Denní souhrn zpráv

Evropa měla naivní názory na migraci, řekl premiér Sobotka v Izraeli

Evropa nebyla připravena na migrační krizi a v jejím úvodu měla řadu naivních názorů na její příčiny. Řekl to český premiér Bohuslav Sobotka při dnešním setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem v Jeruzalémě. Česko podle Sobotky situaci na Blízkém východě dlouhodobě sleduje a nejen díky vztahu s Izraelem jí rozumí lépe než řada partnerů v Evropské unii. Prezident Rivlin přivítal Sobotku a dalších sedm členů české vlády po poledni ve své rezidenci v Jeruzalémě.

Sobotka zahájil dopoledne jednodenní návštěvu v Izraeli v Háji národů. Les poblíž Jeruzaléma spravuje Židovský národní fond a hlavy zahraničních států a premiéři zde zasazují stromy. Český premiér také hovořil s předsedou izraelského parlamentu Julim Edelsteinem.

O situaci OKD by v pondělí měli jednat ministři, odbory i hejtman

Vybraní ministři české vlády, zástupci odborů, prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) by v pondělí v Praze měli jednat o situaci společnosti OKD, která je v úpadku. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odbory opět otevřou téma hornických důchodů. "Budeme požadovat, aby se Senát vzdal možnosti projednávání návrhu na dřívější odchod do důchodu a pustil ho rovnou k podpisu prezidenta," řekl ČTK Středula.

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Následně vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Ministr Pelikán zřejmě nestáhne nový zákon o státním zastupitelství

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zřejmě nestáhne nový zákon o státním zastupitelství, který už vláda předložila poslancům. Pelikán to řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ke stažení návrhu zákona se před týdnem v témže pořadu přiklonil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Obává se, že by se předloha mohla stát předmětem politických vášní a tvořivosti. Pelikán připomněl několik let starou zprávu Evropské komise o stavu boje s korupcí, podle níž 95 obyvatel ČR se domnívalo, že korupce je rozšířená. Návrh zákona počítá právě se zřízením takzvaného protikorupčního speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa řekl, že život jde dál i bez nového zákona. Podle něj jde o otázku nedostatku koncepce.

Pelikán také uvažuje o změně získávání přísedících k soudům. "Dokonce zvažujeme i variantu, opatrně, že bychom otočili dnešní princip, kdy dnes se vlastně hlásíte, že chcete být tím přísedícím, na to, že by lidé mohli říci, že oni nechtějí, a ti ostatní by to měli jako svou občanskou povinnost, tak jak je to v Americe," popsal. Baxa se pozastavil nad tím, jakou hodnotu bude znamenat takový přísedící, pokud půjde k soudu jednou za život.

Projev šéfa Senátu v Terezíně nebyl podle Zemana nacionalistický

Projev předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) na tryzně v Terezíně nebyl podle prezidenta Miloše Zemana nacionalistický. Zeman to uvedl v dnešním rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Štěch prohlásil, že nelze srovnat násilí páchané nacisty na Češích s násilím, které pak páchali Češi na odsunovaných Němcích.

Prezident v rozhovoru pro server také řekl, že nemá nic proti obsahu projevu šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky na stejné akci v Terezíně. Zároveň ale prohlásil, že tento projev nečetl. Předseda svazu Vodička v projevu uvedl, že uprchlíci v nynější migrační krizi neutíkají před válkou a chtějí jen využít evropský sociální systém. Přitom většina uprchlíků, kteří v poslední době přicházejí do Evropy, pochází podle mezinárodních organizací ze Sýrie a Iráku, kde už několik let zuří boje. Jen v Sýrii si vyžádaly za posledních pět let téměř půl milionu obětí.

Cizincům, kteří se stali obětí útoku, poradí nová příručka

Cizinci, kteří se v Česku stali terčem nenávistných výpadů, mohou najít návod k řešení své situaci v novém průvodci. Dozvědí se z něj, jak mají čin ohlásit či jak vyšetřování a soudní řízení vypadá. Získají také potřebné kontakty. Příručka je v češtině, angličtině, arabštině, ruštině a vietnamštině a dá se stáhnout z internetu. ČTK o tom informovala organizace In Iustitia, která průvodce připravila. Chce přistěhovalcům a azylantům usnadnit přístup ke spravedlnosti a pomoci jim se získáním pocitu bezpečí.

In Iustitia za rok 2014 zaznamenala 86 případů násilí z nenávisti. Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Podle organizace přibylo útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patřil nárůst islamofobie. V roce 2011 společnost evidovala 57 případů násilí z nenávisti.

