Denní souhrn zpráv

Ekonomika ve 2. čtvrtletí zpomalila, rostla ale nad průměrem EU

Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 2,5 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,9 procenta. Růst ekonomiky tak patřil i nadále mezi nejvyšší v Evropské unii. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je to překvapivě dobrý výsledek, který může přiblížit růst HDP za celý letošní rok až ke třem procentům. "Fakticky nejde o zásadní obrat. ČR tak má letos velkou šanci být opět mezi nejrychleji rostoucími zeměmi celé EU," uvedl k dnešním datům analytik ČSOB Petr Dufek. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) označil dnešní údaje za lehké zklamání, čekal růst kolem tří procent. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) růst potvrdil, že rozpočtová politika vlády je správná. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje růst ekonomiky za dobrý.

Ekonomové zároveň upozornili, že revize dat může růst snížit. Některé ukazatele jako například průmyslová výroba a vysoká srovnávací základna minulého roku totiž podle analytiků naznačují v dalších měsících další zpomalení růstu. Loni stoupla ekonomika o 4,5 procenta díky jednorázovým vlivům, jako bylo například čerpání peněz z EU.

Ministerstvo dopravy dostane na dopravní stavby miliardy Kč navíc

Ministerstvo dopravy dostane příští rok dvě miliardy korun navíc, letos pak tři miliardy, řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Peníze půjdou především na deset prioritních staveb, které mají výjimku kvůli starému posudku EIA. Podle Babiše se tak podařilo uspokojit všechny požadavky, s kterými dnes ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na jednání o rozpočtu přišel. Babiš řekl, že ministerstvo dopravy je připraveno začít budovat dálnice v délce asi 141 kilometrů. Letos obdrží doprava podle Babiše tři miliardy korun, a to především z úspor za obsluhu státního dluhu.

Průmysl dostane miliardu navíc, stejně tak vysoké školy

Ministerstvo průmyslu a obchodu dostane příští rok zhruba miliardu korun navíc, celkově tak může počítat s částkou 30,72 miliardy korun. Po dnešním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Kromě dotací na obnovitelné zdroje, na které jde podle Mládka většina rozpočtu ministerstva, jsou prioritami peníze na nevyužívaná území, takzvané brownfieldy, a Českou obchodní inspekci (ČOI). Vysoké školy dostanou v příštím roce o miliardu korun víc na ohodnocení pedagogů. Po jednání s Babišem to Českému rozhlasu (ČRo) řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Už dříve si ministryně vyjednala 350 milionů korun navíc na navýšení kapacit škol kolem Prahy. Ministryně dodala, že žádné další vyjednávání o rozpočtu s ministrem financí už neplánuje a že je se zlepšením finanční situace u vysokých škol spokojena.

Komise zřejmě brzy schválí podporu zelené energii v ČR

Evropská komise (EK) zřejmě brzy schválí finanční podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice, takzvanou notifikaci. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva průmyslu. Právě kvůli chybějícímu souhlasu EK loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok. Podporu, jejíž celková výše je přes 40 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. S postupem úřadu vedle výrobců ostře nesouhlasil také ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

V penzijních fondech spoří o 51.000 lidí méně než na konci roku

Na konci prvního pololetí letošního roku si u penzijních společností spořilo na penzi 4,574 milionu účastníků. Bylo jich tak o 51.000 méně než na konci roku 2015. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností. Celkový zisk penzijních společností v letošním prvním pololetí činil 1,417 miliardy Kč, když zisk tvořily zejména transformované fondy penzijního připojištění. Poprvé v letošním roce mohli občané využít příležitosti uzavřít smlouvu o doplňkovém penzijním spoření také pro účastníky mladší 18 let. Za první pololetí bylo uzavřeno 7903 dětských smluv s průměrným příspěvkem 492 Kč měsíčně. Počet účastníků s příspěvkem zaměstnavatele se stabilně udržuje kolem pětiny z celkového počtu.

