Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman se na summitu v Mongolsku sejde s ruským premiérem

V mongolské metropoli se od pátku do soboty uskuteční summit skupiny evropských a asijských zemí, při kterém českou delegaci povede Miloš Zeman. Během schůzky ASEM (Asia-Europe Meeting, Asijsko-evropské setkání) bude český prezident v Ulánbátaru hovořit mimo jiné s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Česká delegace do Asie odlétá ve středu v nočních hodinách. Vyplývá to z programu, který ČTK poskytl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Během summitu se uskuteční plenární zasedání a neformální debata za zavřenými dveřmi o aktuálních regionálních i globálních tématech. Na programu tak nepochybně bude především boj proti terorismu, ale i otázky klimatických změn. Uskuteční se také bilaterální schůzky jednotlivých zemí. Podle Ovčáčka budou jednání zaměřena na hodnocení spolupráce a její perspektivy v příštím desetiletí.

Vláda bude jednat o možnosti zvýšit platy učitelů od září

Učitelé a další pracovníci školství mají naději, že se jejich platy zvýší už od září, nikoliv až od ledna příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání o rozpočtu uvedl, že na to bude hledat peníze. Vláda by o tom měla jednat ještě do konce prázdnin, doplnila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Odborový předák Josef Středula chce, aby se na podzim zvyšovaly výdělky i ostatním zaměstnancům veřejného sektoru. Vláda v červnu schválila zvýšení peněz na platy učitelů o osm procent, z čehož půjde šest procent na tarifní složku. Nepedagogičtí pracovníci ve školách by si měli stejně jako ostatní státní zaměstnanci polepšit o pět procent, z toho čtyři procenta by měla jít do pevné složky.

Sněmovna schválila vznik regulátora na železnici

Sněmovna schválila vznik nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře. Úřad by měl vzniknout půl roku po vyhlášení zákona. Zákon ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Zámek Štiřín by měl zůstat státu, řekl Zaorálek

Zámek Štiřín by měl zůstat v majetku státu, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Štiřín je příspěvkovou organizací ministerstva a dlouhodobě prodělává, znovu se proto objevily úvahy o tom, že by se mohl prodat. Vyzval k tomu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle Zaorálka je nejlepší variantou, aby zámek a přilehlý areál dál vlastnil stát. Jedná ale o tom, že by zámek spravovala jiná státní instituce než ministerstvo zahraničí.

Německo chce předat irácké uprchlíky zpět do ČR

Do Česka by se v nejbližších dnech měla vrátit skupina 20 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří v dubnu odešli do Německa. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová ČTK řekla, že o předání uprchlíků již požádala německá strana. Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se 25 z nich vydalo do Německa, kde požádali o azyl. Žádost ale odmítly německé úřady, které skupinu chtěly vrátit do ČR. Uprchlíci se bránili žalobou a žádostí o předběžné opatření, které by navrácení zabránilo. Správní soud v Drážďanech ale nedávno jejich návrh odmítl. Uprchlíci budou po příjezdu do Česka umístěni do detenčního zařízení, odkud mohou být později vyhoštěni do Iráku. Mohou také v tuzemsku opětovně požádat o azyl.

U policie slouží o čtvrtinu víc lidí než před 25 lety, kdy vznikla

U policie v letošním roce slouží zhruba 40.000 lidí, což je o čtvrtinu víc než před 25 lety, kdy tuzemský policejní sbor vznikl. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo policejní prezidium. V příštích čtyřech letech by se měl počet policistů zvýšit o dalších 4000, policie tím chce reagovat na nárůst extremismu, terorismu nebo kybernetické kriminality. Nejvíc nových policistů by mělo přijít do řad kriminální a pořádkové policie. Posily by měla získat i cizinecká a dopravní policie i krajské útvary.

Lidovky.cz: Prohlídka z Osvětiman byla podle GIBS v pořádku

Prohlídka reprezentačních prostor Hradu, kterou loni 17. listopadu zorganizovala Strana práv občanů (SPO) spolu s kancléřem Vratislavem Mynářem pro lidi z Osvětiman, byla podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pořádku. Uvedl to server Lidovky.cz. Návštěvníci přitom prošli do jinak nepřístupných prostor sídla hlavy státu bez jakékoliv bezpečnostní kontroly i prokázání totožnosti.

Inspekce: Smrtelných pracovních úrazů přibylo, loni jich bylo 131

V Česku loni přibylo smrtelných pracovních úrazů. Při zranění v zaměstnání přišlo o život 131 lidí, o 14 víc než v roce předchozím. Zvedl se výrazně počet žen, které se v práci zranily, či dokonce zemřely. Vyplývá to z výroční zprávy Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) o pracovní úrazovosti v Česku. Za rostoucími počty je hlavně růst zaměstnanosti a oživení ekonomiky.

V ČR začíná fungovat on-line databáze nalezených věcí

V Česku zahajuje provoz bezplatná on-line databáze nalezených věcí. Služeb portálu eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí, mezi nimi například Fakultní nemocnice Motol, liberecký a jablonecký dopravní podnik, mladoboleslavská městská policie, město Ústí nad Labem či Dolní Břežany. Služba dosud běžela krátce v testovacím provozu. Podle odhadu společnosti se v Česku ročně ztratí asi 120.000 věcí, k majitelům se jich vrátí zpět méně než desetina. Nová služba má ambici podíl zvýšit.

