Denní souhrn zpráv

Jednání o rozpočtu se blíží ke konci, ministr Babiš předloží vládě návrh

Jednání o rozpočtu na příští rok se blíží k závěru. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po úterním kole vyjednávání řekl, že nevidí žádné zásadní rozpory mezi požadavky jednotlivých resortů a možnostmi státního rozpočtu. Ministerstva si podle něj vyjednala pro příští rok navýšení rozpočtů celkem o téměř 11 miliard korun. Babiš se v úterý sešel s ministryní školství Kateřinou Valachovou, ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (oba ČSSD) a ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Na úrovni náměstků pak na financích jednali ještě zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. Babiš chce nyní návrh rozpočtu dokončit a plánuje předložit materiál na jednání vlády 24. srpna.

Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun. Návrh počítá s růstem platů učitelů, zdravotníků a státních zaměstnanců, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. Vláda musí návrh rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

Vláda bude rozhodovat o hranici pro zvyšování důchodového věku

Vláda bude na své první schůzi po prázdninové odmlce rozhodovat o zavedení hranice postupného zvyšování věku pro odchod do důchodu, a to mezi variantami 65 a 67 let. Propočítat dopady obou možností si na jaře přál ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová prosazuje nižší hranici, vychází z předpokládané doby dožití. Růst důchodového věku se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa přitom počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Pokud se vláda dohodne na zvedení hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to také týkat všech, kteří se narodili po roce 1971.

Vláda posoudí prodloužení výplat podpor lidem nad 50 let o měsíc

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) příští středu posoudí návrh na prodloužení podpory v nezaměstnanosti lidem nad 50 let o měsíc. Pokud novela zákona o zaměstnanosti získá podporu zákonodárců, budou nezaměstnaní od 50 do 55 let pobírat podporu devět měsíců a lidé bez práce nad 55 let rok. Průměrná podpora loni v říjnu činila 6375 korun. Změna vyjde ročně podle propočtů ministerstva na zhruba 450,4 milionu korun.

ERÚ nevypíše podporu obnovitelným zdrojům bez schválení EU

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Na tiskové konferenci to dnes uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Cenové rozhodnutí úřad podle ní plánuje vydat do konce září. ERÚ odmítal rozhodnutí řadu měsíců vydat i loni, nakonec tak učinil až po nařízení vlády v závěru roku. "Pro ilustraci uvedu, že jenom za letošek byla podpora celkem 45 miliard korun z veřejných financí, s platnou notifikací jsou přitom rozdělovány pouze tři miliardy korun. Zbývajících 42 miliard se vyplácí nezákonně," řekla Vitásková. K dnešnímu dni může podle ní nezákonná podpora činit 30 miliard korun.

Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna. Notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září. Komise podle ní situaci v ČR pečlivě sleduje a chce předejít problémům. Vyjádření Kovačovské v úterý přivítala Komora obnovitelných zdrojů energie, Hospodářská komora ČR i Teplárenské sdružení ČR.

Předsedkyně ERÚ nedoporučuje nyní zásadně měnit tarify elektřiny

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedoporučuje zásadní změny tarifů elektřiny do doby, než 30 procent odběratelů s nízkým napětím bude mít vlastní zdroj. Zatím ho má jen půl procenta takových odběratelů. Vitásková to řekla na dnešní tiskové konferenci. Nyní by podle ní změny přenesly tíhu nákladů na domácnosti. Nová tarifní struktura měla podle původních představ platit od příštího roku. K zavedení nového systému tarifů Vitásková uvedla také další dvě podmínky. Nezaváděla by ho předtím, než s ním budou zkušenosti z dvou třetin zemí EU a než budou v Česku zavedeny takzvané chytré sítě, které umožňují optimalizovat využívání energie. Původně navržená tarifní struktura zohledňovala velikost jističe.

Jahn bude řídit prodej jednoho ze dvou podniků VW v Číně

Nejvýše postavený Čech v koncernu Volkswagen Martin Jahn se v srpnu přesunul z pozice šéfa pro prodej velkým firmám na místo výkonného viceprezidenta pro prodej a marketing jednoho ze dvou společných podniků Volkswagenu v Číně. Bude působit ve společném podniku čínské firmy FAW a Volkswagenu na severu země, který letos očekává prodej 1,3 milionu vozů.