Příští týden bude v Česku ve znamení inovací

Příští týden bude na vybraných místech České republiky Týden inovací, akce, která má veřejnost i firmy seznámit s nejnovějšími světovými trendy v inovacích a moderních technologiích. Od pondělí do neděle se uskuteční více než 30 akcí, vrcholit budou v sobotu pražským dnem nanotechnologií. Akce se pořádá poprvé. Zájemci o technologické novinky si na pražském Rašínově nábřeží budou moct prakticky vyzkoušet vynálezy českých nanofirem, například si budou moci nechat bezbolestně vyhladit vrásky nebo si prohlédnout auto ošetřené pomocí nanotechnologií.

Program láká rovněž na dvoudenní akci nazvanou Inovace na vlnách, která se koná v pražské Cargo Gallery​. Představí trendy v oblasti umělé inteligence, inovací a moderních technologií, jak se využívají v běžném životě, a ukáže příklady zajímavých projektů, které již fungují v českých městech.

Rada navrhla, aby resorty i státní firmy měly ve vedení 40 pct žen

Ministerstva, centrální úřady, státní podniky i společnosti, v nichž má stát většinu, možná už brzy začnou podnikat kroky k vyrovnanému zastoupení obou pohlaví ve svém vedení. Podíl žen či mužů na vrcholových pozicích by měl činit aspoň 40 procent. Rada vlády pro rovnost žen a mužů kabinetu doporučuje, aby to institucím a státním či polostátním firmám nařídil. Vláda to projedná v pondělí. Rada zdůraznila, že by se postup využil jen u nově obsazovaných postů, těch zaplněných by se nedotkl.

Vládní výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích připravil Strategii "+1". Podle plánu by se každý rok měl počet žen v řídících funkcích zvýšit o jednu, dokud by podíl nedosáhl 40 procent. Opatření by se týkalo ale i mužů, pokud by byl jejich podíl nízký. Ženy představují 56 procent studujících na vysokých školách a 61 procent absolventů. V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. Ve Sněmovně připadá ženám pětina křesel, v Senátu 19 procent a v městských zastupitelstvech 27 procent. Víc než 40 procent pozic ředitelů odborů obsadily jen na třech ministerstvech.

Do Brna se létá již 90 let, původní Černovice vystřídaly Tuřany

Jihomoravská metropole Brno je po Praze nejvýznamnějším vzdušným přístavem Česka. Zdejší letecký provoz má již devadesátiletou tradici, za zahájení letecké dopravy do Brna je považováno přistání letadla De Havilland se čtyřmi cestujícími na letišti v Černovicích 24. května 1926. Již o den dříve zde přistálo první letadlo - Farman/Avia-Goliath společnosti ČSA. S příchodem nové letadlové techniky přestalo travnaté letiště v Černovicích vyhovovat. Výstavba nového letiště v katastru nedaleké obce Tuřany začala v roce 1950. O čtyři roky později bylo uvedeno do provozu jako státní letiště s vojenským provozem a v roce 1958 zde oficiálně začal civilní provoz.

V současnosti letiště provozuje akciová společnost Letiště Brno, která je má pronajato od kraje. Nejvíce ho využívají cestující charterových letů, kterých bylo loni 58 procent z 466.046 odbavených cestujících. Pravidelné linky loni z Brna létaly pouze na dvě londýnská letiště a do Eindhovenu a od listopadu do Mnichova.

Pojišťovny pojistily proti krachu 900 CK, mnoho desítek odmítly

Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 900 cestovních kanceláří, o zhruba 40 méně než před rokem. S dalšími ještě jednají, každá z nich odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly jejich špatné ekonomické výsledky či nedůvěryhodný obchodní plán. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují.

Nabízet, prodávat a organizovat zájezdy může v ČR pouze koncesovaná cestovní kancelář. V souladu se zákonem musí být zajištěna pro případ svého úpadku po celou dobu své činnosti. V posledních třech letech zkrachovaly podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur ročně v průměru čtyři cestovní kanceláře, což je asi půl procenta z celkového počtu.

Průzkum: Každý čtvrtý Čech si letos v létě nedopřeje dovolenou

Na dovolenou letos v létě nepojede 27 procent Čechů. Z těch, kteří se na nějakou dovolenou vydají, zůstane téměř polovina (41 procent) v tuzemsku. Na Slovensku bude bez volna každý třetí Slovák, naopak Poláci a Bulhaři si v létě odpočinek dopřejí. Na dovolenou se chytá 80 procent Bulharů a 87 procent Poláků. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit mezi 4000 respondenty.

