Denní souhrn zpráv

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích

Hnutí ANO Andreje Babiše přebarvilo volební mapu Česka. A to jak v krajích, tak v Senátu. V krajských volbách ANO získalo devět krajů. Pořadí v krajských volbách se de facto ustálilo již po sečtení výsledků necelé poloviny volebních okrsků a pak se již nezměnilo. K letošním krajským volbám přišlo 34,6 procenta voličů. To bylo o 2,3 procentního bodu méně než při posledních volbách v roce 2012.

ANO vyhrálo ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Velkou porážku znamenají výsledky voleb pro dosavadního vládce krajů ČSSD. Ta nejvíce hlasů získala jen v Jihočeském kraji a v kraji Vysočina. Sociální demokraté ztratili například svoji dlouholetou baštu Moravskoslezký kraj, v čele Jihomoravského kraje končí i dosavadní šéf asociace krajů Michal Hašek. ANO kromě jižních Čech a Vysočiny nevyhrálo jen ve dvou dalších krajích. V Libereckém ho předstihli Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou a ve Zlínském KDU-ČSL s Jiřím Čunkem.

První kolo voleb do Senátu dopadlo nejlépe pro Hnutí ANO

První kolo voleb do Senátu dopadlo nejlíp pro hnutí ANO. Po sečtení 99 procent hlasů postupovali jeho kandidáti do druhého kola ve 14 obvodech. Úspěšní byli i lidovci, postoupili v osmi obvodech. ČSSD by mohla o senátorské křeslo bojovat také v osmi obvodech, obhajovala jich ale dvanáct. ODS bude bojovat v pěti, Starostové ve třech a v koalici s TOP 09 v dalších třech obvodech. Do druhého kola jdou i dva zástupci Severočechů. Komunistům dál prošel jeden kandidát. V řadě obvodů pak dál postupují také kandidáti, které do voleb vyslaly koalice několika stran a hnutí. K volebním urnám přišlo v senátních volbách 33,5 procent lidí.

Výsledky voleb podle Babiše nebudou mít vliv na fungování vlády

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nemyslí, že výsledky krajských a senátních voleb budou mít vliv na fungování kabinetu. Novinářům to řekl po sečtení bezmála sta procent hlasů. V rámci koalice máme někdy různé názory, ale vláda má výsledky, uvedl Babiš. ANO zvítězilo v devíti krajích a má i zdaleka nejvyšší počet postupujících do druhého kola senátních voleb.

Voliči rozhodli, že chtějí změnu ve vedení krajů, řekl Sobotka

Lidé ve volbách rozhodli, že chtějí po osmi letech změnu ve vedení krajů. Novinářům to při příjezdu do sídla sociální demokracie řekl její předseda, premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něj musí hledat nové voliče a programové cíle, aby získala širší podporu. Podle Sobotky ale krajské volby nebyly referendem o vládě, protože vládní strany v hlasování uspěly.

Bělobrádek: Výsledek voleb je pro lidovce solidní

Výsledek krajských voleb je podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka pro KDU-ČSL solidní. Není to žádné drtivé vítězství, ale není to ani prohra, řekl. První kolo senátních voleb označil za poměrně nadějné. Věří, že strana po druhém kole posílí svůj senátní klub. Celkové výsledky voleb označil za velmi významný úspěch hnutí ANO a za velký neúspěch levicové i pravicové opozice.

Fiala: ODS chce být na krajích jen tam, kde prosadí svůj program

Volební výsledky pro ODS znamenají, že může uvažovat o účasti na vládě v krajích, ovšem jen tam, kde nebude nějakým doplňkem, ale bude mít reálnou šanci prosadit svůj program a něco změnit. Na tiskové konferenci to řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Strana je podle něj otevřena povolebním jednáním. Výsledek krajských a prvního kola senátních voleb podle Fialy potvrdil, že se ODS vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany. Vnímá to jako základ pro nadcházející sněmovní volby, kde úspěch by měl podle něj být ještě výraznější. Přesto připustil, že strana vnímá dnešní výsledek střízlivě a nejásá nad ním.

Kalousek: Volby nebyly soutěží s ODS, nepřítel je jinde

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebral letošní krajské a senátní volby jako souboj s ODS o nejsilnější pravicovou stranu. Mezi oběma stranami by nemělo být nezdravé nepřátelství, protože skutečné nebezpečí spatřuje v názorech, že demokracie je přežitý systém nebo že stát je potřeba řídit jako firmu. "My jsme do voleb nešli soutěžit s ODS," řekl Kalousek ČTK. Reagoval tak na slova předsedy občanských demokratů Petra Fialy, podle něhož se ODS po letošních volbách do krajů a třetiny Senátu vrací do pozice nejsilnější strany pravice.

