Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: schodek rozpočtu je příliš vysoký

Prezident Miloš Zeman považuje šedesátimiliardový schodek příštího státního rozpočtu za vysoký. Řekl to v České televizi. Podle něj by stát neměl zbytečně plýtvat některými sociálními dávkami. Jako řešení by viděl znovuzavedení veřejné služby pro nezaměstnané. Pozitivní podle Zemana je, že se vládě daří bojovat s daňovými úniky. Podle pravicové opozice vláda zbytečně utrácí a měla by se spíš snažit o vyrovnaný rozpočet. Rozpočet na příští rok má vláda schválit v září.

Premiér uvedl do úřadu nového šéfa BIS Koudelku

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí uvedl do funkce nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Dlouholetý pracovník kontrarozvědky Koudelka nahradil dosavadního šéfa BIS Jiřího Langa, který na začátku června po 13 letech ve funkci požádal o odvolání. Výměnu na pozici šéfa kontrarozvědky schválila vláda na konci července. Koudelka ve sněmovním výboru za svou prioritu označil zajištění bezpečnosti obyvatel ČR proti všem hrozbám. Chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická, profesionální, aby striktně jednala podle zákona a byla okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českou republikou mohou stát.

Sme: Babiš představuje pro Česko hrozbu

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš, které patrně vyhraje nejbližší parlamentní volby v České republice, představuje pro Česko vážnou hrozbu. Napsal to slovenský list Sme. Prvním problémem je Babišovo pohrdání demokratickými institucemi a procedurami. V příští vládě by sloučil některá ministerstva a jiná zrušil, aby neztrácel čas meziresortními jednáními. A ještě větším problémem je Babišův obludný konflikt zájmů: je zároveň vlivným politikem, k tomu majitelem holdingu s více než 200 firmami a ročním ziskem přes 300 milionů eur a navíc vlastníkem důležitých medií, uvedl list v článku o miliardáři slovenského původu Babišovi. Dodal, že Babiš-politik nastavuje pravidla pro Babiše-byznysmena a Babišova média o tom mlčí.

Stát plánuje dát na boj se suchem 28 miliard korun

Ministerstvo zemědělství spustí v příštím roce nový dotační program na budování závlah. Plánuje v něm přerozdělit 1,6 miliardy korun. Celkově má stát do roku 2022 na boj se suchem připraveno 28 miliard korun. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě budování závlah by měly pomoci k zadržení vody v krajině peníze na stavbu a obnovu rybníků. Stát v tomto dotačním programu chce přerozdělit 1,25 miliardy korun. Jurečka již dříve kritizoval, že v posledních 20 letech se v Česku investovalo hlavně do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo.

ČSSD je proti zvyšování poplatků za čerpání podzemní vody

Sociální demokraté nesouhlasí s návrhem na zvýšení poplatků za odběr podzemní vody a ve vládě nebudou hlasovat pro kroky, které by vedly ke zdražení vody pro domácnosti. Uvedl to premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Boj se suchem by podle něj neměl být záminkou pro plošné zvyšování cen. Proti návrhu novely ministerstva životního prostředí v gesci hnutí ANO se nedávno postavily Svaz měst a obcí a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Podle sdružení by mohlo v krajním případě některým odběratelům vodné a stočné stoupnout až o 21 korun za metr krychlový. Letos Češi platí v průměru 83 korun za metr krychlový.

Poslanci budou jednat o protikuřáckém zákoně

Další boj o protikuřácký zákon čeká poslance hned po prázdninách. Původní vládní návrh odmítla Sněmovna koncem května, mimo jiné i hlasy některých poslanců vládního hnutí ANO, což vyvolalo koaliční roztržku. Vláda pak přijala nový návrh zákona, upravený podle poslaneckých požadavků. Úplný zákaz má své odpůrce. Například poslanec ODS Marek Benda dál trvá na tom, aby se v restauracích mohlo kouřit v oddělených kuřárnách bez obsluhy. Ty z nového návrhu ale ministerstvo zdravotnictví vyškrtlo.

Ústavní činitelé dostanou přidáno

Ústavním činitelům se v příštím roce zřejmě zvýší platy. Růst by mohly asi o osm procent. Zvýšila se totiž průměrná mzda v nepodnikatelské sféře, od níž se platy politiků odvozují, a vzroste i koeficient, kterým se tato mzda násobí. Celkově se tato platová základna, ze které se platy vypočítávají, zvýší proti letošku téměř o pět tisíc. Například plat prezidenta Miloše Zemana by se tak příští rok mohl zvýšit o víc než 17 tisíc korun, plat řadového poslance nebo senátora pak asi o 5300 korun.

