Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda schválila otcovskou dovolenou i sirotčí důchod pro víc dětí

Vláda dnes schválila zavedení týdenní placené otcovské dovolené, sirotčí důchod pro víc dětí a nemocenskou pro dobrovolné hasiče. O přijetí novely o nemocenském pojištění informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by muži na otcovské měli dostávat stejně jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu výdělku. Proti byl kvůli nárokům na státní pokladnu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle novely by muži mohli nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Ministerstvo uvedlo, že otcovská má posílit vazbu mezi rodiči a potomkem a má motivovat muže, aby se do péče víc zapojili. V Česku se ročně rodí kolem 100.000 dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Na sirotčí důchod by mohlo podle návrhu dosáhnout víc dětí. Ministerstvo práce uvádí, že by se tak "zmírní tlak" na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně. V letošním prvním čtvrtletí průměrná sirotčí penze dosahovala 5875 korun. Při dnešním jednání kabinet do novely přidal nemocenskou pro dobrovolné hasiče. "Pokud onemocní v důsledku nasazení, budou mít nárok na stoprocentní nemocenskou," uvedl Sobotka. Podle něj tím vláda vysílá signál, že si práce dobrovolných hasičů váží.

Propuštění zaměstnanci OKD budou pobírat příspěvek od státu

Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pět let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ačkoli návrh příspěvku kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec byla podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka vláda jednomyslně pro. Podle Sobotky je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu. Cílem vlády podle něj zůstává udržet OKD v provozu. Pravicová opozice radí vládě, aby v případě propouštění z OKD pomáhala horníkům najít práci. Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek i ODS Petr Fiala se vyslovili proti tomu, aby se situace kolem těžební společnosti řešila speciálními zákony týkajícími se jen OKD.

Obce a města v Moravskoslezském kraji, pod jejichž územími těžební společnost OKD dobývá černé uhlí, přijdou kvůli problémům firmy o podstatnou část peněz do svých rozpočtů. Příjmy jim klesnou při útlumu těžby v dolech, s nezanedbatelným výpadkem ale musejí počítat už letos. Například Karviná zřejmě nedostane desítky milionů, s nimiž počítala, a navíc ještě sama bude muset platit, zjistila ČTK.

Insolvenční správce OKD Louda jednal s ministrem Mládkem

Insolvenční správce černouhlelné OKD Lee Louda dnes jednal s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Jednání se účastnili také manažeři OKD. "Udržení provozu OKD i v insolvenci je prioritou vlády," komentoval setkání na twitteru Mládek. Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti v pondělí. Insolvenční správce Lee Louda patří do úzké skupiny lidí se zvláštním povolením vést insolvence firem s obratem nad 100 milionů korun. Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem.

Neovlivní.cz: Policie prověřuje finanční operace v OKD

Policie zkoumá dříve uskutečněné finanční operace v těžební společnosti OKD. Uvedl to sever Neovlivní.cz s tím, že policisté prověřují, zda v uplynulých letech nebyly z firmy nezákonně vyváděny stovky milionů korun. Prověřování se údajně týká finančních operací majitelů dolů.

Policie chce kvůli terorismu nakoupit zbraně za 46 milionů korun

Česká policie chce kvůli nebezpečí terorismu obměnit a doplnit výzbroj svých speciálních jednotek a takzvaných prvosledových hlídek, které jsou vybaveny pro výjimečné situace. Za téměř 46 milionů korun plánuje nakoupit do poloviny letošního prosince víc než tisícovku krátkých i dlouhých střelných zbraní. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Kvůli současné bezpečnostní situaci a možnému zneužití bezpilotních letounů ministerstvo vnitra nedávno vypsalo také veřejnou zakázku na vývoj a testování mobilního zařízení, které by dokázalo nebezpečné drony odhalit, převzít nad nimi kontrolu nebo je zničit. Přepokládaná hodnota zakázky je 58 milionů korun.

