Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministr Mládek: Pokud by OKD přestala vyplácet mzdy, převezme to stát

Pokud by společnost OKD nebyla schopna vyplácet mzdy a odstupné, převzal by to podle zákona stát. Odstupné by poskytl ale nejspíš jen za tři měsíce, ne podle kolektivní smlouvy. Ta počítá s částkou za rok. Novinářům to po jednání s odbory řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj by firmě mohly chybět peníze nejspíš už v červnu. Pokud by soud rozhodl o insolvenci OKD, navhne Mládek zapojit do řešení státní podnik Diamo. Prioritou je udržet těžbu, dodal ministr. Dopady propuštění a útlumu těžby má horníkům i ostatním pracovníkům pomoci zmírnit chystaný příspěvek. Podle ministerstva průmyslu by havíři vyjmenovaných těžebních společností mohli dostávat měsíčně 8000 korun a ostatní zaměstnanci 7000 korun. Ti, kteří pro firmu dělali méně než čtyři roky, by podle návrhu tuto podporu měli tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba prodloužila o čtvrt roku. Maximálně by trvala tři roky. Lidé nad 50 let s pětadvacetiletou prací a 3300 odpracovanými směnami by dávku mohli dostávat pět let. O příspěvku by měla příští týden jednat vláda.

Těžební firma OKD podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud. Vláda počítá kromě příspěvků i s rekvalifikacemi, dotovanými pracovními místy či zaměstnáním části propuštěných v podniku Diamo.

Vicepremiér Bělobrádek: Rozhodnutí o kvótách Čechům připomíná Mnichov

Spor o uprchlické kvóty Čechům připomíná historický okamžik, a sice, že se rozhoduje o nás bez nás, řekl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Die Welt. Odmítá v něm, že by Česko bylo nesolidární při řešení migrační krize, a navrhuje směřovat podporu uprchlíkům zejména mimo země Evropské unie. V rozhovoru mluví také o ruské propagandě v Česku. "Označení, že jsme nesolidární, je nespravedlivé a neférové. Jsme proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, ale dobrovolně jsme nabídli, že část uprchlíků přijmeme," řekl německému listu Bělobrádek, podle něhož se ukazuje, že kvóty nefungují. Argumentuje příkladem Iráčanů, kteří přišli do Česka dobrovolně, část z nich ale brzy zemi opustila. Problém vidí v tom, že do České republiky uprchlíci nechtějí.

Na závěrečný dotaz, jak si vysvětluje českou skepsi vůči Evropské unii, nabízí Bělobrádek tři odpovědi. Stojí za ní podle něj dvojí funkční období Evropě nepřátelského prezidenta Václava Klause nebo někdy absurdně přísné prosazování evropských předpisů. "Navíc v Česku vedou Rusové ideologickou propagandu. Využívají migrační krizi jako zbraň, protože ví, že to u Čechů vyvolává strach," dodává český vicepremiér.

Ministr Chovanec chce nechat vojáky v ulicích kvůli konferenci Interpolu

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navrhne zrušení smíšených hlídek vojáků a policistů koncem tohoto měsíce. Před evropskou konferencí Interpolu, která se koná od 18. do 20. května v Praze, počet vojáků v ulicích snižovat nechce. Uvedl to na dnešním semináři ministerstva vnitra o terorismu. S nasazením 550 vojáků po dobu dvou měsíců souhlasila vláda 22. března, kdy vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem. Reagovala tak na útoky teroristů v Bruselu.

Metrostav začne tento měsíc v Helsinkách stavět trasu metra

Smlouvu na výstavbu trasy metra v Helsinkách v délce 2,77 kilometru podepsali zástupci Metrostavu a společnosti Länsimetro Oy. Zakázku za přibližně 33 milionů eur (cca 890 mil. Kč) získal Metrostav ve sdružení s finskou společností Destia. Pro Metrostav to není první zakázka ve skandinávských zemích. Již dříve se podílel nebo se stále podílí například na stavbách tunelů Hédinsfjördur a Nordfjordur na Islandu nebo tunelů Veitastrond a Joberg v Norsku. Vzhledem ke stagnujícímu stavebnímu trhu v ČR dosahuje Metrostav včetně svých dceřiných společností přes 30 procent svých tržeb v zahraničí.

