Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident přijel na farmu Čapí hnízdo, Andrej Babiš ho po areálu provedl

Prezident Miloš Zeman sdílí názor premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo dokonce na soudce. Prezident to řekl při čtvrteční návštěvě farmy Čapí hnízdo na Benešovsku, kvůli které čelí kritice její majitel vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Společně s Milošem Zemanem na farmu přijely i děti, o které se v takzvaných klokáncích stará Fond ohrožených dětí. Andrej Babiš oznámil, že klokánkům věnuje milion korun. Čapí hnízdo získalo na svoji obnovu padesátimilionovou evropskou dotaci. Prověřuje ji ale Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň. Andrej Babiš mu svůj pohled na věc osvětlil při březnové návštěvě Hradu, při ní se také domluvili na návštěvě prezidenta v Čapím hnízdě. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Poslancům na mimořádné schůzi Andrej Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.

Miloš Zeman je podle analytiků hlavním problémem zahraniční politiky ČR

Hlavním problémem české zahraniční politiky je prezident Miloš Zeman, jsou přesvědčeni analytici Asociace pro mezinárodní otázky. V publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 kritizují zejména jeho postoje k Rusku nebo migrační krizi, které podle nich silně poškozují pověst Česka ve světě. Publikace, na jejíž přípravě se podílelo 16 autorů, připomíná Zemanovu účast na oslavách Dne vítězství v Moskvě nebo na přehlídce k ukončení druhé světové války v Pekingu. "V obou případech se po jednáních s Vladimirem Putinem zasazoval za zrušení sankcí vůči Ruské federaci, a to bez ohledu na skutečnost, že důvody k jejich zavedení nepominuly," konstatují autoři. Vláda přitom sankce podporuje.

ODS: Vláda by v EU měla otevřít jednání o schengenském prostoru

Vláda by podle ODS měla na evropské úrovni iniciovat jednání o vyloučení států, které nejsou schopné chránit vnější hranici Evropské unie, ze Schengenu. Měla by být také aktivně připravena na dočasné uzavření českých hranic a odmítnout liberalizaci bezvízového styku s Tureckem, uvedl na tiskové konferenci šéf opoziční strany Petr Fiala, který představil aktualizovaný plán ODS na řešení migrační krize. Šéf ODS je přesvědčen o tom, že Česko je neustále ve vleku událostí. Aby se to změnilo, měla by podle něj vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) učinit několik konkrétních kroků. Prvním z nich je právě vyvolání jednání o vyloučení některých zemí ze schengenského systému. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o Řecku, které dlouhodobě migraci nezvládalo. Poté, co vstoupila v platnost dohoda Evropské unie s Tureckem, se ale počet běženců přicházejících do osmadvacítky výrazně snížil, a vyloučení Řecka ze Schengenu je tak velmi nepravděpodobné. Mezi další body, které ODS navrhuje, patří dvoustranná jednání se státy severní Afriky o zřízení takzvaných hotspotů na jejich území nebo spuštění informační a preventivní kampaně v zemích původu migrantů, která bude pravdivě informovat o rizicích a postizích v případě nelegálního překročení hranic zemí EU.

Kontrolní hlášení k DPH podalo 421.000 plátců z půl milionu

Finanční správě odevzdalo do 25. dubna kontrolní hlášení 421.000 plátců DPH. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků, někteří z nich ale nemusí hlášení podat například proto, že nevykázali ekonomickou činnost. V tiskové zprávě o tom informovala Finanční správa. Úplně poprvé kontrolní hlášení podávali čtvrtletní plátci DPH, tedy zpravidla drobní podnikatelé. Těch je celkově registrováno 213.000 a kontrolní hlášení podalo 180.000 z nich. Chybně vyplněných hlášení podle správy bylo minimum, když špatný formát a chybná struktura hlášení byla zjištěna jen v 0,4 procenta případů. "Prokázalo se, že i drobní živnostníci zvládli svoji premiéru na výbornou. Předběhli dokonce počet všech ostatních plátců, kteří hlášení podali," uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Ministr Němeček: ČR slouží jako příklad vyvážené protidrogové politiky