Posílení pravomocí Europolu pomůže v boji s terorem, říkají Češi

Posílení pravomocí Evropského policejního úřadu (Europol) pomůže v boji proti terorismu, shodují se čeští europoslanci. Někteří se ale obávají přílišného sdílení shromážděných osobních údajů. Podle dnes schváleného nařízení by měla být rovněž posílena spolupráce mezi jednotlivými členskými státy a Europolem, která se během nedávných teroristických útoků v Evropě ukázala jako nedostatečná. "Osobně považuji agenturu Europol za jednu z těch nejdůležitějších pro zajištění bezpečnosti v Evropě. V dnešní propojené Evropě není možné, aby předávání údajů o nebezpečných či potenciálně nebezpečných osobách nefungovalo," uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Europoslanec Petr Mach (Svobodní) naopak navrhoval zamítnutí nové normy. "Europol bude moci předávat data soukromým osobám. Mám z té databáze strach, pro mě je to nový velký bratr, který není pod kontrolou," řekl Mach ČTK.

Ekonomika ČR podle analýzy bez problémů pojme až 80.000 imigrantů

Česká ekonomika by se bez problémů vypořádala s příchodem 50.000 až 80.000 imigrantů. Vyplývá to z analýzy brokerské společnosti Cyrrus, o které její analytici informovali na setkání s novináři. Podle nich by Česko mělo podpořit řízenou migraci, která by postupně pomohla zaplnit volná pracovní místa. Stát by navíc podle analýzy mohl přijetím uprchlíků ušetřit na výdajích souvisejících se stárnutím populace až 90 miliard korun. "Na začátku je nutné přesvědčit veřejnost o výhodách zaměstnávání uprchlíků, těm zajistit bydlení. Podpora imigrantů pak může spočívat ve výjimkách v minimální mzdě, daňových úlevách, státních dotacích na pracovní místa; kazí ji naopak současné blokování možnosti pracovat již při azylovém řízení," uvedl analytik společnosti Cyrrus František Kronus. Z analýzy podle něj dále vyplývá, že krátkodobě může hrubý domácí produkt ČR stoupnout přibližně o 20 miliard korun.

Ukrajinci zveřejnili seznam novinářů akreditovaných u separatistů

Na ukrajinském internetu se objevil seznam 4500 novinářů z nejrůznějších zemí včetně Česka, kteří jsou údajně akreditovaní v separatistické, takzvané Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny. Server Mírotvůrce, který soupis zveřejnil, tvrdí, že tito žurnalisté spolupracují se separatisty. Více než tři desítky novinářů vzápětí na serveru hromadske.tv takové obvinění odmítly. Žurnalisté zdůraznili, že akreditace pro ně představuje formu ochrany a neznamená jejich spolupráci s jakoukoli stranou konfliktu. Zároveň upozornili, že díky působení novinářů na východě Ukrajiny mohla světová média objektivně informovat o dění v této oblasti, mimo jiné o dodávkách ruských zbraní či o okolnostech pádu malajsijského boeingu v roce 2014. Česká média, jejichž redaktoři byli v regionu akreditováni, pro ČTK rovněž odmítla, že by jejich pracovníci spolupracovali se separatisty nebo vstupovali na dané území bez vědomí ukrajinských úřadů.

Dukovany rozšíří kontroly svarů 2. a 3. bloku

Společnost ČEZ rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího výrobního bloku jaderné elektrárny, jejich odstávky se kvůli tomu prodlouží o měsíce. Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.

Soud odmítl stížnost obcí bránících rozšíření Letiště Vodochody

Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost obcí, jež se staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Projedná ještě stížnost ministerstva životního prostředí, jež také nesouhlasí s nedávným rozsudkem umožňujícím rozšíření letiště. Kasační stížnost nemá odkladný účinek, vedení letiště tak pokračuje v přípravách projektu, který měl být podle původních plánů hotov už letos. Obce mají strach například z nadměrného hluku a dopadu na podzemní vody.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel protikorupčního detektiva

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zahájil akci ve vnitřních strukturách policie. Uvedla to dnes Česká televize, podle které bylo zadrženo několik lidí včetně vysoce postaveného detektiva protikorupčního útvaru. Zásah potvrdila ČTK šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Web respekt.cz uvedl, že případ souvisí s odposlechy nalezenými u pražského kriminalisty Pavla Klučky a že jde o podezření z rozsáhlého vynášení informací organizovanému zločinu. Mezi zadrženými je údajně právě Klučka a jeho spolupracovník Pavel Nevtípil. Skupinu podle serveru údajně vedl bývalý policista Igor Gáborík, který sděloval informace z vyšetřování jednomu z vlivných pražských lobbistů. Klučka vede v pražské policii odbor hospodářské kriminality. Deník Právo nedávno napsal, že policista objevil odposlechy v kancelářích týmu, který prověřuje podezření na dotační podvod související se stavbou luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Lidé dnes mohou koupí žluté kytičky přispět na nádorovou prevenci

