Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Maturita z matematiky i poslední ročník školky budou povinné

Od příštího roku budou muset předškolní děti povinně absolvovat poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se sjednotí přijímací zkoušky na střední školy. O čtyři roky později budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky. Rozhodla o tom dnes hlasy vládní koalice Sněmovna, když opět schválila novelu školského zákona. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana.

Prezident Zeman ve středu jmenuje Rusnoka guvernérem ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novým guvernérem České národní banky člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka (55). Ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí jeho druhé šestileté funkční období. Podle analytiků bude jmenováním zajištěna konzistence ve fungování rady, zároveň s ohledem na jmenování nových členů rady bude Rusnokova pozice v radě silná. Minulý týden Zeman jmenoval od července novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). Kromě Singera totiž končí funkční období členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi. Ten byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Česko se bude nadále podílet na vojenské ochraně Pobaltí

Česká armáda se bude nadále aktivně podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských států. Po jednání se svým litevským protějškem Algirdasem Butkevičiusem to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiéři hovořili o bezpečnosti Pobaltí v souvislosti s blížícím se summitem NATO ve Varšavě. Shodli se na tom, že aliance by měla projevit jednotu a solidaritu a posílit svou přítomnost na východě Evropy.

Zeman u soudu:Pro ČSSD byl ve sporu o Lidový dům partnerem Altner

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům prakticky jediným partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s notářem Václavem Halbichem, prý nevěděl. Zeman to řekl během svého svědectví v občanskoprávním sporu, který vede bývalý notář Halbich s ČSSD a se společností Alba. Halbich se ve sporu domáhá 17 milionů korun za právní služby pro stranu ve vítězném boji o její sídlo, Lidový dům. Zeman smlouvu podepsal s Altnerem, který na ČSSD nedávno za zastupování v kauze Lidového domu vysoudil 338 milionů korun. Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a že za práci nedostal zaplaceno. Jako důkaz předložil mimo jiné děkovný dopis, který mu zaslal právě Zeman. Žalobu směřuje jak vůči ČSSD, tak vůči firmě Alba, které Altner před 16 lety postoupil svou pohledávku vůči straně.

MF chce spustit od března 2017 účtenkovou loterii

Ministerstvo financí plánuje příští rok spustit v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb účtenkovou loterii. Ta má lidi přimět k tomu, aby při placení za zboží a služby požadovali od podnikatelů účtenku z pokladny. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeho náměstkyně Alena Schillerová upřesnila, že by úřad loterii chtěl spustit od března 2017. Účtenkové loterie se lidé zpravidla účastní na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

Odboráři z celé ČR se 7. září sejdou v Praze kvůli tlaku na mzdy

Odboráři z celé země se 7. září sejdou v Praze, aby se dohodli na postupu při vyjednávání o růstu výdělků. Chtějí pokračovat ve své kampani Konec levné práce a tlačit na výraznější přidávání. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekl její předák Josef Středula. Podle odborů výdělky v Česku rostou pomalu. Pokud by se zvedaly dosavadním tempem, čeští pracovníci by rakouské či německé kolegy dohnali v příštím století, uvedl už dřív Středula. Podotkl, že velké rozdíly jsou i ve mzdách v jednotlivých krajích. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na sněmu zopakoval, že by se měly o desetinu zvednou tarify ve školství a zdravotnictví. Pro ostatní profese jeho strana podporuje pět procent.

Odbory vyzvaly vládu, aby dala podporu i horníkům ze severu Čech

Odboráři vyzvali vládu, aby schválila sociální příspěvky 8000 korun i pro propouštěné horníky ze severních Čech. Podle předáků by tak měl kabinet "převzít odpovědnost" za své rozhodnutí o neprolomení limitů a útlumu těžby. Členové Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekli na svém sněmu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Předseda vlády možnost, že by podporu mohli v budoucnu horníci ze severu Čech dostat, nevyloučil.

EK podmínečně schválila chystané převzetí majitele Prazdroje

Evropská komise schválila plánované převzetí druhého největšího pivovaru na světě SABMiller jeho větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Podmínkou však je, že AB InBev prodá skoro všechny pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě, tedy zřejmě i Plzeňský Prazdroj. Vyplývá to z dnešního sdělení EK.

AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, transakcí získá třetinový podíl na světovém trhu s pivem. Zamýšlená akvizice ale v některých zemích světa naráží na obavy z narušení zdravé hospodářské soutěže.

Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí

Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle statistického úřadu Eurostat bylo možné zabránit dokonce smrti čtyř z deseti lidí (39,3 procenta), ročně jde o více než 18.000 Čechů. Eurostat v zveřejněné zprávě uvedl, že v roce 2013 zemřelo v zemích osmadvacítky 1,7 milionu lidí mladších 75 let. Při optimální lékařské péči by přitom bylo možné zabránit úmrtí 33,7 procenta z nich. Nejlépe ze statistik vychází Francie - procento úmrtí, kterým se dá předejít, je zde 23,8, na druhém konci žebříčku je Rumunsko, kde jde o 49,4 procenta. Česká republika, kde podle Eurostatu v roce 2013 zemřelo předčasně 18.326 lidí, je v dolní polovině žebříčku.