Stát dosadí do OKD finančního a provozního ředitele

Stát dosadí do zadlužené černouhelné společnosti OKD vlastního finančního i provozního ředitele. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Uvedl, že finančního ředitele vybere resort financí a provozního ředitele resort průmyslu. Podle Mládka s personálními změnami počítá smlouva, kterou v pondělí stát prostřednictvím ministerstva financí s firmou uzavřel na úvěr 700 milionů korun. Půjčka od státu byla podmíněna schválením reorganizace firmy, o které minulý týden rozhodli věřitelé OKD na schůzi u Krajského soudu v Ostravě. OKD tak bude dál těžit. Rozhodnutí o půjčce kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Odbory žádají změny v návrhu zákona o vodách, ministr Brabec chce koaliční shodu

Odboráři spolu s provozovateli kanalizace chtějí, aby ministerstvo životního prostředí (MŽP) přepracovalo novelu zákona o vodách. Přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent, uvedli dnes na tiskové konferenci. Novela by se měla projednat nejdřív na tripartitě, přeje si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ministr Richard Brabec (ANO) čísla zpochybnil, nejsou pro ně podklady, řekl v České televizi (ČT). Zopakoval, že bez shody v koalici je připraven záměr stáhnout. Vláda by se novelou, kterou chce ministerstvo životního prostředí (MŽP) více chránit podzemní zdroje vody, měla zabývat na svém příštím jednání.

MŽP plánuje zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé by měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů se ve skutečnosti zvedne cena více, protože se z poplatku například odvádí i daň z přidané hodnoty. S návrhem nesouhlasí ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) si naopak přeje, aby změna byla přijata v koaliční shodě a je připraven dále jednat a návrh, který vychází z loňské vládní koncepce, i stáhnout. Chce ale vědět, čím hradit plány ve vodohospodářství.

Žně se dostaly do druhé poloviny, výnosy jsou vyšší než loni

Žně se i v proměnlivém počasí posunuly do druhé poloviny. Zemědělci zatím posekali 61,4 procenta ploch základních obilovin, průměrný výnos téměř 6,4 tuny z hektaru je vyšší než loni i předloni touto dobou. Řepka je sklizena z 94,6 procenta ploch a výnos je také vyšší než loni. V loňském roce touto dobou bylo posekáno 97 procent ploch obilovin a sklizeň řepky už skončila. Z krajů se do druhé poloviny žní dostala už většina, s méně než polovičním podílem sklizených ploch zaostává Karlovarský, Liberecký, Plzeňský a Jihočeský. Přes devět desetin polí osetých základními obilovinami je sklizeno ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Ministr Němeček navrhuje pravidelnou valorizaci odvodů do zdravotnictví

Odvody státu do zdravotnictví by se měly od roku 2018 valorizovat pravidelně. Stát by v době recese příspěvek za děti, důchodce či nezaměstnané ještě navyšoval v rámci tzv. anticyklického mechanismu, v době konjunktury by platil méně. Počítá s tím návrh zákona, který ministerstvo zdravotnictví předloží vládě 24. srpna. Proti pravidelné valorizaci je ministerstvo financí, spolu se zaměstnavateli a podnikateli odmítá i anticyklický mechanismus. O navýšení odvodů pro příští rok vláda už v květnu rozhodla svým nařízením, měsíční platba za každého z 5,95 milionů státních pojištěnců stoupne od 1. ledna 2017 z nynějších 870 na 920 korun, celkem o 3,6 miliardy korun.

Na občance bude nový údaj, poznají se lidé s bydlištěm na radnici

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na obecních úřadech, to nejspíš budou mít od příštího roku vyznačeno v občanských průkazech. Vyplývá to z novely zákona o evidenci obyvatel, který příští týden projedná vláda. Loni bylo na úřadech přihlášeno 381.000 občanů, podle ministerstva vnitra přitom je v Česku kolem 70.000 bezdomovců. Náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová ČTK v červnu řekla, že je problém v tom, že sídlo na radnicích často mívají lidé, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Zaznamenala i případy, kdy na radnici "bydleli" bohatí podnikatelé. Bydliště na městských úřadech má zapsáno také kolem 2000 dětí, což jejich rodiče podle náměstkyně například dělají kvůli tomu, aby získali místo ve školce či škole.

