Denní souhrn zpráv

Evropa se podle premiéra Sobotky dlouhodobě neobejde bez společné armády

Aktuální bezpečnostní vývoj podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukazuje, jak zásadní je pro Česko zakotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Předseda vlády to řekl v pražském Černínském paláci v úvodu každoroční porady českých velvyslanců. Evropa se podle něj dlouhodobě neobejde bez společné evropské armády. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) dodal, že bezpečnost Evropy není pouze otázkou pro EU. Sedmadvacítka členských zemí by podle něj měla pokračovat ve spolupráci s NATO, jako tomu je při protipašeráckých operacích ve Středozemním moři. Po nedávné sérii násilných útoků v Německu a teroristickém útoku ve francouzském Nice je podle Bohuslava Sobotky zřejmé, že je nutné se připravit na hrozby všeho druhu. Za klíčové vidí zakotvení v EU a NATO. "Zajištění jejich stability a akceschopnosti jsou klíčovým zájmem ČR. Diskuse o jejich dalším dalším směřování již probíhá," uvedl premiér. Aktivní roli Česka v této debatě považuje za důležitý úkol. Migrační vlna ukázala, že je nutné bránit vnější hranice EU, uvedl Bohuslav Sobotka. Evropská bezpečnostní politika má směřovat k tomu, aby byla EU akceschopnějším a spolehlivějším partnerem. "Jsem přesvědčen, že se dlouhodobě neobejdeme bez společné evropské armády," řekl. První konkrétní návrhy očekává už na nejbližších jednáních Evropské rady. Premiér Sobotka také velvyslancům řekl, že ke členství v unii neexistuje pozitivní alternativa. EU po červnovém britském referendu, ve kterém tamní občané rozhodli o vystoupení země z unie, nemůže zůstat stejná, dodal.

Dodavatel zbraně pro mnichovského střelce asi nakupoval i v ČR

Jedenatřicetiletý muž, který prodal střelnou zbraň útočníkovi z Mnichova, podle svého tvrzení nakupoval zbraně také v České republice. Uvedl to magazín Spiegel, podle něhož prodejce zbraní Philipp K. obchodoval také na Slovensku nebo ve Švýcarsku. Osmnáctiletý David Ali Sonboly v červenci jednou ze zbraní od Philippa K. zabil devět lidí a pak i sebe. Philipp K. k nákupu i prodeji zbraní a munice využíval takzvaný Darknet, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu využívaná mimo jiné k nelegálním obchodům. Zmíněný muž v Darknetu podle Spiegelu vystupoval pod přezdívkou Rico. V komunikaci s ostatními uživateli této sítě o sobě prozradil mimo jiné to, že sbírání zbraní je jeho zvláštní hobby. Tvrdil, že za jejich nákupem jezdil opakovaně do zahraničí. V Česku prý koupil zbraně Česká 85 a PM-63 s tlumičem, na Slovensku dokonce kalašnikov.

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka dosáhl loni 15 mld. Kč

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka byl loni rekordní, když dosáhl 15 miliard korun. Největší část (28 procent) mířila do států EU, ze zemí pak do Iráku. Předloni byl z ČR vyvezen vojenský materiál v hodnotě 11,8 miliardy Kč. Celkem bylo v roce 2015 uděleno k vývozu vojenského materiálu 1144 licencí v hodnotě 24 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kterou ve středu projedná vláda. Do zemí EU české zbrojovky vyvezly vojenský materiál za 4,3 miliardy korun. Export do Bulharska dosáhl jedné miliardy korun, na Slovensko se exportovaly zbraně za 967 milionů korun a do Itálie za 531 milionů. Největším obchodní partnerem ČR se v tomto segmentu loni stal Irák, kam bylo vyvezeno zboží za 1,64 miliardy korun, na druhém místě jsou USA (1,1 miliardy Kč).

Občané EU budou asi moc v Česku volit i jen s přechodným bydlištěm

Občané Evropské unie by měli získat možnost volit do zastupitelstev obcí, i pokud mají v Česku jen přechodný pobyt. Počítá s tím novela volebních zákonů, kterou se ve středu bude zabývat vláda. Spor o účast v komunálních volbách i pro cizince z EU s přechodným bydlištěm řešil před posledními volbami v roce 2014 soud. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) navrhuje, aby možnost volit do obecních zastupitelstev získali i další cizinci, nejen obyvatelé EU. Novela volebních zákonů především mění postup při sběru podpisů na petici pro nezávislé kandidáty na prezidenta. Počet potřebných podpisů by se podle jedné z variant návrhu snížil ze současných 50.000 na 8000, podpisy by ale musely být ověřeny. Druhá varianta počet podpisů ponechává, petent by ale u podpisu musel napsat i číslo svého občanského průkazu nebo pasu.