Z lidí, co dovolenou plánují, pojede do zahraničí 59 procent. Mezi nejoblíbenější destinace letos patří podle výsledků průzkumu tradičně Chorvatsko, na druhém místě je Slovensko a následuje Itálie. Češi plánují za dovolenou utratit v průměru necelých 17.000 korun, nejvíc lidí chce vydat maximálně 10.000 korun. Je to nejméně ze zemí zahrnutých do průzkumu. Dvě třetiny Čechů pojedou na dovolenou autem nebo autobusem, každý čtvrtý z nás plánuje nízkonákladovou dovolenou v kempu.

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku se po 30metrovém pádu zranil Čech

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku se po 30metrovém pádu zranil český turista, do nemocnice ho transportoval vrtulník. Helikoptéra se podle portálu horské záchranné služby hsk.sk následně vrátila pro jeho kamaráda, který v místě uvízl. Neštěstí se událo na Ostrvě, z jejíž stěny 24letý Čech spadl. Při pádu, kterého si všimli náhodní turisté, kteří přivolali pomoc, si poranil nohu. Čechův o dva roky mladší kamarád na stěně uvízl a musel být rovněž zachráněn.

Sezona sběru šneků vrcholí, počasí jí ale nepřeje

Sezona sběru hlemýžďů v Česku vrcholí, počasí jí ale opět nepřeje. V posledních pěti letech se výkup šneků sbíraných ve volné přírodě zredukoval na dva až tři týdny z původních čtyř až pěti. Ovlivnilo to zkrácení období jarního přechodu mezi zimou a létem a také sucho. Když je sucho, hlemýžď nemigruje, není ho vidět a tudíž jej nelze sebrat, řekl ČTK Ondřej Vyhnálek z liberecké firmy Helix, která se výkupem hlemýžďů zabývá. Pro sběr je vhodné typické jarní počasí s dostatečným deštěm a teplotami mezi 15 až 20 stupni. Při takovém počasí je zájem sběračů velký. Poslední dobou se ale jarní přechod mezi zimou a létem zkracuje, protože teploty rychle přecházejí z pěti na 25 stupňů Celsia.

Pro firmu Helix představují čeští šneci čtvrtinu celkového objemu. Většinu nakupuje v zahraničí, v Polsku, Litvě či Rumunsku. Všichni hlemýždi pak putují do Francie, tuzemským konzumentům postačí procento celkového prodeje. Podle Vyhnálka Čechům chybí tradice, stravují se konzervativně a přetrvává u nich despekt ke šnekům.

Dnes je Mezinárodní den biodiverzity, upozorňuje na úbytek druhů

Dnes je Mezinárodní den biodiverzity. Oslavuje pestrost a rozmanitost přírody, zároveň má ale upozornit na fakt, že celosvětově druhů zvířat a rostlin ubývá a jejich přirozené prostředí se ničí. Ekologové upozorňují, že nejcennější pro zachování přírodní rozmanitosti jsou místa, kde přetrvává divoká příroda. Například Hnutí Duha sestavilo devět tipů na výlety do české divočiny. Jde o rezervace Mionší v Beskydech, Žofínský prales v Novohradských horách, Jizerskohorské bučiny a mimo jiné i bývalý vojenský prostor Ralsko. Divočina v současnosti zaujímá v České republice 0,3 procenta celkové plochy státu, zatímco zastavěná plocha zabírá už jedenáct procent a stále narůstá. Ekologové proto požadují neporušenou přírodu až zdesetinásobit.

Český vědec chystá expedici do Konga za neznámým krokodýlem

Český přírodovědec Václav Gvoždík chce prokázat, že v Kongu žije doposud neuznávaný živočišný druh - krokodýl konžský. Zvíře bylo v odborných publikacích pojmenováno sice již před téměř sto lety, od té doby ho ale nikdo blíže nezdokumentoval, a proto upadlo v zapomnění. Odborníci ho v současnosti zařazují k podobnému druhu krokodýlu čelnatému, řekl v rozhovoru s ČTK. Gvoždík na expedici vyjede díky Nadačnímu fondu Neuron, jehož porotu svým projektem zaujal. Na výpravu dostane od fondu čtvrt milionu korun.