V dnešním Českém dni proti rakovině mohou lidé přispět koupí žluté kytičky na nádorovou prevenci, podporu výzkumu či zlepšení života onkologických pacientů. Na 13.500 dobrovolníků ve žlutých tričkách bude po celý den nabízet na 1100 místech po celé zemi 920.000 žlutých kytiček s růžovou stužkou a letáčky o prevenci nádorů prsu. Minimální příspěvek je 20 korun. Sbírku pořádá letos podvacáté Liga proti rakovině, tématem je rakovina prsu žen a mužů. Rakovina prsu se zjistí ročně u 7000 žen, muži tvoří jedno procento pacientů. Letos nově mohou lidé získat elektronickou kytičku, mohou si ji stáhnout po odeslání DMS. Na interaktivní mapě si také mohou vyhledat nejbližšího prodejce kytiček. Za 19 ročníků sbírky se shromáždilo téměř 250 milionů korun, z nichž 40 procent šlo na nádorovou prevenci, 35 procent na zlepšení kvality života onkologických pacientů a 25 procent na podporu výzkumu, investice do onkologických pracoviště a na podporu hospiců.

Psychiatrická klinika v areálu Ke Karlovu léčí nemocné už 170 let

Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice, hospitalizuje ročně 1500 pacientů a dalších 11.000 léčí ambulantně. V areálu Ke Karlovu působí už 170 let. Před 130 lety se začala na české Univerzitě Karlově psychiatrie vyučovat jako obor. Novinářům to dnes řekli děkan profesor Aleksi Šedo a přednosta kliniky profesor Jiří Raboch. "Klinika značně přispěla k vývoji psychiatrie. K významným počinům patří popis demencí profesory Arnoldem Pickem a Oskarem Fischerem, založení protialkoholního oddělení u Apolináře docentem Jaroslavem Skálou a vznik první záchytné stanice na světě, založení Linky důvěry Miroslavem Plzákem či objev krevních skupin A a B profesorem Janem Janským," uvedl Šedo.

V psychiatrických ambulancích se podle nejnovějších dostupných dat z roku 2013 léčilo 603.000 lidí, dvakrát víc než v roce 1994. Nejčastěji s neurotickou poruchou, téměř třetina lidí se léčí kvůli úzkosti a strachu, šestina s poruchami nálad, nejčastěji depresí, zhruba stejně s demencí.

Česko po 12 letech přivítá mezinárodní setkání skautů Intercamp

Česká republika bude po 12 letech hostit mezinárodní setkání skautů Intercamp, akce se každoročně koná od roku 1966. V Česku byl Intercamp v letech 1994 a 2004, pokaždé v kempu Sycherák v Plzeňském kraji. Tentokrát se tři tisíce skautů a skautek ze 13 zemí světa sejdou od pátku do pondělka v areálu pevnosti Josefov na okraji východočeské Jaroměře. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Junáka - českého skauta Jitka Taussiková. V doprovodu svých vedoucích přijedou do Jaroměře děti a mládež od 11 do 16 let. Vedle českých jsou přihlášeni účastníci z Německa, Nizozemska, Francie, Británie, USA, Belgie, Švýcarska, Slovenska, Itálie, Rumunska, Polska a Ukrajiny. Jsou pro ně připraveny především hry a soutěže, kterých se zúčastní mezinárodně složené týmy.

Židovské muzeum vystaví snímky z šanghajského ghetta

Židovské muzeum připravilo třetí výstavu věnovanou fenoménu uprchlictví a migrace. Jmenuje se Trosečníky v Šanghaji a představuje snímky amerického fotožurnalisty Arthura Rothsteina pořízené v roce 1946 v Šanghaji, kam tisíce středoevropských Židů prchly před holokaustem. Výstava má v Galerii Roberta Guttmanna vernisáž dnes vpodvečer a potrvá do 11. září. Rothstein zachytil životní podmínky židovských uprchlíků v čínské Šanghaji v dubnu 1946 na 22 záběrech. Přestože Rothsteinova fotografická série vznikla až sedm měsíců po skončení války v Tichomoří na objednávku humanitární a podpůrné organizace Spojených národů UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration), je unikátním vizuálním svědectvím o záchraně dvou desítek tisíc středoevropských Židů v období šoa a druhé světové války.