Česko by mohlo sloužit jako dobrý příklad země s vyváženou a úspěšnou protidrogovou politikou. Do rovnováhy dává léčbu i represi a postihy, řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Před týdnem se účastnil spolu s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem shromáždění OSN o globální protidrogové politice. Podle ministra se zástupci zúčastněných států shodli na tom, že "válka proti drogám" a tvrdý postup selhaly. O uspořádání shromáždění OSN proti drogám požádaly tři země Latinské Ameriky. Podle ministra výsledkem zasedání byl "ne úplně uspokojivý kompromis" a je spíš začátkem debaty. Nepodařilo se například prosadit zákaz trestu smrti či přiměřenost trestů, aby nebyly vyšší za držení drog než za vraždu. Za průlom Němeček označil shodu států na tom, že válka s drogami a kriminalizace selhaly a je potřeba od nich ustoupit. Důraz se klade nyní také na vědecké poznatky a monitorování situace. Česko patří k zemím s nejnižším počtem úmrtí na předávkování na milion obyvatel. Má i velmi nízký počet závislých, kteří se nakazili virem HIV či žloutenkou.

Ministerstvo poskytlo 20 milionů na záchranu klokánků

Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo Fondu ohrožených dětí (FOD) mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Peníze jsou určeny k vyřešení krizové finanční situace klokánků pro děti v tísni. Ministerstvo o tom ČTK informovalo v tiskové zprávě. Poskytnutí dotace schválila vláda na konci března. "Pevně doufám, že nové vedení Fondu, i díky naší pomoci, tentokrát plně využije danou příležitost, zvládne svou nelehkou situaci a dokáže v budoucnosti provozovat klokánky již bez dluhů," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Neposkytnutí dotace by podle jejího úřadu mohlo vést k uzavírání jednotlivých klokánků.

Odbory: Bezpečnost práce je v ČR stále podceňována

Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti. Počet preventivních kontrol bezpečnosti práce by se měl zvýšit. Na čtvrtečním briefingu to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Loni následkem pracovního úrazu zemřelo v ČR 131 lidí, o 25 více než předloni. Odboráři před svým pražským sídlem na náměstí W. Churchilla uspořádali za tyto oběti pietní akt. Na 28. dubna připadá Mezinárodní den vzpomínkových akcí za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání a za zraněné při práci. "Nárůst smrtelných úrazů je časovanou bombou, a proto považujeme za důležité vrátit se do režimu zvýšených preventivních kontrol bezpečnosti práce," uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Odbory podle něj budou na tripartitě požadovat jiný, nový a efektivnější přístup k problematice bezpečnosti práce.

ANO, ČSSD a Trojkoalice v Praze podepsaly koaliční smlouvu

ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) podepsaly v Praze koaliční smlouvu. Staronová koalice vznikla po půl roce vyjednávání. Smlouvu podepsalo 34 ze 65 zastupitelů. ČTK to řekl předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina. Koalice se rozpadla loni v říjnu, od té doby strany jednaly o její obnově. Koalice měla po volbách v roce 2014 většinu 33 hlasů, nyní má o jeden více.

Ranní mrazíky poškodily přes pětinu všech vinic na jihu Moravy

Ranní mrazíky na jižní Moravě zasáhly tento týden podle Svazu vinařů více než pětinu všech vinic. Bude to mít vliv na úrodu, škody svaz zatím nevyčíslil. Lokálně se značně liší. Nejvíce jsou postižené vinohrady v dolinách, řekl ČTK výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. V některých částech regionu bylo pod nulou ve středu a ve čtvrtek ráno. Na další dny už meteorologové počítají s vyššími teplotami. "Náš odhad je, že mrazy zasáhly 20 až 30 procent všech vinic, nejlépe dopadlo Mikulovsko a Znojemsko," uvedl Martin Půček. Hlavními postiženými oblastmi je podle něj Velkopavlovicko a Slovácko. Týká se to zejména míst, kde by vinice ani být neměly, tedy dolin.

