Denní souhrn zpráv

Kancléřka Merkelová navštíví příští týden Prahu

Německá kancléřka Angela Merkelová přijede ve čtvrtek 25. srpna na jednodenní návštěvu České republiky, potvrdila německá strana. Setká se s premiérem Bohuslavem Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem a zavítá také na České vysoké učení technické v Praze. Kancléřka Merkelová chce při návštěvě Prahy s českými činiteli jednat zejména o přípravách summitu 27 zemí Evropské unie v Bratislavě. Řešit se bude i migrace. Návštěva kancléřky v Česku se plánovala delší dobu. Česká diplomacie o ni usilovala v době půlročního českého předsednictví ve visegrádské skupině, které skončilo letos v červnu. Angela Merkelová ale do Prahy nepřijela, podle některých zdrojů mimo jiné kvůli tomu, že země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) neprojevily dostatečnou solidaritu s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení do zemí EU podle kvót. V době návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze chystají setkání její příznivci i odpůrci, včetně Bloku proti islamizaci. Policie zatím žádná mimořádná opatření nepřipravuje.

Německo: Všechny země EU musejí dodržovat dohody, i ty o migraci

Všechny země Evropské unie musejí dodržovat dohody, včetně té o přerozdělování migrantů. Řekl to mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Proti přijímání jakýchkoli běženců v České republice se staví prezident Miloš Zeman. Zda s ním o věci bude příští týden během návštěvy Česka jednat kancléřka Angela Merkelová, mluvčí neupřesnil. Berlín obecně považuje vzájemné vztahy za velmi dobré, i přes rozdíly v názoru na řešení migrace. "Jasné je, že evropské závěry, k nimž došly všechny evropské státy, musejí také všichni dodržovat," uvedl Steffen Seibert na dotaz ČTK. Podle něho je jasné, že migraci stejně žádná evropská země sama nezvládne, proto je potřeba spolupracovat. V mnoha oblastech se podle něj už spolupráce daří, zmínil například pokrok při společné ochraně hranic, vytváření takzvaných hotspotů či dohodu s Tureckem a vracení migrantů. Česko-německé vztahy, které podle některých diplomatů rozdílné názory na migraci poškodily, jsou podle německé vlády velmi dobré, zvláště intenzivní jsou na úrovni občanů. Dohodu o přerozdělování běženců, kterou prosazovalo mimo jiné Německo, Česká republika jako jedna z mála zemí odmítla.

TASS: Úřady na Krymu navrhly českým firmám investiční projekty

Úřady anektovaného Krymu navrhly českým firmám investiční projekty včetně závodu na montování trolejbusů a výstavbu trolejbusového depa. Oznámila to ruská agentura TASS, která se odvolává na informaci místních úřadů. O českých investicích na okupovaném území na Krymu jednala podle agentury blíže neurčená skupina českých expertů. Ruská agentura se odvolává na slova Ljudmily Blankové, náměstkyně ministra pro hospodářský rozvoj z krymské regionální vlády. "Účastníci setkání posoudili možnosti navázání pracovních styků a realizace investičních projektů, jako je dodávka trolejbusů a jejich montování či výstavba nového trolejbusového depa v Simferopolu," cituje TASS Ljudmilu Blankovou. Rusko je po násilné anexi ukrajinského poloostrova vystaveno sankcím Evropské unie, které byly v červenci prodlouženy do konce ledna příštího roku. Sankce se kromě individuálního postihu některých ruských a ukrajinských osob zaměřují na finanční sektor, odvětví energetiky a obrany a oblast zboží dvojího užití, tedy civilního i vojenského.

Ministerstvo průmyslu chce zadluženému Kovosvitu najít nové trhy

Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá pomoci zadlužené firmě Kovosvit Mas Sezimovo Ústí na Táborsku. Po setkání s managementem firmy a zástupci odborové organizace to řekl ministr Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo si uvědomuje, že je zahraniční obchod Kovosvitu příliš závislý na Rusku a chce firmě pomoci hledat nové trhy. Zaměstnanci by měli dostat peníze do konce srpna, uvedl předseda podnikových odborů Jiří Ryzka. Jednání se zúčastnili i zástupci proexportní agentury Czech Trade. Ministerstvo hodlá Kovosvitu pomoci s účastí na veletrzích, kde by mohla firma, která momentálně dluží zhruba 700 milionů korun, získat nová odbytiště. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech, kde pracuje zhruba 770 lidí, vyšly najevo ve středu.

