Denní souhrn zpráv

Ministr Chovanec chce reorganizaci policie podepsat po úterní bezpečnostní radě

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce podepsat reorganizaci policie po úterní Bezpečnostní radě státu. Zatím prý neslyšel jediný důvod, proč by ji podepsat neměl. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. S předsedou koaliční KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem se shodl na tom, že na radu by měl být pozván nejvyšší státní zástupce. Za "další možnou cestu" Chovanec označil zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Zároveň se ohradil proti tvrzení předsedy koaličního ANO Andreje Babiše, že hnutí nemá problémy s korupcí. Připomněl kauzu Čapího hnízda nebo Agrotecu, která se podle něj šetří "velmi zvláštně dlouho".

Šlachta podle ministra Chovance rezignoval, protože podlehl drbům

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (ÚOOZ), který v pátek rezignoval kvůli chystané reorganizaci policie, podlehl podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) drbům. V policejní Národní centrále se prý mohl ucházet o jakoukoliv funkci. Šlachta nyní podle Chovance vyzval policejní vedení k odchodu, když uvedl, že se k policii vrátí, pokud ji nebude řídit policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Chovanec se zřejmě ještě před úterním jednáním Bezpečnostní rady státu setká s důstojníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ. Sedmnáct vedoucích odborů a expozitur útvaru v dopise Chovance vyzvalo, aby pozastavil reorganizaci policie, která vyvolala napětí i ve vládní koalici.

Ministr také připomněl článek novináře Janka Kroupy, podle nějž se detektivové z ÚOOZ stýkali na schůzkách s hlavním kritikem plánované policejní reorganizace Babišem. "Jestli je pravda, že byl konfidentem ÚOOZ, tak je to skandál," podotkl Chovanec. Babiš dnes tyto spekulace odmítl. "Je to nesmysl, jsou to pověsti. Tu pseudokauzu Agrotec vyšetřuje Šlachta a jeho útvar. Pokud by to byla pravda, tak bych měl mít zájem, aby tam Šlachta nebyl," řekl novinářům. Právě kauzu Babišova Agrotecu označil Chovanec za případ, který se táhne podezřele dlouho.

ANO chce rezignaci Chovance, pokud reorganizaci policie schválí už po bezpečnostní radě

Koaliční hnutí ANO bude požadovat rezignaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), pokud ministr podepíše plánovanou reorganizaci policie ještě před středečním dohodovacím řízením koalice. S tím, že by ANO odešlo z vlády, ale Babiš v tuto chvíli nepočítá. "Vystoupení pana Chovance bylo brutální, samé útoky, samé lži," komentoval dnešní účast ministra vnitra v televizních Otázkách Václava Moravce, kde Chovanec mimo jiné připomněl některé kauzy související s Babišovým podnikáním. Babiš byl do diskuse také pozvaný, ale kvůli naplánované akci v tržnici SAPA se jí nezúčastnil. Odpoledne svolal vlastní briefing.

Andrej Babiš řekl, že útoky na jeho osobu ho mají dostat z politiky. Dodal, že pokud na úterní Bezpečnostní radu státu budou pozváni i odstupující šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), zúčastní se jí také. Očekává, že o chystané reorganizaci policie bude na bezpečnostní radě diskutovat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Změny v policejní struktuře policejních složek považuje za zástěrku, jak rozprášit Šlachtův útvar a zamezit vyšetřování citlivých korupčních kauz.

Premiér Sobotka odsoudil útok v americkém Orlandu jako brutální a zbabělý čin

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odsoudil střelbu v nočním klubu v americkém Orlandu jako brutální a zbabělý čin na desítkách nevinných lidí. Při útoku zemřelo nejméně 50 lidí a mnoho dalších bylo vážně zraněno. Jménem svým i celé české vlády vyjádřil v dopise adresovaném viceprezidentovi USA Joe Bidenovi soustrast rodinám obětí a všem, které tato tragédie zasáhla. Čeští diplomaté shánějí informace o tom, zda mezi oběťmi nejsou i čeští občané, ale zatím takové zprávy nemají.