Filip bude chtít po neúspěšných krajích vyvození zodpovědnosti

Předseda KSČM Vojtěch Filip bude chtít po krajských konferencích, aby vyvodily politickou zodpovědnost tam, kde mohli komunisté získat lepší výsledek. Místopředsedům strany bude chtít přidat další povinnosti, aby strana měla jednotnou politiku. Volby považuje za potvrzení trvalé účasti komunistů na české politické scéně. Filip to řekl ČTK v reakci na volební výsledky, ve kterých KSČM získala méně křesel v krajských zastupitelstvech než v minulých volbách.

Káťa Kabanová na vodní hladině zahájila bienále Janáček Brno

Voda hraje hlavní roli v inscenaci opery Káťa Kabanová, která zahájila páté mezinárodní bienále Janáček Brno. Na scéně Janáčkova divadla kvůli představení vznikla nádrž s 15.000 litry vody. Národní divadlo Brno se zároveň stalo první českou scénou, která má na repertoáru operu režírovanou věhlasným 62letým Kanaďanem Robertem Carsenem. V Carsenově koncepci Káti Kabanové vodní hladina jednak znázorňuje řeku Volhu, ale zároveň má vyvolávat pocit nekonečného prostoru a dostává další symbolické významy. "Voda dokáže lidi spojovat, ale také oddělovat, izolovat," řekl Carsen.

Letošní bienále tvoří 27 produkcí ve 12 dnech a stejném počtu koncertních sálů. K dalším vrcholům se podle pořadatelů zařadí opera Z mrtvého domu v podání Státního divadla Norimberk nebo dvojprogram Modrovousův hrad/Očekávání se světově uznávanou mezzosopranistkou Katarinou Karnéusovou.

Pod Lysou horou odhalili opravený skautský pomník Ivančena

Pod Lysou horou v Beskydech byl slavnostně odhalen opravený skautský pomník Ivančena. Někdejší mohylu sestavenou z kamenů přinesených z různých míst Česka i světa nahradily během několikaměsíční rekonstrukce kaskádovité zídky. Umožní, aby si návštěvníci mohli prohlédnout více kamenů, které lidé k pietnímu místu léta přinášejí. Ivančena je připomínkou osudu skautů popravených nacisty, řekl ČTK vedoucí a koordinátor projektu Václav Dobrozemský. Kromě kaskád je součástí pietního místa i menší mohyla s dřevěnými kříži a zakladatelskou deskou. Příští rok na jaře by v místě měl přibýt stožár a informační cedule s postupem, jak dále vrstvit přinesené kameny.

V pražské zoo se narodilo slůně, třetí v historii zahrady

V pražské zoo se v pátek narodilo slůně samici slona indického Tamaře. Je to sameček, jeho otcem je jediný dospělý samec v zoo Ankhor. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Jedná se o třetí sloní přírůstek v historii zoo a druhé slůně počaté v Praze.

Ochránci stanice Pavlov vrátili do přírody uzdravené čápy i výra

Ochránci přírody ze stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku v posledních týdnech vypustili uzdravené čápy, káňata i včelojeda lesního. Mezi posledními opustil stanici výr velký, letošní mládě, jež na okraji Havlíčkova Brodu srazil vlak. Uzdraveného výra ochránci vypustili ve stejném městě, aby se vrátil do prostředí, které zná. Jeho odlet do lesů poblíž rybníka Cihlář sledovaly tři desítky lidí. Stanice v Pavlově, která pečuje o handicapovaná zvířata z Vysočiny, už letos přijala kolem 450 jedinců. Přibližně polovinu zvířat se daří po uzdravení vrátit do přírody.

Chladno bude i další týden, druhá polovina října bude teplejší

Současný ráz počasí, chladno a déšť, bude v Česku panovat i v příštím týdnu. Druhá polovina října by měla být o něco teplejší a mělo by ubýt i srážek. Počátkem listopadu půjdou teploty opět mírně dolů. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Dagmar Damková ukončila své působení v komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR. Její rozhodnutí vzal v pátek na vědomí výkonný výbor asociace. Důvodem je její vytížení v orgánech FIFA a UEFA, kde je v komisi sudích.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C.