O zvolení do Senátu usiluje 233 kandidátů, do krajských voleb úřady zapsaly 269 kandidátek

O zvolení do Senátu bude v letošních podzimních volbách usilovat 233 kandidátů. Před šesti lety kandidovalo ve stejných 27 obvodech 227 kandidátů. Vyplývá to z údajů jednotlivých registračních úřadů. Úřady měly do pátku čas na to, aby přihlášky do voleb zaregistrovaly, nebo odmítly. Lhůta pro opravu chyb a nedostatků uplynula ve čtvrtek. Lhůta pro podávání přihlášek skončila 2. srpna. Počty senátních kandidátů v jednotlivých obvodech kolísají od šesti do 13. Celkem 269 kandidátních listin zaregistrovaly úřady do podzimních krajských voleb. Je jich o 19 více než při regionálních volbách v roce 2012. V Libereckém kraji úřad jednu kandidátku odmítl. Listina seskupení Šance schopným jistoty všem nebyla podána v souladu se zákonem. Vyplývá to z informací ČTK z krajských úřadů, které o registracích do dneška rozhodovaly. Největší výběr budou mít voliči v Moravskoslezském kraji, budou vybírat z 25 kandidátek stran, hnutí a dalších seskupení. Naopak nejméně přihlášených listin úřady zapsaly v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, a to po 17. Počet zaregistrovaných kandidátních listin se proti volbám v roce 2012 zvýšil ve většině ze 13 regionů. Hned o pět kandidátek navíc dostanou lidé v jižních Čechách, kde zaregistrovali listiny 23 seskupení. V Moravskoslezském a v Ústeckém kraji vzroste počet listin v porovnání s minulými volbami o čtyři.

Obrana zmodernizuje stará děla, na nové si tak vojáci počkají

Ministerstvo obrany zmodernizuje 50 zastaralých samohybných děl, takzvané Dany. Na dotaz ČTK to uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Na nová děla, která by odpovídala ráži NATO, si tak budou muset vojáci nejméně několik let počkat. Důvodem je nedostatek peněz, v příštích letech se chce ministerstvo zaměřit na nákup jiné techniky pro pozemní i vzdušné síly. O nutnosti přezbrojit dělostřelectvo armáda hovoří několik let. Počítá s tím i koncepce výstavby armády do roku 2025. Dělostřelci jsou v současné době vybaveni technikou, která technologicky spadá ještě do období studené války. Je to i případ samohybné kanónové houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana, která byla vyvinuta v 70. letech. Podle odborníků má na dnešní dobu krátký dostřel, zastaralý řídicí systém palby a její ráže není kompatibilní s municí NATO. Alianční dělostřelecké systémy používají ráži 155 milimetrů, Dana má ráži 152 milimetrů. Nemůže tak používat vyspělou západní munici.

Na Slezské Hartě cvičily speciální síly

Na Slezské Hartě na Bruntálsku cvičily tento týden české speciální síly. Kolem vodní nádrže společně s piloty vrtulníků nacvičovaly třeba seskok z vrtulníku do vody, činnost bojových plavců nebo vylodění na rychlých člunech. ČTK to sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Cvičení se zúčastnili příslušníci 601. skupiny speciálních sil společně s leteckou jednotkou SOATU z 22. základny vrtulníkového letectva. "Operace vedené z vodní hladiny a v říčním prostředí patří k úkolům, na které musí být příslušníci našich speciálních sil připraveni," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. "V těchto situacích je nezbytná úzká součinnost speciálních jednotek s letectvem zajišťujícím vysazení do operačního prostoru. Nacvičuje se činnost potápěčů, bojových plavců i týmů speciálních sil, které dosáhnou břehů na rychlých člunech," dodal.

Výstava připomíná historii žen v české a československé armádě

O statečných ženách, které vstoupily do řad české nebo československé armády, vypráví nová výstava umístěná před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze. Fotografiemi i textem historici na několika panelech připomněli dívky a ženy bojující na východní frontě, pracující v odboji a novodobé veteránky, které sloužily v zahraničních misích české armády. "Výstava tak trochu vybočuje z rámce těch předchozích, které se v drtivé většině věnovaly českým vojenským tradicím, kterým vesměs dominují muži," řekl při zahájení výstavy náčelník generálního štábu Josef Bečvář. První ženy oblékly československou uniformu za druhé světové války. Do té doby v armádě nesloužily. Spoluautor výstavy Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu ČTK řekl, že se ženy objevovaly i v legiích nebo v rakousko-uherské armádě jako zdravotnice, nebyly ale zařazeny do vojska. "Až 1942 v ruském Buzuluku děvčata poprvé oblékla vojenskou uniformu," řekl. I když se s nimi počítalo především na pozice zdravotnic nebo spojařek, prošly i výcvikem se zbraní. Některé z nich sloužily i jako sniperky nebo obsluhy protileteckých děl.