MF a OKD podepsaly smlouvu o půjčce na 700 milionů Kč

Stát v pondělí prostřednictvím ministerstva financí (MF) uzavřel s těžební společností OKD smlouvu na úvěr 700 milionů korun. Půjčka je podmíněna reorganizací zadlužené firmy, o které věřitelé OKD rozhodli minulý týden. O půjčce rozhodla vláda na konci července. První část půjčky by firma měla dostat podle MF do dvou až tří dnů. Formálně půjčku poskytne společnost Prisko, kterou vlastní MF. Rozhodnutí kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Babiš: Spropitné nebude podléhat evidenci tržeb

Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě, že si ovšem spropitné ponechá částečně nebo celé majitel restaurace, pak by se mělo evidovat. Jestliže spropitné zákazník hradí z platební karty, ale majitel pak celou částku zahrne do mezd zaměstnancům, opět nemusí podléhat evidenci tržeb. První fáze elektronické evidence tržeb začne 1. prosince a bude platit pro podnikatele ve stravování a ubytování.

O azyl v ČR zatím požádalo 872 cizinců

Za prvních sedm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 872 cizinců, což je meziročně o 12 méně. Vyplývá to ze zprávy odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nejčastěji letos azyl chtěli získat občané Ukrajiny a Iráku. Jejich žádosti tvořily z celkového počtu zhruba polovinu. Proti loňsku se nově mezi nejčastější žadatele o azyl dostali obyvatelé Číny, kteří letos podali 64 žádostí. Podle Hospodářských novin jde o skupinu křesťanů, pronásledovaných v Číně kvůli jejich víře. Kolem 50 žádostí podali lidé z Kuby a Sýrie, 30 a víc žádostí pak podali občané Vietnamu a Arménie.

ÚOHS zastavil šetření, ve kterém zkoumal mýtný systém

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil šetření, ve kterém zkoumal záměr státu prodloužit o tři roky smlouvu na provoz mýtného systému se společností Kapsch bez výběrového řízení. Tím, že nebylo ještě zahájeno zadávací řízení, ani podepsána smlouva, nemůže ÚOHS zahájit správní řízení. Vyplývá to z odpovědi úřadu na dotazy ČTK. Rozhodnutí vlády prodloužit s Kapschem bez tendru smlouvu v červenci u ÚOHS napadlo Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), současně podalo podnět i k Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Roste počet českých podnikatelů

V Česku podniká čím dál víc lidí. Teď je to podle České správy sociálního zabezpečení téměř milion lidí. Nejčastěji začínají noví živnostníci podnikat ve stavebnictví a službách. Přibývá jich hlavně díky rostoucí ekonomice. Nejvíc podnikatelů je v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Celkem přes 400 tisíc.

Na Zemi živitelce bude letos méně vystavovatelů

Na letošním 43. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka se představí 382 vystavovatelů a spoluvystavovatelů, přibližně o 60 méně než loni. Své výrobky představí také 105 obchodníků z 22 zemí. Tradiční akce se uskuteční od 25. srpna do 30. srpna na českobudějovickém výstavišti. Akce je rozdělená do oborových dnů. Čtvrtek bude patřit českým pekařům a cukrářům, kteří se například utkají v soutěži o nejhezčí dožínkový koláč. V pátek bude Den českého venkova, kdy budou odborníci diskutovat o podpoře rozvoje venkova a o připravovaných dotačních programech. Na akci budou například i soutěže v pití mléka a pojídání párků.

Počet soukromých základních škol roste

V Česku stoupá počet soukromých základních škol. Zatímco v předchozím školním roce jich ministerstvo evidovalo 157, letos má platnou registraci zatím 195 zařízení. Často je zakládají sami rodiče, kteří hledají alternativní formy výuky. Podle ministerstva školství roste počet i proto, že v některých regionech je nedostatek míst na veřejných školách. Resort ale odmítá, že by veřejné školy ve výuce selhávaly.

Sdílené bydlení má pomoci dětem z dětských domovů

V Brně příští týden zahajuje projekt sdíleného bydlení pro mladé. Vědci z Masarykovy univerzity získali peníze na opravu jednoho z prázdných domů, ve kterém by měli bydlet společně vysokoškoláci a mladí lidé odcházející z dětských domovů. Právě těm by měl projekt pomoct se vstupem do běžného života. Zatím se do něj přihlásily brněnský dětský domov Dagmar a dětský domov z Hodonína.