Zaměstnanci Kovosvitu Sezimovo Ústí nedostali výplatu za červenec

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Důvodem jsou zablokované firemní účty. Firma dluží bankám a dodavatelům zhruba 700 milionů korun, řekl ČTK její ředitel Blahoslav Fajmon. Odborářům ve firmě řekl, že odjíždí do Prahy jednat o odblokování účtů a že výplatu zaměstnanci dostanou do několika dnů. Odboráři budou spokojeni, pokud mzdy dostanou příští týden, jinak ale budou uvažovat o výpovědích. Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji. Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Kovosvit MAS, a.s. je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Vláda rozhodne o přípravě čtyř nových nádrží kvůli suchu

Vláda za týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038. Největší nádrž ve Vlachovicích na Zlínsku s možnou zátopou až 212,9 hektaru by mohla být postavena do roku 2030. Stát chce nádržemi pomoci v boji se suchem.

V Karlových Varech se střílelo, jeden člověk byl zraněný

V Karlových Varech se v úterý večer střílelo. Konflikt, který se odehrál poblíž muslimské modlitebny, podle prvních zjištění policie neměl žádný náboženský podtext. Policie na dotaz ČTK potvrdila, že jeden člověk byl postřelen na ulici. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého nemocnice přijala do péče muže ve věku 42 let se střelným poraněním na noze.

New York Times: Moravská vína mají úspěch v mezinárodních soutěžích

Moravské Valtice byly dlouho vnímány jako ospalé pohraniční městečko, dnes jsou ale magnetem pro turisty, které přitahují především tamní vína. Stejně jako odrůdy z dalších částí Moravy získávají stále větší ohlas na mezinárodních soutěžích. Navzdory tomu zůstávají neznámé pro konzumenty vína v zahraničí, napsal americký list The New York Times. "Morava má jedny z nejúžasnějších vinic, které jsem kdy viděl. Je to nezapomenutelná zkušenost," popsal australský vihohradník Mike Mazey, který před deseti lety přišel ze své rodné země podělit se o zkušenosti se zpracováním vinné révy. Dnes žije v Brně, učí místní producenty vína řemeslu a zasedá v porotách vinařských soutěží.

Veltlínské zelené z Valtic vyhrálo v roce 2010 dvě zlaté medaile na soutěži v San Francisku, a prosazují se i další odrůdy. Mezi zahraničními konzumenty však zůstávají česká vína spíše neznámá. Jedním z důvodů je podle listu fakt, že většina tuzemské produkce se prodá v Česku, kde tvoří domácí vína asi 40 procent celkového prodeje vín. Vyváží se jen zlomek, většinou na sousední Slovensko.

ÚSTR vytvořil pro cizince web o historii v komunistickém Česku

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa. S tehdejším děním se seznámí prostřednictvím filmových ukázek, vzpomínek pamětníků nebo historických pramenů. ČTK to dnes sdělili zástupci ústavu. Webová stránka s názvem http://www.socialismrealised.eu/ Socialism Realised. Life in Communist Czechoslovakia 1948-1989 je tak například inspirací i pro výuku o roku 1968, kdy Československo obsadila vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Podle autorů webu "nabízí analytický přístup a studium historických dokumentů". Podle historika ústavu Čeňka Pýchy jsou jsou na portálu ale i ukázky z dobové novinářské produkce, mimo jiné článek Ztroskotanci a samozvanci z Rudého práva o Chartě 77.

Dopravní podnik instaloval v metru B Křižíkova repliku obloukové lampy

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes odhalil ve vestibulu stanice metra B Křižíkova repliku obloukové lampy zdokonalené Františkem Křižíkem, od jehož úmrtí v lednu uplynulo 75 let. Ve čtvrtek 18. srpna to navíc bude 135 let ode dne, kdy lampu vynálezce veřejně předvedl. "Jméno tohoto významného českého vynálezce a průmyslníka bývá často spojováno právě s obloukovou lampou, nebyl ale jejím vynálezcem, jak je někdy mylně uváděno, ale významně ji zdokonalil," uvedl vedoucí archivu DPP Pavel Fojtík. Křižík v roce 1891 dokončil první elektrickou dráhu v Praze. Vedla z Letenských sadů ke vchodu do Stromovky. V roce 1896 pak Křižík vybudoval tramvajovou trať z Prahy do Libně a Vysočan.