Češi ročně nakoupí knihy za sedm miliard korun, čtvrtinu v e-shopu

V České republice se ročně prodají knihy za přibližně sedm miliard korun, skoro čtvrtina knih se prodá po internetu. Objem knižního trhu se pouze odhaduje a nemění se příliš od roku 2011, kdy Svaz českých knihkupců a nakladatelů zveřejnil tato své údaje poprvé. Průměrná cena knihy roste jen mírně a činí v klasických knihkupectvích asi 240 korun. V Česku stále roste počet vydávaných titulů, obecně, i co se týká jen beletrie. Květnový veletrh Svět knihy, který začíná ve čtvrtek, je vedle Vánoc druhým termínem v roce, k němuž nakladatelé přicházejí s největším počtem nových knih. Zvyšuje se prodej elektronických knih a Češi stále více kupují audioknihy. Loni si Češi koupili knížky ve zvukové podobě za 82 milionů korun, utratili za ně o polovinu víc než v předchozím roce.

O bestselleru se v Česku mluví, pokud se prodá více než 10.000 kusů knihy. K nejprodávanějším patří kuchařky, memoárové knihy známých českých osobností nebo světové bestsellery zahraničních autorů, jako jsou Dan Brown, Paulo Coelho či E. L. Jamesová. Nejprodávanější knihou roku 2014 byl podle zatím poslední výroční zprávy svazu knihkupců titul Vaříme s Láďou Hruškou - levně a chutně. Počet prodaných výtisků svaz nezveřejnil, bylo jich ale přes 400.000. Tendence českého knihkupeckého trhu směřuje ke vznikání velkých knihkupeckých sítí a knižních domů.

V pražském Karlíně se dnes koná desátý ročník Noci literatury

V pražském Karlíně se dnes koná desátý ročník Noci literatury, na které budou známé osobnosti předčítat ukázky z knih současných píšících autorů z jednadvaceti evropských zemí. Konat se bude na netradičních místech. Lidé se literaturou mohou setkat v prostorách Negrelliho viaduktu, Galerii Litera, Kavárně Kočičí, Karlín Studios, Aerohouse, v Českém rozhlase - studiu A a na dalších místech. Noc literatury se uskuteční v předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Akce, při níž herci a další známí lidé čtou úryvky z knih, začne v 18:00 na jednadvaceti místech a potrvá do 23:00. Zájemci se mohou zaposlouchat do čtení Jany Strykové, Jaroslava Plesla, Simony Babčákové, Romana Zacha, Ondřeje Pavelky a dalších.

Iniciátorem a hlavním organizátorem akce jsou Česká centra. Noc literatury se uskuteční ve stejný den a čas na dalších 49 místech České republiky. Řada autorů přijíždí na Noc literatury osobně. Letošní „noc“ klade větší důraz na severskou literaturu. K akci se připojí také Budapešť, Londýn, Madrid, Moskva, Dublin, Bánská Bystrica a další evropská města.

Zlínský filmový festival letos nabídne 361 snímků z 56 zemí

Zlínský filmový festival pro děti a mládež letos nabídne 361 snímků. Pocházejí z 56 států, jde o rekordní počet zemí v dosavadní historii festivalu, který se letos koná 56. rokem. Počet zemí je vzhledem k ročníku symbolický, ale byla to náhoda, filmy přišly z Vietnamu, Izraele, Etiopie, Palestiny, Saúdské Arábie, Hongkongu nebo Kataru, řekla dnes novinářům umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Festival je letos zaměřen na francouzskou kinematografii a 80 let od založení zlínských filmových ateliérů. Začne 27. května, slavnostně jej zahájí digitálně restaurovaný snímek Baron Prášil Karla Zemana, projekce se zúčastní i Zemanova dcera Ludmila. Dopoledním zahajovacím snímkem pro děti bude dánský snímek Rošťák Villads, představitel hlavní dětské role do Zlína také přijede. Festival potrvá do 3. června.

Výstavy ukáží historii korunovací i kopii gotické busty Karla IV.