Fronty čekajících turistů na Hradě se zmenšují

Fronty návštěvníků Pražského hradu se pomalu zmenšují. Kvůli bezpečnostním prohlídkám byly ještě před pár dny i 200 metrů dlouhé, teď už jsou kratší zhruba o polovinu. Turisté musejí projít policejní kontrolou. Hrad tímto opatřením reaguje na teroristické útoky. Mluvčí prezidenta ale upozornil, že kontroly budou ještě přísnější.

Obce nesouhlasí s výší plateb pro OSA

Starostové měst a obcí budou 22. září demonstrovat před sídlem Ochranného svazu autorského (OSA). Chtějí tím vyjádřit svůj nesouhlas se zvýšením poplatků za autorská práva k hudbě, s nímž OSA pro příští rok počítá. ČTK o tom informovalo Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR). Zástupci sdružení kvůli tomu už dříve podali stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a na ministerstvo kultury. OSA považuje sazby autorských odměn pro rok 2017 za přiměřené.

V Želivě se sloužila mše za vězněné řeholníky

V Želivě na Vysočině se tuto neděli sešly stovky věřících, aby vzpomněly na vězněné kněze a řeholníky. Šlo o 464 lidí, které v tamním klášteře v 50. letech uvěznili komunisté. Pomodlil se za ně i kardinál Dominik Duka. Zahájil tak Pouť smíření, která odpoledne pokračovala slavnostní vernisáží akvarelů výtvarníka Vladimíra Franze, který jména vězněných kněží předčítal.

Pohleď bude mít bustu císaře Franze Josefa

V Pohledi na Havlíčkobrodsku vrcholí přípravy na slavnostní odhalení busty rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. ke 100. výročí jeho úmrtí. Busta bude odhalena 20. srpna. Odhalení by měly provázet slavnostní proslovy a střelba oslavných salv z pušek vojáků v dobových uniformách. Památník pak bude vysvěcen a pěvecký sbor zazpívá císařskou hymnu. Uvedl to starosta Pohledi Jindřich Holub.

Policie začala loni stíhat 7264 cizinců

Policie začala loni v Česku stíhat 7264 cizinců, což bylo o 121 méně než v roce 2014. Mezi stíhané nejčastěji patřili občané Slovenska. Loni jich policie obvinila 2789. Po nich následovali Ukrajinci s 1055 obviněnými a dále občané Vietnamu, Polska, Rumunska a Bulharska. U těchto států se počty stíhaných pohybovaly v rozmezí od 217 do 620 obviněných. Cizinci v tuzemsku nejčastěji čelí policejnímu vyšetřování kvůli jízdě pod vlivem alkoholu či drog, krádežím nebo hospodářským trestným činům. Vyplývá to ze zprávy v oblasti migrace za loňský rok, kterou v příštích týdnech bude projednávat vláda.

Kriminalisté zadrželi výrobce drog

Kriminalisté zadrželi minulý týden dva muže ze Žďárska podezřelé z toho, že v rodinném domě vyráběli pervitin. Obvinili je z nedovolené výroby drog. Muži ve věku 38 a 48 let už byli dříve kvůli drogám trestáni. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Sdělila to policejní mluvčí Monika Pátková.

Městská policie bojuje proti pouličnímu žebrání

Ve velkých městech strážníci řeší stále víc případů pouličního žebrání. V Praze šlo letos zatím o více než dva tisíce případů. To je dvojnásobně víc než za stejné období loni. Víc strážníků do ulic kvůli žebrání vyslalo například Brno. Jihlava pak nedávno žebrání zakázala. Reagovala tak na množící se stížnosti obyvatel. Na péči o lidi ve finanční nouzi - včetně bezdomovců - ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo z evropských dotací přes 6 a půl miliardy korun. Peníze využívají například kraje, města i neziskové organizace.

Český speleolog zemřel v jeskyni na Slovensku

Český speleolog zemřel o víkendu po závalu v jeskyni na středním Slovensku. Muž upadl do bezvědomí a zraněním podlehl, informovala slovenská horská služba. Zasypanému jeskyňáři pomáhali jeho kolegové, kterým se ještě do příchodu horských záchranářů podařilo zával uvolnit a také začali s resuscitací postiženého. Jeho zranění byla podle horské služby tak vážná, že jim na místě podlehl.