KKCG investuje téměř 3,8 miliardy korun do výroby metanolu v USA

Investiční skupina KKCG investuje 160 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy Kč) do výstavby několika závodů na výrobu metanolu v USA. První továrna zahájí produkci ve druhé polovině příštího roku. Nově založená společnost US Methanol, sídlící v Charlestonu v Západní Virginii, má zajištěnu dlouhodobou dohodu o odběru a zbývající produkci plánuje prodat dalším spotřebitelům. "Je to naše první velká investice na tomto trhu, která zároveň naplňuje dlouhodobou strategii expandovat na rozvinuté zahraniční trhy. Chceme využít momentální situace, kdy jsou také v USA velmi nízké ceny plynu a ropy, a to přeje investicím na tomto trhu," uvedl k plánu KKCG majitel skupiny Karel Komárek. Metanol se vyrábí ze zemního plynu a může být využíván jako alternativní zdroj energie.

Ministr Pelikán chce, aby soudní znalci skládali povinné vstupní zkoušky

Soudní znalci by měli skládat povinné vstupní zkoušky. Pokud je složí a splní jednotně stanovené požadavky, vznikne jim nárok na jmenování. Počítá s tím návrh nového zákona, který na dnešní tiskové konferenci představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). V současné době záleží jmenování znalců na vůli předsedů krajských soudů. Právní úprava také neurčuje žádné konkrétní kvalifikační předpoklady, jež musí znalci splňovat. Pelikán připomněl, že nynější zákon o znalcích je téměř 60 let starý a vůbec nereflektuje současný stav podnikání.

Podle nového návrhu by měly být pro znalce jasně definovány podmínky ohledně vzdělání či praxe. Vyhláška ministerstva by stanovila nejen jednotlivé znalecké obory a jejich specializace, ale i přesné požadavky na ně kladené. Zájemci o post znalce by museli skládat přísné zkoušky k ověření odborné způsobilosti. Návrh také definuje odpovědnost znalců za škodu a ukládá jim povinné pojištění obdobně jako advokátům. Zároveň zvyšuje odměny pro znalce ze současných 100 až 350 korun za hodinu práce na 300 až 550 korun.

Pravice se s ministrem Brabcem přela o odpovědnost za kauzu EIA

Kritika ze strany pravice na adresu vlády a hlavně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se snesla při dnešní mimořádné schůzi Sněmovny svolané ke kauze posuzování vlivů na životní prostředí u dopravních staveb, tzv. EIA. Podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta jde o Brabcovo fatální selhání. Brabec obvinění odmítl s tím, že se podařilo v Bruselu dojednat výjimky a také zachránit evropské peníze. Uvedl, že současná vláda zdědila mnoho let neřešený problém a začala se jím zabývat hned od prvních týdnů svého fungování.

Kauza posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) se týká starých posudků vzniklých podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU, který ale nyní Brusel neuznává. Problémy s posudky má v Česku 98 dopravních staveb. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda do konce května projedná novelu, která by bez opakování procesu EIA umožnila stavbu 11 převážně dálničních úseků. Sněmovna by ji pak měla schválit zrychleně na mimořádné schůzi, přeje si premiér. Podle ODS by Sněmovna měla odmítnout postoj EU, která nechce starší posudky EIA uznat. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura upozornil na to, že posudky jsou sice staré, ale jsou platné a nebylo jednoduché je získat.

ČNB pokračuje v režimu intervencí

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Zároveň dnes rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na konci března bankovní rada uvedla, že jako pravděpodobné vidí ukončení režimu devizových intervencí "blíže polovině roku 2017". Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace.

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,3 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 3,4 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér Miroslav Singer.

Možnosti zabavit pachatelům majetek se zřejmě rozšíří

Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Úpravy vycházejí z evropské směrnice a zásady, že zločin se nesmí vyplácet. Předloha míří k posouzení do ústavně-právního výboru.

Rozšířené zabavení majetku by bylo možné použít u pachatelů odsouzených například za praní špinavých peněz, přijetí úplatku, podílnictví, krádež, padělání peněz, pletichy při zadání veřejné zakázky, výrobu drog či vydírání a dále za veškeré trestné činy s nejméně čtyřletou horní hranicí trestní sazby. Zabavení by se mohlo týkat i majetku, který od pachatele získal někdo další, pokud věděl o nezákonném původu věci nebo peněz. Opatření umožňuje postihnout i majetek, který pachatel nabyl do společného jmění manželů nebo převedl do svěřenského fondu. Soud by vycházel z nepoměru mezi celkovým majetkem pachatele a jeho zákonnými příjmy, nebo toho, že pachatel opakovaně páchá ziskově orientovanou trestnou činnost, má styky s kriminálníky a převádí peníze zásadně v hotovosti.

