Denní souhrn zpráv

Politici odsoudili útok v Nice, ČR nebezpečí podle BIS nehrozí

Čeští politici odsoudili útok ve francouzském městě Nice, při němž zemřelo podle posledních informací 84 lidí. Prezident Miloš Zeman poslal svému francouzskému protějšku Françoisi Hollandovi kondolenční telegram, jednat by spolu měli ve středu v Praze. V Praze přicházejí lidé uctít památku obětí před francouzské velvyslanectví. Vyslovit soustrast tam přišli i někteří političtí představitelé, například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL nebo premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Česká policie zvýšila bezpečnostní opatření u některých objektů, podle Bezpečnostní informační služby (BIS) ale Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Podle Zemana přijede na konci léta do Prahy kancléřka Merkelová

Prezident Miloš Zeman na hospodářském summitu v Mongolsku řekl německé kancléřce Angele Merkelové, že se těší na jednání v Praze na konci léta. Na twitteru to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle informací ČTK ještě nebyl přesný termín schůzky stanoven a setkání nebylo oficiálně z německé strany potvrzeno. O tom, že by Merkelová do České republiky přijela, se mluví již delší dobu. Čeští diplomaté věří, že se návštěvu podaří uskutečnit do konce roku, v minulosti se hovořilo o možném termínu na podzim. Pozvání Merkelové do Česka řeší úřad vlády.

Sobotka vyzval Nytrovou, aby se za slova o homosexuálech omluvila

Premiér a šéf vládní ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval poslankyni své strany Pavlínu Nytrovou, aby se za své "nemístné a urážlivé výroky" o homosexuálech omluvila. Pokud by politička i v budoucnu pokračovala v podobných prohlášeních, za ČSSD by už nemohla kandidovat. Premiér to uvedl po schůzce s Nytrovou v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK. Nytrová se za svá slova omlouvat nebude, v příštích volbách už kandidovat neplánuje. Nytrová v debatě řekla mimo jiné to, že homosexuálové jsou většinou promiskuitní, mají nadprůměrný sklon k alkoholu a je u nich vyšší míra duševních poruch.

Úložiště jaderného odpadu má být v lokalitě Horka,nebo Kraví hora

Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách se geologický průzkum zatím neuskuteční. Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pokud se ukáže, že lokality Horka a Kraví hora nejsou pro úložiště vhodné, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí. Starostové z lokalit Horka a Kraví hora jsou vyjádřením ministerstva průmyslu zaskočeni.

CK: Zájem o dovolenou ve Francii v létě klesne minimálně o 30 pct

Teroristický útok ve francouzském městě Nice povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži. "Na riviéře je nyní odhadem 6000 až 8000 českých turistů," řekl ČTK místopředseda ACK Jan Papež. Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139.000 Čechů.

Počty dětských úrazů o prázdninách rostou

Počty dětských úrazů o prázdninách rostou, nejčastější jsou z neorganizovaného sportu a z her dětí bez dohledu. Zhruba každé desáté zranění ošetřené lékařem je z jízdy na kole. Ročně na úraz v Česku zemře kolem 200 dětí, častěji chlapci. Nejvíc smrtelných úrazů je z dopravních nehod, z tonutí a po skocích do vody. Statistici evidují také případy úmyslného sebepoškození a experimenty s drogami.

V Krkonoších začne platit omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od středy 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent celkové rozlohy rezervace. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Omezen bude vstup například v lokalitách Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Místa se zákazem vstupu správci parku označí v terénu informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce. Loni větší problémy s neukázněnými sběrači nebyly, správa parku jim uložila dvě pokuty a zahájila pět správních řízení.

Zájem o stará náboženství v ČR vzrůstá, je ale menší než v Evropě

K prastarým náboženstvím, jako třeba Keltů, Slovanů nebo Germánů, se Češi hlásí mnohem méně než v jiných evropských zemích. Zájem o staré tradice a jejich obnovu ale v poslední době v ČR vzrůstá, shodli se odborníci na tiskové konferenci na Akademii věd ČR před zahájením Evropského kongresu etnických náboženství (ECER). Slovanské tradice se intenzivně pěstují zejména v Pobaltí, u Ukrajinců a Rusů. Germánské novopohanství, zejména v podobě ásatrú, je populární ve Skandinávii kromě Finska. Tam jsou naopak oblíbené starobylé ugrofinské tradice, které mají Finové společné s Estonci.

