Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Politici odmítli Zemanův nápad změnit ČT na státní televizi

Politici vesměs odmítli nápad prezidenta Miloše Zemana, aby se Česká televize (ČT) změnila z veřejnoprávní na státní televizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že veřejnoprávní média nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám. Předseda Rady ČT Jan Bednář se s poukazem na průzkumy a analýzy vyváženosti zpravodajství ohradil proti Zemanovu tvrzení, že je ČT "hlásnou troubou" TOP 09. Politici tak reagovali na prezidentovo středeční prohlášení na serveru Parlamentní listy.

Sobotka před návrhem zestátnit ČT varoval na twitteru. "Stále roste oligarchizace médií. Těm veřejnoprávním musí zůstat garance nezávislosti, nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám," napsal premiér. Později v prohlášení dodal, že je třeba hájit svobodu slova. "Je to nejen v zájmu občanů-koncesionářů, ale také v zájmu zachování demokratického směřování země," uvedl. Veřejnoprávní média je třeba chránit před populismem, který ve skutečnosti maskuje zájem některých politiků ekonomicky je oslabit a poté ovládnout a řídit, řekl premiér.

Chovanec chce na vnitru zřídit protiteroristické centrum

Na ministerstvu vnitra by od začátku příštího roku mělo fungovat specializované Centrum terorismu a hybridních hrozeb. Na konferenci k prvním výsledkům bezpečnostního auditu ČR to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přibližně 30 odborníků by podle Chovance mohlo například bránit šíření nepravdivých informací a propagandy.

Sedm klíčníků odemklo místnost s českými korunovačními klenoty

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a zbývajících pět držitelů klíčů odemklo komoru s českými korunovačními klenoty ve svatovítské katedrále. Klenoty se vystavují jen za zvláštních okolností, většinou při příležitosti volby českého prezidenta. Od neděle budou po dva týdny vystaveny ve Vladislavském sále na oslavu letošního 700. výročí narození Karla IV.

Sobotka vidí inspiraci ve strategickém vládnutí Karla IV.

Karla IV. je potřeba vidět především jako Evropana, řekl při projevu na dnešním slavnostním shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strategické vládnutí tohoto římského císaře a českého krále považuje za inspiraci pro současnost. Shromáždění bylo součástí oslav 700. výročí narození Karla IV., které připadá na sobotu. Sobotka připomněl, že Karel IV. vládl v době, kdy byla Evropa neklidná. Proto může být inspirací pro současné politiky, kteří musejí reagovat na hrozbu terorismu, migrační krizi nebo obavy z další ekonomické recese.

Herman bude jako první český ministr na sudetoněmeckém sjezdu

Ministr kultury Daniel Herman se o víkendu jako první člen české vlády oficiálně zúčastní výročního sudetoněmeckého sjezdu. ČTK to sdělila mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Hildegard Schusterová a Hermanův úřad informaci potvrdil. Podle SL přispěje Hermanova přítomnost na sjezdu k dalšímu pokroku ve smiřování mezi sudetskými Němci a Čechy. "Český premiér Bohuslav Sobotka svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi, patronovi sudetoněmecké národnostní skupiny, oficiálně sdělil, že česká vláda poprvé v historii pošle ministra na sudetoněmecký sjezd, a sice ministra kultury Daniela Hermana," uvedla Schusterová. Podle ní Herman na sjezdu v neděli přednese zdravici.

ČSÚ: Pod hranicí příjmové chudoby žije 9,7 pct obyvatel ČR

Téměř desetina obyvatel Česka, tedy zhruba 1,02 milionu lidí žije pod hranicí příjmové chudoby. Pro jednotlivce loni činila asi 10.220 korun a pro rodinu se dvěma menšími dětmi 21.461 korun. Proti předchozímu roku se limit zvedl o 300 korun. Míra ohrožení chudobou se nezměnila. Zlepšila se ale materiální situace lidí, je nejlepší za posledních deset let. Výsledky průzkumu představil na tiskové konferenci Český statistický úřad (ČSÚ). ČR patří v EU dlouhodobě k zemím s nejnižší mírou chudoby. Průzkum podmínek domácností se koná ve 32 zemích. V Česku se statistici ptali tisíců rodin. Výsledky jsou většinou za rok 2014.

Asociace: Počet cestovních kanceláří v ČR klesl na 881

Počet cestovních kanceláří v ČR dlouhodobě klesá. Nyní působí na trhu 881 CK, které mají platné pojištění pro případ úpadku. Ještě v roce 2012 bylo v tuzemsku aktivních 1092 cestovních kanceláří. V tiskové zprávě to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle asociace je takový vývoj pozitivní, protože trh se pročišťuje a zůstávají pouze dlouholeté a kvalitní firmy. "Důvodů klesajícího počtu podnikatelských subjektů je několik, vedle zvyšující se náročnosti podnikání v oboru i zpřísnění přístupu pojišťoven k poskytování pojistky pro případ úpadku," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková. V posledních třech letech zkrachovaly podle asociace ročně v průměru čtyři cestovní kanceláře, což činí asi půl procenta z celkového počtu.

Každý Čech loni vytřídil 42 kg odpadu, čtyřikrát víc než v r.2000

Každý Čech loni vytřídil 42 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Množství vytříděných odpadů tak rok od roku stoupá. Ve srovnání s rokem 2000 Češi totiž minulý rok odnesli do barevných kontejnerů čtyřikrát více recyklovatelných materiálů a patří k evropské špičce. Za uplynulých 15 let obyvatelé ČR vytřídili 8,3 milionu tun odpadu, což je zhruba stejný objem jako hora Říp. V tiskové zprávě to uvedla společnost EKO-KOM, která zajišťuje zpětný sběr po celé zemi. Podle zjištění Evropského statistického úřadu Eurostat se Česko v celkové míře recyklace a využití obalových odpadů řadí na šesté místo v EU.