Sněmovna navzdory kritice neodmítla vládní novelu občanského zákoníku

Sněmovna navzdory kritice neodmítla vládní novelu občanského zákoníku, která má mimo jiné snížit na polovinu maximální kauci nájemného. Nevyhověla ale přání ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), aby změny schválila už do léta. Novelu tak nyní projedná sněmovní ústavně právní výbor, bude na to mít standardní dva měsíce. Ministerstvo spravedlnosti původně plánovalo rozsáhlejší novelizaci, která však narazila na odpor odborné veřejnosti. Navrhované změny se tak dotýkají jen několika oblastí, například práce mladistvých, omezení svéprávnosti nebo pitev.

Asi největší nevoli vyvolala snaha snížit maximální kauci pro získání nájemního bydlení ze současné výše šesti měsíčních nájmů na tři. Pelikán tento požadavek ministerstva práce a sociálních věcí obhajoval tím, že mnoho lidí tak vysokou sumu složit nemůže a "určitá část obyvatelstva je tak vylučována z možnosti získat nájemní byt". Předseda poslanců Zbyněk Stanjura namítl, že návrh míří proti právu majitelů domů na ochranu majetku a že při nízké kauci po mnohých nájemnících zůstávaly zdevastovaní byty, nezaplacené faktury a dlužné nevymahatelné nájemné. Novela má také znovu povolit, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Podle Marka Bendy (ODS) je navrhované ustanovení návratem k zákoníku práce z 50. let minulého století.

Spolky nebudou platit notářům za zápis do rejstříků

Od poplatku za notářský zápis do veřejného rejstříku budou osvobozeny spolky, nadace a veřejně prospěšné společnosti. Sněmovna schválila toto senátní doplnění vládní novely o soudních poplatcích, která má zejména zrušit poplatek za první zápis společností s ručením omezeným do obchodního rejstříku. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) senátní úpravu podpořil. Poznamenal, že spolky mohou už nyní o provedení zápisu bezplatně požádat soud. Notářům by museli zaplatit za sepsání zápisu zhruba 4000 korun.

Škody ovocnářů způsobené mrazy půjdou zřejmě do stovek milionů

Mrazy, které Česko zasáhly minulý týden, zřejmě nadělaly ovocnářům škody za stovky milionů korun. Nejvíce byla mrazy zasažena jižní Morava. Z jednotlivých druhů ovoce jsou nejvíce poškozené meruňky a také třešně. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Rozsah škod však podle něj zřejmě nedosáhne úrovně roku 2011, kdy květnové mrazy poničily 60 procent výsadeb a ovocnáře připravily na tržbách o půl miliardy korun. Celkový roční objem tržeb českých ovocnářů se v průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun. Stupeň poškození jabloní, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem, ukážou následující dny. Vlna mrazů významně poničila i vinohrady na jižní Moravě. Svaz vinařů v úterý škody odhadl na více než miliardu korun, někde pomrzlo až 80 procent vinné révy.

Z Bílé věže v Hradci Králové spadl muž, na místě zemřel

Z vyhlídkového ochozu 72 metrů vysoké Bílé věže v Hradci Králové, která je symbolem města, spadl pětačtyřicetiletý muž a na místě zemřel. Okolnosti jeho pádu policie vyšetřuje. Věž, z níž je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí, je přístupná celoročně. Loni v květnu radnice věž otevřela po rok a půl trvající rekonstrukci, která přišla na 53 milionů korun. Ochoz věže má kamenné zábradlí, které je v horní části nastavené železnými rámy.

Chronické srdeční selhání postihuje 400.000 Češek a Čechů

Srdeční selhání patří s cukrovkou a vysokým tlakem k epidemiím třetího tisíciletí. Chronické srdeční selhání postihuje 400.000 Češek a Čechů. Prognóza je neblahá, až čtvrtina pacientů umírá do osmi let od stanovení diagnózy, řekl dnes novinářům přednosta 1.interní kliniky kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský. Kardiologická společnost vyhlásila letošek rokem srdečního selhání, bude i vedoucím tématem 24. sjezdu společnosti 15. až 18. května v Brně. Nejčastější příčinou srdečního selhání jsou stavy po srdečním infarktu, postižení srdeční svaloviny a neléčený či špatně léčený vysoký tlak.