V ČR v 1. čtvrtletí rekordně přibylo pacientů s HIV

V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování infekce v roce 1985. ČTK o tom informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Od října 1985 evidovala 2715 lidí s virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem dosu zemřelo 241 pacientů.

Na dalším místě v Praze se přemnožila zdraví nebezpečná bakterie

Na dalším místě v Praze se ve vodě přemnožila zdraví nebezpečná bakterie legionella. Objevila se v domech v několika ulicích ve Střížkově. Oznámila to na svém webu radnice Prahy 9. Podle hygieniků bakterie ohrožuje hlavně lidi s oslabenou imunitou. V Praze 9, na Proseku, byly problémy s legionellou už loni na podzim a letos se bakterie objevila třeba na Černém Mostě nebo v Letňanech. Nevyhovující kvalita teplé vody kvůli výskytu legionelly byla podle radnice zjištěna v několika domech v ulicích Habartická, K Šafránce, Hejnická, Chrastavská, Dvoudílná a Litoměřická. "Bakterie rodu Legionella se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí. Množí se pouze v neudržovaných rozvodech teplé vody, kde dochází k tvorbě usazenin nebo stagnaci vody," sdělila městská část.

Soud poslal kněze Tvrdoně na čtyři roky do vězení

Okresní soud potrestal kněze Erika Tvrdoně z Havlíčkova Brodu čtyřmi roky vězení s ostrahou za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak. Uložil mu ambulantní léčbu a na pět let zakázal práci s nezletilými. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhájce se na místě odvolali. Soud proběhl v nepřítomnosti obžalovaného. "Všechny shromážděné důkazy podle mého názoru odpovídají žalovaným trestným činům. Z výpovědí poškozených považuji za jednoznačně prokázané, že ke znásilněním došlo," zdůvodnila státní zástupkyně Zdeňka Tománková své odvolání. Podle soudkyně Hany Doubkové se soud řídil pokyny odvolacího soudu.

V ČR žije asi 80 rysů, v Pošumaví zachytily fotopasti rysí říji

Na území České republiky žije nyní asi 80 rysů. Nejvíce jich je na Šumavě a v Pošumaví, kde nedávno fotopasti zaznamenaly rysí říji. Záběry podle ochranářů svědčí o tom, že krajina ČR poskytuje rysům vhodné podmínky pro trvalý život. ČTK o tom informoval Jan Piňos z Hnutí DUHA. "Před automatickou kamerou Hnutí DUHA umístěnou v Pošumaví se počátkem jara objevila rysice Kristýna se svým nápadníkem, rysím kocourem Fridrichem. Ačkoliv objektiv nezachytil samotný akt páření, je zjevné, co se v těchto týdnech v rysím světě odehrává," uvedli ochránci. Konec zimy a počátek jara je v rysím světě ve znamení námluv a říje. Obě zvířata dobrovolníci sledují již několik měsíců. Pokud bylo páření úspěšné, Kristýna by mohla mladé porodit na začátku léta, kdy rysice přivádí na svět nejčastěji dvě mláďata. Podle Jana Piňose je dobrou zprávou to, že se rysi rozmnožují a trvale vyskytují také mimo Národní parky Šumava a Bavorský les. Rysům se tak daří i na česko-slovenském pomezí v CHKO Beskydy, žije jich tu zhruba deset. Fotopasti dokázaly letos na počátku roku výskyt rysa také v Jizerských horách a zoologové evidují výskyt této kočkovité šelmy i v turisticky rušných Krkonoších. Uplynulá zimní sezóna také potvrdila výskyt rysa v oblasti Nízkého Jeseníku.

Národní zemědělské muzeum zpřístupnilo expozici lesa z výstavy Expo

Národní zemědělské muzeum ve své budově v Praze na Letné představilo novou expozici nazvanou Laboratoř ticha, která pochází ze světové výstavy Expo 2015 v Miláně. Speciální světla a akustické efekty v ní navozují atmosféru lesního ticha se vší jeho silou a magií. Expozice chce poukázat na život, který obklopuje hluk, a nutnost člověka se vrátit ke kořenům. Veřejnosti se poprvé otevře tento pátek. Interaktivní expozice lesa, která v Miláně sklidila úspěch, odkrývá pomocí vyspělých technologií tajemství světa rostlin. Audiovizuální technologie reagují na chování návštěvníků a v závislosti na jejich pohybu jim předkládají pohledy od celkové úrovně lesního biotopu až do hlubokého detailu na úrovni rostlinných buněk.