Čech koupil legendárního Modrého a Červeného Mauritia

Nejcennější dvojici poštovních známek světa, Modrého a Červeného Mauritia, koupil český investor. Dnes o tom informovaly servery Blesk.cz a iHned.cz. Identita nového majitele ani kupní cena nejsou známy, expert ji odhaduje asi na 100 milionů korun. Možnost prohlédnout si obě známky by veřejnost mohla mít v rámci Světové výstavy Praga 2018. Informaci o nákupu Modrého a Červeného Mauritia potvrdil Hospodářským novinám soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele, kterým je významný český sběratel a investor z Prahy.

Cestovním agenturám se větší kontroly na Hradě nelíbí

Cestovním agenturám se nelíbí zvýšená bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Podle zástupců cestovního ruchu, které ČTK oslovila, turisty zdržují a cestovním kancelářím zvyšují náklady. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež označil zvýšené kontroly za nepromyšlené a za šikanování turistů. Samotní turisté, které ČTK oslovila, měli pro zvýšená bezpečnostní opatření pochopení. Pražský hrad kritiku odmítá, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka má bezpečnost přednost před penězi. Pražský hrad zavedl intenzivnější kontroly turistů na vstupech do nejnavštěvovanější české památky asi před dvěma týdny. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy.

Zájem o dovolené v Egyptě a Tunisku opět roste

Zájem o dovolené v Egyptě a Tunisku na termíny po hlavních prázdninách opět roste. Počet objednávek zájezdů do Egypta na září a říjen se v meziročním srovnání zvýšil o 50 procent a do Tuniska o 14 procent. Naopak poptávka po Turecku je stále nízká. Žebříček nejoblíbenějších destinací vede Řecko. Průměrné ceny last minute zájezdů na září jsou až o 3000 korun levnější než v létě. Vyplývá to z aktuálních údajů cestovních agentur. Nejžádanější destinace na období po hlavních prázdninách jsou Řecko, Itálie a Chorvatsko. "Zatímco loni bylo Turecko třetí nejoblíbenější destinací, letos kleslo až na osmou příčku," uvedl marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma. Ceny zájezdů do Egypta, Turecka či Tuniska jsou letos historicky nejnižší.

Soška Věstonické venuše dorazila ke zkoumání do firmy Fei v Brně

Soška Věstonické venuše dorazila dnes dopoledne do areálu brněnské firmy Fei, kde ji v laboratoři prozkoumají odborníci. Sošku, přivezenou z Moravského zemského muzea v Brně, hlídají policisté ozbrojení samopaly. Archeologové chtějí analýzami získat detailní představu o tom, jak byla soška vyrobená. "Budeme se snažit identifikovat vnitřní strukturu sošky, tedy jestli byla z jednoho kusu hlíny. Chceme také získat podrobnější informace o záhadných vrypech, dutinách a prohlubních sošky," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Soška už byla jednou skenována, výsledek ale nebyl dostatečně kvalitní. Ukázal však, že uvnitř jsou různé příměsi, může jít například o mamutovinu. Dnes bude pod skenerem soška minimálně 15 hodin. Následný výzkum potrvá týdny.

Soška je uložena za normálních okolností ve speciálním sejfu, který je na utajovaném místě. Ven se dostává jen při výstavách a většinou putuje do zahraničí. Věstonická venuše je patrně nejznámější český archeologický nález. Představuje jeden z prvních dokladů pravěké práce s pálenou hlínou. Je stará 25.000 až 29.000 let. Sošku ženy objevil tým vědců vedený Karlem Absolonem 13. července 1925 v pravěkém ohništi na sídlišti lovců mamutů. Soška ležela rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě. Teprve po očištění se ukázalo, že se celek podobá ženské postavě.

Dvořákovo Te Deum zahájilo festival v Brně, nádvoří bylo plné

Oslavné a radostné tóny duchovní kantáty Te Deum od Antonína Dvořáka v Brně otevřely 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Vystoupila pořádající Filharmonie Brno s Českým filharmonickým sborem Brno a pěveckými sólisty. Velké nádvoří hradu bylo zcela zaplněné. Ředitelka filharmonie Marie Kučerová před zahájením připomněla, že festival Špilberk je jedinou přehlídkou orchestrální symfonické hudby pod letní brněnskou oblohou. Po pauze dramaturgie zařadila slavné dílo z oratorního repertoáru, Carmina burana od Carla Orffa. Středeční večer pak náleží oratoriu Mesiáš od Georga Friedricha Händela.