V ČR rodí víc žen nad 35 let, výsledky porodnictví to nezhoršilo

Přestože v Česku přibývá žen, které rodí po 35. roce věku, celkové výsledky porodních komplikací a zdraví dětí se tím nezhoršují. Je to pravděpodobně dáno tím, že systém péče o těhotné a ženy je v Česku na takové úrovni, že se daří tento negativní demografický vliv eliminovat. ČTK to řekl vedoucí perinatologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí a vedoucí spolupracujícího centra WHO pro perinatální medicínu Petr Velebil. Loni se podle Českého statistického úřadu v Česku narodilo 110.800 dětí, meziročně o 900 víc. Stoupla i úroveň plodnosti, z 1,53 na 1,57 dítěte na jednu ženu při průměrném věku ženy při narození dítěte 30 let. Velebil vyzdvihl, že Česko má nejnižší úmrtnost plodů a novorozenců do prvního týdne života v Evropě; loni činila 4,7 promile. Je to podle něj hlavně díky funkční síti specializovaných center, ve kterých se rodí přes 90 procent dětí z rizikových těhotenství a nedonošených dětí, jež jsou kvůli nízké váze ohroženy úmrtím nejvíc.

Noční vlci v sobotu projedou centrem Prahy

V sobotu má Prahou projet dvouhodinová motorkářská jízda, kterou pro ruský motocyklový klub Noční vlci pořádá spolek Red Eyed Ceüe. Dvakrát projedou i Václavským náměstím. V plánu mají pietní akci na Olšanech, vyplývá z facebookových stránek Red Eyed Ceüe. Policie se na jejich příjezd připravuje. Noční vlci tvoří spolek blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Průjezdem Evropou chtějí oslavit konec druhé světové války. Jejich členové jsou kritizováni za nacionalismus. S Nočními vlky se při jejich návštěvě Brna setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek. Za společnou fotografii byl dalšími českými politiky kritizován.

Centrum u Masarykova nádraží vznikne podle návrhu Zahy Hadidové

Obchodní centrum u pražského Masarykova nádraží připravované investiční skupinou Penta má vzniknout podle návrhu architektonického studia nedávno zemřelé slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové. V celkem osmi budovách za minimálně 6,5 miliardy korun má vzniknout na 100.000 čtverečních metrů kancelářských ploch, obchodů a dalších prostor. Na dnešním setkání s novináři to řekl spolumajitel společnosti Marek Dospiva. Projekt studia zvítězil v soutěži před řadou dalších návrhů tuzemských i zahraničních architektů.

Hlavní budova nacházející se mezi nádražím a ulicí Na Florenci má svou fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem v jakousi zlatou věž. Tím má stavba odkazovat na podobu kolejiště Masarykova nádraží a zároveň hlavnímu městu přidat další dominantu. Šířka vzniklé ulice má pak být zhruba stejná, jako je výška okolních budov. To je rozložení hmoty, které podle psychologů působí na lidskou psychiku nejlépe, doplnil Dospiva.

V Plzni dnes začaly Slavnosti svobody, přijelo 13 veteránů

Nepřetržitým čtením jmen obětí holokaustu začaly dnes v centru Plzně čtyřdenní Slavnosti svobody, oslavy osvobození Plzně americkou armádou a konce druhé světové války. Den vzpomínání na oběti holokaustu Jom ha-šoa je novinkou oslav, stejně jako jí budou jízda veteránů po Plzni - Ride of Freedom - a rozsáhlý program v kulturním centru DEPO2015, řekl ČTK náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Slavnosti město koncipuje hlavně jako poctu veteránům, kteří Plzeň před 71 lety osvobodili. Letos jich přijelo sedm z USA a šest z Belgie, dva jsou na slavnostech poprvé. Slavnosti potrvají v Plzni do neděle 8. května. Návštěvníci uvidí pietní akty, historické vojenské kempy, prezentace armády, koncerty, výstavy a připravena jsou setkání s veterány.

