Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR a Izrael budou sdílet informace o kybernetických hrozbách

Sdílení informací o kybernetických bezpečnostních hrozbách, společná školení expertů nebo širší spolupráce v cestovním ruchu patří mezi závazky z memorand, která podepsala česká delegace v rámci česko-izraelských mezivládních konzultací v Jeruzalémě. Na jednáních se hovořilo i o možnosti vzdělávání českých lékařů v oblasti léčebného konopí či řešení problémů se suchem. Obě země se dohodly na dalším rozvoji svých mimořádných vztahů a konání společných zasedání vlád jednou za dva roky.

Podnikatelská mise v Izraeli dojednala miliardové příležitosti

Možná účast Škody Transportation v tendru až na 60 vlakových souprav typu City Elephant a další příležitosti českých podniků v Izraeli v řádu miliard korun patří mezi výsledky jednání podnikatelů v Izraeli. ČTK to dnes řekl prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný. Podnikatelská mise o víkendu doprovodila členy českého kabinetu na mezivládní konzultace do Jeruzaléma. Zúčastnili se jí zástupci více než 30 podniků zaměřených především na dopravní strojírenství, letecký průmysl, nanotechnologie, kybernetickou bezpečnost a inovativní řešení. Izrael byl loni pro ČR pátým nejvýznamnějším obchodním mimoevropským partnerem po USA, Číně, Japonsku a Spojených Arabských Emirátech.

Finančník Tykač nabídl, že koupí OKD, spojil se přitom s odboráři

Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí černouhelnou společnost OKD. Novinářům to po dnešním jednání o situaci ve firmě řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Horničtí odboráři doplnili, že Tykač je součástí skupiny, kterou kromě něj tvoří oni a podnikatel René Holeček. Skupina má vedle koupě OKD zájem o pohledávky současných majitelů firmy. "Našim společným zájmem je podílet se na přípravě restrukturalizačního plánu s cílem zajistit co možná nejplynulejší fungování OKD, zajištění maximální možné zaměstnanosti a vytvoření podmínek pro další existenci OKD v řádu roků," uvedl dnes předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel. Tykač, který ovládá skupinu Czech Coal Group, která těží hnědé uhlí v severních Čechách, uvedl, že nejde zdaleka jen o peníze, ale o zachování celého oboru. "Kdybych nebyl přesvědčen o tom, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl," uvedl.

Stát se stal věřitelem černouhelné společnosti OKD, firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pohledávka podle něj činí zhruba 70 milionů korun. Stát by se tak mohl stát členem věřitelského výboru, který by se v případě reorganizace OKD podílel na řízení firmy. Odborový předák Josef Středula uvedl, že to, zda horníci dostanou květnovou výplatu, je věcí insolvenčního správce. Pokud by se tak nestalo, nevyloučil protesty.

Prezident Zeman jde svědčit k soudu o smlouvě uzavřené za ČSSD

Prezident Miloš Zeman přijde v úterý vypovídat k soudu jako svědek. Má se vyjádřit ke smlouvě o právním zastoupení ČSSD ve sporu o Lidový dům, kterou coby předseda strany uzavřel v roce 1997 s právníkem Zdeňkem Altnerem. Někdejší notář Václav Halbich totiž ve své žalobě tvrdí, že ke kontraktu později sám přistoupil a že má zásluhu na tom, že sociální demokracie boj o své sídlo vyhrála. Za svou práci se domáhá 17 milionů korun. Bývalý notář Halbich žaluje jednak společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD, jednak přímo vládní stranu. Jako důkaz svých zásluh předložil soudu mimo jiné i děkovný dopis za právní služby, který mu zaslal právě Zeman.

Ve sporu už svědčil někdejší premiér a Zemanův nástupce v čele sociální demokracie Vladimír Špidla, světlo do případu ale nevnesl. Upozornil na to, že od uzavření smlouvy uplynula řada let, jeho vzpomínky na záležitost jsou prý matné. Bývalý advokát Altner, který v Halbichově věci rovněž figuruje jako svědek a který na ČSSD nedávno za služby ve sporu o Lidový dům soudně vymohl téměř 338 milionů korun. Justice Halbichovu žalobu projednává už od roku 2003.

