Denní souhrn zpráv

V krajích začala jednání stran, Zeman vidí za propadem ČSSD vedení

Po pátečních a sobotních volbách v krajích začala vyjednávání stran. Někde už se rýsuje koalice, třeba v Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ČSSD a hledají dalšího partnera, v Královéhradeckém kraji zatím vzniká koalice bez účasti vítězného ANO. Prezident Miloš Zeman uvedl, že důvod propadu ČSSD v krajských volbách musí být spíš na celostátní úrovni, podle šéfa strany Bohuslava Sobotky ale volby rozhodly osobnosti kandidátů a jejich pověst.

Největší propad krajských mandátů utrpěla KSČM, ztratila polovinu

Největší ztrátu mandátů v krajských zastupitelstvech utrpěla KSČM, která přišla zhruba o polovinu zastupitelů. Sociální demokraté, kteří obhájili první místo jen ve dvou z devíti krajů, přišli přibližně o dvě pětiny křesel, ODS ztratila zhruba čtvrtinu mandátů. Vítězné ANO má v premiéře v krajích 176 mandátů.

Babiš jmenován nejlepším ministrem financí rozvíjející se Evropy

Ministr financí Andrej Babiš získal cenu mezinárodního časopisu GlobalMarkets (dříve známého jako Emerging Markets) za nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí za rok 2016. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Vyhlášení ceny se uskutečnilo v noci na neděli ve Washingtonu u příležitosti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Němeček návrhy o nemocnicích a platbách předloží i proti ANO

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce ve vládě i proti odporu hnutí ANO a ministerstva financí, které vede předseda ANO Andrej Babiš, prosadit zákon o neziskových nemocnicích a pravidelnou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Věří v podporu lidovců. Němeček to řekl v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Babiš a ministerstvo financí mají podle Němečka odpor ke změnám, které mají stabilizovat české zdravotnictví, protože Babiš má zájem privatizovat zdravotnická zařízení. Babiš ale nedávno uvedl, že hnutí ANO nemocnice privatizovat nechce.

Zadlužení obcí loni kleslo na 87 miliard Kč, krajů na 26 mld. Kč

Dluhy obcí loni klesly o dvě miliardy na 86,9 miliardy korun. Zadlužení krajů kleslo o 1,2 miliardy na 26,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Z celkového počtu 6248 měst a obcí bylo loni zadluženo 3255 obcí, meziročně o 20 obcí více.

Na celkové zadluženosti obcí se podle MF více než z poloviny podílejí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Celkové zadlužení velkých měst se meziročně ale snížilo o 1,5 miliardy na 43,8 miliardy korun. Zadlužení Prahy kleslo o 900 milionů na 32,6 miliardy korun.

Podzimní prázdniny letos stráví víc Čechů u moře

Počet Čechů, kteří během podzimních prázdnin vyrazí k moři, letos proti loňsku vzroste. Nejžádanějšími destinacemi jsou Egypt a Spojené arabské emiráty. Naopak o pětinu klesl zájem o pobyty v Paříži. Populární jsou na podzim stále také wellness pobyty v Česku či v termálních lázních na Slovensku a v Maďarsku. Vyplývá to z vyjádření cestovních kanceláří.

Kostel v Dobré Vodě zasvěcený poustevníku Vintířovi má varhany

Kostel v Dobré Vodě u Hartmanic na Klatovsku, který je jako jediný zasvěcený šumavskému poustevníku Vintířovi, má po zhruba 70 letech opět varhany. Po poválečném odsunu německých obyvatel z pohraničí kostel desetiletí chátral. V posledních letech se mění a díky novému skleněnému inventáři se stává unikátem. Nyní se podařilo opravit kůr a umístit tam repasované varhany získané z Německa, řekla ČTK Jana Kolářová ze spolku Šumavské cesty, který se o návrat varhan zasloužil.

Velkou pardubickou vyhrál Charme Look

Favorizovaný devítiletý hnědák Charme Look vyhrál 126. ročník Velké pardubické a žokej Jan Faltejsek se v jeho sedle radoval ze čtvrtého triumfu v kariéře. První vítězství v roli trenérky si připsala Martina Růžičková. Valach Charme Look byl celou dobu v čele a zvítězil přesvědčivě před dalším nováčkem Velké pardubické Ange Guardian s žokejem Janem Kratochvílem. Třetí byl na trati dlouhé 6900 metrů pro šestileté a starší koně Zarif s Josefem Bartošem.

Dále ze sportu:

Čeští fotbalisté v druhém utkání kvalifikace mistrovství světa na půdě favorizovaného Německa prohráli 0:3. Hlavní podíl na výhře obhájců titulu měl Thomas Müller, který dal dvě branky ve 13. a 65. minutě, mezitím se chvíli po pauze trefil Toni Kroos.

Lucie Šafářová s Bethanií Mattekovou-Sandsovou získaly v Pekingu už třetí deblový titul v řadě a celkově osmý společný. Česko-americký tenisový pár ve finále porazil turnajové jedničky z Francie Caroline Garciaovou a Kristinou Mladenovicovou dvakrát 6:4.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.