Denní souhrn zpráv

Lidé nejen v Česku vzpomínali na Václava Havla

Na mnoha místech v Česku i v zahraničí si lidé připomněli nedožité 80. narozeniny bývalého prezidenta, dramatika a někdejšího disidenta Václava Havla. Na jeho osobnost se vzpomínalo na veřejných shromážděních a politických akcích, v divadlech, na sociálních sítích, u Havlova hrobu na pražském Vinohradském hřbitově, na jeho chalupě na Hrádečku i ve věznicích, v nichž byl Havel v době komunismu vězněn. Na Pražském hradě vzdali poctu Havlovi vojáci Hradní stráže při každodenním poledním střídání. Vláda uctila Havlovu památku minutou ticha. "Nejde jen o to vzpomínat, ale najít každý den odvahu hájit ideály, které VH představoval," uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nedožité osmdesátiny Václava Havla na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku připomněl jeho předseda Martin Schulz. "Byl velkou osobností, svůj život věnoval boji proti diktatuře. Nejenže osvobodil tehdejší Československo z nadvlády komunismu, ale také vedl Českou republiku na cestě k jejímu přistoupení k Evropské unii," prohlásil předseda EP za potlesku europoslanců. V chorvatském hlavním městě Záhřebu připomnělo Havlovy narozeniny promítání jeho podoby na vodní zeď velkých záhřebských fontán.

Havla si lidé připomněli i u věznic, v nichž Havel nedobrovolně pobýval kvůli svému angažmá v disidentském hnutí. Na budově věznice v Plzni - Borech má Havel ode dneška pamětní desku, před vězením v Ostravě-Heřmanicích zase odhalili Lavičku Ferdinanda Vaňka, postavu Havlových aktovek, považovanou za jeho alter ego.

Minimální mzda stoupne na 11.000 korun měsíčně, rozhodla vláda

Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance. Odbory žádají ještě vyšší růst, a to o dalších 500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti. Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že vláda bude usilovat o další růst.

Vláda podpořila vyslání lékařů a vojenských instruktorů do Iráku

V Iráku by mohla už od prosince působit zdravotnická jednotka české armády. Její vyslání podpořila vláda. Během příštího roku by pak mohli být do země vysláni i vojenští instruktoři. Vojenští lékaři a zdravotníci by v Iráku měli léčit irácké a koaliční vojáky zraněné v boji s islámskými extremisty. Až 17 vojáků by mělo být nasazeno ve vojenské nemocnici amerického vojenského námořnictva asi 70 kilometrů jižně od Mosulu. Americká armáda by ji měla zprovoznit během podzimu.

Vláda schválila kompenzace i pro horníky z dalších dolů

Vláda těsnou většinou schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Havíři pracující na povrchu ovšem budou mít méně než horníci z OKD. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 Kč namísto uvažovaných 7000 korun. Výplata kompenzací by se týkala mj. pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla, která se v minulosti vydělila z OKD. Proti příspěvku pro propuštěné horníky vystupoval ještě ráno před jednáním vlády vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy Babiš opustil jednací sál. Novinářům řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod schůze vlády.

Minimální mzdy řidičů linkových autobusů se zvýší

Mzdy řidičů v linkové autobusové dopravě stoupnou od ledna na 98 korun za hodinu, vláda podpořila nařízení zvyšující jejich platy. Na navýšení se se zástupci odborů domluvilo v září ministerstvo práce a sociálních věcí. Původně odbory požadovaly navýšení mezd za hodinu jízdy na 130 korun na hodinu. Tlak na snižování mezd řidičů plyne z toho, že kraje často vybírají dopravce ve veřejných řízeních zaměřených na nízkou cenu. "Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak zvýší přibližně o 7800 měsíčně," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v tiskové zprávě.

Autobusoví dopravci zvýšení mezd řidičům linkových autobusů na 98 korun na hodinu jízdy vítají. Podmínkou je ale navýšení plateb od krajů, které si autobusovou dopravu objednávají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými dopravci.

