Denní souhrn zpráv

Situace v Turecku se zklidnila, Češi tam dál létají na dovolenou

Situace v Turecku se po nevydařeném pokusu o vojenský převrat uklidnila a podle cestovních kanceláří je v tamních přímořských letoviscích úplný klid. Tisíce Čechů tam nadále tráví dovolenou a další k moři odletěli i dnes. Přesto nadále trvá upozornění ministerstva zahraničí, aby čeští občané v této napjaté atmosféře necestovali do Ankary a Istanbulu a na jihovýchod země. I u moře mají být maximálně opatrní a vyhnout se místům s větším počtem lidí. V Turecku nyní podle odhadů pobývá zhruba 7000 Čechů.

Vláda bude zasedat do konce července, volno bude mít až v srpnu

Zatímco poslanecké prázdniny začaly už tento týden, vláda bude zasedat až do konce července. Volna se ministři dočkají až první tři týdny v srpnu, kdy se kabinet s největší pravděpodobností nebude scházet. Dá se očekávat, že tradiční "pohotovost" bude stejně jako v minulých letech držet premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda by se měla před volnem naposledy sejít 27. července a pak zřejmě až 24. srpna.

Vláda projedná návrh Libereckého kraje na změnu v evidenci tržeb

Návrh novely zákona o elektronické evidenci tržeb, který připravil Liberecký kraj, projedná ve středu vláda. ČTK to zjistila na webových stránkách vlády. Liberecký kraj navrhuje, aby povinnost byla omezena na měsíční plátce daně z přidané hodnoty (DPH). Z povinnosti by tak novela vyjmula nejmenší živnostníky, kteří zejména na venkově zajišťují chod hospod nebo restaurací, malých obchodů či služeb. Kraj se totiž obává jejich likvidace a zhoršení dostupnosti služeb.

OKD a jejího majitele prověřuje protikorupční policie

O hospodaření těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku a má mnohamiliardové dluhy, se začala zajímat protikorupční policie. Kriminalisté prověřují podezřelé transakce OKD i majitele společnosti NWR Holdings B.V., která černouhelnou firmu vlastní. Firma OKD například ručila za miliardové dluhopisy a některý její majetek byl převeden na jiné společnosti. ČTK informace získala z insolvenčního rejstříku.

ČR nebude mít vědeckého diplomata v Británii, ta by o to stála

Česko zatím neuvažuje o zřízení postu vědeckého diplomata ve Velké Británii, přestože se ostrovní stát nedávno rozhodl vystoupit z Evropské unie. Britský vědecký atašé v ČR Otakar Fojt by ale svůj český protějšek v Londýně uvítal. V rozhovoru s ČTK řekl, že zvláště v současnosti po brexitu by se tím udržely dlouho budované vědecké vazby. Doposud byli Britové pro Českou republiku v rámci Evropské unie třetím největším investorem v oblasti výzkumu a podíleli se až na 62 procentech projektů s českou vědeckou účastí.

Zákaz vjezdu vozítek segway v Praze bude přísnější

Zákaz vjezdu elektrických vozítek segway do pražské památkové rezervace se oproti původnímu návrhu rozšíří i mimo rezervaci. Platit bude v Praze 1, na části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a celých Holešovicích a Letné. Do těchto míst vozítka nebudou moci prakticky vůbec. Kromě zákazu vjezdu na chodníky, do pěších zón a na stezky pro cyklisty a chodce bude totiž zákaz platit i pro silnice. ČTK to zjistila z materiálů, které v úterý projednají radní.

Holušová: Byl to nejtěžší ročník v historii Colours of Ostrava

Nejtěžší ročník v patnáctileté historii. Tak hodnotí končící čtyřdenní festival Colours of Ostrava jeho ředitelka Zlata Holušová. Organizátory, návštěvníky i vystupující trápil hlavně déšť. Především během sobotního programu, kdy téměř nepřestalo pršet. Přesto se podle Holušové podařilo bez větších komplikací uskutečnit všech 350 bodů programu na rekordních 20 scénách.

Loni festival navštívilo víc jak 43.000 lidí. Letos pořadatelé návštěvnost poprvé nezveřejnili. "Počet diváků není měřítko pro kvalitu festivalu. Nechceme podléhat honu na rekordy. Myslím, že máme dost silnou pozici, abychom se přestali zabývat tím, kolik tady bylo lidí. Důležitější je kvalita, co všechno nabízíme. A proto i do budoucna nebudeme čísla zveřejňovat," řekla Holušová.

V bošovické papouščí zoo se narodilo 35 mláďat

Ve specializované papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku se letos narodilo 35 mláďat, celkem je k vidění přes 220 opeřenců 43 druhů. Další mláďata ještě přibydou, řekla ČTK ředitelka zahrady Hana Škrháková. Zoo tvoří 110 prostorných voliér. Letos v zahradě přibylo 14 nových druhů papoušků, rozšířil se chov amazónků, aratingů, amazoňanů a vzácných arů horských.

Sport

Čeští tenisté skončili v letošním ročníku Davisova poháru ve čtvrtfinále. Bez světové osmičky Tomáše Berdycha prohráli v Třinci s Francií 1:3 na zápasy. Porážku dnes neodvrátil Jiří Veselý, který přes zlepšený výkon prohrál se světovou desítkou Jo-Wilfriedem Tsongou 6:4, 6:7, 4:6 a 5:7. Závěrečný zápas mezi Lukášem Rosolem a Lucasem Pouillem se hrát nebude.

Dva nové páry pro čtyřhru vytvořili tenisté pro olympijské hry v Riu de Janeiro. V Brazílii zkusí bojovat o medaile Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem a Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou. Změny v české nominaci vznikly poté, co v sobotu oznámili Tomáš Berdych a Karolína Plíšková, že do Ria nepojedou kvůli obavám z viru zika.

Počasí v pondělí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 27 stupňů Celsia.