Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka navštívil Afghánistán, setkal se i s českými vojáky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil Afghánistán. Během neděle a pondělka se setkal s českými vojáky na základnách v Bagrámu a Kábulu, afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a vládními představiteli. Uvedl to Úřad vlády v tiskové zprávě. Česko je podle Sobotky připraveno pomáhat Afghánistánu, předseda vlády ale upozornil, že země musí pokročit ve vnitřních reformách. Sobotka vojákům působícím na kábulském mezinárodním letišti a na základně Bagrám poděkoval za službu ve složitých podmínkách a zvládání náročných úkolů, uvedl Úřad vlády. "Stabilní a prosperující Afghánistán, schopný postarat se co nejdříve o svou vlastní bezpečnost, je i bezpečnostním zájmem ČR. Svou prací děláte nejen čest a dobré jméno naší zemi v zahraničí, ale také armádě ČR u nás doma," řekl vojákům Sobotka. Působení vojáků v rámci mise NATO označil za významné pro plnění závazků vyplývajících ČR ze členství v Severoatlantické alianci.

Ťok: Kvůli problémům s EIA nebude nutné přesouvat evropské peníze

Kvůli problémům s uznáváním posudků na dopad staveb na životní prostředí (proces EIA) nebude nutné přesouvat evropské dotace z dopravního stavitelství do jiných oborů. Ministerstvo dopravy má pro tyto peníze jiné smysluplné využití. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj ministerstva životního prostředí a dopravy stále vyjednávají s Evropskou komisí o uznání výjimek pro problémové stavby. Problémy s posudky na životní prostředí, které EU nechce uznávat, má v Česku 98 dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU. Peníze z takzvaného Operačního programu doprava II. je naopak možné využít na opravy dálnic, například pro rekonstrukci dálnice D1, modernizaci železnic a i v silniční infrastruktuře na projekty, které problémy s uznáním EIA nemají.

Autoři výhrůžných nápisů jsou podezřelí z činů z nenávisti

Neznámí pachatelé, kteří čtyři místa v Praze o víkendu popsali výhrůžnými nápisy, případně nacistickou symbolikou, jsou podezřelí ze sprejerství a trestných činů z nenávisti. Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že na základě vyhodnocení nápisů a nákresů je policie podezřívá z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Terčem útoku sprejerů se o víkendu staly např. podniky v ulicích Jiřího z Poděbrad, Francouzská a Vinohradská a zeď ve vestibulu metra Karlovo náměstí. Jedním z poškozených míst je zřejmě sídlo Diakonie Českobratrské církve evangelické v Belgické ulici v Praze, kde se výhrůžný nápis "Smrt HateFree" objevil na dveřích. "Informovali jsme o tom policii," řekl ČTK mluvčí Diakonie Pavel Hanych. Podle jejího ředitele Petra Hašky všechny poškozené podniky či instituce spojuje zapojení do sítě HateFree Zone, která deklaruje přístup ke všem lidem bez nenávisti a násilí.

OKD chce dohodu se státem do pátku, jinak zváží insolvenci

Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to uvedla na svých webových stránkách. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

Policie zakázala skautům na Hradě zpívat státní hymnu

Policie v neděli zakázala skautům na Pražském hradě zpívat státní hymnu. Na mši v bazilice svatého Jiří si nejprve připomněli svátek patrona skautů svatého Jiří a Mezinárodní den skautingu. Když ale potom chtěli před kostelem zpívat hymnu, policie je podle zveřejněného videa vykázala. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se za incident omluvil, postup policie kritizuje i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Skauti jsou událostí znepokojeni. Organizace Junák - český skaut ve svém prohlášení uvedla, že v předchozích letech mohli skauti před bazilikou zpívat bez problémů. "Letos mi ale policista řekl, že jde o nepovolené veřejné shromáždění a nepovolenou hudební produkci," řekl ČTK jeden z organizátorů Ondřej Boháč. Několik desítek skautů po výzvě policie z areálu Hradu odešlo, hymnu zazpívali na Hradčanském náměstí.