Na jižní Moravě se zranilo sedm motorkářů

K sedmi nehodám motorkářů vyjížděli o víkendu na jižní Moravě záchranáři. Z toho ve čtyřech případech šlo o vážná zranění, včetně poranění páteře. Motorkáře, který nezvládl zatáčku u Černé Hory na Blanensku, musel stejně jako jeho kolegu, který havaroval na Boskovicku, přepravit do nemocnice vrtulník, řekl mluvčí jihomoravské záchranné služby Pavel Klim.

Pražská Zoo má další přírůstek

V pražské zoologické zahradě přišlo v sobotu na svět mládě guerézy pláštíkové. Malý africký primát, jehož mláďata svou sněhobílou kudrnatou srstí připomínají beránky, se narodil samici Lucii. Návštěvníci mohou nový přírůstek vidět v expozici ve spodní části areálu, informovala trojská zoo.

Sport

Tenisté Lucie Hradecká a Radek Štěpánek vybojovali na olympijských hrách bronz ve smíšené čtyřhře. V souboji o třetí místo po výborném výkonu porazili za hodinu a 13 minut indický pár Sania Mirazová, Rohan Bopanna 6:1, 7:5 a získali pro českou výpravu v Riu šestou medaili.

Kanoista Martin Fuksa postoupil z prvního místa v semifinále kilometrové trati do úterního finále olympijského závodu v Riu de Janeiro. Český reprezentant v úvodní rozjížďce nevyužil šanci postoupit do bojů o medaile přímo, druhou jízdu na laguně Rodriga de Freitase však už zvládl na jedničku.

Kajakář Josef Dostál postoupil do úterního finále olympijského závodu v Riu de Janeiro na kilometrové trati. Suverénně vyhrál úvodní rozjížďku, v semifinále dojel čtvrtý, a uhájil tak poslední postupové místo. Člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně se na kilometru stal v roce 2014 mistrem světa, na loňském šampionátu byl druhý.

Český výškař Jaroslav Bába postoupil do finále olympijských her v Riu de Janeiro. V kvalifikaci mu k tomu stačil výkon 226 cm na první pokus.

České akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková nepostoupily na olympijských hrách do dvanáctičlenného finále. V technickém programu klesly ze 16. na 18. příčku. České reprezentantky za obě části kvalifikace získaly 160,5973 bodu a na dvanácté Rakušanky ztratily bezmála deset bodů. Bernardová, která je ve 40 letech nejstarší závodnicí v soutěži, startuje pod pěti kruhy už popáté a potřetí s Dufkovou. Jejich nejlepším společným umístěním je 14. příčka z Londýna.

V Riu de Janeiro v pondělí začíná program olympijských soutěží v rychlostní kanoistice, od níž si česká výprava slibuje další rozšíření medailové kolekce. Na olympiádě má tři lodě, které přivezly medaile z loňského mistrovství světa v Miláně. Ve večerním atletickém bloku bude mít Česká republika dvojnásobné zastoupení ve finále tyčkařů a v rozbězích se poprvé představí překážkářky Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová.

Fotbalisté pražské Slavie remizovali v 3. kole první ligy v Jihlavě 1:1. Domácí poslal v sedmé minutě do vedení Lotyš Davis Ikaunieks, v 51. minutě srovnal Gino van Kessel. O deset minut později neproměnil penaltu hostující Jiří Bílek.

Trenér Pavel Vrba slaví první vítězství v ruské lize. Fotbalisté Machačkaly ve 3. kole doma zdolali Arsenal Tula 1:0. S čtyřmi body je Machačkala na 10. místě tabulky.

Výrazným úspěchem pro české jezdce skončil šestý závod mistrovství Evropy v autokrosu, který se konal v Přerově. Na Hané na stupně vítězů ve třech hlavních kategoriích vystoupilo hned pět domácích pilotů, z vítězství se radovali Petr Nikodém (Buggy 1600) a Václav Fejfar (Touring Autocross).

Silniční cyklista Leopold König je v nominaci týmu Sky na Vueltu, na etapový závod ve Španělsku se vrátí po třech letech. Lídrem Sky je Chris Froome.

Počasí

Zpočátku většinou polojasno, postupně až oblačno a hlavně na horách přeháňky, na jihu ojediněle bouřky. Teploty 21 až 25°C, na horách většinou kolem 15.