Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česko podle Sobotky odmítá a bude odmítat kvóty

Česká republika odmítá a bude odmítat povinné kvóty na dělení uprchlíků, které znovu navrhla Evropská komise, rozdělují Evropu a nedávají smysl, řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na návrh reformy azylového systému EU, který zveřejnila Evropská komise. Ten znovu oživuje mechanismus přerozdělování uprchlíků mezi země EU podle předem stanovených kvót. Kvóty odmítli také ministři zahraničí Visegrádské skupiny.

Český premiér ocenil, že Evropská komise navrhuje, aby žádosti o azyl vyřizovala přednostně země, na jejíž území uprchlík vstoupí. "Každá země je zodpovědná za ochranu svých hranic a za provádění azylového řízení. Na těchto základních pravidlech stojí současný azylový systém EU i Schengenský prostor, a proto je nezbytné tyto principy dodržovat a také je vymáhat," uvedl premiér v tiskovém prohlášení. Důrazně však odmítl využití povinného systému na rozdělení migrantů.

Prezident Miloš Zeman vetoval školský zákon

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona, která by měla přinést povinnou maturitu z matematiky nebo místa ve školkách i pro dvouleté děti. ČTK to sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident se tak rozhodl na základě doporučujícího dopisu Svazu měst a obcí. Sněmovna může veto přehlasovat. Zemanovi vadí zavedení nároku na mateřskou školku od dvou let věku dítěte a vymezení školských obvodů spádových mateřských škol, které zatíží obce. Zákon poslancům vrátil i kvůli inkluzi. Změny v jejích podmínkách ale byly uzákoněny loni jinou novelou.

Vláda asi bude moci zvyšovat důchody nad zákonný rámec

Vláda asi dostane pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta. Důchodovou novelu, která to předpokládá, schválila Sněmovna. Pravicová opozice se obává jejího zneužívání před volbami. Novela nyní zamíří k posouzení senátorům.

Premiér: Naším cílem je přispět ke stabilizaci situace OKD

Cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace černouhelné OKD. Kabinet nyní vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy. Na briefingu po ranním jednání rozšířeného předsednictva vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). OKD v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh. "Dohodli jsme se na tom, že na příštím jednání vlády, které bude příští středu, bude ministryně práce a sociálních věcí (Michaela Marksová, ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti včetně přípravy žádosti na čerpání prostředků z evropského globalizačního fondu na rekvalifikace. Ministr průmyslu (Jan Mládek, ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů pro propuštěné horníky, pro případ, že bude docházet k propouštění," uvedl Sobotka.

Horníci asi budou moci odcházet do penze o sedm let dřív

Horníci z hlubinných dolů asi budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která by měla platit od října, schválila Sněmovna. Novela o penzijním pojištění nyní zamíří k posouzení do horní komory. Poslanci se přiklonili k pozměňovacímu návrhu sociálních demokratů. Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci.

Nejdůležitějších 11 staveb nemá čekat na nový posudek EIA

Nejdůležitějších 11 staveb by mělo podle speciální novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, kterou připraví vláda, dostat rychle ověřovací stanovisko a nečekat na nový posudek EIA, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na speciální novele je shoda v koalici a kabinet ji chce předložit poslancům na mimořádné schůzi ke schválení ve zrychleném režimu. Problémy s posudky o dopadech na životní prostředí má v Česku 98 dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU, které unie neuznává. Ministerstva životního prostředí, dopravy a místního rozvoje už od loňského roku vyjednávají o výjimkách pro tyto stavby, zatím ale bez přesvědčivého výsledku.

Mezi 11 stavbami, které by měly rychle dostat ověření a nečekat na nový posudek EIA, je například obchvat Budějovic i dostavba části Pražského okruhu.

Od června bude v Iráku působit armádní tým leteckých poradců

Od června začne v Iráku působit armádní tým leteckých poradců. Pomůže s výcvikem pilotů pro letouny L-159. Misi hladce schválila Sněmovna, Senát svůj souhlas dodal už minulý týden. Až pětatřicetičlenný tým by měl v Iráku pracovat do konce roku 2018. Nasazen bude v rámci operace proti takzvanému Islámskému státu. "Konečně tam i fyzicky budeme přítomni," uvedl k tomu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Tým podle něj bude působit na letecké základně Balad, která je vzdálena zhruba 80 kilometrů od Bagdádu. Vyslán bude ale bez letecké techniky a nebude se zapojovat do bojových operací, uvedl ministr. Tým bude podle něj složen ze dvou pilotů - instruktorů, šesti techniků - instruktorů, osmi osob ochrany, jednoho zdravotníka, velitele a pěti členů štábu, náčelníka štábu a šesti specialistů na logistiku, spojení a zpravodajství. V Iráku tak bude reálně působit 30 osob, pět bude nasazeno v případě potřeby posílení a navýšení členů týmu, dodal. Mise má stát maximálně 265 milionů korun, náklady budou podle Stropnického uhrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Haškovo setkání s Nočními vlky je podle politiků chyba či ostuda

Za velkou chybu či ostudu označili politici úterní setkání jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) s ruským motocyklovým klubem Noční vlci, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Noční vlci nebudí jeho sympatie, další Haškovi straničtí kolegové, ministryně práce Michaela Marksová a předseda Sněmovny Jan Hamáček, shodně řekli, že by se s touto skupinou nesetkali. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) každý svými činy dává výpověď hlavně o sobě.

Hašek v úterý vystavil na svém facebookovém profilu fotografii, kde se skupinou motorkářů pózuje na brněnském hřbitově. Chtěl tam vzdát čest sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945, dodal později. "Já tam budu letos ještě několikrát, ještě 8. a 9. května, včera (v úterý) jsem doprovodil generálního konzula Ruské federace v Brně," uvedl na dotaz ČTK, proč byl na místě ve stejnou dobu jako Noční vlci.