Spolupráci zemí V4 podle průzkumu nejvíce podporují Slováci

Spolupráci České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska v rámci uskupení visegrádské čtyřky (V4) podporují nejvíce Slováci. S odstupem pak následují Češi. V Maďarsku a Polsku za důležitou a smysluplnou označila V4 shodně méně než polovina obyvatel. Vyplývá to z výsledků průzkumů veřejného mínění, které dnes zveřejnil bratislavský Institut pro veřejné otázky. "V polovině 90. let byla česká společnost premiantem demokratické konsolidace a transatlantické integrace, méně se zajímala o spolupráci v rámci regionu. Dnes je situace jiná. Na úrovni politických elit lze spatřovat větší zájem o visegrádskou spolupráci, což se projevuje i v názorech veřejnosti," uvedli autoři projektu.

Visegrádské země se podle průzkumu dlouhodobě liší svými postoji k USA a Rusku. "Ačkoliv všechny čtyři země jsou členy NATO, důvěru ke klíčové zemi transatlantického společenství, USA, pociťují v rozdílné míře. Nejvyšší je v Polsku (důvěřuje 50 procent) a nejnižší na Slovensku (27 procent). Na druhé straně polská veřejnost přechovává nejvyšší nedůvěru vůči Rusku, naopak nejvyšší důvěru mu projevují Slováci," uvedl IVO. Podle sondáže Rusku důvěřuje 17 procent Čechů, opačný názor zastává 52 procent obyvatel ČR. V názoru na USA převažuje u Čechů důvěra (41 procent), zatímco nedůvěru vyjádřilo 24 procent respondentů. Nejvíce Čechů (79 procent) důvěřuje Slovákům. Podle průzkumu to platí i opačně, když 78 procent Slováků má důvěru vůči obyvatelům ČR.

V Istanbulu začal humanitární summit OSN

V tureckém Istanbulu začal pod záštitou OSN první humanitární summit, jehož cílem je vyhodnocení a zlepšení globálního humanitárního systému. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úvodu dvoudenní konference vyzval ke snížení počtu vnitřních uprchlíků do roku 2030 o polovinu. Summitu se účastí na 80 vládních delegací včetně české, řada nevládních organizací, podnikatelů a dárců. Českou vládu na akci zastupuje její místopředseda Pavel Bělobrádek. Několik českých humanitárních organizací zastupuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

V Temelíně ukončili návoz jaderného paliva za miliardy korun

Energetici Skupiny ČEZ v těchto dnech ukončili návoz jaderného paliva potřebného pro provoz obou temelínských bloků. Zásoby mají vytvořené do poloviny roku 2017. Osmdesátku palivových souborů, která pocházejí z Ruska, do Temelína tajně naváželi postupně v dubnu a květnu. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Společnost ČEZ, která temelínskou elektrárnu provozuje, ohlásila navyšování zásob v Temelíně i v Dukovanech již na počátku května. Důvodem je energetická bezpečnost země. Aktuálně má Temelín zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku. Letos chce rozšířit palivovou rezervu i pro druhý blok. Celkem je v reaktoru kolem 86 tun paliva. Palivo zůstává v aktivní zóně obvykle čtyři roky. Ročně se ho vymění čtvrtina.

Skanska i Eurovia musí zaplatit půlmiliardové pokuty do srpna

Skanska i Eurovia budou muset zaplatit zhruba půlmiliardové pokuty za účast ve velkém kartelu stavebních firem nejpozději začátkem srpna. Krajský soud v Brně nepřiznal jejich žalobám proti rozhodnutí antimonopolního úřadu odkladný účinek. ČTK to řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Stejně dopadla už dříve společnost M-Silnice, která má zaplatit 46,1 milionu korun. Celkem antimonopolní úřad uložil stavebním firmám pokuty za 1,66 miliardy korun, k jejich zaplacení dal v únoru lhůtu 180 dní.

