Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Politici vyjádřili soustrast rodinám obětí mnichovské střelby

Čeští politici v reakcích na páteční střelbu v Mnichově vyjádřili soustrast rodinám obětí. Útok, při němž střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, odsoudili. Prezident Miloš Zeman zaslal německému prezidentovi Joachimu Gauckovi kondolenční telegram. Čin osmnáctiletého Němce íránského původu neměl podle bavorské policie politický motiv. Pachatel se léčil na psychiatrii a bral antidepresiva. "Mrzí mě, že si toto krvavé vraždění, kterého býváme svědky čím dál tím častěji, zvolilo za cíl Vaši dosud klidnou zemi. Ať už se jednalo o čin šílence, nebo o teroristický útok, jsem znepokojen nárůstem násilí v Evropě, kde lidský život, jak se zdá, pro některé přestává mít cenu," napsal Zeman Gauckovi.

"Bezpečnost se stává v dnešní Evropě jednoznačnou prioritou. Je nutno jednat společně tak, aby nás fanatici a násilníci nedonutili opustit náš svobodný a demokratický způsob života a naopak to byli oni, kdo budou poraženi a zničeni," napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení zdůraznil, že bezpečnostní problémy Evropy se týkají i České republiky. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyzval k tvrdému postupu proti těm, kdo podobné útoky podněcují a podporují.

V ČR dál platí první stupeň před terorismem, hrozba teď není

V České republice nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Zemi po pátečním útoku v německém Mnichově nehrozí konkrétní nebezpečí. V ulicích přesto zůstanou posílené policejní hlídky, které budou hlídat nákupní centra a další místa, kde se schází víc lidí. ČTK o tom po dnešním jednání zpravodajské skupiny informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Agentura S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že se ho agentura nechystá v nejbližší době měnit. S&P drží rating České republiky na úrovni AA- od roku 2011, kdy jej zvýšila o dva stupně z úrovně A. Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček.

MfD: Stát chystá elektrifikaci železničních tratí na Slovácku

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro dopravce to bude znamenat finanční úspory. Mělo by také přibýt přímých spojů s Prahou či Brnem, píše dnešní příloha Mladé fronty Dnes (MfD) pro Zlínský kraj.

Soud poslal do vazby ženu, která vraždila v obchodním centru

Soud dnes poslal do vazby třiatřicetiletou ženu, kterou policie obvinila z vraždy v nákupním centru na pražském Smíchově. ČTK to dnes potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Hrozí jí za to deset až 18 let vězení. Podle České televize žena ve vazbě skončila kvůli obavám z útěku a možnosti, že by čin opakovala. Žena útočila krátce poté, co opustila bohnickou léčebnu. Obviněná žena ve čtvrtek odpoledne pobodala jinou ženu v obchodním centru, nůž si opatřila přímo v prodejně. Napadená žena zraněním na místě podlehla. Policisté se zabývají duševním stavem i okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení.

Čtyři chlapce na táboře v Oldřichovicích popálil výbuch lihu

Čtyři děti ve věku 8 až 12 let se v pátek odpoledne popálily na táboře v Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. V areálu tábora pod Javorovým vrchem při organizované činnosti explodoval technický líh. ČTK o tom informovali záchranáři. Podle informací ČTK se čtveřice chlapců účastnila organizovaného workshopu, při kterém měly děti sledovat chemické reakce. Při tom hořlavina vybouchla, uvedla v tiskové zprávě beskydská horská služba. "Děti utrpěly popáleniny druhého a třetího stupně na 30 až 40 procentech povrchu těla," uvedl člen Horské služby Beskydy Marcel Svoboda.

Při závodě mopedů ve Stodu zemřel po nárazu do zábradlí muž

Smrtí devětašedesátiletého muže skončily dnes závody mopedů ve Stodu na Plzeňsku. Při jízdě na stadionu muž na mopedu zřejmě nezvládl řízení a naboural do zábradlí, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Martina Korandová. Závody mopedů jsou na Plzeňsku v okolí Stodu velmi populární. Během léta se v okolí koná několik různých závodů, například jízdy do vrchu, "mistrovství světa mopedů", velké ceny či jízdy zručnosti.