Konvičkovo představení o invazi islámu do Česka způsobilo paniku

Panikou skončila v neděli na Staroměstské náměstí v Praze akce přívrženců bojovníka proti islámu Martina Konvičky, kteří sehráli imaginární invazi takzvaného Islámského státu do Česka. Martin Konvička přijel na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky zmíněné teroristické organizace. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Po střelbě ale začali mnozí kolemjdoucí utíkat, magistrátní úředník proto ve spolupráci s policií akci ukončil. Policie nyní zjišťuje, zda při akci nebyl spáchán trestný čin šíření poplašné zprávy, řekl ČTK mluvčí policie Tomáš Hulan. Policie podle něj proto vyzvala osm lidí k podání vysvětlení na služebně. "Výzvě vyhověli neprodleně," doplnil mluvčí. K podání vysvětlení byli vyzváni i svolavatelé, z nichž jedním je podle informací na webu pražského magistrátu Martin Vítek. Cílem akce Iniciativy Martina Konvičky bylo podle jejího lídra šokovat. Scénář i rekvizity imaginární invaze takzvaného Islámského státu do Česka byly podle něj předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií. "Akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu," uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek se ve svém vyjádření na tweetu podivoval nad tím, že "původci tohoto veřejného ohrožení pod vlajkou Islámského státu nebyli zadrženi". Důsledky mohly být fatální, míní. Akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí v Praze prošetřují pražští policisté jako výtržnictví.

NKÚ: Ministerstvo kultury dávalo peníze na opravy bez koncepce

Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze na opravy památek netransparentně a bez koncepce a u většiny akcí rostly náklady i plánovaný čas rekonstrukcí. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle kontrolorů ministerstvo nerozhodovalo o výběru akcí, které podpoří, na základě svých priorit a řídilo se především požadavky příspěvkových organizací. Resort kritiku odmítá. Za podmínek, kdy se velká většina realizovaných akcí týká historických objektů a kulturních památek nevyčíslitelných hodnot, lze jen obtížně vytvořit univerzální a všeobjímající systém kritérií, uvedla v reakci mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Ministerstvo poskytuje peníze na rekonstrukce, modernizace a údržbu kulturních památek a státních hradů a zámků ze dvou programů státního rozpočtu. Kontroloři prověřili čtyři z jejich podprogramů, z nichž ministerstvo v letech 2008 až 2015 podpořilo 559 akcí za 5,2 miliardy korun. Podle kontrolorů ministerstvo nerozhodovalo o výběru akcí, které podpoří, na základě svých priorit a řídilo se především požadavky příspěvkových organizací. U jednoho z programů ministerstvo podle NKÚ nestanovilo jasná pravidla, podle kterých se mají akce žádající o dotaci vybírat. "Pořadí akcí k financování se neřídilo přidělenými body. V některých případech měly akce neoficiálně přislíbenou dotaci ještě předtím, než žádost prošla hodnocením," uvedli kontroloři.

Robert Šlachta nastoupil na Celní úřad pro Pardubický kraj

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta nastoupil jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj, od září bude náměstkem generálního ředitele celní správy pro oblast pátrání. Robert Šlachta skončil na konci června u policie, protože nesouhlasil s reorganizací, při níž se ÚOOZ sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Dobu od odchodu od policie většinou strávil tím, že se připravoval na jednání sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie, řekl Robert Šlachta. Poté, co se vrátil do služebního poměru a stal se celníkem, může se přihlásit do výběrového řízení na pozici náměstka. Výběrová řízení se konají i na pozice dalších náměstků ředitele. Ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček dříve uvedl, že by tyto funkce chtěl mít obsazené od 1. října.