Kameny v liberecké dlažbě připomínají tragické osudy Židů

Tragické osudy Židů z druhé světové války připomíná ode dneška v Liberci 19 takzvaných kamenů zmizelých. První dva byly slavnostně položeny před vchodem do divadla F. X. Šaldy, aby připomínaly osudy ředitele a dirigenta Friedricha Sommera a ředitele Oskara Basche, kteří se oba stali obětí holokaustu. Další kameny připomínající zmařené životy najdou lidé v městských ulicích. Jsou vždy před domy, kde Židé žili nebo působili, řekl dnes ČTK předseda Židovské obce Liberec Michal Hron. Tradici pokládání kamenů zmizelých založil německý umělec Gunter Demnig. Jím navržené a do dlažby pokládané kameny jsou známy pod německým názvem Stolperstein a po Evropě jsou jich už podle Hrona tisíce.

Do Liberce dnes s celou rodinou dorazila z Chicaga také Eva Lichtenbergová, která se v Liberci v roce 1934 narodila. Její rodiče se rozhodli včas před Němci utéct, cesta do bezpečí v USA ale trvala rodině několik let a vedla přes Maďarsko, Jugoslávii, Bulharsko, Rusko a Japonsko. "My jsme už nikdy neviděli žádné naše žijící příbuzné, protože otcovi sourozenci buď zemřeli nebo zůstali různě po světě. Byla jsem jedináček a neměla jsem v Americe žádné pokrevní příbuzné," řekla ČTK žena. V Česku je od války teprve podruhé. "Přijela jsem s celou rodinou, i vnoučaty," dodala.

Na hrad Helfštýn se chystá několik set kovářů z celého světa

Několik set kovářů z celého světa se chystá příští víkend na hrad Helfštýn na Přerovsku. Středověký hrad obsadí při mezinárodním setkání mistrů černého řemesla Hefaiston. S sebou dovezou i více než 300 exponátů, které budou vystaveny na nádvoří. Své umění předvedou také přímo před očima návštěvníků, na hradě jim k tomu poslouží zhruba 15 kovářských výhní. Hefaiston má na hradě dlouholetou tradici, kováři se zde sejdou popětatřicáté. Největší evropská přehlídka uměleckého kovářství každoročně láká na Helfštýn tisíce lidí, loni jich přišlo zhruba 13.000. Samotnému Hefaistou bude předcházet kovářské fórum, které bude letos v režii jednoho z předních českých tvůrců Michala Ptáčka. Kovář, který je s hradem spjat řadu let, bude v hradní kovárně tvořit od této soboty společně se svým kolegou Petrem Gajduškem zhruba 2,5 metru vysoký kříž. Dílo pak natrvalo ozdobí prostory hradu.

Režisér Jan Svěrák natáčí ve Slavonicích film Po strništi bos

Oscarový režisér, producent a scenárista Jan Svěrák natáčí ve Slavonicích na Jindřichohradecku film Po strništi bos. Scénář napsal jeho otec Zdeněk Svěrák. Dějově volně předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991. Film by měl mít premiéru přesně za rok, tedy 17. srpna 2017. Jan Svěrák ČTK řekl, že tím s otcem dokončují tetralogii o životě muže, která začne tímto filmem, pokračuje dříve natočenými filmy Obecná škola, Kolja a Vratné lahve. "Film se odehrává za druhé světové války, kdy rodina Edy Součka musela odjet z města a žít na venkově, kde se sedmiletý Eda musí vypořádat s partou místních kluků a také tam odhalí jedno dramatické rodinné tajemství," řekl ČTK režisér Svěrák při natáčení ve Slavonicích. Děj filmu je zasazen do východočeského města Kopidlno, tvůrcům dalo velkou námahu najít vhodnou lokalitu pro natáčení. "Dnešní Čechy nevypadají jako v roce 1944. Slavonice, díky tomu, že byly léta zapomenuté v hraničním prostoru a dnes jsou chráněné fondem UNESCO, naše představy splňují," uvedl Svěrák. Jan a Zdeněk Svěrákovi na scénáři ve finální fázi strávili více než rok, scházeli se každý týden.

Hejnová, Špotáková postoupili na olympiádě do finále

Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále olympijských her v Riu a po triumfech v Pekingu a Londýně bude usilovat o třetí zlato za sebou. Špotáková hodila v druhé kvalifikační sérii 64,65 metru a postoupila z druhého místa. Limit byl rovných 63 metrů, prvním pokusem za ním o půl metru zaostala.