Ministerstvo chce snížit odměny exekutorů, ti to odmítli

Ministerstvo spravedlnosti zmírnilo svůj návrh na snížení odměn exekutorů. Původně úřad navrhoval pokles o dvě třetiny, nově navrhuje snížení tarifního platu o třetinu a minimální odměny z 3000 korun na 2000 korun. Na dnešním mimořádném sněmu Exekutorské komory to uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Komora následně přijala usnesení, ve kterém plány na snížení odměn nebo počtu úřadů odmítla a varovala, že exekutoři ukončí činnost, pokud by se tarify snížily. "Naším cílem je skutečně snížit vaše odměny. Zároveň ovšem nikdo nemá v úmyslu ohrozit vymahatelnost práva v této zemi. A nikdo vás nechce připravit o spravedlivý zisk nebo získávat politické body, tím že ohrozí vymahatelnost práva," řekl ministr. Změna by měla platit od příštího roku.

Po akci ÚOOZ byli obviněni tři lidé včetně policisty

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil po středečním zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi. Jeden z nich je příslušníkem protikorupční policie a další členem Celní správy ČR. Na webu o tom informovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku souvisí podle ní s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek. Prověřování případu trvalo tři roky. K totožnosti třetího obviněného Bradáčová nic neuvedla.

Švýcarsko podle médií zrušilo stíhání v kauze Ransdorfa a spol.

Švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu bývalého českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tří Slováků, kteří byli loni v prosinci zadrženi v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Informovala o tom slovenská média, podle kterých švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné. Švýcarské státní zastupitelství zastavení trestního řízení na dotaz ČTK bez jakýchkoli podrobností potvrdilo

Pietní akt u hrobu Smetany otevřel 71. ročník Pražského jara

Uctění památky Bedřicha Smetany u jeho hrobu na vyšehradském hřbitově dnes dopoledne předznamenalo začátek 71. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí za účasti desítek přihlížejících milovníků hudby, studentů i turistů připomněli skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Také zazní na slavnostním koncertu v Obecním domě v přednesu České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho.

V Praze začal 22. ročník festivalu Svět knihy

Prestižní Cenu Jiřího Ortena 2016 dnes získala Sára Vybíralová za povídkovou prvotinu s názvem Spoušť. Výsledky soutěže oznámili pořadatelé na 22. ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, který začal v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Porota povídkový soubor ocenila za "suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy".

Na akci konané do 15. května v Průmyslovém paláci na Výstavišti jsou čestným hostem severské země. Na úvod dnešního programu se uskutečnilo zahájení severské expozice umístěné v originálním stánku s kartonovou stěnou navrženou studentkami Českého vysokého učení technického Markétou Rádkovou a Monikou Fišerovou. Mezi největší hvězdy festivalu patří Katja Kettuová z Finska, která zde představila starší román Porodní bába i novinku Sběratel dýmek. Dále Prahu navštíví norský spisovatel Jostein Gaarder, a dva držitelé Ceny Severské rady za literaturu Dán Kim Leine a islandský autor píšící pod pseudonymem Sjón.

Třebechovický betlém je po kompletní opravě znovu v provozu

Unikátní Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem je po několikaměsíční generální opravě opět v provozu. Práce stály 7,3 milionu korun, uvedl třebechovický starosta Jiří Němec. Oprava betlému začala loni 15. června. Restaurátoři celý betlém postupně rozebrali, aby se dostali k jednotlivým částem. Kvůli ulomeným či rozvolněným zubům na hnacích kolech a deformovaných hřídelích se některé části betlému před opravou již nepohybovaly. Dílo lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Nejcennější exponát Třebechovického muzea betlémů je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů. Na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru.

Výstava na Staroměstské radnici připomíná Hurvínkovy devadesáté narozeniny

Devadesát let trvající divadelní cestu populární loutky Hurvínka přibližuje výstava, kterou dnes vpodvečer otevřeli v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Potrvá do 26. června. Koncem listopadu na ni naváže rozšířená interaktivní expozice instalovaná v Muzeu hlavního města Prahy.

Návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 70 loutek z bohatého divadelního fundusu, seznámí se s historií gramofonových nahrávek, které přes 85 let vznikají u Supraphonu (původně Ultraphonu) a dále například s kresbami Jiřího Trnky či Jiřího Slívy. Vystaveny jsou dokumenty, plakáty či fotografie. Zájemci si mohou prohlédnout i Hurvínka rozloženého na 15 částí.

Sport

Čeští hokejisté vyhráli ve svém čtvrtém utkání na mistrovství světa v Moskvě nad Norskem 7:0, dosud na turnaji ztratili jediný bod a vládnou základní skupině A. Dvěma góly se na čtvrté výhře podílel útočník Lukáš Kašpar, brankář Dominik Furch i při druhém startu na turnaji udržel čisté konto.

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila z listiny pro profesionální soutěže Marka Pilného a Jiřího Jecha, kteří se podíleli na řízení středečního ligového duelu mezi Příbramí a Slavií Praha pod vlivem alkoholu. Oba přijdou o licenci pro sudího a jejich proviněním se bude zabývat disciplinární komise.

Počasí v pátek

Zataženo až oblačno s deštěm a přeháňkami. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.