Rekonstrukci triforia katedrály svatého Víta, tedy ochozu otevřeného do prostoru katedrály, uvidí návštěvníci jedné z nově otevíraných výstav na Pražském hradě. V tamní Jízdárně začne výstava v neděli spolu s dalšími čtyřmi výstavami připravenými k 700. výročí narození Karla IV. Na svatovítském triforiu, které je jedním z pouhých dvou v katedrálách v ČR, je výjimečný soubor středověkých sochařských portrétů. Veřejnosti je ale nepřístupné. Kopii triforia včetně barevné rekonstrukce Karlovy busty dnes pořadatelé představili novinářům. Výstava nazvaná Koruna království: Katedrála sv. Víta a Karel IV. představuje katedrálu jako mimořádné architektonické dílo, korunovační a pohřební chrám českých králů i duchovní centrum českého středověkého státu, řekl autor výstavy a šéf hradních památkářů Petr Chotěbor.

Středověké staveniště je středem výstavy k výročí Karla IV.

K 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. připravilo Národní technické muzeum (NTM) výstavu Civitas Carolina aneb Stavitelství doby Karla IV. Návštěvníky zavede na středověké staveniště a přiblíží jim na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského tehdejší stavební techniky. Už před budovou muzea jsou funkční repliky několikametrových středověkých strojů, geniálních ve své myšlence a jednoduchých v provedení. Dřevěný jeřáb sloužil ke zdvihání kamenných bloků a masivních trámů. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, poháněla lidská síla. Dalším vystaveným strojem je replika beranidla sloužícího k zatloukání kůlů do země. Tak se zpevňovaly břehy či zakládaly stavby v nestabilním terénu.

Kniha o Karlu IV. představuje 'otce vlasti' jako superhrdinu

V Praze představili knihu Karel IV. Pán světa, ve které autoři představují otce vlasti jako superhrdinu. Publikace obsahující textovou i obrázkovou část vychází z tradice klasického amerického komiksu ve stylu Batmana, Supermana, Iron Mana a podobných postav. Knihu autora Zdeňka Ležáka dnes pokřtil Petr Šabach v Paláci knih Luxor. Ilustracemi knihu doprovodili kreslíři Jonáš Ledecký, Matyáš Namai a Martin Pospíšil. Životopisný komiks Karla IV. provází čtenáře nejdůležitějšími okamžiky jeho dětství i dospělosti. Přibližuje jeho neradostné dětství i obdobím dospívání, kdy velel armádě, vybojoval svou první bitvu a ujal se vlády nad Českým královstvím. Ukazuje, jak si Karel IV. ve třiceti letech na hlavu nasadil římskou královskou korunu, o rok později korunu českou a jak byl v osmatřiceti letech korunován císařem Svaté říše římské.

"Když jsem psal komiks o Karlu IV., myslel jsem na Batmana. Příběh mladého kralevice je totiž superhrdinovi z Gotham City v mnohém podobný. Pod rukama výtvarníků nám pak před očima rostl z malého ubrečeného chlapce s neradostným dětstvím odvážný jinoch, z něhož se záhy stal neohrožený pán celého světa," podotkl Ležák, který má již na svém kontě komiksové zpracování života Jana Husa.

Animovaný film Lichožrouti o lupičích ponožek se dokončuje

Nejslavnější zloději ponožek budou hrdiny rodinného animovaného dobrodružného filmu Lichožrouti, který se v kinech objeví od října. O právě dokončovaném snímku slibujícím akční podívanou nejen pro malé diváky to ČTK řekla jeho mluvčí Bára Trojanová ze společnosti Total HelpArt. Na internetu už film režisérky a výtvarnice Galiny Miklínové představuje svůj vizuál. Je za ním grafické studio Carton Clan a v jeho 3D variantě se budou moci vyfotografovat návštěvníci letošních filmových festivalů ve Zlíně, Karlových Varech i Slavonice Festu.

Sport

Gabriela Soukalová je jasnou favoritkou ankety o Biatlonistu sezony, jejíž výsledky budou dnes vyhlášeny na galavečeru v pražském Hudebním divadle Karlín. Spolu s vítězkou Světového poháru jsou nominováni Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a loňská vítězka ankety Veronika Vítková.

Tenistka Barbora Strýcová porazila na antukovém turnaji v Římě britskou hráčku z kvalifikace Heather Watsonovou 6:4, 6:2 a postoupila do osmifinále.

Počasí

Polojasno, v jihozápadní polovině území oblačno až zataženo, postupně na většině území déšť. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v jihozápadní polovině území 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.