Lidé před rozhlasem uctili památku padlých z Pražského povstání

Přesně 71 let od prvního volání Československého rozhlasu o pomoc si dnes lidé na Vinohradské třídě v Praze připomněli oběti Pražského povstání z května 1945. Jen při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem 1945 padlo na 170 lidí. V celé Praze zemřeli tisíce lidí. Vzpomínkového pietního aktu se zúčastnili předseda Senátu Milan Štěch, šéf Sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Věnce u rozhlasu položili i zástupci Hradu, hlavního města nebo armády a ministerstva obrany. Jan Hamáček poznamenal, že tehdejší bojovníci svou odvahou pomohli k tomu, že Československo bylo po konci války mezi vítěznými národy.

Milan Štěch zároveň poukázal na srovnávání činů německých okupantů a poválečné české odplaty. Někteří lidé podle něj ztrácí ze zřetele "princip příčiny a následku". "Žádná jiná nacisty okupovaná země to nedělá," řekl. "Někdy vedle sebe stavíme nacistické zrůdnosti a českou odplatu," poznamenal s tím, že během poválečného odsunu docházelo ke zločinům a bylo by chybou to zastírat. "Ale jednalo se o excesy konkrétních jednotlivců, nebyla to součást oficiální státní politiky," dodal.

Cenu Arnošta Lustiga dostane spisovatel Jiří Stránský

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2015 dnes dostane spisovatel, scenárista a dramatik Jiří Stránský. Převzít by jim měl v rezidenci pražské primátorky od premiéra Bohuslava Sobotky, který je předsedou čestného výboru ceny. Cenu pojmenovanou po spisovateli Arnoštu Lustigovi dostávají lidé, kteří se zasloužili o rozvoj společnosti a projevili odvahu, statečnost, lidskost a cit pro spravedlnost. V minulých letech ji obdrželi biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz.

Stránského tvorba vychází ze zkušeností člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát ve vězení. Přesto svou první knížku povídek nazval Štěstí. Až do listopadu 1989 byl zakázaným autorem. Z jeho románů Zdivočelá země o osidlování pohraničí po roce 1945 a dalších poměrech v něm a Aukce, ve kterém osudy hrdinů dovedl až do konce 80. let, vznikl televizní seriál.

Do kin dnes přichází film o horolezci Smítkovi popraveném nacisty

Do českých kin dnes vstoupí film Tenkrát v ráji, který vypráví příběh legendárního horolezce Josky Smítka (1919 až 1945) zavražděného nacisty. Podle scénáře a knihy Josefa Urbana podepsaného také pod projekty Habermannův mlýn a 7 dní hříchů jej natočili Lordan Zafranović, Peter Pálka a Dan Krzywoň. V hlavní roli se představí olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek. Prošel náročným hereckým tréninkem, který trval půl roku. Poté se ocitl po boku skutečných hereckých hvězd. Partnerkou ve filmu mu byla Vica Kerekes. Jeho soka, majora SS Gerkeho, ztvárnil Jan Budař. Dále se ve filmu objeví německý herec Jürgen Heinrich, kterého diváci znají z Wolfova revíru, nebo Simona Stašová.

Po okupaci Československa byl Joska Smítko, který začínal na Hruboskalsku slézat pískovcové skály jako osmnáctiletý a brzy podle pamětníků neměl ve své technice konkurenci, nasazen na nucené práce. Po útěku se skrýval ve skalách, nedaleko kterých vyrůstal, a v okamžicích osamění snil o ženě, kterou potkal ještě před válkou v Tatrách. Nakonec byl dopaden a ještě s několika jinými horolezci odvezen do Terezína. Ke konci března 1945, těsně před skončením války, byla většina z nich včetně Smítka popravena.

Růže v nové křivoklátské zahradě připomenou významné osobnosti

Růže v nové křivoklátské zahradě u vstupu do hradu připomenou významné osobnosti. První bude zasazena za římského císaře a českého krále Karla IV., od jehož narození letos uplyne 700 let. ČTK to sdělil kastelán Křivoklátu Petr Slabý. Před postavením Karlštejna byl Křivoklát jedním z Karlových nejvýznamnějších hradů. Křivoklát se v sobotu 14. května připojí k akcím připomínající narození Karla IV. Ve 14:00 bude u hradu zasazena vzpomínková růže Nette Ingeborg. Jde o odrůdu českého šlechtitele Josefa Havla, která zvítězila v roce 1995 na světové výstavě růží v Římě. Počítá se s tím, že se budou kolem ní přisazovat další vzpomínkové růže za významné osobnosti.