Ministr Babiš chce prosadit přímé letecké spojení s Vietnamem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se bude zasazovat o zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Vietnamem. Uvedl to před konferencí k elektronické evidenci tržeb v tržnici SAPA. Konference nazvaná "Fámy a fakta o EET" se konala právě v tržnici a měla by nastartovat spolupráci ministerstva financí a Finanční správy s vietnamskou komunitou. Ministr si prohlédl tržnici SAPA, kde byl podle svých slov poprvé v životě. Dokonce se nechal v jednom z místních kadeřnictví ostříhat.

Babiš loni v březnu ve Sněmovně při obhajobě zavedení EET řekl, že vietnamští podnikatelé v maloobchodu neplatí daně. O několik dní později se za svůj výrok omluvil a dnes omluvu zopakoval. "Češi mají občas názor, že Vietnamci neplatí daně. Není to pravda," uvedl.

Ministr Mládek: Část půjčky pro OKD by se nemusela státu vrátit

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) připustil, že část až miliardové půjčky, kterou by stát mohl OKD poskytnout, by se státu nemusela vrátit. Půjčka státu by ale podle něj byla při vyplácení pohledávek prioritní. Řekl to v televizní debatě na Primě. Pravicová opozice s finanční pomocí státu nesouhlasí, podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije by stát neměl nesystémově zachraňovat jednu vybranou firmu. Mládek v dnešní debatě uvedl, že peníze státu jsou potřeba na platy horníků, na plynulý přechod horníků do jiných zaměstnání a na to, aby insolvence, v které se OKD nachází, nebyla chaotická.

Ministerstvo zahraničí žádá miliardu na rozvojovou spolupráci

Ministerstvo zahraničí požaduje pro příští rok zhruba miliardu korun na dvoustrannou rozvojovou spolupráci. Plyne to z návrhu, který má ve středu na programu jednání vláda. Proti loňsku žádá diplomacie o 200 milionů korun více. Ministerstvo financí je proti tomu. Rozvojová pomoc zahrnuje projekty, jejichž cílem je vymýtit chudobu a zlepšit životní podmínky v ohrožených regionech. Součástí jsou i stipendia pro studenty z vybraných zemí na českých vysokých školách, nebo humanitární pomoc.

Češi se loni v zahraničí nejčastěji nakazili horečkou dengue

Češi se loni v zahraničí na dovolené nejčastěji nakazili horečkou dengue, nemoc postihla 40 cestovatelů. Druhou nejčastější byla malárie, kterou se nakazilo 29 Čechů. Třetí byla horečka chikungunya. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Mezi příznaky horečky dengue patří vedle horečky intenzivní bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvětšení mízních uzlin na krku, někdy i svědivá vyrážka. Letos se mezi cestovatelských nemocemi objevil virus zika. Této nemoci Nemocnice Na Bulovce zachytila letos už osm případů, sdělil ČTK mluvčí Martin Šalek.

Sociologové zahájili první velký výzkum o bezdomovectví v ČR

Aktivity lidí bez domova, jejich pohyb po městě i jeho načasování zkoumá projekt HOBOhemia: Časoprostor bezdomovců. První srovnávací výzkum o bezdomovectví sleduje situaci v Praze a Plzni. Zapojit by se do něj mělo 450 lidí bez přístřeší. Vědci ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR nyní navíc poprvé v Česku využívají také speciální metodu. Respondenty si nevyhledávají sami, ale rekrutují je pro ně sami účastníci. ČTK. "Šetření umožní získat cenné informace o struktuře a výši dluhů, sociálních vazbách nebo způsobech vydělávání lidí bez domova," uvedl hlavní řešitel projektu Petr Vašát. Autoři připravili dotazníky se 111 otázkami. V metropoli chtějí vědci sesbírat 300 dotazníků, v Plzni 150.

Podle pořadatelů se pojmem hobohemia označovala místa, kde se v USA od přelomu 19. a 20. století soustředili městští tuláci - hobos. Byli to první městští bezdomovci. V létě se živili jako námezdní dělníci, v zimě se stali městskou chudinou, uvedli autoři výzkumu.

Světovým podnikatelem je Australan Manny Stuhl

Titul EY Světový podnikatel roku získal Australan Manny Stul, majitel firmy na výrobu hraček Moose Enterprise. Českou republiku ve světovém finále zastupoval majitel výrobce vinylů GZ Media Zdeněk Pelc. Ve finále bylo letos 55 národních vítězů z 50 zemí. Celkové příjmy firem letošních finalistů soutěže za loňský rok činily zhruba 24 miliard USD (573,3 miliardy Kč). Celkem mají tyto firmy přes 100.000 zaměstnanců.