Mezi Rybnicí a Kaznějovem na Plzeňsku dnes spadl vrtulník, 2 mrtví

Mezi Kaznějovem a Rybnicí na severním Plzeňsku se dnes odpoledne zřítil vrtulník. Podle dostupných informací na místě zemřeli dva lidé, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Štefflová. Stroj dopadl asi 300 metrů daleko od Rybnice. Nehodu potvrdili také hasiči. Záchranáři jsou na místě. Nehoda se stala nedaleko letiště v Plasích. Podle jednoho z členů aeroklubu tam odtud startoval soukromý čtyřmístný vrtulník.

V pondělí zemřelo při nehodách osm lidí, letos zatím nejvíce

Pondělí bylo na českých silnicích zatím nejtragičtějším dnem v roce, podle předběžných policejních statistik zemřelo při nehodách osm lidí. Dalších devět utrpělo těžké zranění. Dosud bylo nejvíce sedm obětí z 18. března a také 31. července. V srpnu zatím zemřelo na silnicích celkem 32 lidí. Tři lidé podlehli v pondělí svým zraněním při nehodách ve Středočeském kraji. U obce Košice na Kutnohorsku zemřeli navečer při nehodě řidič osobního auta a jeho spolujezdec. Auto narazilo do stromu. Řidič osobního auta nepřežil ani ranní nehodu mezi Doksy a Velkou Dobrou na Kladensku. Po jedné oběti si vyžádaly nehody v krajích Jihočeském, Plzeňském, Pardubickém, Královéhradeckém a Olomouckém.

V hloubětínském babyboxu našli 140. odložené dítě

Do babyboxu v pražském Hloubětíně dnes odpoledne někdo odložil chlapečka narozeného před několika dny. Celkový počet dětí nalezených v babyboxech tak dosáhl 140, informoval ČTK jejich zakladatel Ludvík Hess. Miminko odložil do schránky neznámý člověk dnes kolem 15:45. "Dítě je úplně v pořádku, čisté a hezky oblečené," řekl ČTK Hess. Podle jeho statistik jde o 23. dítě, které bylo nalezeno v hloubětínském babyboxu. Po celé zemi je 70 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Babybox v Hloubětíně je nejstarší.

Prahu navštíví žena, jež v zahraniční protestovala proti srpnu 68

Prahu u příležitosti výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 navštíví další ze statečných, kteří proti ní v zahraničí protestovali. Letos šestašedesátiletá Olga Iofe Prochorovová v lednu 1969, poté, co se v Praze upálil student Jan Palach, proti invazi do Československa uspořádala společně s Irinou Kaplunovou demonstraci na moskevském Majakovského náměstí. Obě studentky držely plakáty s hesly: Na věčnou památku Janu Palachovi a Svobodu Československu. ČTK o návštěvě informoval Adam Hradilek, který v Ústavu pro studium totalitních režimů inicioval a koordinuje projekt zaměřený na připomínku pamětníků zmíněných událostí. Olga Prochorovová se 23. srpna představí na besedě v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici.

Dubaj se více zaměří na české turisty, bude mít v ČR zastoupení

Emirát Dubaj chce přilákat více českých turistů. Dubajský úřad pro turismus a obchodní marketing proto zřizuje v Česku oficiální zastoupení, přičemž z Prahy bude řídit své aktivity i v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. ČTK o tom dnes informovala společnost Travel Advance, která úřad v ČR zastupuje. Loni navštívilo Dubaj 45.000 českých turistů. Turistický ruch mezi oběma státy letos v květnu podpořilo také nasazení obřího Airbus A380 společnosti Emirates na pravidelné lince z Dubaje do Prahy. Letadlo je schopné pojmout 519 pasažérů ve třech cestovních třídách.