Muzeum umění představí kresby ze svých sbírek

Muzeum umění v Olomouci otevřelo reprezentativní výstavu kreseb ze svých sbírek. Expozice nese název Uhlem, štětcem, skalpelem..., zachycuje proměny kresebného umění od staré kresby po současnost. Jde o největší přehlídku kresebného umění v novodobé historii muzea. Do září si mohou návštěvníci prohlédnout zhruba 300 kreseb z reprezentativního výběru, řekli zástupci muzea. Je to přitom jen zlomek z více než 16.000 děl uložených v místní muzejní sbírce. Výstavu připravovali pracovníci muzea dva roky, předcházela jí inventarizace sbírky trvající více než rok. Exponáty jsou umístěny ve výstavním sálu Trojlodí. Výběr děl byl podle kurátorů náročný. "To bylo bez přehánění hrozné. Musíte si to všechno pamatovat a nic neopomenout. Základní princip je jeden autor, jedna věc. Ale u těch nejvýznamnějších je to víc. Třeba od Karla Malicha máme 40 kvalitních věcí, tak je těžké se rozhodnout. Dvě tři kresby jednoho autora jsou skutečně výjimky," uvedl kurátor Ladislav Daněk.

Zahradníci vrací okolí Čapkovy vily původní podobu ze 30. let

Zahradníci vracejí okolí pražské Čapkovy vily původní podobu ze 30. let. Městská část Praha 10, která budovu od dědiců koupila za 44 milionů korun, postupující úpravy představila novinářům. V plánu je od podzimu také oprava domu, muzeum se v něm má otevřít v roce 2018. Zahradní architektka Štěpánka Šmídová vychází při rekonstrukci zahrady z dobových fotografií i objednávkových listů, kterými objednával Karel Čapek pro svou zahradu nové květiny. V připravovaném muzeu, které budou moci návštěvníci navštěvovat v malých skupinkách, se počítá s osmi tematickými okruhy zaměřenými na jednotlivé stránky osobnosti Karla čapka - spisovatele, novináře, autora knih pro děti, divadelníka, přítele prezidenta T. G. Masaryka a tzv. pátečníka, fotografa, zahradníka, ale také jako bratra malíře Josefa Čapka.

Film Hlas pro římského krále ukáže intriky v okolí Karla IV.

Výpravný historický film České televize (ČT) od režiséra a scenáristy Václava Křístka Hlas pro římského krále ukazuje intriky v okolí Karla IV. před jeho volbou římským králem. Snímek natočený k 700. výročí narození českého krále a římského císaře uvede ČT 15. května. Hlavní postavy ztvárnili Kryštof Hádek (Karel IV.) a Stanislav Majer (Jan Lucemburský). Informoval 10:09:07 dramaturg Jan Maxa. V dalších rolích se objeví Petr Jeništa (Bušek), Hana Vagnerová (Eliška Přemyslovna), Petr Štěpán (Ludvík Bavor), Jaroslav Plesl (Dobeš z Bechyně). Jeden z 200 historických kostýmů z dílny výtvarnice Aleny Schäferové oblékla i Tereza Voříšková, která ztvárnila roli Blanky z Valois, první manželky Karla IV. "Film jsem ještě neviděla, ale jsou v něm krásné kostýmy, které díky práci výtvarníků vypadají tak, jak reálně vypadaly. Takže byly dost těžké, ale ty tři dny se to dalo vydržet," řekla ČTK Tereza Voříšková.

