Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Policie asi bude moct zadržet zbraň majiteli přímo v obydlí

Policie zřejmě dostane právo zadržet v určitých případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Rozhodla o tom Sněmovna v rámci novely o zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní. Platnost zbrojních průkazů se ale z nynějších deseti na navrhovaných pět let nezkrátí. Vláda novelou reagovala na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo mezi poslanci kvůli možnému prolomení domovní svobody spory. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. "Ustanovení má chránit lidské životy," zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie bude podle něho oprávnění využívat ojediněle. Podle Daniela Korteho (TOP 09) a Jany Černochové (ODS) má policie dostatečné pravomoci už teď.

Pokuty za přestupky se zvýší, urážka úředníka má stát 10.000 Kč

Pokuty za některé přestupky se zřejmě zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka má být nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10.000 korun. Změny přináší nový zákon o některých přestupcích, který schválila Sněmovna. Normu nyní dostane ke schválení Senát. Desetinásobně na 100.000 korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně tak se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění. Místo 10.000 až 50.000 korun by měl nově zaplatit občan, pokud by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, případně mu požadovaný údaj zatajil kvůli získání neoprávněné výhody. Stejná sankce má nově hrozit za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Ministr Zaorálek se setkal se svým chorvatským protějškem

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jednal s ministrem zahraničí Chorvatské republiky Mirem Kovačem. Hovořili o bilaterálních záležitostech a aktuálních regionálních tématech i o dobrých vzájemných vztazích, jejichž důkazem je četnost vzájemných návštěv a fungující spolupráce zejména v oblasti obchodu a kultury. Kovač se při své dvoudenní návštěvě Česka setkal také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a předsedy obou komor parlamentu.

Z OKD by na podzim mělo odejít 873 zaměstnanců, jde o Důl Paskov

Z těžební firmy OKD by na přelomu září a října mělo odejít 873 zaměstnanců. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Ostravě moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Toto číslo podle něj nesouvisí s insolvenčním řízením, ale vychází z byznys plánu managementu na útlum Dolu Paskov, kterému se nedá vyhnout. OKD na sebe podala insolvenční návrh, soud o něm zatím nerozhodl. Firma dosud oznámila jen to, že ke 30. červnu odjede dohodou 345 zaměstnanců.

O situaci OKD v Ostravě jednali premiér Bohuslav Sobotka a ministři práce Michaela Marksová a průmyslu Jan Mládek (všichni ČSSD). Zástupci tripartity jim předali prohlášení, ve kterém žádají vládu, aby zajistila pokračování těžby tak, aby propouštění zaměstnanců bylo pozvolné a řízené. Tripartita rovněž chce, aby vláda okamžitě připravila a zajistila opatření na pomoc firmám, které jsou dodavateli OKD.

Mládek: Přidaná hodnota českého exportu pokulhává

Česko má sice obrovský objem exportu, ale jeho přidaná hodnota pokulhává. Zejména při porovnání s Německem je rozdíl velký. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Důvodem je podle něho i nedostatečná aplikace vědy a výzkumu do průmyslové praxe. "To mi dělá starost, tam jsme se zas tak moc daleko neposunuli. Ne, že by se nedělalo vůbec nic, ale pořád to nefunguje správně, a to je absorpce vědy a výzkumu do průmyslové praxe a obecně do ekonomiky. To je to, co dělá tu přidanou hodnotu," dodal Mládek. Vývoz tuzemských firem loni stoupl o 7,2 procenta na rekordních 3,89 bilionu korun, z toho export do Německa vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Nejdůležitějším partnerem tak nadále zůstává Německo, ale jeho podíl na českém vývozu i dovozu je v přidané hodnotě nižší.

Veřejné finance budou podle odhadů ČNB v roce 2017 v přebytku

Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky (ČNB) v roce 2017 v přebytku. Z letos odhadovaného deficitu 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) by se měly dostat do přebytku 0,5 procenta HDP, tedy zhruba 22 miliard korun. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které zveřejnila ČNB. Loni klesl deficit veřejných financí na nejnižší hodnotu vůbec - 0,4 procenta HDP. ČR tak byla v rámci EU mezi šesti nejlepšími. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

ČNB v březnu na devizovém trhu neintervenovala

Česká národní banka v březnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ČNB ke konci března, které banka zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce března tak centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.Banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun.

Speciální policejní tým zadržel za rok 1000 nelegálních automatů

Zhruba tisícovku nelegálních výherních automatů a čtyři miliony korun zadržel za téměř rok od svého vzniku speciální policejní tým Výhra. Většinu zajištěných přístrojů tvořily takzvané kvízomaty, které se snaží obcházet předpisy spojením hazardu s vědomostními otázkami. Na webu policie to oznámila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Speciální tým zaměřený na nelegální provozování automatů byl sestaven loni v červenci. Od té doby si připsal ve spolupráci s šedesátkou policejních útvarů 90 trestních řízení, ve kterých byly kromě zmíněných automatů zadrženy dva miliony korun v hotovosti a další dva miliony na účtech.