Výstava v Budějicích odpoví na otázky týkající se vesmíru

V Českých Budějovicích bude od září několik měsíců interaktivní výstava na téma výzkumu vesmíru. Expozici vytvořilo mezinárodní centrum pro výzkum elementárních částic Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN v Ženevě. Návštěvníci mohou na výstavě hledat odpovědi na otázky "Co je hmota?" "Jak vznikla?" "Z čeho jsou utvořeny hvězdy, planety?" "Jak vznikl vesmír?" ČTK to řekla Hana Brožková z krajského úřadu, který je organizátorem akce. Vstup je zdarma, expozice s názvem Accelerating Science na jih Čech doputovala z Barcelony a estonského Vilniusu. Potrvá od 21. září do 10. ledna příštího roku.

Letní filmová škola představuje tvorbu krále braku Rogera Cormana

Letní filmová škola v Uherském Hradišti (LFŠ) představuje v letošním 42. ročníku i tvorbu nekorunovaného krále braku Rogera Cormana. Letos devadesátiletý muž stojí jako producent za více než 400 filmy, šest desítek z nich sám režíroval. Přestože nikdy neopustil laciné produkce a pokleslé žánry, je Corman je považován za jednu z nejvlivnějších postav americké kinematografie. Když přebíral čestného Oscara za rok 2009, tleskal mu celý Hollywood. Částečně i proto, že u něj začínala řada později slavných režisérů a herců, například Martin Scorsese, James Cameron, Francis Ford Coppola, Jack Nicholson, David Carradine, Dennis Hopper, Robert De Niro či Sylvester Stallone. LFŠ nabízí devět Cormanových snímků z 50. až 70. let minulého století, tedy od éry autokin až po nástup video trhu.

Zoo Dvůr Králové bude týden žít africkým festivalem

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem dnes začínádopoledne začne festival Africa live, který do neděle 31. července nabídne návštěvníkům několik desítek vystoupení umělců z černého kontinentu. Návštěvníci zoo se mohou těšit na vystoupení hudebníků a tanečníků ze Zimbabwe, bubeníků z Konga a Angoly nebo zpěváků a tanečníků z Gambie. "Kromě hudby a tanců návštěvníci zažijí i pravé africké tržiště se spoustou ručně vyráběných dekorací a předmětů, kulinářské speciality nebo budou moct sledovat při práci africkou sochařku Maudy Muhoni z umělecké komunity Tengenenge v Zimbabwe," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. Součástí festivalu budou projekce snímků s africkou tematikou, večerní program doplní ohnivá show a vystoupení skupiny Sahar.

Zájemci o historii si mohou přijít prohlédnout středověký jeřáb

Dnes a v neděli mohou zájemci o historii i stavitelství přijít k Národnímu technickému muzeu na Letné. Jako doprovodný program výstavy o stavitelství v době Karla IV. tam budou odborníci ukazovat, jak fungoval středověký dřevěný jeřáb. Ten sloužil ke zdvihání kamenných bloků a masivních trámů. Ve výstavě Civitas Carolina mohou návštěvníci vidět i další středověké stroje, geniální ve své myšlence a jednoduché v provedení. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, poháněla lidská síla. Dalším vystaveným strojem je replika beranidla sloužícího k zatloukání kůlů do země. Tak se zpevňovaly břehy či zakládaly stavby v nestabilním terénu.

Mendelovo muzeum dnes otevřelo v Brně novou stálou výstavu

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity dnes otevřelo v Brně novou stálou výstavu. Zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela ukazuje v jiném světle, jako obyčejného člověka. Vědcův život představuje chronologicky, ukazuje například, čím se vědec v různých etapách svého života zabýval. Mendlovo 194. výročí narození připomíná v Brně o víkendu navíc festival Mendel is back. Na čtyřech místech ve městě představuje odlišné tváře úspěšného vědce.

V Mikulově na Břeclavsku si dnes připomněli 150. výročí příměří

V Mikulově na Břeclavsku si dnes připomněli 150. výročí uzavření příměří mezi Pruskem a Rakouskem, které ukončilo válku mezi oběma zeměmi. Součástí akce byl i podpis příměří sehraný herci v Trůnním sále mikulovského zámku. ČTK to řekla Jana Frantelová z místního regionálního muzea. Inscenovanou akci dnes sledovaly desítky lidí. Prusko-rakouská válka patřila k poměrně krvavým konfliktům. Známá je například bitva, která se odehrála u Hradce Králové. I když válečné události se odehrávaly zejména ve východních Čechách, dohody z Mikulova ve svých důsledcích daly podle historiků vzniknout předpokladům k první světové válce. Jednání se tehdy zúčastnil mimo jiné pruský kancléř Otto von Bismarck.

Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě

Nejdelším lustrem v evropských knihovnách se pyšní v Mostě. Dvojitá šroubovice ze skleněných trubic se vine nad knižními regály přes celou délku budovy, která pochází z roku 1985. Jedná se o dílo uměleckého skláře Vladimíra Procházky. Město nyní zvažuje, že knihovnu přemístí do kulturního domu Repre. Jaký pak bude osud lustru, zatím není jasné. Celková plocha stavby, jejíž čelní stěna je prosklená a večer z ní tak září světlo lustru do ulice, je 6440 metrů čtverečních. S údržbou lustru pomáhá parta horolezců.

Snoubenci si pro sňatek oblíbili netradiční místa a zážitky

Čeští snoubenci si oblíbili tematické svatby na nezvyklých místech. Výjimkou nejsou sňatky uprostřed vinic, ve mlýně, hlubokém lese, autokempu, na skále nebo střeše hotelu. Holdují netradičním zážitkům a nevyhýbají se ani netradičnímu svatebnímu oblečení. Shodují se na tom svatební koordinátoři, které ČTK oslovila. Koordinátorka Nina Fukalová za nejneobvyklejší považuje sňatek na komíně. Mladé páry mnohdy prokazují notnou dávku fantazie. "Měli jsme třeba nevěstu, která si přála jít k oltáři bosa," sdělila koordinátorka Kubáčová. Jeden z ženichů se k nevěstě snesl ve vrtulníku. Další přijel traktorem.

Lidé v Buchlovicích oslavovali česnek, letošní úroda je průměrná

Buchlovice na Slovácku po roce opět provoněl česnek. Patnáctý ročník festivalu, který je oslavou této zeleniny, kterou nabízí v různých formách, a zároveň si klade za cíl podpořit domácí pěstitele, navštívilo několik tisíc lidí. Vybírat mohli z pestré nabídky tří desítek prodejců česneku z celé České republiky i ze Slovenska. Podle Miloslava Hrdého z pořádající Folklorní agentury Buchlov se na festivalu letos neobjevili prodejci, kteří by vydávali španělský či jiný zahraniční česnek za český. Spotřeba česneku v Česku se pohybuje ročně kolem 7000 až 8000 tun. Každý obyvatel země sní ročně v průměru kolem 70 dekagramů česneku.

Sport

Oštěpař Jakub Vadlejch poprvé v kariéře vyhrál mítink Diamantové ligy. V Londýně to dokázal výkonem 85,72 metru z druhé série. Vadlejch o více než dva metry porazil úřadujícího olympijského vítěze Keshorna Walcotta z Trinidadu a Tobaga. Pětadvacetiletý český vrhač se letos zlepšil na 86,76 a londýnský výkon je třetí nejlepší v jeho kariéře.

Kanoista Martin Fuksa i čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba potvrdili roli favoritů a získali domácí tituly v rychlostní kanoistice na trati 1000 metrů. Víkendový šampionát v Račicích je pro olympijské posádky posledním soutěžním testem před startem v Riu de Janeiro. Mistrovské boje vynechávají jen deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

Martin Čechman se po zisku stříbra v keirinu blýskl na mistrovství světa juniorů v dráhové cyklistice pátým místem v závodě na kilometr s pevným startem. V centru Mezinárodní cyklistické unie UCI v Aigle ho dělilo necelých půl vteřiny od bronzu. Vyhrál Kanaďan Stefan Ritter.

Česká tenistka Kateřina Siniaková postoupila na turnaji ve švédském Bastadu z kvalifikace do prvního finále na okruhu WTA v kariéře. V dnešním semifinále si poradila s domácí obhájkyní Johannou Larssonovou 7:5, 6:1 a o titul si zahraje s Němkou Larou Siegemundovou.

Britský cyklista Chris Froome uhájil po předposlední 20. etapě Tour de France celkové vedení a takřka jistě si v neděli do Paříže dojede pro třetí triumf po letech 2013 a 2015. Roman Kreuziger skončil dnes šestý poté, co se od začátku pohyboval v úniku a v celkové klasifikaci poskočil z dvanácté na desátou příčku.

Počasí na neděli

Většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle intenzivní. Na severu srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.