Pojišťovny:Bouřky způsobily stovky škod v řádu desítek milionů Kč

Pondělní přívalové deště a krupobití způsobily klientům tuzemských pojišťoven podle prvních odhadů stovky škod za celkem desítky milionů Kč. Pojistné události po krupobití hlásí rovněž majitelé vozidel a zemědělci, jejichž celkové škody mohou dosáhnout stovek milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami.

Projekt Pro ženy ve vědě letos ovládly bioložky z Akademie věd

V projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě letos zvítězily dvě vědkyně z Akademie věd ČR, které se zabývají oborem biologie. Odbornou porotu zaujala botanička Klára Řeháková, která zkoumá půdní krusty jako součást pouští a genetička Martina Johnson Pokorná, která zkoumá rozmnožování varana komodského. Obě laureátky převzaly v pondělí v Praze ocenění v hodnotě čtvrt milionu korun, ČTK o tom informovala Klára Dohnalová z agentury AMI Communications.

Středočeská část D3 se začne stavět nejdříve v roce 2024

Středočeská část dálnice D3 spojující Prahu s Českými Budějovicemi se začne stavět nejdříve v roce 2024. Na setkání s novináři to řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Do té doby chtějí silničáři rozšířit silnici I/3 mezi Benešovem a Mirošovicemi u Benešova a vybudovat pro auta tunel, umožňující pěším projít z města do konopišťského zámeckého parku. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. O potřebě této komunikace se mluví téměř tři desítky let. Zatím je v provozu pouze 40 kilometrů mezi Veselím nad Lužnicí a Meznem na Benešovsku. Středočeská část je ve fázi přípravy, nyní ŘSD zpracovává podklady pro územní rozhodnutí.

Cenu Olgy Havlové letos získal nevidomý fotograf Václav Fanta

Cenu Olgy Havlové letos získal fotograf Václav Fanta. Muž, který před 25 lety přišel o zrak, spoluzakládal někdejší Katolickou nadaci pro nevidomé, založil pěvecký sbor nevidomých Vokál a je také autorem deskové hry pro nevidomé. Nadace Olgy Havlové zveřejnila výsledky hlasování poroty na slavnostním večeru ve Výstavní síni Mánes. Na ocenění pro osobnost, která navzdory svému zdravotnímu postižení pomáhá jiným znevýhodněným lidem, navrhla veřejnost 22 kandidátů.

Dream Factory nabídne Krobota, Čtvrtníčka i opékání špekáčků

Divadelní festival Dream Factory, který se uskuteční v Ostravě od 31. května do 5. června, nabídne nejen herecké hvězdy, jako je Miroslav Krobot a Petr Čtvrtníček, ale také táborák, opékání špekáčků a společné zpívání. Přehlídka přivítá dvě desítky divadelních souborů z Česka a Slovenska. Dalších osm představení odehrají ostravská divadla. ČTK to řekl ředitel přehlídky Tomáš Suchánek. Jedna festivalová linie, zaměřená na skauty a tramping, nabídne tři inscenace, koncert a speciální program Táboráku plápolej se skutečným ohněm, opékáním špekáčků a hromadným zpíváním písní. V této sekci se návštěvníci mohou těšit na hru A studia Rubín Praha Hubte trampy, serou v lese, totalitní horor o nástrahách skautingu Mlčení bobříků pražského Divadla pod Palmovkou a inscenaci Klicperova divadla Hradec Králové Medvědi. Ta vychází z osudů písničkářů bratrů Nedvědů. Festival slavnostně zahájí Shakespearův psychothriller Zimní pohádka v precizním podání herců pražského Dejvického divadla.

Ve výběhu vlků u Srní na Šumavě se narodilo pět vlčat

Pět vlčat se 11. května narodilo v přírodním výběhu u návštěvnického centra zaměřeného na vlky v Srní na Klatovsku. Centrum otevřela správa národního parku loni na podzim, jen za zhruba tři měsíce ho navštívilo zhruba 50.000 lidí. Čerstvá vlčata jsou už druhým vrhem, který tam přišel na svět. V rozlehlém výběhu tak s čerstvými mláďaty žijí jejich rodiče a čtyři loňská vlčata, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Samce a samici dovezli správci parku loni v únoru ze zoologických zahrad v Plzni a v Německu, koncem května už samice po dvouměsíční březosti porodila jednu samičku a tři psy. Letos poněkud překvapivě samice vyvedla své malé potomky ven už minulý víkend. Návštěvníci ale zatím nemohou počítat s tím, že malá vlčata uvidí. Samice s nimi žije převážně skrytě, ven je vyvedla jen jednou, upozornil Dvořák. Ani správci parku ji nechtějí nijak rušit, a proto ani nevědí, zda se narodili samci či samičky. I se základní veterinární péčí ještě několik týdnů počkají.

Sport

Hokejový útočník Jaromír Jágr nebude hrát za českou reprezentaci na podzimním Světovém poháru v Torontu. Hvězda Floridy své definitivní rozhodnutí sdělila generálnímu manažerovi národního týmu Martinu Ručinskému v průběhu víkendu.

Počasí ve středu

Oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.