Denní souhrn zpráv

V Česku začaly krajské a senátní volby

V Česku v pátek ve 14:00 začaly krajské volby. Pozice hejtmanů v nich obhajuje hlavně ČSSD. Na třetině území jsou spojeny s prvním kolem volby senátorů, v nichž sociální demokraté usilují o udržení vůdčí pozice v horní komoře. O místa 675 krajských zastupitelů aktuálně usiluje podle volebního webu celkem 11.808 kandidátů. Na jedno místo v regionálním parlamentu tak připadá více než 17 uchazečů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo 233 adeptů, tedy téměř devět kandidátů na jedno místo.

Hlasovat je možné v pátek do 22:00. V sobotu budou volební místnosti otevřeny od 08:00 do 14:00. Poté volební komise začnou hlasy sčítat. Výsledky se budou zobrazovat na volebním webu. Hlavní by mohly být podle zkušeností z minulých regionálních voleb známy do sobotního večera.

Novým šéfem hradní diplomacie bude Jindrák, potvrdil Zeman

Hynka Kmoníčka v čele zahraničního odboru Pražského hradu vystřídá bývalý velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. Parlamentním listům informaci, kterou už v září uvedl deník Právo, potvrdil prezident Miloš Zeman. Zeman při zářijové pracovní návštěvě USA řekl při setkání s krajany, že Kmoníček nahradí ve funkci velvyslance Petra Gandaloviče. O souhlas by měla být americká administrativa požádána po zvolení nového prezidenta. Jindrák v minulosti působil jako velvyslanec v Německu. Předtím vedl ambasády ve Vídni a v Budapešti. V nedávné době působil jako náměstek na ministerstvu zahraničí, kde řídil sekci konzulární a právní. Loni v červenci začal radit ve věcech zahraniční politiky premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Záznam ČNB: Není možné vyloučit zavedení záporných sazeb

Členové bankovní rady se na zasedání ve čtvrtek 29. září shodli, že není možné vyloučit zavedení záporných úrokových sazeb pro podporu režim devizových intervencí nebo jeho hladkého ukončení. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila. Ze záznamu také vyplývá, že ČNB je i po konci intervenčního režimu připravena intervenovat tak, aby pokryla poptávku po korunách generovanou růstem domácí ekonomiky.

Český průmysl v srpnu posílil svou produkci o 13,1 procenta

Průmyslová produkce se v srpnu vrátila k růstu. Meziročně posílila o 13,1 procenta, zatímco v červenci o 14,1 procenta klesla. Údaje z obou letních měsíců ovlivnil rozdílný počet pracovních dnů. Oznámil to Český statistický úřad ČSÚ. Podle analytiků oslovených ČTK, srpnový růst průmyslové výroby téměř plně vykompenzoval červencový propad, který způsobily celozávodní dovolené. Nejvíce to platilo v automobilovém průmyslu, který rostl o více než polovinu.

Věřitelé OKD podali 20 žalob na uznání platnosti svých pohledávek

Věřitelé těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, dosud podali ke Krajskému soudu v Ostravě 20 žalob, jimiž se domáhají uznání platnosti svých pohledávek dohromady za zhruba 13 miliard korun. Žalovanými jsou insolvenční správce Lee Louda, který pohledávky neuznal, a v části žalob i OKD. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří žádali od firmy dohromady více než 20 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Na D1 začínají opravy mezi Jihlavou a V. Beranovem, budou omezení

Na dálnici D1 začínají opravy mezi Jihlavou na 112. kilometru a Velkým Beranovem na 119. kilometru. Omezení tam začnou v sobotu, kdy bude kvůli změnám dopravního značení od ranních hodin doprava v obou směrech stahována do jednoho jízdního pruhu. Jde o šestý úsek nejstarší české dálnice, na němž dělníci provádějí modernizaci, sdělil ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Mezi Jihlavou a Velkým Beranovem budou dělníci opravovat zhruba šest kilometrů dálnice. Rekonstrukce bude stát skoro 590 milionů korun bez daně, dokončena by měla být v červnu 2018.

Putovní festival outdoorových filmů nabídne skoro stovku snímků

V Ostravě začíná 14. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Soutěžní přehlídka zaměřená na cestopisné a dobrodružné snímky postupně zavítá do šestačtyřiceti měst v Česku, na Slovensku a v Rusku. Tvůrcům vítězných snímků budou ceny předány 10. prosince v pražské Lucerně. O zařazení na program festivalu se letos ucházelo 116 filmů z jednadvaceti zemí. Porota z nich vybrala 98 snímků, které usilují o ocenění v jedné ze čtyř kategorií.

Snímek Poslední cyklista Jiřího Svobody byl oceněn v Dallasu

Snímek Poslední cyklista režiséra a scenáristy Jiřího Svobody natočený v produkci České televize byl oceněn na 20. Jewish Film Festivalu v Dallasu. Dvoudílný film popisující podle námětu Tomáše Töpfera život adoptované dívky během druhé světové války si odvezl Cenu diváků. Film Poslední cyklista byl po dlouhé době českým zástupcem na festivalu, který vybírá ze světové kinematografie nejlepší díla s židovskou tematikou. Snímek o osudu novorozeněte, které se z klášterního sirotčince ocitne v židovské rodině, zaujal podle slov organizátorky přehlídky Rachelle Weissové Craneové diváky natolik, že v zimě uspořádají v Dallasu další projekce. Film Poslední cyklista byl natočen v roce 2014. V hlavních rolích se představili Sabina Rojková, Marta Vančurová, Ági Gubíková, Vincent Navrátil, Luboš Veselý či Lenka Vlasáková.

Výstava ve zlínském divadle přibližuje 80 let filmových ateliérů

Historii zlínských filmových ateliérů, které letos oslavily 80 let své existence, přibližuje výstava v Městském divadle Zlín. Návštěvníci mohou vidět fotografie i různé artefakty. Výstava představuje 13 osobností, její součástí je i časová osa let 1936 až 2016, která zachycuje významné historické mezníky zlínských ateliérů, nechybí ani ukázky originálních rekvizit animovaných filmů Hermíny Týrlové a Karla Zemana, řekla ČTK mluvčí organizátorů Kateřina Martykánová.

Výstava v Klementinu ukáže arménské knihy staré stovky let

Vzácné tisky z 16. a 17. století, faksimile malovaných rukopisů dokládající historii arménského písemnictví i novodobé překlady české literatury do arménštiny ukáže výstava v Národní knihovně v Praze. Nejvzácnější exponáty včetně první arménské bible v pátek ráno kurátor Haig Utidjian pečlivě vybalil ze speciální kovové bedny, v níž přiletěly za bezpečnostního doprovodu z Národní knihovny Arménie. Výstava bude zdarma přístupná v Klementinu od 12. do 25. října.

ZOO Dvůr Králové chce obnovit chov psů hyenových

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chce obnovit chov kriticky ohrožených psů hyenových. Slibuje si to od skupiny tří zvířat, která do Dvora Králové přišla z Itálie a Francie. V minulosti byla dvorská zoo v chovu těchto šelem velmi úspěšná. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Ve volné přírodě se počet psů hyenových odhaduje na 3000 až 5000 jedinců.

Sport

Petra Kvitová podlehla ve čtvrtfinále turnaje v Pekingu s Madison Keysovou z USA po velkém boji 3:6, 7:6 a 6:7. Česká tenistka prohrála po sérii osmi vítězství a vyřazení znamená, že se letos nekvalifikuje na Turnaj mistryň.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno s deštěm nebo mrholením. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.