Premiér předal Národnímu divadlu klíč od vydražené budovy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) předal řediteli Národního divadla Janu Burianovi symbolický klíč od budovy Themos. Objekt dříve divadlu patřil, ale přišlo o ni chybou při restitucích počátkem 90. let. V květnu ji divadlo vydražilo za 290 milionů korun. Zatím by se do budovy měl přestěhovat provoz Státní opery, v budoucnu by mohla být využívána jako zkušebny. "Vzhledem k tomu, že Národní divadlo je klíčová kulturní instituce České republiky, že je to srdeční záležitost každého Čecha, tak mě velice těší, že naše vláda svým rozhodnutím mohla přispět k tomu, aby se po 26 letech areál Národního divadla zkompletoval," řekl po prohlídce budovy premiér. Bude třeba připravit projekt, který posoudí všechny možnosti a potenciál budovy, doplnil. Peníze na rekonstrukci by podle něj mělo být schopné uvolňovat ministerstvo kultury. Premiér Sobotka připomněl, že rozpočtovou prioritou v rámci ND je rekonstrukce Státní opery, na níž vláda uvolnila miliardu. Právě pro administrativu opery by měly sloužit ty nejméně zničené části Themosu. Mělo by tak být od podzimu a investice do oprav těchto prostor bude v řádech milionů korun, řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Stát dá 200 milionů na přípravu juniorů a mladých reprezentantů

Stát poskytne příští rok 200 milionů korun na přípravu juniorů a sportovních reprezentantů do 23 let. Její financování není podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) dostatečné. Na tiskové konferenci v souvislosti s koncem olympijských her řekla, že mnoho českých vrcholových sportovců se připravuje takříkajíc na koleně. Přesto olympionici odvedli pro Česko jako vždy skvělou práci, zhodnotila jejich výkony ministryně. Chystaná dotace má podle ní nejen zlepšit české výsledky na hrách, ale také motivovat mladé sportovce. "Je to velká motivace samozřejmě pro všechny děti a mládež v našich školách. Jedna zlatá medaile Lukáše Krpálka pravděpodobně namotivuje do juda více malých kluků a holek než 1000 projevů ministryně školství," podotkla ministryně Valachová.

Výstava ukazuje nové poznatky a dokumenty o invazi ze srpna 1968

Knihovna Václava Havla zahájila výstavu, která ukazuje nová zjištění o vojenském obsazení Československa v srpnu 1968. Jmenuje se Nejdelší noc - 21. 8. 1968 a seznámí návštěvníky s jednotlivými fázemi vojenských příprav a politického zajištění akce, která nadlouho ovlivnila československé dějiny. Připravil ji Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a Policie ČR a v sídle knihovny v Ostrovní ulici potrvá do 11. září. K dokumentaci srpnových událostí posloužily i dosud nezveřejněné snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhausové, které v roce 2011 získal Národní archiv. Další použité fotografie a dokumenty pocházejí od pořádajících institucí, tedy Muzea policie a Vojenského historického ústavu a také z Vojenského ústředního archivu v Praze a Správního archivu armády v Olomouci. Výročí napadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v Praze připomínají i další výstavy. V dolní části Václavského náměstí je výstava fotografií Milana Linharta. Snímky na osmi velkoplošných panelech zachycují události 21. srpna 1968 v centru Prahy i situaci o rok později, kdy totalitní moc začala s represemi. Každý den také promítají archivní dokumenty i hrané snímky inspirované pražským jarem 1968. Historické milníky nedávné české historie, roky 1945, 1968, 1969 a 1989 připomínají Česká centra výstavou s názvem Česká osudová data. Kurátorka, fotografka Dana Kyndrová vybrala fotografie předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin.

Nehody v ČR si minulý týden vyžádaly 22 obětí,byl letos nejtragičtější

Uplynulý týden byl na českých silnicích letos nejtragičtější, od pondělí do neděle při dopravních nehodách zahynulo 22 lidí. Pondělních osm obětí bylo tento rok zatím nejvíce v jednom dni. Bilance nehod ve druhém prázdninovém měsíci je přesto zatím pozitivnější než loni - od začátku srpna do nedělní půlnoci zemřelo na silnicích předběžně 46 lidí, což je o tři méně než před rokem. ČTK to oznámilo oddělení Besip ministerstva dopravy. Dosud nejvíce lidských životů si letos vyžádaly nehody v posledním červencovém týdnu, kdy bylo usmrceno 18 lidí. Naproti tomu ve druhém únorovém a třetím dubnovém týdnu zemřeli dva lidé, nejméně v letošním roce.