Kybernetickou obranu Česka mají převzít vojenští zpravodajci

Vojenské zpravodajství by mělo nově získat odpovědnost za kybernetickou obranu Česka. Umožnit to má novela, kterou schválila vláda. "Jde o ochranu jaderných elektráren, nemocnic, klíčové infrastruktury, to vše může být ohroženo," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pravidla podle něj neotevřou dveře nabourávání soukromí, například monitorování soukromé elektronické pošty. Norma předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i k aktivní obraně, tedy kybernetickému protiútoku. Zpravodajci počítají s tím, že ročně budou na vybudování potřebných kapacit potřebovat asi 300 milionů korun.

Policie zadržela a obvinila státní zástupkyni Dagmar Máchovou

Policie obvinila žalobkyni Dagmar Máchovou z pražského městského státního zastupitelství ze zneužití pravomoci. Kauza se týká vynášení informací z trestních řízení, policisté zároveň rozšířili obvinění dvěma již stíhaným lidem. Na zadržení Máchové upozornil server Novinky.cz, ČTK ho potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Máchová je známá mimo jiné z kauzy opencard, kvůli které ji prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Aktivisté Greenpeace zahájili sestup z věže elektrárny Chvaletice

Aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří v pondělí obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice, zahájili sestup. Bude trvat několik hodin. Aktivisté nejdříve nad věží na chvíli vytvořili barevnou mlhu, která měla symbolizovat škodliviny, které z elektrárny vycházejí. Před sestupem také musejí odstranit transparenty, které na věž vyvěsili. Greenpeace akcí protestují proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu. Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrozil. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

Ombudsmanka: Policie při návštěvě čínského prezidenta chybovala

Policie jednala podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při některých incidentech v ulicích Prahy nepřiměřeně a zmatečně. Některé lidi podle ní bezdůvodně zajišťovala a převážela je na služebnu Bartolomějská, uvedla v tiskové zprávě mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Podle ochránkyně policisté vážně pochybili, když nezakročili proti stoupencům čínského prezidenta bijícím žerděmi vlajek muže s tibetskou vlajkou. "Místo aby zakročila proti agresivním příznivcům čínského prezidenta nebo alespoň zjistila jejich totožnost, zakročila naopak proti oběti jejich útoku," uvedla mluvčí. Použití donucovacích prostředků bylo podle ochránkyně důvodné, dokud muži hrozilo zranění. Jeho následné zajištění však bylo nesprávné. "Odůvodnění policistů, že neviděli, kdo útok začal a kdo se bránil, svědčí o tom, že dění neměli pod kontrolou," uvedla mluvčí. Podle ochránkyně by policie měla zvážit pořizování videozáznamů z podobných akcí, aby bylo možné následně situaci vyhodnotit a aktéry identifikovat.

Analýza: Sociální bydlení by ušetřilo až 100 milionů korun ročně

Zavedením nájemního sociálního bydlení by se podle analýzy, kterou nechala zpracovat Platforma pro sociální bydlení, snížily veřejné výdaje až o 100 milionů korun ročně. Stát by ušetřil například na dávkách na bydlení v ubytovnách a v azylových domech. Při představení analýzy na konferenci k chystanému zákonu o sociálním bydlení to uvedl Vít Lesák z pořádající platformy. Pokud by se podle něj povedlo rodiny z ubytoven přesunout do sociálních bytů, už v prvních letech by se na každé takové rodině uspořilo přes 13.000 korun, po třech letech přes 20.000 korun.

Vláda schválila plán rozvoje internetových sítí

Vláda dnes schválila národní plán rozvoje internetových sítí, který je podmínkou pro čerpání evropských dotací na budování infrastruktury ve výši 14 miliard Kč. Kvůli dotačnímu programu muselo ministerstvo průmyslu a obchodu nechat zmapovat dostupnost vysokorychlostního internetu v jednotlivých lokalitách a určit tzv. bílá místa. Veřejná podpora totiž může směřovat pouze do oblastí bez připojení. Podle mapování tvoří bílá místa asi 30 procent všech sídel v ČR. Vládou již schválený program počítá do roku 2020 s pokrytím celé populace internetem o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít 100 Mbit/s.