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí v neděli, po třech měsících

Odstávka čtvrtého bloku Dukovan skončí v neděli, o dva dny později, než firma ČEZ původně předpokládala. Blok stojí už skoro tři měsíce, elektřinu přestal do sítě dodávat 5. února. Energetici ještě musí opravit jednu netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu, která byla zjištěna při úterních tlakových zkouškách v bloku. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Jaderné elektrárně Dukovany vyrábí od 22. dubna proud dva z jejích čtyř bloků.

CVVM: Polovina Čechů nemá důvěru v budoucnost sjednocené Evropy

Projekt sjednocené Evropy nemá podle více než poloviny Čechů budoucnost. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Většina lidí také nesouhlasí s přijetím eura za měnu České republiky. Pro euro je pouze 17 procent Čechů, což je nejméně za posledních 16 let. Rekordně nízko je v současnosti podle CVVM také důvěra obyvatel Česka v Evropskou unii.

V budoucnost projektu sjednocené Evropy nevěří 53 procent Čechů, důvěru v něj má jen 36 procent lidí. Integrace v rámci EU by podle dvou pětin lidí měla zůstat na stávající úrovni a podle zhruba čtvrtiny dotázaných by měla oslabit. Že by měla naopak unie integraci zesílit, si myslí jen 16 procent lidí.

Centrum v Keni založené českou organizací už má i střední školu

Komunitní centrum Ostrov Naděje na keňském ostrově Rusinga, které buduje a provozuje organizace Centrum Narovinu, má po mateřské a základní nově i střední školu. Stejně jako na nižších stupních se tam učí jinou metodikou než v běžných keňských školách, kde dominuje velmi autoritativní přístup a represe. Vznik internátní střední školy byl přirozenou reakcí na to, že první děti vzdělávané v tomto centru dokončily základní školu, řekla na tiskové konferenci v Praze ředitelka Centra Narovinu a koordinátorka projektu Ostrov Naděje Dana Feminová.

Komunitní centrum Ostrov Naděje se staví od roku 2005. Součástí je vedle škol také sirotčinec pro děti do tří do osmnácti let, vzdělávací centrum s knihovnou, farma, zdravotní klinika a dílna na opracování mastku. Cílem je vytvořit soběstačné a trvale udržitelné centrum. Vypěstované produkty se spotřebovávají v místní kuchyni a důležitou roli hraje také prodej například tamní kávy, čaje nebo sošek na evropských trzích. Výnos by měly přinést také klece na chov ryb, které byly instalovány na hladinu Viktoriina jezera.

Odborníci chtějí státní podporu čtenářství, MK ji slibuje za rok

Odborníci apelují na ministerstvo kultury, aby připravilo národní program na podporu čtenářství. V Česku existuje několik takto zaměřených iniciativ, chybí jim ale koordinace, říká literární historik a teoretik Jiří Trávníček z Akademie věd. Cílem je vytvořit státem podporovanou iniciativu na podporu čtenářství. Její součástí by mohl být i dotační program na ministerstvu kultury, řekl Trávníček ČTK. Ministerstvo říká, že národní program podpory čtenářství by mohl být vládě předložen příští rok na jaře. K iniciátorům platformy patří třeba také ředitelka veletrhu Svět knihy Dana Kalinová, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická, učitel Josef Soukal z Asociace češtinářů či Vít Richter za Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

Výstava o Karlu IV. ukáže vzácné exponáty a nový pohled na krále

Zcela výjimečně a na pouhý týden bude v Praze vystavena Zlatá bula císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce Svaté říše římské v roce 1806. Dokument bude součástí výstavy Císař Karel IV. 1316 - 2016, kterou k panovníkovu jubileu připravila Národní galerie s německými partnery. Slibuje na 200 vzácných exponátů, většina z nich bude vystavena v Česku poprvé. Výstava bude ve Valdštejnské jízdárně otevřena 15. května. Velká česko-bavorská výstava se podle svých pořadatelů chce věnovat nejen tradičním tématům se slavným panovníkem spojeným, ale i těm méně popularizovaným. Představí císařovu osobnost, pohled na něj očima příznivců a odpůrců, umění i židovské pogromy.

Pieta na Pankráci připomněla oběti Pražského povstání i popravené

Památku padlých při Pražském povstání i popravených v pankrácké věznici za druhé světové války si připomněli představitelé státu a občané. Odpoledne se sešli u budovy Vrchního soudu v Praze a v budově věznice, kde u pamětních míst položením věnců uctili oběti. Jedním byla i Pankrácká sekyrárna, kde nacisté popravili stovky lidí. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ve svém projevu připomněl, že šlo o hrdiny, na které mohou být Češi právem hrdi. Jejich odkaz je velkou výzvou pro každého z nás, řekl.

Přerov otevře stezku po stopách vojáků prusko-rakouské války

V Přerově se na konci května otevře nová naučná stezka mapující stopy vojáků prusko-rakouské války, kteří v létě roku 1866 prošli územím Čech a Moravy. Trasa bude dlouhá 7,5 kilometru a povede od městského hřbitova v Přerově k hřbitovu v Rokytnici. Válečné události lidem připomenou na stezce pomníky a válečné hroby. Trasa byla vybudována u příležitosti 150. výročí prusko-rakouské války, otevřena bude v sobotu 28. května, informovala ČTK mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Sedmikilometrová stezka bude mít po cestě několik zastávek, milovníci historie na nich navštíví také přerovský pomník 151 pruských vojáků a pomník padlých vojáků v Dluhonicích.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.