Do věže kostela sv. Barbory v Zábřehu se po sto letech vrátí zvon

Do věže kostela svaté Barbory v Zábřehu na Šumpersku se přesně po sto letech vrátí zvon. Téměř dvousetkilový zvon byl odlit přímo ve městě a ponese jméno svatého Františka, stejně jako jeho předchůdce. Nadcházející víkend mu požehná olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Do kostela bude zavěšen 27. září, ozve se přesně v den, kdy zde před sto lety umlkl hlas zvonu předchozího, informovali ČTK zástupci zábřežské radnice. Zvon odlili zábřežští zvoníci spolu s přáteli pro filiální kostel svaté Barbory v jedné ze zábřežských zahrad. "Odlitím zvonu přímo v Zábřeze jsme chtěli získat pro město výjimečný zvon, a to nejen použitím vlastního těžkého žebra a výzdobou, ale současně vytvořit dílo se silným vztahem k místu, ve kterém bude sloužit. Odlévání zvonů v místech jejich zavěšení je navíc středověkou tradicí, kterou se podařilo připomenout," uvedl starosta Zábřeha a zároveň jeden z kovolijců František John. Na výrobu nového zábřežského zvonu se složili dárci, avšak ne prostřednictvím peněz, ale darováním kovového šrotu. Právě takto získávali dříve zvoníci peníze na nákup zvonoviny. Dominantním prvkem výzdoby zvonu je Kristus na kříži. Ke středověku, ve kterém byly v křesťanských klášterech objeveny principy tvorby zvonového žebra a odlévání zvonů, odkazuje i latinský nápis na čepci zvonu psaný gotickou minuskulí, o rex gloriae veni cum pace (Ó Králi slávy přijď v pokoji), který byl jedním z nejčastějších nápisových legend na středověkých zvonech. Druhou stranu krku zdobí reliéf svatého Františka.

Knihovna v Liberci získala sbírku knih německého profesora

Krajská vědecká knihovna v Liberci získala cennou sbírku knih německého profesora Waltera Sperlinga, který ji budoval celý život. Zhruba 1700 naučných publikací z Trevíru teď rozšíří německý knižní fond liberecké knihovny, které svou sbírku před smrtí odkázal. Dar je o to cennější, že podobně rozsáhlé soubory získává knihovna od soukromých osob zřídka. Častější jsou větší dary ze zrušených, třeba podnikových, knihoven, řekla ČTK Věra Severová z Krajské vědecké knihovny v Liberci. Walter Sperling byl profesorem geografie a její didaktiky a celý život budoval soukromou sbírku naučných publikací. Už v roce 2004 se rozhodl odkázat část liberecké knihovně. Za dob studií se totiž setkal s několika učiteli, kteří pocházeli právě z Liberce, a i díky nim se začal zajímat o česko-německé vztahy. Chtěl se zasadit o lepší vzájemnou spolupráci obou národů a společnou budoucnost v míru. "Získali jsme knihy z oblasti německých reálií, jako jsou dějiny, politika, životopisy osobností, a také knihy zaměřené na geografii a kartografii," uvedla Věra Severová. Krajská knihovna v Liberci vznikla před 50 lety na základech české a německé vědecké knihovny. Její fond včetně patentů, norem a dalších médií čítá kolem 1,4 milionu svazků, mimo jiné se pyšní rozsáhlou sbírkou tzv. sudetik.

Pokračuje mezinárodní varhanní festival v Praze

Do druhé poloviny vstoupí koncem týdne 21. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který od 4. srpna hostí vždy ve čtvrtek bazilika sv. Jakuba v Praze. K loňskému jubilejnímu ročníku vyšlo CD Audite Organum se záznamy sedmi nejzajímavějších výkonů, sdělila ČTK mluvčí přehlídky Markéta Zbořilová. Každý z koncertů doplňují videoprojekce, díky nimž mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Podle ní na posluchače čekají ještě varhaníci z České republiky, Estonska a Francie. Festival ukončí 22. září László Fassang z Maďarska, jeden z nejoriginálnějších a nejžádanějších varhaníků své generace. Od roku 2014 je profesorem improvizace na pařížské Vysoké hudební škole. Své výjimečné improvizační schopnosti využívá u všech klávesových nástrojů, počínaje klavírem, přes cembalo až po Hammondovy varhany. Rád hraje v klasických komorních tělesech a zapojuje se do jazzových produkcí.

V pražské zoo se opět narodil hrabáč kapský

Samice hrabáče kapského Kvída v sobotu v pražské zoologické zahradě porodila další mládě. V pořadí je čtvrté, první dvě ale uhynula krátce po narození, odchovat se tak zatím podařilo jen loňské mládě. Chovatelé ale věří tomu, že se to podaří i u nového mláděte, které už samo saje mateřské mléko. Loni narozené mládě se samo napilo až devátý den a bez péče chovatelů by nepřežilo. ČTK to sdělila mluvčí Zoo Praha Jana Myslivečková. "První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci," uvedla mluvčí. Mládě při narození vážilo přes 1400 gramů a jeho otcem je samec Draco. Ve volné přírodě hrabáč kapský žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců, který je velmi starobylý. Na předních končetinách má čtyři a na zadních pět prstů s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Mají protáhlý čenich a až 30 centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz. Jsou to noční tvorové a žijí samotářským způsobem života.