CzechTourism utrácel nehospodárně, NKÚ podal trestní oznámení

Státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkají veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. Uvedl to dnes to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který podal trestní oznámení. O výsledku kontroly hospodaření agentury mezi roky 2012 a 2014 ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, pod jejíž úřad CzechTourism spadá, agentura potřebuje změny. Už dříve uvedla, že CzechTourism by se měl více zaměřit na domácí turistiku a v propagaci Česka v zahraničí na mimoevropské trhy.

Kontroloři prověřili vedle CzechTourimu hospodaření Centra pro regionální rozvoj, které také několikrát porušilo zákon, z kontroly ale podle NKÚ vyšlo výrazně lépe. Dohromady NKÚ kontroloval více než 326 milionů korun a majetek za 294 milionů Kč. Finančnímu úřadu oznámil podezření na porušení rozpočtové kázně za téměř 20 milionů korun.

Vláda nebude měnit pravidla zdravotního pojištění cizinců

Zdravotní pojištění cizinců se v blízké době nebude měnit. Vláda dnes neschválila novely cizineckého zákona a zákona o zdravotním pojištění. Kabinet dostal předlohu se 116 zásadními výhradami. Podle vládních legislativců by povinné pojištění cizinců neměly upravovat novely, ale samostatná norma. Názor podpořilo i ministerstvo vnitra. Podle něj by měl novou normu připravit resort financí. Ten s tím ale nesouhlasil. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer ČTK sdělil, že žádné ministerstvo nedostalo v souvislosti s dnešním rozhodnutím úkol dál se změnou v pojištěním cizinců zabývat. Vláda se tak už nebude ve věci angažovat, potvrdil mluvčí.

Na konci března v Česku žilo 473.500 cizinců. Z nich 265.400 mělo povolení k trvalému pobytu. Velká část lidí ze zahraničí pocházela ze států EU, ti veřejné pojištění mít mohou. Podle zástupců neziskových organizací i akademických pracovišť by na něj měli dosáhnout ale i cizinci ze států mimo osmadvacítku, kteří v Česku dlouhodobě žijí. Experti varují před tím, že pokud stát bude zahraničním "silám a mozkům" dál klást překážky, mohli by si místo ČR zvolit jinou zemi.

Poslanec Tejc navrhuje snížení trestní odpovědnost za vraždu

Skupina poslanců v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD) dnes podala do Poslanecké sněmovny návrh na snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 13 let u takových činů, u kterých hrozí dospělým výjimečný trest. Týká se to vražd a teroristických útoků, řekl dnes novinářům v Brně Tejc. Změna zákona má přinést také nepromlčitelnost u závažných vražd nebo zvýšit maximální trest u mladistvých z deseti na 15 let. Podle Tejce by mohla změna začít platit v půli příštího roku. Kromě Tejce návrh podporuje téměř čtyřicet poslanců. V současnosti je situace taková, že člověk mladší 15 let není trestně-právně zodpovědný za své činy. Část poslanců to chce změnit u nejzávažnějších činů.

Případ vyvěšení červených trenýrek na Hradě jde k soudu

Případ skupiny Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na Hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky, jde k soudu. Státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na tři členy uskupení z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Vyvěšením trenýrek protestovali aktivisté proti politice prezidenta Miloše Zemana. Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Případy se vrátily policii k došetření, která dokazování doplnila. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta za 33.000 korun. Podle Ztohoven ale stadarta uletěla.

Lékař: Problémem léčby závislosti na alkoholu je její nedostupnost

Největším problémem léčby závislosti na alkoholu v Česku je její místní, kapacitní i finanční nedostupnost, řekl ČTK primář kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov. Síť specializovaných ambulancí se rozpadla, odborníků na léčbu je málo a zdravotní pojišťovny část léčby nehradí. Úprava činnosti protialkoholních záchytných stanic vázne na bojích o zákaz kouření v restauracích, protože záchytky jsou součástí daného zákona. "Projednávaný zákon dostupnost léčby neřeší, stanovením sítě se nezabývá a penězi na léčbu už vůbec ne," uvedl Popov. K dosavadnímu zákonu nejsou vyhlášky, které by upravily, jakým způsobem mají záchytky fungovat, jak mají vypadat a jak mají být technicky a personálně vybaveny.