Praha schválila plán rozvoje trojské zoo na dalších pět let

Pražští radní dnes schválili plán investic do zoo v Troji. V následujících pěti letech dokument počítá s investicemi až 838,6 milionu korun. Peníze by mohly jít například na výstavbu nového pavilonu pro gorily, expozici pand nebo na modernizaci infosystému zoologické zahrady, jejích cest nebo strojů a zařízení. Zoo je příspěvkovou organizací hlavního města. Pražskou zoo v Troji loni navštívilo přes 1,3 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii.

Akce Cihelna letos předvede mobilizaci 1938 i osvobození ČSR

Pořadatelé vojensko-historické akce Cihelna, jejíž hlavní program se uskuteční 20. srpna, letos zčásti inovovali historickou ukázku. Ta se věnuje jako každé dva roky mobilizaci v roce 1938, nově však přibude i scéna z konce druhé světové války, řekl dnes novinářům ředitel Vojenského muzea Králíky Marek Bartoš. Z historické vojenské techniky návštěvníci uvidí například repliku německého tanku Tiger, z novějších pak nákladní vůz Tatra V3S. Výrazné zastoupení bude mít i Armáda ČR, která přiveze celkem 100 kusů techniky. Uskuteční se přelety stíhaček a vrtulníku Mi-24, vojáci předvedou slaňování psovodů se psy z helikoptéry, k vidění budou tanky a obrněná vozidla.

Druhý nejoblíbenější alkohol rum slaví dnes svůj svátek

Na dnešek připadá mezinárodní den rumu, alkoholického nápoje z cukrové třtiny, případně z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí. Podle veřejného průzkumu z roku 2013 magazínu International Wine & Spirit Research je rum druhým nejvíce konzumovaným alkoholem hned za vodkou. Vypije se ho 1,47 bilionu litrů ročně. České rumy vyráběné z melasového či obilného lihu musely svůj název změnit na tuzemák. Tradice tuzemského rumu sahá do 19. století, kdy malí likérníci hledali způsob, jak z domácích surovin vyrobit lihovinu připomínající rumy z Karibiku. Stal se jednou z nejoblíbenějších českých lihovin.

Fotograf Jindřich Štreit slaví sedmdesátku vydáním knihy o bezdomovcích

Vydáním neobvyklé knihy s názvem Kde domov můj oslaví své nadcházející 70. narozeniny známý český fotograf Jindřich Štreit. Zpracovává téma lidí bez domova, řekla ČTK Barbora Baronová z nakladatelství wo-men. Intenzivně se tématem bezdomovectví Štreit věnuje poslední čtyři roky. Výsledek práce nyní uspořádal do série, kterou symbolicky uzavřel do kartonové krabice a tu převázal motouzem. Limitovaný náklad 700 knih je číslovaný a osobně podepsaný Jindřichem Štreitem. Koncept nabízí šest různých titulních fotografií, které si mohou zájemci sami vybrat. Krabice jsou vyrobeny z třívrstvé lepenky a obsahují 91 fotografií.

Agentura zastupující Sáblíkovou chce najít viníka

Agentura Sport Invest Marketing chce najít konkrétního viníka v kauze neúčasti Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Předseda představenstva David Trávníček v rozhovoru pro Radiožurnál připustil, že agentura, jež Sáblíkovou zastupuje, zvažuje i snahu o finanční odškodnění. Trávníček se domnívá, že špatným výkladem pravidel je vinen jednoznačně Český svaz cyklistiky. Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Sáblíková žila dlouho v domnění, že si účast v Riu zajistila dvanáctým místem v časovce na loňském mistrovství světa. K tomu však potřebovala být kvalifikována i do závodu s hromadným startem. Zvrat v případu nakonec nepřinesla ani žaloba ke zvláštní komisi Mezinárodní sportovní arbitráže a Sáblíková nemohla v Riu startovat.

Kajakář Dostál získal na olympiádě v Riu první české stříbro

Kajakář Josef Dostál získal na olympijských hrách v Riu de Janeiro stříbrnou medaili. Na kilometrové trati porazil českého reprezentanta jen Španěl Marcus Walz. Třiadvacetiletý Dostál, který se v roce 2014 stal v této disciplíně mistrem světa a loni skončil na světovém šampionátu v Miláně druhý, se postaral o sedmou českou medaili v Riu. K jedné zlaté a pěti bronzovým přidal první stříbro. V Riu bude Dostál ještě obhajovat bronz z Londýna na čtyřkajaku.