Jaroslav Kulhavý stříbrem zaokrouhlil českou sbírku v Riu na 10 medailí

Biker Jaroslav Kulhavý vybojoval pro českou výpravu v Riu de Janeiro v poslední soutěžní den jubilejní desátou olympijskou medaili, do sbírky s jedním zlatem a sedmi bronzy přidal druhé stříbro. Jaroslav Kulhavý dojel při obhajobě zlata druhý za Švýcarem Ninem Schurterem, který mu oplatil čtyři roky starou porážku z Londýna. V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze souboje obou dlouholetých rivalů. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš ale tentokrát nedošlo. Nino Schurter rozhodl nástupem v předposledním ze sedmi okruhů, na který už Jaroslav Kulhavý nedokázal zareagovat. I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Nino Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. Třetí místo obsadil Španěl Carlos Coloma.

Česká republika obsadila na OH v Riu 43. místo v hodnocení zemí

Česká republika skončila na olympijských hrách v Riu de Janeiro s bilancí jednoho zlata, dvou stříber a sedmi bronzů na 43. místě v medailovém pořadí zemí. Hodnocení suverénně ovládly Spojené státy americké před Velkou Británií a Čínou. Český tým vyrovnal ziskem deseti cenných kovů sbírku z Londýna, nicméně co do hodnoty medailí byl nejméně úspěšný od roku 1932, kdy pouze sedmičlenná výprava přivezla z Los Angeles jedno zlato, dvě stříbra a bronz. V pořadí podle počtu cenných kovů patřilo v Riu Čechům 27. místo. O jediné české zlato se na prvních OH v Jižní Americe postaral judista Lukáš Krpálek, stříbro získali rychlostní kanoista Josef Dostál a biker Jaroslav Kulhavý a bronz si odvezli vodní slalomář Jiří Prskavec, skifař Ondřej Synek, tenistka Petra Kvitová, tenisové páry Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem, oštěpařka Barbora Špotáková a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba. Před Českou republiku se zásluhou dvou zlatých a dvou stříbrných medailí dostala například výprava Slovenska, jež obsadila 37. pozici. Češi naopak díky dvěma bronzům navíc porazili vytrvaleckou velmoc Etiopii. Vlajkonošem české výpravy při slavnostním zakončení olympijských her byl kajakář Josef Dostál, který v Riu získal stříbrnou a bronzovou medaili. Třiadvacetiletý kajakář se stal teprve třetím českým sportovcem od vzniku samostatné republiky, který má dvě medaile z jedné letní olympiády.

Český dům v Riu navštívilo během her 40 tisíc lidí

Čtyřicet tisíc lidí zavítalo během olympijských her do Českého domu v Riu de Janeiro. Návštěvnost domu, jehož dominantou a také velkou atrakcí byly pohyblivé nohy u stropu od sochaře Davida Černého inspirované legendárním běžcem Emilem Zátopkem, výrazně předčila očekávání zástupců Českého olympijského výboru. "Věřili jsme, že domem projde dvacet tisíc lidí, což jsme považovali za ambiciózní cíl. Ale návštěvnost byla nakonec dvojnásobná, většinou k nám chodili Brazilci," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval v tiskové zprávě. "Jsem přesvědčený, že se nám podařilo zanechat v Brazílii nejen sportovní stopu, ale českou stopu obecně," prohlásil. Největší zájem byl podle manažerky Českého domu Blanky Konečné o české pivo, Zátopkovy nohy a také o koloběžky, na kterých se příchozí mohli projíždět. "Na koloběžkách se tu proháněli dospělí i děti. Potěšilo nás, že se návštěvníci opravdu zajímali o exponáty českých firem," dodala. Český dům byl také místem oslav úspěchů českých sportovců, kteří v Riu získali deset medailí.