Zemřel přední český astronom a kartograf Antonín Rükl

Ve věku 83 let zemřel v noci z 11. na 12. července dlouholetý šéf pražského planetária, významný český astronom a světově uznávaný kartograf Antonín Rükl. Za své téměř celoživotní působení v planetáriu z něho vytvořil mezinárodně uznávanou instituci. Věnoval se také popularizaci a oblasti mapování měsíčního povrchu a napsal řadu knih o astronomii. ČTK o úmrtí informoval Jan Šifner z planetária.

Antonín Rükl se narodil 22. září 1932 v Čáslavi. Astronomii se věnoval od 17 let. V planetáriu začal pracovat v únoru 1960, krátce poté se stal jeho ředitelem a ve funkci setrval až do roku 1999.

Václav Havel možná bude mít ulici v Kyjevě

Poslední československý a první český prezident Václav Havel se pravděpodobně dočká toho, že v Kyjevě bude po něm přejmenována jedna z hlavních ulic. Právě "Havlova třída" totiž s náskokem vede v internetovém hlasování o novém názvu pro bulvár, který dosud nese jméno bolševického revolucionáře Ivana Lepseho. Informoval o tom server ukranews s odvoláním na web radnice.

Bývalou káznici Brna prohlásilo ministerstvo za kulturní památku

Ministerstvo kultury prohlásilo bývalou káznici v ulici Cejl v Brně za kulturní památku. ČTK to řekl Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek primátora zodpovědný za kulturu. Podle něj je rozhodnutí nepravomocné a město má možnost i se soukromým vlastníkem, který je majitelem části objektu, podat do 15 dnů rozklad. Hollan zatím neví, jak se Brno k rozhodnutí postaví. Ve zchátralé a roky prázdné věznici chce město vybudovat Kreativní centrum za stovky milionů korun pro setkávání umělců. Kvůli rozhodnutí ministerstva se práce na projektu prodraží o miliony korun. Podle Hollana ministerstvo prohlásilo objekt za památku hned z několika důvodů. "Je to stará klasicistní budova, je to unikát z hlediska vězeňství, protože další taková stavba u nás není, a nejdůležitější jsou dějiny, které jsou s věznicí spjaty," uvedl Hollan. Věznice vznikla v 18. století. Svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956. Poté ji nahradila věznice v Bohunicích.

Hodnota vína nalezená s relikviářem v Bečově je až 30 milionů

Hodnota sbírky vín, která byla nalezena v roce 1985 spolu s relikviářem sv. Maura na zámku v Bečově nad Teplou, je podle znalce až 30 milionů korun. Uvádí to znalecký posudek. Původní odhady se pohybovaly kolem 20 milionů korun. Některá ze 136 lahví vín starých asi 130 let, například vína z vinařství Chateau d´Yquem, mají odhadní cenu i 700.000 Kč, sdělila ČTK zástupkyně kastelána zámku a hradu Bečov Andrea Grecmanová. Několik vzorků ochutnali someliéři v květnu. Ukázalo se, že kvalita vín je i přes jejich stáří velmi vysoká, a to, že vína byla desítky let zakopaná pod podlahou, lahvím spíše prospělo.

Festival Hračkobraní ukazuje hračky z přírodních materiálů

Na zámku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku začala jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí na Vysočině - 11. ročník Hračkobraní. Přehlídka hraček z přírodních materiálů, jejich výrobců či návrhářů potrvá do 17. července. Letos se zúčastní 16 výrobců, což je nejvíc v historii trvání festivalu, řekl ČTK Petr Pech ze spolupořádající správy kulturních zařízení města. Součástí přehlídky je i bohatý doprovodný program, který mimo jiné nabídne tvůrčí dílny s možností vyzkoušet si výrobu jednoduchých hraček, divadelní představení a žonglérské dílny. Zájemci si budou moci vyzkoušet tvorbu textilních maňásků, malování na textil nebo odlévání cínu.

Sport

Sto pět sportovců je v nominaci na olympijské hry do Ria de Janeiro. Výpravu schválilo plénum Českého olympijského výboru. Poprvé po 20 letech chybí v nominaci tým a jde tak o nejmenší výpravu na letní hry od vzniku samostatné České republiky. Dosud nejméně českých sportovců bylo v roce 1996 v Atlantě (115). Rekordní naopak z tohoto pohledu byly Atény, kam v roce 2004 odjelo 142 reprezentantů. V nominaci jsou všichni čtyři zlatí medailisté z Londýna - oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Miroslava Topinková Knapková, moderní pětibojař David Svoboda i vítěz závodu v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

Martina Sáblíková možná odletí do Ria de Janeiro v rámci snahy o její zařazení do olympijské časovky alespoň jako "turistka". Český olympijský výbor spolu s cyklistickým svazem chtějí bojovat do poslední chvíle a je možné, že se o brazilském startu trojnásobné olympijské vítězky v rychlobruslení bude rozhodovat až u sportovní arbitráže přímo v Riu.

Počasí ve čtvrtek

Převážně zataženo s deštěm. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

V částech Libereckého a Královehradeckého kraje hrozí vydatný déšť. Výstraha meteorologů platí od středeční 18. do čtvrteční 18. hodiny. Na návětrné straně Krkonoš, Krušných a Jizerských hor by mohlo napršet i 60 milimetrů za 24 hodin. V noci by v regionu mohly stoupnout hladiny řek.