Mše u sv. Ignáce připomene návrat jezuitů do Prahy

Večerní mše v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze připomene dnes 150. výročí návratu členů Tovaryšstva Ježíšova do Prahy. To připadá na 27. květen. Mši bude od 17:30 celebrovat provinciál českých jezuitů Josef Stuchlý. Po mši bude otevřena výstava o působení jezuitů v Praze po znovuobnovení řádu. Jezuitský řád byl velmi mocnou a precizně uspořádanou organizací, která měla velký vliv na obrodu katolické víry a nesmazatelnou stopu zanechala v kultuře řady evropských zemí. Vyvolávala však i silnou nevraživost na mnoha stranách. V dobách národního obrození byli jezuité - podle názoru dnešních historiků mylně - obviňováni z podpory germanizačních snah.

Do Prahy přišli první jezuité v dubnu roku 1556. Ve své koleji, která byla pojmenována jako Klementinum, řád zřídil ještě téhož roku gymnázium. Postupně byly zakládány jezuitské koleje v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Chomutově, Kladsku, Olomouci, Brně a Opavě. Roku 1622 byla Tovaryšstvu Ježíšovu svěřena výuka na Karlově univerzitě. V druhé polovině 18. století se vliv jezuitů začal omezovat a roku 1773 byl řád na nátlak evropských panovníků papežem Klementem XIV. zrušen. Obnoven byl po napoleonských válkách a působí dodnes.

Ve věku 85 let dnes zemřel výtvarník, kreslíř Adolf Born

V Praze dnes ráno zemřel známý výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let. ČTK to řekla umělcova dcera Erika Bornová. Born byl například spolutvůrcem legendárního Macha a Šebestové, ilustrátorem více než 250 knih a autorem nezaměnitelných grafických listů. Ve světě filmu je Born známý také seriálem Žofka a spol. či animovaným filmem Robinson Crusoe, námořník z Yorku. V kresbě, leptu a litografii vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Born byl také autor divadelních scén a kostýmů.

Za svou tvorbu získal mnoho cen doma i v zahraničí. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen, například roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. Později dostal francouzský Řád mění a literatury. V roce 2013 získal na festivalu Anifilm cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

V Praze dnes vystoupí AC/DC, mohou nastat dopravní komplikace

V pražských Letňanech se dnes uskuteční koncert australské hardrockové skupiny AC/DC. Očekává se, že dorazí přibližně 60.000 hudebních fanoušků. V místě konání akce mohou nastat dopravní komplikace, protože v okolí areálu je nedostatek parkovacích míst. K dispozici nebude žádná úschovna zavazadel ani šatna. Pořadatelé původně oznámili, že je koncert vyprodaný. Poté, co nemocného zpěváka AC/DC Briana Johnsona nahradil zpěvák Guns N' Roses Axl Rose, někteří fanoušci využili možnost vrátit vstupenky. Lístky proto bude možné zakoupit i v den konání koncertu.

Sport

Fotbalisté Karviné jsou po Hradci Králové druhým postupujícím týmem do nejvyšší soutěže. Účast mezi elitou jim definitivně zajistila výhra 2:0 v předposledním 29. kole druhé ligy nad Pardubicemi, po které je už nemůže dostihnout třetí Znojmo, neboť má horší bilanci ze vzájemných zápasů. Prvoligový fotbal se vrací do Karviné po sedmnácti letech. Už v minulém kole si zajistil postup Hradec Králové, který se vrátí do nejvyšší soutěže po roční odmlce.

Brit Kris Meeke s citroënem zvítězil v Portugalské rallye a připsal si druhý triumf v soutěži mistrovství světa v kariéře. Český jezdec Martin Prokop s fordem skončil při svém druhém letošním startu v seriálu osmý. "Soutěž byla povedená a já jsem opět rád v top 10. Nejedu kompletní šampionát, takže to není jednoduché a před Sardinií musíme tvrdě pracovat," uvedl na facebooku Prokop, který se začal soustředit na vytrvalostní soutěže a především Rallye Dakar.

Motocyklista Jakub Kornfeil zaznamenal 17. místem ve Velké ceně Itálie nejhorší výsledek v sezoně. Druhý český jezdec v Moto3 Karel Hanika si naopak na 20. pozici připsal nejlepší umístění v dosavadním průběhu šampionátu. Pro třetí vítězství za sebou si dojel Jihoafričan Brad Binder a upevnil si vedení v průběžném pořadí. Závěr dramatického závodu poznamenaly dva pády jezdců v početné čelní skupině v posledním kole - nejprve skončil Khairul Idham Pawi z Malajsie a těsně před cílem také Španěl Arón Canet.