Zuzana Hejnová poběží na olympijských hrách v Riu finále na 400 metrů překážek. Obhájkyně bronzu a dvojnásobná mistryně světa vyhrála první semifinále svým nejlepším časem sezony 54,55 sekundy. Hejnová v zatáčce před cílovou rovinkou výrazně zrychlila a přehnala se přes vedoucí Jamajčanku Ristanannu Traceyovou, kterou nakonec porazila o 25 setin. V sezoně Hejnová běžela pouze na Zlaté tretře, pak vynechávala jeden závod Diamantové ligy za druhým a nejela ani na mistrovství Evropy do Amsterodamu. "Spousta lidí mi nevěřilo, ale já jsem věřila. Potřebovala jsem dotrénovat, i pro psychiku by bylo zbytečné závodit. Nebyla bych na tom tak dobře jako teď. Potvrdilo se, že to stálo za to," radovala se. Naopak Denisa Rosolová se do čtvrtečního finále nedostala. V druhém semifinále skončila na posledním osmém místě časem 57,39.

Kanoista Martin Fuksa nakonec pojede na olympijských hrách v Riu de Janeiro pouze finále B závodu na 200 metrů. Kvůli chybě organizátorů byly změněny výsledky, v nichž dlouho figuroval jako účastník finále A, český reprezentant ale ve čtvrtek o medaili bojovat nebude. Fuksa obsadil v dnešní rozjížďce třetí místo a bez potíží postoupil do semifinále. Podle předem daných kritérií se z něj do boje o medaile měli kvalifikovat dva nejrychlejší kanoisté a další dva z třetích míst podle dosažených časů. Fuksa dojel čtvrtý, přesto ho výsledkový systém dlouho chybně evidoval jako postupujícího. Dosažený Fuksův čas 40,311 byl nakonec celkově šestý nejlepší, ale protože byl ve svém semifinále až čtvrtý, postoupil pouze do finále B.

Překážkář Petr Svoboda vypadl na olympijských hrách v Riu v semifinále. V devítičlenném druhém běhu, do nějž byl zařazen až po uznaném protestu české výpravy, obsadil osmé místo časem 13,67 sekundy. Český rekordman běžel v první dráze, která obvykle zůstává volná, a z osmi soupeřů porazil jen domácího Brazilce Joaa Vítora de Oliveiru. Jeho semifinálový běh vyhrál časem 13,15 nejrychlejší muž letošní sezony Omar McLeod z Jamajky.

Kanadský výškař Derek Drouin přidal k loňskému titulu mistra světa olympijské zlato. Ve finále v Riu skočil 238 cm, další medaile mají Katařan Mutaz Issa Baršim a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny. Jaroslav Bába překonal pouze základní výšku 220 centimetrů a obsadil 14. místo. "Nešlo mi to dneska, ani jeden skok se mi nepovedl. S olympiádou se tady loučím, další už neplánuju, ale ještě bych si chtěl v příští sezoně spravit chuť a podívat se na mistrovství světa," řekl Bába novinářům. Na olympiádě skákal počtvrté, do finále se probojoval potřetí. Bronzový medailista z Atén 2004 byl o čtyři roky později v Pekingu šestý, v Londýně vypadl v kvalifikaci. Letos bylo jeho maximem 228 cm, v kvalifikaci v Riu zvládl 226 cm.

Dráhový cyklista Pavel Kelemen neuspěl ani v opravné jízdě 1. kola olympijského závodu v keirinu a vystoupení v Riu de Janeiro tak pro něho skončilo neúspěchem. Úřadující mistr Evropy dojel při druhém pokusu o postup poslední stejně jako předtím v rozjížďce a obsadil dělenou 21. příčku. Při třetím startu v Brazílii se i potřetí radoval ze zisku zlata Brit Jason Kenny.

Další výsledky ze sportu

Tenistka Karolína Plíšková postoupila po olympijské přestávce na turnaji v Cincinnati do 3. kola. Patnáctá nasazená Češka, jež měla na úvod v Ohiu volný los, porazila Jelenu Ostapenkovou z Lotyšska za necelou hodinu a čtvrt 6:4, 6:1. Sedmnáctá hráčka světového žebříčku Plíšková, jež se z olympijských her na poslední chvíli omluvila kvůli obavám z viru zika, naposledy hrála na konci července v Montrealu.

Počasí

Polojasno až skoro jasno. Během dne na jihu a východě území až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.