Potřeba léčby závislosti na alkoholu přitom je v Česku veliká. Češi patří podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ke světovým rekordmanům v množství vypitého alkoholu. Denně se ho napije zhruba 12,5 procenta lidí nad 15 let, vysoké dávky pravidelně popíjí 170.000 lidí, takzvaných rizikových pijáků je na 600.000. "Každý Čech vypije v průměru deset litrů čistého, tedy stoprocentního alkoholu za rok. Pokud se vezme populace od 15 výše, je to téměř 17 litrů. Přitom průměr světa je 6,13," upřesnil Popov.

Muzeum umění dovezlo z New Yorku obraz Klanění pastýřů od Greka

Do Olomouce doputoval za přísných bezpečnostních opatření obraz Klanění pastýřů manýristy El Greka. V České republice bude vystaven poprvé, Muzeu umění jej zapůjčilo Metropolitní muzeum v New Yorku. Jde o výměnu za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. ČTK to dnes řekl mluvčí muzea Petr Bielesz. El Grekův obraz bude k vidění od 2. června do 4. září v obnovené expozici Arcidiecézního muzea, které letos slaví deset let od svého otevření.

Ringturm v centru Vídně bude letos zdobit Exnerova instalace

Kancelářskou budovu Ringturm v centru Vídně každý rok zkrášluje gigantické výtvarné dílo jiného umělce. Letos tato možnost připadla českému malíři Ivanu Exnerovi, do jehož instalace "Bezstarostný" se centrála vídeňské pojišťovací společnosti Vienna Insurance Group (VIG) oděje od poloviny června do září. "Bezstarostný" znázorňuje chlapce, který stojí na pahorku a pouští draka. Chlapec podle autora představuje nezatíženost a bezstarostnost. Dalším podstatným obrazovým prvkem je daleký horizont moře otevírající se před dítětem. Místo kancelářského věžáku pozorovatel vidí volné moře uprostřed hustě zastavěného vídeňského městského prostoru.

Muzeum Kampa ukazuje figurální malbu Kupky, Muncha či Kokoschky

Významná zápůjčka díla Edvarda Muncha z vídeňského Belvederu zdobí výstavu Tělesnost 1890 - 1921, kterou připravilo Muzeum Kampa. Je další z výstav, které věnuje tvorbě Františka Kupky, jemuž je muzeum díky jeho zakladatelce Medě Mládkové z velké části věnováno. V současné výstavě se autoři věnují době, kdy Kupka opouští secesní stylizaci a směřuje k abstraktnímu vyjádření.

V Letňanech při koncertu AC/DC zněly zvony a duněla děla

Dunění z děl při závěrečném přídavku For Those About to Rock (We Salute You) spojené s velkým ohňostrojem zakončilo koncert australské hardrockové skupiny AC/DC v zaplněném areálu v pražských Letňanech. Kapela se zpěvákem Axlem Rosem nabídla většinu svých hitů a efektů, jakými jsou houpající se sklolaminátová atrapa obrovského zvonu nad jevištěm při Hells Bells nebo dlouhé kytarové sólo zakladatele AC/DC a kytaristy Anguse Younga v Let There Be Rock. Koncert podle pořadatelů navštívilo 60.000 lidí různého věku. Další stovky fanoušků sledovaly koncert za plotem areálu.

Sport

Házenkářky Mostu získaly už čtvrtý mistrovský titul po sobě. Severočešky zvítězily v rozhodujícím třetím zápase finále českého play off interligy na půdě pražské Slavie 26:22 a po obratu ovládly sérii poměrem 2:1 na zápasy.

Výškař Jaroslav Bába skočil na premiérovém mítinku Diamantové ligy v Rabatu 220 centimetrů a obsadil osmé místo. Vyhrál Ukrajinec Bohdan Bondarenko za 231 cm. Na třetím závodu prestižního seriálu padly čtyři nejlepší světové výkony roku.

Tenistka Barbora Strýcová postoupila teprve podruhé v kariéře do 2. kola grandslamového French Open. Turnajová třicítka dnes v areálu Rolanda Garrose zdolala v Paříži krajanku Lucii Hradeckou 6:4 a 7:5.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.