V žebříčku šťastná planeta potřetí vede Kostarika, Česko je 64.

Kostarika se potřetí po sobě umístila v čele žebříčku šťastná planeta (Happy Planet Index, HPI), který sestavuje londýnská nadace New Economics Foundation. Neznamená to, že by Kostaričané byli nejšťastnější na světě, spíš to, že žijí relativně dlouho a spokojeně a přitom přemrštěně nezatěžují planetu, napsala agentura AP. Česko je v žebříčku čtyřiašedesáté. Žebříček porovnává nejen blahobyt obyvatel 140 zemí, ale i to, jakou ekologickou stopu zanechává každý z posuzovaných států. Výsledek? Žádná z nejrozvinutějších zemí světa není v jeho první desítce. Za Kostarikou je Mexiko a Kolumbie a první pětku doplňuje ještě jihomořský ostrůvek Vanuatu a Vietnam. Pokud jde o blahobyt, soustředí se žebříček na ekologickou udržitelnost spíš než na objem výroby. Například letos osmá Bangladéš poskytuje svým občanům sice výrazně menší pocit štěstí než země v žebříčku kolem ní, je ale tak zaostalá, že zanechává skoro neznatelnou ekologickou stopu, což ji dostalo do první desítky.

Průzkum: Více než šest z deseti Čechů se bojí chudoby

Sedm z deseti Čechů má obavy spojené s budoucností. Nejvíce se lidé bojí finanční tísně a chudoby, tyto obavy velmi silně nebo silně pociťuje 62 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pioneer Investments. Strach z chudoby mají častěji ženy, lidé s nižším vzděláním a respondenti ve věkové skupině 30 až 44 let. Výsledky průzkumu odhalily také obavy, které českou populaci trápí kvůli aktuální situaci v Evropě a ve světě. Na předních příčkách žebříčku nejistot se tak objevily obavy z uprchlické krize (62,5 procenta) a terorismu (60,5 procenta). Více než polovina respondentů cítí nejistotu a strach i z dlouhodobé nemoci (54 procent) či z dalšího politicko-ekonomického vývoje v Evropě a ve světě (56 procent). Obavu z válečného konfliktu a ztráty svobody má 51 procent respondentů, ztráty zaměstnání se bojí 54 procent a nejistotu a strach z rozpadu partnerského vztahu a ze samoty pociťuje 37 procent lidí.

V soutěži vinař roku zvítězilo Zámecké vinařství Bzenec

V letošním čtrnáctém ročníku soutěže o vinaře roku zvítězilo Zámecké vinařství Bzenec. Druhé místo obsadilo Vinařství Volařík Mikulov, třetí jsou Vinné sklepy Valtice, které loni byly druhé. Výsledky oznámili na galavečeru v pražském Žofíně pořadatelé. V loňském ročníku zvítězilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. Do soutěže letos se přihlásili vinaři s 604 vzorky vín, bylo jich o 121 víc než loni. Ve finálovém kole se o titul ucházelo osm vinařství. Vinařství přihlašovala minimálně šest různých vín, každá kolekce musela obsahovat nápoje nejméně ze tří soutěžních kategorií. "Soutěž dokazuje vynikající kvalitu českých a moravských vín. To potvrzuje také zvýšená poptávka po tuzemských vínech," uvedl Pavol Veliš, sommelier společnosti Makro, která je hlavním partnerem soutěže.