V Mikulově začíná festival představující národnostní menšiny

Výstavou a diskuzí o migraci v Mikulově začíná Festival národů Podyjí. Každoročně představuje kulturu a tradice národnostních menšin žijících v moravské a rakouské části Podyjí. Třídenní akce se letos koná posedmnácté. Program ČTK poskytl Přemysl Janýr ze spolku Národy Podyjí. Cílem festivalu je podpora odlišných kultur a jejich vzájemného soužití na jednom území. V sobotu účastníci položí věnce obětem národnostní nesnášenlivosti v Pohořelicích na Brněnsku, Drasenhofenu a Poysdorfu v Dolních Rakousech.

Zámostí v Třebíči ožije o víkendu atmosférou první republiky

Ochutnávkou židovských jídel v třebíčské židovské čtvrti začal pátý ročník akce Oživené židovské město. Lidé mohou celý víkend nasávat atmosféru první republiky mezi stánky tradičních řemesel. Starobylé uličky ožijí klezmerovou hudbou, divadly, tancem a filmem. Zřejmě nejatraktivnější budou tradiční prohlídky Domu Seligmanna Bauera, kdy se lidé ocitnou na návštěvě v klasické židovské domácnosti. ČTK to řekla Dagmar Juráňová z pořádajícího městského kulturního střediska.

Oživené židovské město navštíví každoročně stovky lidí z celého Česka. Smyslem pořádání akce je podle Juráňové snaha přiblížit lidem atmosféru první republiky, kdy židovské město žilo svým obvyklým životem. Ve čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Archeologové nalezli na Písecku zbytky dvorce z doby železné

Archeologové z Prácheňského muzea v Písku nalezli zbytky dvorce z doby železné nedaleko obce Boudy u Mirotic na severním Písecku. Osada zde mohla fungovat zhruba od pátého do prvního století před naším letopočtem. Archeologové během výzkumu zatím objevili dvě zahloubené budovy, fragmenty keramiky z té doby a také zlomky skleněných náramků a korálků. ČTK to řekl pracovník Prácheňského muzea Tomáš Hiltscher. Dvorec objevili během záchranného výzkumu, kdy dohlíželi na stavbu vodovodu z Mirotic do Čimelic. Terénní práce skončí v neděli. "K nejzajímavějším nálezům patří skleněný korálek s očkem, který by mohl pocházet z jižní Evropy," uvedl archeolog muzea Jaroslav Jiřík. Archeologové již mají z dřívějších let zmapované nedaleké hradiště s názvem Hrad u Bud.

Vyškovský zoopark plánuje rozšíření o mongolskou step

Rozšíření o mongolskou step plánuje vyškovský zoopark, využil by na to dosavadní zázemí pro výběh koní a oslů. Prodlouží se tím i trasy pro návštěvníky, řekla ČTK investiční referentka zařízení Dagmar Nepeřená. Zoopark je domovem přibližně 750 zvířat. Specializuje se na původní druhy domácích a hospodářských zvířat, návštěvníci v něm však najdou i ta, která patří k ohroženým druhům. "Chováme například i jaky nebo dvouhrbé velbloudy, které bychom do mongolské stepi umístili," uvedla Nepeřená. Step by měla vzniknout z bývalé školní zahrady, kterou má zoopark ve správě a využívá ji jako zázemí. V plánu je vybudování i mongolské jurty. "Umístili bychom do ní tradiční mongolské předměty, návštěvníci se zaposlouchají i do tamní tradiční hudby," řekla Nepeřená. Kdy přesně k rozšíření dojde, ale zatím není jasné. Podle Nepeřené je nyní prioritou chystaný pavilon Austrálie, jehož hrubá stavba je v plánu na podzim.

Sport

Novým koučem české fotbalové reprezentace se od srpna stane dosavadní trenér Mladé Boleslavi Karel Jarolím. Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se dohodl na jeho příchodu s prezidentem středočeského klubu Josefem Dufkem. Jarolím podepíše s FAČR smlouvu na dva roky s dvouletou opcí a do 25. srpna může zároveň vést ještě i Mladou Boleslav vzhledem k její účasti v kvalifikaci Evropské ligy. Jarolím u národního týmu nahradí Pavla Vrbu, který po neúspěchu na evropském šampionátu a vyřazení už ve skupině odešel do ruské Machačkaly. Devětapadesátiletý Jarolím byl od začátku hlavním favoritem na uvolněný post. Stane se jubilejním desátým trenérem samostatné české reprezentace.

Počasí v sobotu

Polojasno až skoro jasno, na Moravě zataženo s deštěm. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.