Mezinárodní krajanský festival letošním ročníkem skončí

Letošní desátý ročník Mezinárodního krajanského festivalu byl poslední. V otevřeném dopisu ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) to uvedla organizátorka festivalu Věra Doušová, která si stěžuje na malou podporu českých úřadů. Ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že při rozdělování dotací zaměřených na spolupráci s krajany získali organizátoři festivalu nejvyšší přidělenou částku 100.000 korun. "Jednotlivým spolkům z Ukrajiny a Srbska byly navíc schváleny příspěvky na účast na festivalu z vládního Programu na podporu českého kulturního dědictví v zahraničí v celkové výši 209.000 Kč," uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva. Letošní ročník krajanského festivalu, který skončil v neděli, měl 600 účastníků, z toho 390 účinkujících z 18 krajanských souborů. Celkem se za deset let trvání festivalu podle Doušové dorazilo na akci do Česka 5800 krajanů.

Filozof Sokol obdržel cenu Havlovy nadace, vyzval k solidaritě

Přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol obdržel cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ve svém projevu připomněl důležitost obrany svobody i nebezpečí odmítání solidarity. Cenu obdržel z rukou Dagmar Havlové v den nedožitých 80. narozenin jejího manžela. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti. Současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu. Sokol je v pořadí osmnáctým laureátem Ceny Nadace Vize 97.

Rodina Beldových vyrobila už třetí repliku svatováclavské koruny

Rodina šperkařů Beldových vyrobila už třetí repliku svatováclavské koruny. Objednal si ji Středočeský kraj, který ji chce vystavovat při významných akcích a lákat na ni turisty. Práce zabraly šperkaři Jiřímu Beldovi půl roku a radil se při nich se svým otcem, který měl hlavní podíl na zhotovení předchozích dvou kopií. "Můj táta v roce 1967 vyráběl s kolegy první kopii svatováclavské koruny na světovou výstavu v Montrealu a pak jsme už jako firma v roce 2000 vyráběli ještě jednu repliku na světovou výstavu v Hannoveru. Takže tahle je už vlastně třetí," řekl dnes Belda novinářům při odevzdávání dokončené práce zástupcům Středočeského kraje.

Speciální představení uvedli cimrmanologové ke svému jubileu

První ze tří speciálních představení k 50. sezoně Divadla Járy Cimrmana uvedli jeho protagonisté v Žižkovském divadle v Praze. Autor scénáře Zdeněk Svěrák do něj zařadil ukázky z oblíbených komedií a přečetl "psaní do nebe" Ladislavu Smoljakovi, od jehož smrti uplynulo v červnu šest let. Svěrákův dopis je otištěn v publikaci Půlstoletí s Cimrmanem. Ukazuje i neznámou tvář souboru a odkrývá dění, které zůstává publiku utajeno. Každý člen divadla k tomu přidal svou vzpomínku. Knížku doplňuje DVD se záznamy raritních vystoupení.

Festival Janáček Brno zahájí Káťa Kabanová na vodní hladině

Inscenace Káti Kabanové založená na symbolice a vizuální atraktivitě vody v pátek zahájí festival Janáček Brno. Hladina s proměnlivými dřevěnými lávkami a ostrovy pokryje celé jeviště Janáčkova divadla. Technicky mimořádně náročná scénografie vyžaduje 15.000 litrů vody, 700 litrů se denně odpaří, proto je nutné hladinu dopouštět, vodu chemicky ošetřovat, každodenně kontrolovat její čistotu i teplotu. V režijní koncepci uznávaného Roberta Carsena hladina jednak znázorňuje řeku Volhu, v jejíchž vlnách nakonec titulní postava nachází smrt, ale zároveň má vyvolávat pocit nekonečného prostoru a dostává další symbolické významy. Páté bienále Janáček Brno potrvá do 18. října.

Festival světla nabídne i zářící bílé postavy vysoké 12 metrů

Třináctikilometrová trasa povede mezi více než 20 svítícími zastaveními v rámci festivalu Signal, který se uskuteční v Praze od 13. do 16. října. Loni festival navštívilo 400.000 lidí. Jeho ředitel Martin Pošta řekl, že ve čtvrtém ročníku lidé uvidí nejvíce instalací vzniklých přímo pro Prahu. "Letos jsme se rozhodli Signal udělat barevný a různorodý. Lidé se mohou těšit na instalace prostorově velmi výrazné, které svou monumentálností uchvátí úplně každého," uvedl Pošta. Jednou z nejvíce viditelných akcí pravděpodobně budou obří humanoidní bytosti australské umělkyně Amandy Parerové. Zářící bílé postavy vysoké od osmi do 12 metrů budou v Praze na pěti místech.

Počasí na čtvrtek

Zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.