných v terénu," oznámila organizace. Celkem do Sýrie Česko poslalo čtyři dialyzační jednotky i se zásobami dialyzačního roztoku. Kromě toho je součástí humanitární pomoci také několik desítek invalidních vozíků.

Cenu Václava Havla 2016 získala členka jezídské komunity z Iráku

Letošní mezinárodní Cenu Václava Havla za obranu lidských práv získala členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová. Cenu udílí každoročně parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou 60.000 eur (1,6 milionu Kč). Ve Štrasburku o tom informovalo tiskové oddělení RE. Nadja Muradová je podle RE odvážná žena z jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty takzvaného Islámského státu, uvedla RE. O útoku proti jezídům Nadja promluvila loni v prosinci v Radě bezpečnosti OSN s požadavkem na ochranu jezídů a zastavení jejich genocidy. Nyní žije v exilu.

Letošní cena za obranu lidských práv nesoucí jméno bývalého prezidenta Václava Havla byla čtvrtá v pořadí a finalisty porota vybírala z více než 30 nominovaných. Mezi ostatními finalisty byly například srbská novinářka a aktivistka Gordana Igričová a Mezinárodní institut lidských práv z Francie. Knihovna Václava Havla pořádá tradičně na počest laureáta v Praze mezinárodní konferenci, aby širší veřejnost seznámila s jeho přínosem v oblasti prosazování lidských práv. Ta letošní se pod názvem Ploty, zdi a příkopy: svoboda pohybu jako lidské právo? uskuteční 12. října.

Riziková mapa:Nejnebezpečnější silnice je u Jablonného nad Orlicí

Nejnebezpečnější silnicí byla v předchozích letech silnice I/11 mezi Žamberkem a Jablonném nad Orlicí a dále k Červené vodě. Mezi další rizikové úseky patří I/16 u Mladé Boleslavi a I/17 u Čáslavi. Vyplývá to z rizikové mapy EuroRAP pro roky 2013 až 2015. Cenu za přínos ke zvýšení bezpečnosti infrastruktury získala silnice první třídy I/20 mezi Pískem a Vodňany. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

CVVM: S úrovní vzdělávání ve školách jsou Češi převážně spokojení

Kvalitu českých škol hodnotí lidé převážně pozitivně. Vyplývá to z průzkumu, který v září provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejlépe lidé vnímají kvalitu základních škol a gymnázií, nejhůře dopadla střední odborná učiliště. U všech typů vzdělávacích zařízení ale převládalo kladné hodnocení.

Nejsympatičtější sestřička působí v Brně a je to muž

Ocenění Nejsestřička sympatie roku 2016 získal zdravotní bratr Jakub Šesták z Fakultní nemocnice Brno. Ocenění převzal na sobotním slavnostním večeru. Šesták působí na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Do soutěže jej přihlásila náměstkyně ředitele nemocnice. Cílem soutěže o Nejsestřičku je vyzdvihnout podstatu poslání zdravotních sester a bratrů, jejich profesionalitu, a poděkovat jim. Šesták se stal nejsympatičtějším účastníkem s největším počtem hlasů od veřejnosti. Uspěl v konkurenci několika set lidí z různých nemocnic a sociálních zařízení z celé republiky.

Olomoučtí vědci objevili další nový druh rostliny

Olomoučtí přírodovědci si připsali na konto objev dalšího nového druhu rostliny. Je jí Thismia inconspicua, kterou našli během expedice v deštných lesích Bornea v sultanátu Brunej. Vědci tam jezdí již několik let. Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti se před jejich výpravami do těchto míst nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název - hvězdnatka, informovali ČTK zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jejich první objevenou hvězdnatkou byla Thismia hexagona a následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetí druh thismie dostal přívlastek inconspicua - nenápadná.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková si ve světovém žebříčku polepšila o jednu příčku na páté místo a je nejvýš v kariéře. Čtyřiadvacetiletá finalistka US Open, která si minulý týden definitivně zajistila premiérovou účast na Turnaji mistryň, byla dosud nejlépe šestá. Tomáš Berdych zůstal devátý, Petra Kvitová je jedenáctá.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno, postupně místy občasný déšť nebo přeháňky. Teploty 7 až 11 °C.