Kanoista Martin Fuksa obsadil ve finále závodu na 1000 metrů šesté místo. Z vítězství a obhajoby zlaté medaile z Londýna se radoval favorizovaný Němec Sebastian Brendel. Třiadvacetiletý český reprezentant získal na této trati stříbrné medaile na světových šampionátech v uplynulých dvou letech. Při svém premiérovém startu na olympiádě Fuksa od začátku zaostával za soupeři a většinu závodu jel sedmý. V závěru se posunul na šesté místo. Za vítězným Brendelem zaostal o více než šest sekund. Pokukoval po medaili, protože cítil, že na ni má. "Samozřejmě, každý sportovec chce na olympiádě medaili. Měl jsem na to, ale nevyšlo to. Beru to pozitivně," doplnil Fuksa.

Kudlička byl v Riu čtvrtý, tyč senzačně vyhrál Da Silva

Jan Kudlička obsadil v olympijském finále ve skoku o tyči dělené čtvrté místo výkonem 575 centimetrů a připsal si nejlepší výsledek kariéry. Michal Balner byl sedmý za 550. Senzačním vítězem v dramatické soutěži se stal Thiago Braz da Silva a vybojoval pro Brazílii první zlatou atletickou medaili na hrách v Riu de Janeiro. Jako první v historii olympiád překonal šest metrů a výkonem 603 cm porazil i světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie (598).

Kudlička zvládl napoprvé tři postupné výšky a neuspěl až na 585, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

Olympijské hry - výsledky

Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily na olympijských hrách v Riu do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa a obhájkyně bronzové medaile Hejnová prošla do dalších bojů hladce z druhého místa ve svém rozběhu, Rosolová postoupila nepřímo časem.

Petr Svoboda byl původně z rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován. Nakonec se však v semifinále představí. Česká výprava v Riu uspěla s protestem proti jeho vyřazení v rozběhu.

Běžec Jakub Holuša hladce postoupil do semifinále olympijského závodu na 1500 metrů. Český mílař vyhrál závěrečný třetí rozběh za 3:38,31 minuty, což byl vůbec nejlepší čas mezi všemi 42 účastníky prvního kvalifikačního kola. Halový vicemistr světa si závěr závodu pohlídal, třebaže cílem proběhlo hned devět běžců v rozmezí pouhých 61 setin sekundy. Přímý postup přitom zajišťovalo umístění do šesté příčky. Semifinále se poběží ve čtvrtek.

Tyčkařky Jiřina Ptáčníková i Romana Maláčová vypadly na olympijských hrách v Riu v kvalifikaci. Ptáčníková přeskočila 445 cm, Maláčová 430.

Když Dostál slavil stříbro, Krpálek startoval závod na klouzačce v Lipně nad Vltavou

Když kajakář Josef Dostál vybojoval dnes odpoledne v olympijském závodě na 1000 metrů druhé místo, další medailista - veslař Ondřej Synek, zrovna bavil návštěvníky parku v Lipně nad Vltavou. Jakmile se o úspěchu svého kolegy z reprezentace dozvěděl, na chvíli se zaradoval a pak pokračoval v odpalování míčku na softbal. Zatímco velká část českých olympioniků stále zůstává v Riu de Janiero, kde se připravuje na své sporty, Synek a další tři desítky sportovců se už vrátili do České republiky. A přímo z Prahy zamířili do olympijského parku v Lipně nad Vltavou. Takže když Dostál vybojoval stříbrnou medaili, Synek odpaloval míčky v Přední Výtoni, Jiří Prskavec zkoušel eskymácké obraty v Loučovicích a Lukáš Krpálek startoval závod dětí na obří klouzačce v Lipně nad Vltavou. Čeští olympionici strávili v lipenském parku jeden den.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C, na Šumavě kolem 16 °C.