Novoměstský festival poprvé zařadil do soutěže i filmové muzikály

Festival Novoměstský hrnec smíchu dnes zahájil film Jak básníci čekají na zázrak režiséra Dušana Kleina. Porota 38. ročníku bude hodnotit deset filmových a šest televizních komedií. Letos poprvé pořadatelé také do soutěže zařadili i filmové muzikály. ČTK to řekla mluvčí festivalu Michaela Lejsková. Přehlídka reprezentuje vybrané české komedie, které filmaři dokončili v období od konání posledního festivalu.

Na Výstavišti končí hudební festival Respect

Na louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v Holešovicích končí hudební festival Respect. Hvězdou úvodního dne festivalu byl etiopský zpěvák Mahmoud Ahmed. Vedle hudebních vystoupení čekají návštěvníky také gastronomické zážitky z celého světa. Milovníci nevšedního jídla budou moci okusit lahůdky libanonské, indické, tibetské či javánské provenience a chybět nebude ani pestrý výběr fair trade pochoutek.

Sobotní ohňostroj v Brně sledovalo kolem 210.000 lidí

Sobotní soutěžní ohňostroj španělské formace Europlá nad hladinou Brněnské přehrady sledovalo podle pořadatelů 210.000 diváků, uvedl za pořadatele festivalu Ignis Brunensis Ondřej Morávek. Sobotní představení bylo zároveň jubilejním stým ohňostrojem v historii tradiční přehlídky. Na závěr letošního ročníku se ve středu 15. června představí portugalští Macedos Pirotecnia jako trojnásobní vítězové brněnské přehlídky z let 2005 až 2007. Diváci pak mohou shlédnout ještě epilog nad hradem Špilberk v sobotu 18. června věnovaný 700. výročí narození Karla IV.

Bílokarpatské slavnosti vyvrcholily průvodem s Karlem IV. na koni

Historickým průvodem v čele s Karlem IV. na koni dnes vyvrcholily třídenní Bílokarpatské slavnosti v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Cílem slavností je představit tradice i folklor regionu. Do města přijela také řada hostů ze zahraničí, dnešní program na Masarykově náměstí zahájil soubor z Velikonočních ostrovů. Slavnosti se konaly pátým rokem, řekla dnes ČTK mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká. Slavnosti chtějí prezentovat město jako přirozené centrum Bílých Karpat, představují zajímavé turistické cíle, kulturu i řemesla.

Znalci vína se utkali na Hodonínsku v sekání sektů

Znalci vína se v obci Nechory na Hodonínsku utkali v mimořádné vinařské disciplíně, kterou je sekání sektů. Porota hodnotila bezpečnost i originalitu, s jakou jednotliví soutěžící ke speciální disciplíně přistupovali. Soutěžilo osm odborníků, řekl ČTK jeden organizátorů soutěže Vítězslav Ivičič. Titul dnes získal Lukáš Tetřev z restaurace Castrol z Prahy. Zátky odsekával tágem, baterkou, kastrolem, prstenem, sekyrkou za zády nebo lahví jiného nápoje. Za celý večer vzalo za své kolem 500 lahví vína.

Sabráž, která má letitou tradici, nyní považují odborníci za nejvyšší umění otevření lahve šampaňského či sektu. V soutěžích se hodnotí kvalita seknutí pod správným úhlem, minimální porušení lahve, bezpečnost a hlavně zachování pitelnosti vína. Většina historických pramenů se shoduje, že se jedná o francouzskou techniku otevírání vína, se kterou přišli husaři, tedy jezdci lehké kavalerie.