Vizovické Trnkobraní zahájil košt slivovice a jiných pálenek

Tradičním koštem slivovice a jiných ovocných pálenek začal na Zlínsku festival Vizovické Trnkobraní. V areálu tamní likérky se hodnotí 1127 vzorků. Nejvíce je tradičně slivovic, kterých je více než 500, řekl ČTK obchodní ředitel pořadatelské likérky Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka. Do Vizovic tradičně přijíždí až 20.000 návštěvníků, které čekají koncerty nebo soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Letos se koná 49. ročník této akce. Loni pěstitelé přihlásili 936 vzorků, rekord z roku 2012 je 1209. Pořadatelé rozdělili pálenky do sedmi kategorií. Po slivovici je druhou nejlépe obsazenou hruškovice s asi 150 vzorky. Komise hodnotí i meruňkovice, jablkovice, višňovice, vínovice a v kategorii ostatní i další pálenky. Mezi nimi nechybí například mirabelkovice, mrkvovice, fíkovice, angreštovice nebo také raritní slovenský "repák". Vítěz vzejde z dvoukolového hodnocení, kdy základní kolo obstará 40 komisí s asi 300 hodnotiteli a finálové 20 odborníků, kteří se hodnocení prvního kola neúčastnili. Nejvíce vzorků do 14. ročníku koštu přišlo tradičně z České republiky, účastní se ale i pěstitelé ze Slovenska, Polska nebo Srbska. Lidé neposílají pouze destiláty z loňské sklizně, ale také pálenky starší. "Nejstarší vzorek pochází tuším z roku 2007," dodal Miroslav Motyčka.

Václavův film Nikdy nejsme sami se objeví v Torontu

Film Nikdy nejsme sami režiséra a scenáristy Petra Václava bude začátkem září uveden na prestižním festivalu v Torontu v sekci Contemporary World Cinema, oznámila ČTK Markéta Šantrochová z Českého filmového centra. Připomněla, že snímek měl premiéru na letošním Berlinale v sekci Forum, odkud si odnesl i cenu čtenářů Tagespiegel. Následně byl uveden na několika mezinárodních festivalech. "Torontský festival je významnou branou na severoamerický kontinent a společně s festivalem v Sundance patří k nejvýznamnějším na světě. V loňském roce zde byl v oficiálním programu uveden krátký film Ondřeje Hudečka Furiant a koprodukční snímky Koza Ivana Ostrochovského a Eva Nová režiséra Marka Škopa," uvedla. Podle ní tak pokračuje úspěšná a stoupající tendence účasti českých filmů na prestižních filmových akcích nejen v Evropě. Jen v letošním roce uspěly české snímky v ohromné konkurenci, byly uvedeny v Sundance, Berlíně, Cannes, v Šanghaji a mnoha dalších festivalech.

Oštěpařka Špotáková má olympijský bronz, Zuzaně Hejnové těsně unikl

Oštěpařka Barbora Špotáková při obhajobě olympijského prvenství vybojovala v Riu de Janeiro třetí místo. Do sbírky české výpravy přidala už šestý bronz a celkově osmou medaili. Blízko k cennému kovu měla i Zuzana Hejnová, jež obsadila ve finále běhu na 400 metrů překážek čtvrté místo. Barbora Špotáková se na medailovou pozici prodrala až v předposlední sérii. Pátý hod nezvykle doprovodila výkřikem a výkonem 64,80 metru poskočila na stupně vítězů až z průběžného sedmého místa. Nakonec ji dělilo jen dvanáct centimetrů od stříbra, které získala Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky. Šampionkou se stala v 21 letech druhá nejmladší účastnice finále a bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy Sara Kolaková z Chorvatska hodem dlouhým 66,18. Zuzanu Hejnovou od obhajoby bronzu dělily dvě desetiny sekundy. O medaili přišla až za poslední překážkou, kde nestačila na finiš Američanky Ashley Spencerové. Závod dokončila ve svém letošním maximu 53,92.

Čtyřkajak suverénně ovládl rozjížďku a je v olympijském finále

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba vstoupil výborně do olympijských her v Riu de Janeiro. Obhájci bronzových medailí z Londýna na trati 1000 metrů suverénně vyhráli rozjížďku a postoupili přímo do sobotního finále. Nad výkonem českých reprezentantů se vznášel otazník, neboť Daniel Havel měl v minulých dnech velké zdravotní problémy a nebylo jasné, v jaké formě se na start postaví. Třetí posádka z loňského mistrovství světa však druhé rozjížďce kralovala od startu do cíle. Také deblkanoisté Jaroslav Radoň, Filip Dvořák postoupili do finále olympijského závodu na 1000 metrů. V prvním semifinále byli druzí. Neúspěchem skončila olympiáda pro kajakáře Filipa Švába, který dojel ve své rozjížďce na 200 metrů sedmý a do semifinále se nedostal. Třiatřicetiletý český reprezentant se stal jedním z šesti kajakářů, kteří se na vodě představili jen jednou.