Olympijské parky v ČR navštívil milion lidí, nejvíc v Pardubicích

Olympijské parky na Lipně, v Pardubicích, Plzni a Ostravě, otevřené po dobu konání her v Riu de Janeiro, navštívilo v součtu kolem milionu fanoušků. Parky byly v provozu 17 dní. Nejvíc lidí přišlo do parku v Pardubicích, bylo jich přibližně 400.000. Největší park Rio-Lipno přivítal skoro 350.000 osob. ČTK to řekl mluvčí Českého olympijského výboru Marek Brodský. "Tyto počty návštěvníků jsou jednoznačně úspěchem. Ještě víc mne těší, že lidé mířili do parků hlavně za sportem," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v tiskové zprávě. Park Rio-Lipno obsahoval osm lokalit. V Černé v Pošumaví, Frymburku, Horní Plané, Lipně nad Vltavou, Loučovicích, Nové Peci, Přední Výtoni a Vyšším Brodě si návštěvníci mohli vyzkoušet 47 olympijských i neolympijských sportů. Návštěvnost parku překonala odhady organizátorů.

Karolína Plíšková triumfem v Cincinnati nepustila Angelique Kerberovou na trůn

Tenistka Karolína Plíšková získala v Cincinnati šestý a dosud nejcennější titul v kariéře. Ve finále turnaje kategorie Premier 5 porazila Němku Angelique Kerberovou za 62 minut 6:3, 6:1 a překazila soupeřce posun do čela světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá česká hráčka dokázala stříbrnou olympijskou medailistku porazit v sedmém vzájemném duelu potřetí. Ve finále proti Angelique Kerberové uspěla Karolína Plíšková, jež se z turnaje pod pěti kruhy v Riu de Janeiru kvůli obavám z viru zika omluvila, poprvé po dvou loňských prohrách. Karolína Plíšková, která už letos triumfovala v Nottinghamu, za titul inkasuje prémii 515 tisíc dolarů a díky zisku 900 bodů se posune do role české jedničky. V žebříčku se těsně přiblíží zpět k elitní desítce na jedenácté místo, o tři příčky před bronzovou olympijskou medailistku Petru Kvitovou. Triumf v Cincinnati slavila i Barbora Strýcová, která vyhrála s Indkou Saniou Mirzaovou hned první společný turnaj. Nově složený pár ve finále porazil 7:5, 6:4 Američanku Coco Vandewegheovou a Švýcarku Martinu Hingisovou, s níž do července tvořila Sania Mirzaová nejlepší světovou dvojici.

Výsledky nedělních utkání 4. kola první fotbalové ligy

Slavia - Příbram 3:0, Liberec - Brno 0:0 a Sparta - Jablonec 3:0. Na čele tabulky je pražská Sparta před Zlínem a Mladou Boleslaví, uzavírájí ji Bohemians Praha 1905 a Příbram.

Trenér Martin Pulpit v Příbrami končí, nahradí ho Petr Rada

Fotbalisté Příbrami po 4. kole první ligy mění trenéra. Prezident klubu Jaroslav Starka odvolal Martina Pulpita, který na lavičce vydržel jen sedm ligových zápasů. Nahradí ho bývalý reprezentační kouč Petr Rada. Příbram má za sebou hodně nevydařený vstup do sezony, po kterém je bez bodu a vstřeleného gólu poslední v tabulce. Navíc vypadla už ve 2. kole domácího poháru MOL Cupu s třetiligovým Litoměřickem po prohře 1:3. Od tohoto zápasu měl Martin Pulpit ultimátum, že musí bodovat na Slavii, kde však středočeský celek prohrál 0:3. Tým se pokusí zvednout osmapadesátiletý Petr Rada, který odkoučoval už 276 ligových zápasů na lavičkách Slavie, Plzně, Jablonce, Liberce, Jihlavy a Teplic, kde působil naposledy. V letech 2008 a 2009 vedl i český národní tým.

MotoGP v Brně ovládl Cal Crutchlow, Jakub Kornfeil byl v Moto3 šestý

Jakub Kornfeil obsadil šesté místo v deštivé Velké ceně České republiky silničních motocyklů ve třídě Moto3 a připsal si třetí nejlepší výsledek v sezoně. Z premiérového vítězství v seriálu mistrovství světa se radoval Skot John McPhee. Druhý domácí jezdec Karel Hanika, startující na divokou kartu, skončil v Brně šestnáctý a těsně mu unikla bodovaná pozice. V královské kategorii MotoGP si na Masarykově okruhu připsal premiérový triumf v šampionátu Brit Cal Crutchlow, který se tak stal po 35 letech britským vítězem v elitní kategorii MS. Zároveň také zabránil druhému Valentinu Rossimu slavit na jihu Moravy rekordní osmý triumf. Závod Moto2 vyhrál Němec Jonas Folger.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.