O dotaci z NZÚ loni zažádalo skoro 6700 majitelů domů a bytovek

O dotace na zateplení v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) loni požádalo skoro 6700 majitelů rodinných domů z celé České republiky a pražských bytových domů. Největší zájem o podporu měli lidé v Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o NZÚ, kterou na středeční jednání vlády předloží ministerstvo životního prostředí.

Budova Themosu u Nové scény jde do dražby, ND se jí zúčastní

Národní divadlo se zúčastní dražby restaurační budovy divadla, kterou vlastní společnost Themos. ČTK to řekl mluvčí divadla Tomáš Staněk. Dražba se bude konat 12. května s vyvolávací cenou 87 milionů korun. O dražbě dlouhodobě nevyužívané budovy rozhodl insolvenční správce. Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou v 80. letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun. Divadlo ale nesouhlasí s některými údaji, které vyhláška uvádí.

U Ostrovačic na dálnici D1 by se mohlo měřit za dva týdny

Silničáři v sobotu v opravovaném úseku dálnice D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou namontují kamery systému pro úsekové měření rychlosti. Rychlost projíždějících vozidel by se naostro mohla začít měřit za dva týdny. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Podle něho bude totiž minimálně 14 dní potřeba ke kalibraci systému, aby mohl být použitý jako důkazní materiál pro potrestání rychle jedoucích šoférů. Nehody v uzavírkách nebo v jejich blízkosti jsou častým důvodem dopravních komplikací na nejvytíženější české dálnici. Právě na těchto citlivých místech se mají zařízení pro měření postupně objevit.

Potraviny přes internet si nikdy nekoupilo 86 procent Čechů

Potraviny přes internet si nikdy nekoupilo 86 procent Čechů do 60 let. Vyplynulo to z průzkumu Stem/Mark pro banku Cetelem. Nejčastějším důvodem je obava zákazníků o čerstvost a kvalitu. Uvedlo to 57 procent respondentů, kteří si dosud potraviny on-line neobjednali. Více než polovina lidí (52 procent) se o zboží, značkách a množství raději rozhoduje přímo na místě v obchodě a 29 procent odrazuje od on-line nákupu platba za dopravu. Téměř každý pátý z těch, kteří nenakupují potraviny přes internet, uvedl, že pro něj služba není dostupná. Rozvoz potravin je nyní k dispozici většinou jen v Praze a některých velkých městech. Čtvrtina Čechů však současně předpokládá, že by ve tříletém horizontu mohla začít potraviny tímto způsobem nakupovat. Větší zájem než o samotné potraviny je podle průzkumu o hotové pokrmy.

Jaro je chladné a deštivé jen zdánlivě, problémy se suchem trvají

Přestože je jaro chladné a zdánlivě i deštivé, půdní sucho podle odborníků stále trvá. S výjimkou února totiž spadlo od začátku letošního roku málo srážek a zásoby podpovrchových vod se zatím dostatečně nedoplnily. Zhoršená situace je mezi Prahou, Plzní, na Lounsku, Žatecku a v Podkrušnohoří, lokální nedostatek vláhy trvá na severovýchodě republiky. Dobře je na tom díky srážkám Šumava a horské oblasti na severu, vyplývá z mapy Českého hydrometeorologického ústavu.

Dvorská zoo patří k nejvýznamnějším chovatelům afrických zvířat

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem patří k největším zoo v Česku, ale je i jedním z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat ve světě. Ke zdejším unikátům patří chovy ohrožených nosorožců, vzácné pralesní žirafy okapi či africké a lví safari. Proslulá východočeská zoo vznikla před 70 lety. Jejím základem byl malý zookoutek, který 9. května 1946 otevřela radnice v parku s kopií renesančního zámku, který byl znárodněn továrníkovi Richardu Neumannovi. Zpočátku zaujímala zoo pouhých 6,5 hektaru, což je zhruba desetina její dnešní rozlohy, přičemž první nevelké klece a výběhy byly osazeny nenáročnými druhy zvířat především evropské fauny. Novou atrakci se dařilo postupně rozšiřovat a v klecích začala přibývat exotická zvířata. V roce 1989, za ředitele Pavla Suka, bylo otevřeno safari, kde nyní mohou návštěvníci na ploše 50 hektarů projíždět "divočinou" osídlenou pěti sty afrických kopytníků, šelem a ptáků.

Sport

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa v Moskvě výhrou 3:0 nad domácím Ruskem. Čistým kontem se na vítězství nad úřadujícími vicemistry světa při své premiéře na velké mezinárodní akci podílel brankář Dominik Furch. O góly se postarali obránce Tomáš Kundrátek a útočníci Roman Červenka s Michalem Birnerem, který pojistil výhru při power play.

Překážkářka Zuzana Hejnová na poslední chvíli zrušila účast na úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá. Mistryni světa bolí achillovka.

Počasí v sobotu

Jasno až polojasno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.