Anežka Drahotová byla na OH desátá

Anežka Drahotová obsadila v olympijském závodě v chůzi na 20 kilometrů desáté místo. Jednadvacetiletá česká reprezentantka dorazila do cíle se ztrátou dvou minut a osmi sekund za vítěznou Liou Chung z Číny (1:28:35), jež olympijský primát přidala k titulu mistryně světa. Mužský chodecký maraton na 50 km se stal kořistí favorizovaného Mateje Tótha, díky němuž slovenská výprava získala v Riu druhé zlato. Čech Lukáš Gdula byl diskvalifikován.

Obhájce zlata David Svoboda je po šermířském úvodu pětiboje na OH osmý

Moderní pětibojař David Svoboda zahájil obhajobu olympijského zlata osmým místem v úvodní části šermu. Mistr Evropy Jan Kuf je v Riu de Janeiro třináctý. Soutěž pokračuje plaváním, pak novinkou, kterou je takzvané bonusové kolo v šermu, a vyvrcholí tradičně parkúrem a během kombinovaným se střelbou. Muži absolvují tento program po dni volna v sobotu.

Golfistka Spilková zahrála na OH své nejlepší kolo a je 47.

Golfistka Klára Spilková odehrála na olympijských hrách své nejlepší kolo. Třetí den turnaje v Riu de Janeiro zvládla v paru, celkově zůstala na skóre +8 a polepšila si na 47. místo. V čele je nejblíže zlaté medaili Pak In-pe s jedenácti ranami pod par. Na druhé místo poskočila světová jednička Lydia Koová z Nového Zélandu, která trefila i eso a před finále ztrácí na Korejku tři rány.

Coufalův gól přiblížil Liberec k postupu do Evropské ligy

Fotbalisté Liberce zvítězili v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy na hřišti kyperského vicemistra AEK Larnaka 1:0. Zvýšili tak své šance na čtvrtý postup do hlavní fáze soutěže v historii klubu a druhý po sobě. Odveta se hraje za týden na severu Čech.

Sparta vstoupila v Dánsku do play off Evropské ligy remízou 0:0

Fotbalisté pražské Sparty uhráli v úvodním utkání play off Evropské ligy na hřišti dánského pohárového nováčka Sönderjyske bezbrankovou remízu. Odveta v Praze, ve které bude letenský celek usilovat o třetí postup do základní skupiny za sebou, se hraje příští týden. Sparta do play off zamířila po neúspěšném třetím předkole Ligy mistrů, kde vypadla se Steauou Bukurešť a na účast v elitní soutěži čeká od roku 2005.

Slavia podlehla doma Anderlechtu 0:3 a postup je v nedohlednu

Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy s Anderlechtem Brusel doma 0:3 a před odvetou v Beglii ztratili reálné šance na postup do skupiny. Pražané, kteří se vrátili do pohárů po téměř sedmi letech, drželi s favoritem celou první půli krok, ale druhé dějství jim hrubě nevyšlo. V 49. minutě otevřel skóre s pomocí domácího gólmana Jiřího Pavlenky Idrissa Sylla, po hodině hry přidal druhou branku Lukasz Teodorczyk a v 71. minutě se trefil Sofiane Hanni. Slávistům tak nejspíš nevyjde odveta za jedenáct let staré vyřazení od Anderlechtu v kvalifikaci Ligy mistrů.

Mladá Boleslav vyhrála v Teplicích a získala první body pod trenérem Kalvodou

Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili v předehrávce 4. kola nejvyšší soutěže v Teplicích 2:1 a nejméně na den se posunuli do čela neúplné tabulky. Skóre brzy otevřel hostující Lukáš Magera, po pauze přidal druhý gól Australan Golgol Mebrahtu a domácí Martin Fillo už jen snížil. Mladoboleslavský kouč Leoš Kalvoda se ve druhém zápase na lavičce středočeského týmu dočkal premiérové výhry, kterou oslavil své 100. utkání v roli prvoligového trenéra. Domácí Severočeši naopak utrpěli první porážku v této sezoně nejvyšší soutěže.

Karolína Plíšková postoupila v Cincinnati do semifinále dvouhry

Tenistka Karolína Plíšková si na turnaji v Cincinnati zahraje o finále. Patnáctá nasazená česká reprezentantka zdolala ve čtvrtfinále Rusku Světlanu Kuzněcovovou po téměř dvouhodinovém boji 6:3, 4:6, 6:2. Postup do čtvrtfinále čtyřhry si zajistila Barbora Strýcová. S novou partnerkou, světovou deblovou jedničkou Saniou Mirzaovou z Indie, porazily americký pár Christina McHaleová, Maria Sanchezová 6:4, 6:4.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.