Smažení červi jsou jídlem budoucnosti, míní kuchař z Teplicka

Smažení červi se zeleninovým salátem, kobylky na česneku a další hmyzí pochoutky se těší čím dál větší oblibě. Připravit je umí i kuchařský mistr z Teplicka Ladislav Pertl. Lahůdka původem z Asie má zřejmě velký potenciál, hmyz se snadno upravuje a lehce konzumuje. Ve větším uplatnění této potraviny v české gastronomii zatím brání předpisy. Ochutnat moučného červa je pro řadu lidí hlavně otázka odvahy. Zatímco červ se přestane kroutit při restování, kobylku nebo švába je nutné před přípravou zmrazit, aby z pánvičky potrava nevyskočila. "Doporučujeme také vařit venku, protože určitě není dobré, když se hmyz pak doma rozuteče," řekl chovatel Radek Vyskočil, který má na statku 17.000 přepravek s červy.

Sport

Čeští fotbalisté v pondělí začnou své účinkování na evropském šampionátu ve Francii a na úvod je čeká nejtěžší možný vstup do turnaje. V Toulouse změří síly se Španělskem, které vyhrálo poslední dvě Eura. Reprezentanti by se ale rádi pokusili o podobné překvapení, o jaké se v generálce favorita z Pyrenejského poloostrova postarala výhrou Gruzie. Národní tým ve skupině D, která patří k nejtěžším na turnaji, poté ještě nastoupí proti Chorvatsku a Turecku. Souboj se Španělskem tak nebude z hlediska postupu klíčový, jakýkoliv bodový zisk by však byl pro Čechy příjemným bonusem na úvod. Do osmifinále projdou první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší celky na třetích místech.

Dálková plavkyně Jana Pechanová se úspěšně vrátila po mateřské dovolené a kvalifikovala se na olympijské hry v Riu de Janeiro. V nominačním závodu v portugalském Setúbalu skončila na desetikilometrové trati třináctá a v redukovaném pořadí zemí postoupila na olympiádu jako desátá. Na vítěznou Číňanku Sin Sin ztratila bez tří desetin dvě minuty, druhá reprezentantka Silvie Rybářová obsadila 27. místo.

České volejbalistky prohrály ve svém druhém zápase na turnaji Grand Prix druhé divize v Olomouci s Bulharskem 1:3. Připsaly si třetí porážku v turnaji, po které se jim vzdálila naděje na postup do Final Four, který se uskuteční za týden v Plovdivu.

Britský tenista Andy Murray po dvou letech obnovil spolupráci s Ivanem Lendlem, pod jehož vedením vyhrál dva grandslamy a olympijské hry v Londýně. Druhého hráče světového žebříčku povede nejúspěšnější český tenista všech dob už v příštím týdnu na turnaji v londýnském Queen's Clubu, kde Murray zahájí letošní sezonu na trávě.

Druhý finálový den na Světovém poháru ve vodním slalomu v Seu d'Urgell české výpravě medailový úspěch nepřinesl. Kajakářka Kateřina Kudějová skončila čtvrtá, Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm byli na deblkanoi šestí. Český tým o víkendu vybojoval v olympijském kanálu čtyři medaile. V sobotu kajakář Vít Přindiš vyhrál individuální závod a kanoista Vítězslav Gebas skončil třetí. Přindiš pak ještě triumfoval v neolympijském kayak crossu.

Belgický pilot Thierry Neuville vyhrál Italskou rallye a vybojoval druhý triumf v kariéře v mistrovství světa. Jezdec týmu Hyundai zvítězil před dvojicí favorizovaných soupeřů z Volkswagenu Jarim-Mattim Latvalovou z Finska a Sébastienem Ogierem z Francie. Na devátém místě získal dva body Jan Kopecký s fabií, který zároveň skončil druhý v hodnocení kategorie WRC2. Martin Prokop, který na Sardinii startoval od začátku s pětiminutovou penalizací, obsadil s fiestou jedenácté místo. Bez časového trestu by byl devátý o necelou minutu před Kopeckým. Od zisku bodu ho dělilo 22 sekund.

Kladivářka Kateřina Šafránková po necelém měsíci opět vylepšila český rekord. Na extralize družstev v Kolíně vrhačka domácího Sokola hodila ve druhé sérii 72,47 metru a o 13 centimetrů překonala svůj výkon z ostravské Zlaté tretry. Novým maximem si bývalá juniorská vicemistryně světa dala dodatečný dárek ke středečním 27. narozeninám a opakovaně splnila limit pro účast na olympijských hrách (71,00).

Počasí na pondělí

Oblačno až zataženo, ojediněle, postupně na většině území přeháňky nebo déšť, místy bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.