Desáté místo obsadila Kateřina Nash na Světovém poháru v cross country horských kol v Albstadtu. Zopakovala tak své umístění v úvodním podniku seriálu v australském Cairns. I podruhé v sezoně zvítězila Dánka Annika Langvadová, za kterou dnes česká bikerka zaostala o tři a půl minuty.

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý v prvním mezinárodním startu po březnové zlomenině ruky obsadil čtvrté místo v závodě Světového poháru v cross country horských kol v Albstadtu. O vítězství si to rozdali nejlepší bikeři současnosti Nino Schurter ze Švýcarska a Francouz Julien Absalon, kteří v cílové rovince na asfaltu předvedli spurt jako z dojezdu etap silničních závodů. Z těsné výhry se radoval Schurter a ovládl i druhý závod v sezoně.

Vítězem letošního šestého ročníku čtyřiadvacetihodinového závodu horských kol v Jihlavě se stal Tomáš Kozák před Ondřejem Krejčíkem (oba Plzeň) a jihlavským závodníkem Radkem Musilem. Kozák zvítězil celkově počtvrté, ujel 542 kilometrů. V historii závodů Jihlavská 24 MTB je to absolutní rekord. ČTK to řekl ředitel závodu Jiří Holoubek. Na trati soupeřily necelé čtyři stovky závodníků. Extrémní vytrvalostní závod je už tradičním účastníkem letos pětidílného Československého seriálu 24 hodin MTB. V Jihlavě se koná od roku 2011.

Druhý nejlepší výkon české historie předvedla na mistrovství republiky v sedmiboji Kateřina Cachová a díky součtu 6285 bodů splnila limit pro účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro i na mistrovství Evropy v Amsterodamu. Své osobní maximum z roku 2011 vylepšila o 162 bodů.

Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou úspěšně vstoupily do olympijské kvalifikace ve veslování v Lucernu. Bronzové medailistky na dvojskifu z květnového mistrovství Evropy vyhrály úvodní rozjížďku a postoupily přímo do úterního finále, ve kterém budou usilovat o postup na hry v Riu de Janeiro. Na vrcholnou akci roku se z něj kvalifikují dvě posádky.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň, Filip Dvořák vybojovali na Světovém poháru v Duisburgu třetí místo v závodu na 1000 metrů. Kajakář Radek Šlouf byl na neolympijské trati 500 m čtvrtý, hned za ním skončil Jan Štěrba. Šloufa dělilo od medaile 336 tisícin sekundy. Páté místo obsadil na kilometru český čtyřkajak. Elitní posádka, v níž dostal vedle tradičních členů Daniela Havla, Josefa Dostála a Lukáše Trefila příležitost talentovaný Jakub Špicar, ztratila na vítězné Australany přes dvě sekundy.

České plavkyně se na mistrovství Evropy v Londýně probojovaly do finále polohové štafety na 4x100 metrů. Simona Baumrtová, Martina Moravčíková, Lucie Svěcená a Anna Kolářová dosáhly v rozplavbách pátého nejlepšího času. Nejrychlejší byly Švédky, za kterými české kvarteto zaostalo o 1,26 sekundy. V mužském polohovém závodu na 400 metrů unikl postup do finále Pavlu Janečkovi, který obsadil v rozplavbách dvanácté místo. Od účasti v bojích o medaile ho dělila více než sekunda.

Česká plavkyně Petra Chocová obsadila na mistrovství Evropy v Londýně ve finále závodu na 50 metrů prsa poslední osmé místo v čase 31,63 sekundy. Titul získala úřadující mistryně světa Jennie Johanssonová ze Švédska v čase 30,81.

Česká tenistka Petra Kvitová porazila v prvním kole grandslamového Roland Garrso Danku Koviničovou z Černé Hory 6:2, 4:6 a 7:5. V dalším kole se Kvitová utká se Su-Wei Hsieh, která porazila Španělku Laru Arruabarrenaovou. S tchajwanskou hráčkou se semifinalistka Roland Garros z roku 2012 na okruhu WTA potká poprvé.

Počasí

Bude jasno až polojasno, v západní polovině Čech místy oblačno a ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer postupně od jihozápadu v Čechách a na Českomoravské vrchovině přibývání oblačnosti a na většině území přeháňky a bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, na severovýchodě až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C.

Na několika místech v Česku zažili lidé v neděli první letošní tropický den, tedy den s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Tak vysoké údaje zaznamenali meteorologové na šesti stanicích, nejtepleji bylo v Řeži u Prahy s 31,5 stupně Celsia. ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).