Český olympijský výbor schválil navýšení odměn olympijským medailistům

Český olympijský výbor schválil navýšení odměn olympijským medailistům. Za zlato v Riu bude 1,75 milionu korun, za stříbro 875.000 a za bronz 525.000. Milion a tři čtvrtě za zlato, 875 tisíc za stříbro a 525 tisíc za bronz. Takové sumy čekají na olympioniky, kteří získají individuální cenné kovy na hrách v Riu - rozhodlo o tom plénum Českého olympijského výboru, když ve čtvrtek schválilo nárůst medailových prémií. Částka za zlato se mění po třech olympiádách. Česká výprava patří ohledně prémií pro olympioniky tradičně mezi štědřejší. Jen pro srovnání: výši bonusů pro Rio zveřejnily třeba dva velké evropské národy a jakkoli jde o výrazně bohatší země, medailisté si přijdou na méně. U Německa činí zlatý bonus 20 tisíc eur (zhruba 540 tisíc korun), u podstatně štědřejší Francie jde o 50 tisíc eur (zhruba 1 350 000 korun).

Policie navrhne obžalovat kouče Růžičku ze zpronevěry

Policie navrhne obžalovat hokejového trenéra Chomutova Vladimíra Růžičku ze zpronevěry v kauze z doby jeho působení ve Slavii. Případ tak skončí před soudem. Bývalý kouč české reprezentace Vladimír Růžička se měl dopustit zpronevěry tím, že od podnikatele Miroslava Palaščáka přijal částku půl milionu korun a nezanesl ji do účetnictví klubu HC Slavia Praha.

Český fotbal potřebuje více mladých hráčů v lize, míní trenéři

Jedním z problémů současného českého fotbalu ve vztahu k mezinárodní konkurenci je skutečnost, že v nejvyšší soutěži dostávají málo prostoru talentovaní mladí hráči. Myslí si to trenéři dorostu Petr Janota (Příbram) a David Holoubek (Sparta), kteří vyhráli loňskou a letošní sezonu dorostenecké ligy a kteří se starají o současné největší talenty. "S dorostem jsme schopni hrát vyrovnaně s každým týmem. I velkoklubem. Ale v devatenácti to pak někam zmizí a většina kluků se nedostane ani do ligy," upozornil David Holoubek na setkání s novináři organizovaném Ligovou fotbalovou asociací. "Je to i tím, že se trenéři v lize bojí dát šanci mladým hráčům. Ale dokážu to pochopit. Neumím si představit, že bych jako trenér áčka Sparty měl odvahu dát do sestavy čtyři devatenáctileté kluky. Potřeboval bych mít nad sebou někoho, kdo by mě v tom podpořil," dodal. Poukázal na to, že například v Nizozemsku či Belgii na tom mají postavenou koncepci. Třeba lídr nizozemské ligy Ajax má v kádru hned 17 hráčů do 23 let, z nichž většina pravidelně nastupuje.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila v Praze do semifinále

Obhájkyně titulu Karolína Plíšková porazila na antukovém tenisovém turnaji WTA v Praze ve Stromovce Italku Camilu Giorgiovou jasně 6:2 a 6:1 za pouhých padesát minut. Turnajová trojka postoupila už do semifinále J&T Banka Prague Open, v kterém narazí na krajanku Lucii Šafářovou. Druhá nasazená Lucie Šafářová, která v Praze vyhrála první dva letošní zápasy dvouhry, na centrálním kurtu porazila Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu 7:6 a 7:5.

Vrabcová-Nývltová dá letos přednost atletice, vynechá příští zimu

Běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová se rozhodla v letošním roce plně soustředit pouze na atletiku. V maratonu zkusí už 8. května v Praze usilovat o limit pro start na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Proto se rozhodla vynechat příští zimní sezonu, ale k běhu na lyžích by se chtěla v budoucnu vrátit. "Výsledky v atletice mě natolik zlákaly, že jsem se rozhodla taky trošku srdcem, a užiju si léto jako atletka," řekla Eva Vrabcová-Nývltová v rozhovoru pro ČTK. Pátá žena ze závodu na 30 km volnou technikou na zimních olympijských hrách v Soči se v uplynulé zimě potýkala s metabolickým kolapsem organismu, proto absolvovala pouze jeden závod Světového poháru a poté už do sezony nenaskočila.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.