Denní souhrn zpráv

Češi se mají vyhnout Istanbulu a Ankaře a i u moře být opatrní

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům po nezdařeném vojenském puči v Turecku cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti. Například se mají vyhýbat místům s větším počtem lidí, třeba tržištím. Doporučení diplomacie tlumočil novinářům šéf ministerstva Lubomír Zaorálek (ČSSD) po dnešním jednání krizového štábu. Další schůzku k situaci v Turecku naplánoval na pondělní ráno.

Situace v přímořských letoviscích je podle Zaorálka sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj událostí. Poté, co vládní síly snahu o puč zmařily, Česko v této chvíli nebude své občany z Turecka evakuovat. Nyní tam pobývá podle informací cestovních kanceláří kolem 7000 Čechů, podle dosavadních sdělení diplomatů jsou všichni v pořádku. Pokud by se ale situace zhoršila, což ale Zaorálek nyní nepovažuje za pravděpodobné, je stát připraven poslat do oblasti vojenský speciál. Letadlo může vyrazit do oblasti do dvou hodin, dodal šéf české diplomacie.

Češi mohou v případě nouze použít tyto linky: Velvyslanectví v Ankaře: 0090 532 375 13 87 Konzulát v Istanbulu: 0090 533 257 38 80

Zeman chce, aby v Turecku nebylo krveprolití a zůstala demokracie

Prezident Miloš Zeman pozorně sleduje situaci v Turecku po nočním pokusu o vojenský převrat. Za důležité považuje zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Zpráva o snaze části turecké armády převzít moc zastihla Zemana v mongolském Ulánbátaru, kde byl na summitu evropských a asijských zemí ASEM. Dnes brzy ráno pražského času odletěl do Prahy.

Pokus o puč v Turecku je varováním pro EU i NATO, míní opozice

Nepodařený pokus o vojenský převrat v Turecku podle české opozice ukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varováním pro celou Evropu i Severoatlantickou alianci. "Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory," uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Čeští vojáci v Turecku jsou po pokusu o převrat v zemi v pořádku

Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou po nočním pokusu o vojenský převrat v zemi v pořádku. Tři pracují na velitelství NATO v Izmiru, jeden na velvyslanectví. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zaorálek se v USA zúčastní zasedání koalice proti IS

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se příští týden ve Spojených státech zúčastní zasedání Globální koalice proti Islámskému státu (IS). Zástupci jednotlivých států se budou radit o dalších krocích v boji proti teroristické organizaci, která ovládá značné území Iráku a Sýrie. Spojené státy jako vedoucí země koalice pořádají také dárcovskou konferenci, na níž by Česko podle informací ČTK mělo přislíbit pokračování pomoci ve výši pět milionů korun.

Česká republika podporuje rozvojové aktivity v Iráku průběžně. Například loni v březnu ministr Zaorálek oznámil, že úřad vyčlenil na potravinovou a materiální pomoc pro vnitřně vysídlené lidi v severních oblastech země dotaci ve výši sedm a půl milionu korun.

Čeští piloti v Litvě cvičí proti narušitelům

V Pobaltí cvičí čeští letci zákroky proti letadlům narušujícím vzdušný prostor. Armáda do Litvy na cvičení Baltic Eye 2016 poslala čtyři bitevníky L-159. ČTK to sdělil mluvčí Tomáš Maruščák, tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Cvičení potrvá do pondělí.

Experti zkoumají příčinu požáru v areálu družstva na Nymbursku

Vyšetřovatelé zkoumají příčinu požáru v areálu družstva ve Velkých Výklekách na Nymbursku, kde v pátek večer zachvátil dvoupodlažní budovu požár provázený explozemi. Uvnitř byly uskladněny neznámé látky. Místo dnes prohlédl vyšetřovatel požáru a experti z Technického ústavu požární ochrany, chemická laboratoř z Kamenice odebrala vzorky látek z nalezených sudů. Na místě ještě zůstávají kriminalisté, řekl v sobotu odpoledne ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Lidé si v Číhošti připomněli památku umučeného kněze Toufara

Přibližně pět stovek lidí se v Číhošti na Havlíčkobrodsku zúčastnilo děkovné poutě za návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště. Mši svatou na prostranství před kostelem Nanebevzetí Panny Marie vedl pražský pomocný biskup Václav Malý. Malý se poté s publicistou Milošem Doležalem a duchovním Tomášem Petráčkem zúčastnil diskuse k Toufarovu odkazu. Toufar zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností v roce 1950. Jeho ostatky byly v kostele uloženy loni v červenci.

Z Prahy odletěly do Mongolska čtyři klisny koně Převalského

Čtyři klisny koně Převalského z pražské zoo odletěly armádním speciálem do Mongolska z letiště v pražských Kbelích. V doprovodu ošetřovatelů míří do národního parku Gobi B, kde budou posléze vypuštěny do volné přírody. Letoun plánuje dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. V mongolském Bulgan Sumu by měl dosednout v neděli ve 13:35 místního času, tedy 07:35 středoevropského času.

Lidé na Rokytě slavili čtvrtstoletí šumavského parku

Kdyby před 25 lety nevznikl Národní park Šumava, na území by už dnes zřejmě nežili tetřevi a tetřívci, nebo by přežívalo jen pár jedinců. Byla by ohrožená populace rysa, krajinu parku by poznamenala výrazně větší těžba dřeva, budování sjezdových tratí, silnic či vodních elektráren. Neregulovaný provoz lodí by možná vyhubil perlorodky ve Vltavě. Je o tom alespoň přesvědčený ředitel parku Pavel Hubený. Vyhlášení parku mělo před čtvrtstoletím velký význam, řekl dnes ČTK v Rokytě u Antýglu, kde si víc než tisíc lidí přišlo připomenout letošní výročí vzniku parku.

Také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který je častým návštěvníkem Šumavy, je přesvědčen o nezbytnosti parku pro ochranu přírody. Právě Národní park Šumava je podle něj možná nejikoničtějším parkem v ČR.

Nejdříve se oteplí, začátek srpna ale bude chladnější

V druhé polovině července se oteplí, teploty ale zůstanou průměrné. Začátek srpna má být chladněji. Více pršet má na přelomu obou prázdninových měsíců, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v měsíční předpovědi počasí.

Sport

Čeští tenisté prohrávají po čtyřhře ve čtvrtfinále Davisova poháru s Francií 1:2 na zápasy. Lukáš Rosol s Radkem Štěpánkem v třinecké Werk Areně podlehli světovým deblovým jedničkám Nicolasi Mahutovi a Pierreu-Huguesu Herbertovi 1:6, 6:3, 3:6, 6:4 a 4:6. V první nedělní dvouhře by měly od 13:00 nastoupit jedničky týmů Jiří Veselý a Jo-Wilfried Tsonga a za případného nerozhodného stavu Rosol a Lucas Pouille.

Tenista Tomáš Berdych se nezúčastní olympijských her v Riu de Janeiro. Osmý hráč světa oznámil v tiskové zprávě, že důvodem zrušení jeho startu v Brazílii jsou obavy z viru zika. Za Berdycha nemůže být z českých tenistů nikdo doplněn, česká výprava tak nyní má 106 členů.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.