Karel IV. si Křivoklátu podle kastelána cenil i strategicky, v právním dokumentu Maiestas Carolina ho zahrnul mezi 11 českých královských hradů, které panovník nemůže prodat.

Prahu opouštějí účastníci závodu luxusních aut Gumball 3000

Z Prahy odjíždějí účastníci závodu luxusních aut Gumball 3000. Od rána postupně opouštěli parkoviště u hotelu Hilton, kam se na drahé vozy přišlo podívat asi 150 lidí. Závodníci míří po dálnici D1 do Maďarska, cestu po Evropě ukončí o víkendu v Bukurešti. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ve středu večer uvedl, že v souvislosti s akcí nezaznamenali v metropoli žádné problémy. Policisté podle něj nepřijali kvůli jízdě mimořádná opatření, ale věnují jí zvýšený dohled a jsou v úzkém kontaktu s organizátory. Pro letošní jízdu byl například zhotoven takzvaný Batmobil, inspirovaný vozidlem superhrdiny Batmana. Gumballu 3000 se účastní mnohé celebrity, například bývalý pilot Formule 1 Jean Alesi nebo jeden z nejúspěšnějších dýdžejů současnosti přezdívaný Afrojack.

Na Petříně začal šampionát ve středověkém kontaktním boji

Na 750 bojovníků z 34 zemí se účastní mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji, které dnes začalo na pražském Petříně. Do pondělí budou při Bitvě národů soutěžit v několika kategoriích a česká reprezentace bude mít zastoupení ve všech disciplínách. Ženy i muži se v nich utkají s dlouhými meči i s halapartnami. Novinářům to dnes sdělil mluvčí české reprezentace Tomáš Gajdošík. "Páteční program začne na Hradčanském náměstí. Ceremoniál odstartuje v 10:00 průvodem týmů v historických zbrojích s vlajkami všech zúčastněných zemí," řekla ČTK spolupořadatelka Miroslava Jozová.

Po slavnostním zahájení se budou konat první bitvy v královské disciplíně 21 proti 21 a souboje pěti proti pěti. V této kategorii je největší konkurence, o titul mistra světa se utká 59 týmů. Loni ovládli všechny kategorie ruští bojovníci. Ve vojenském táboře mohou zájemci navštívit doplňkový program a ochutnat dobovou kuchyni.

Sport

Čeští hokejisté se po přeletu z Prahy do Moskvy zabydleli v hotelu Crowne Plaza a večer si v dějišti mistrovství světa poprvé zatrénovali. Komplex Ledového paláce s třemi halami pod jednou střechou včetně té hlavní pro 12.100 fanoušků realizační tým i čtrnáctka hráčů poznali už na prosincovém Channel One Cupu. Turnaj tehdy svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka ovládli, do vrcholu sezony vstoupí v pátek v 19:15 proti domácímu Rusku.

Volejbalisté Dukly Liberec obhájili extraligový titul. V šestém finále zvítězili svěřenci trenéra Michala Nekoly v Brně 3:1 po setech 25:20, 25:19, 18:25 a 27:25. Finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Šestému finálovému utkání přihlížela v hokejové DRFG areně rekordní návštěva české extraligy 5556 diváků. Bronzové medaile získali hráči Českých Budějovic.

Basketbalisté Nymburku prohráli ve třetím zápasu čtvrtfinále VTB ligy s favorizovaným CSKA Moskva 87:102 a v soutěži končí. I tak ale dosáhli na nejlepší umístění v historii, když poprvé došli do play off. V něm však obhájcům titulu podlehli 0:3 na zápasy.

Tenistka Petra Kvitová neobhájí titul na madridské antuce. Turnajová pětka skončila v osmifinále po prohře s Darjou Gavrilovovou z Austrálie 3:6 a 4:6. Vítězně vstoupil do soutěže Tomáš Berdych, který porazil soupeře z kvalifikace Denise Istomina z Uzbekistánu dvakrát 6:3. Přes ztrátu bodů za loňský titul se Kvitová udrží ve světové desítce žebříčku WTA, v které je již pět let.

Tenista Tomáš Berdych porazil v osmifinále antukového turnaje série Masters v Madridu Španěla Davida Ferrera po boji 7:6 a 7:5. Český hráč se v pátečním čtvrtfinále střetne s Britem Andym Murraym.

Počasí

Jasno, odpoledne polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.