Iráčtí uprchlíci ze Soběšovic se v úterý přestěhují do bytů

Devatenáctičlenná skupina iráckých křesťanských uprchlíků, kteří pobývají v Areálu Přístav v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se v úterý přestěhuje do bytů. Zajištěny jsou pro ně čtyři byty na různých místech v Českém Těšíně na Karvinsku, řekl ČTK Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, která se o uprchlíky v regionu stará. Při výběrů bytů hrála roli jednak jejich velikost, aby nové zázemí odpovídalo počtu členů iráckých rodin, jednak vzdálenost bytů o sebe, protože Slezská diakonie bude s lidmi dále pracovat a pomáhat jim s integrací do společnosti. Do školy by irácké děti měly chodit v Třinci na Frýdecko-Místecku.

Školské odbory zahájily kampaň na podporu zvýšení platů učitelů

Školské odbory zahájily kampaň Konec Levných Učitelů. Navazují tím na svůj požadavek minimálně desetiprocentního zvýšení platů pro rok 2017, uvedl na tiskové konferenci předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Konkrétní protestní akce zatím odbory neplánují, počkají na výsledky vyjednávání. Podle ministra financí a předsedy koaličního hnutí ANO Andreje Babiše si učitelé zvýšení platů zaslouží, přidal by jim pět procent. Bude to záviset na výběru daní.

Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26.787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23.579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny. Peníze, které školy od státu získaly, nepokryly nárůst počtu pracovníků v souvislosti s nárůstem počtu žáků. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) věří tomu, že obdobné problémy letos učitelům nehrozí. Poprvé po deseti letech školy získaly prostředky také na růst počtu žáků, připomněla. Vedle peněz na platy půjde letos do škol také 1,1 miliardy korun na výdaje spojené s vyšším počtem žáků a 600 milionů korun na asistenty pedagoga.

NKÚ kritizuje průběh digitalizace dokumentů z doby nesvobody

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a jemu podřízený Archiv bezpečnostních složek neplnily v plném rozsahu povinnost zpřístupňovat a zveřejňovat dokumenty, jak jim to ukládá zákon. Ve své zprávě to tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který zkoumal činnost obou vědeckých institucí v letech 2012 až 2014. Kontroloři navíc tvrdí, že ve výročních zprávách ústavu a archivu chyběly některé podstatné informace o majetku a hospodaření. ÚSTR nedostatky přiznává, nápravu vidí v reorganizaci, která nastala loni na jaře.

Kontrolní hlášení dosud odevzdala více než polovina plátců DPH

Finanční správa dnes dopoledne evidovala zhruba 300.000 odevzdaných kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků, někteří z nich ale nemusí hlášení podat například proto, že nevykázali ekonomickou činnost. ČTK o tom informovala Linda Paterová z Generálního finančního ředitelství. Dnes je přitom poslední termín pro odevzdání kontrolního hlášení za březen a 1. čtvrtletí. Čtvrtletní plátci DPH tak podávají kontrolní hlášení poprvé.

Praktici chtějí větší pravomoci při předepisování léků

Praktičtí lékaři chtějí větší pravomoci při předepisování léků. Vyzvali ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby zrušily dosavadní omezení pro jejich preskripci. Zlepší to podle nich péči, pacienti dostanou všechny potřebné léky u praktika, obdobně jako je tomu jinde v Evropě. Podle mluvčí ministerstva Štěpánky Čechové se ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) se zástupci praktických lékařů rád setká a podněty prodiskutuje.

Zemětřesení v Rakousku pocítili v záchvěvech i lidé z jihu Moravy

Zemětřesení, které v pondělí po poledni zasáhlo východ Rakouska asi 20 kilometrů od Vídně, pocítili i lidé na jižní Moravě. Zemětřesení o síle 4,1 stupně je možné cítit až 150 kilometrů od centra, řekl dnes ČTK ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček. Ústav má na území ČR asi 20 přístrojů a všechny zemětřesení zaznamenaly. Podle Špačka přicházejí od lidí hlášení o tom, že se jim například chvěly skříně. Se žádnými vážnějšími škodami se na české straně nepočítá, dodal Špaček. Zemětřesení nijak neovlivnilo ani provoz dukovanské jaderné elektrárny.

Opravená Kobyliská střelnice se znovu otevřela

Opravená pražská Kobyliská střelnice, místo, kde nacisté za druhé světové války zastřelili stovky lidí, byla znovuotevřena pro veřejnost. Národní památka byla vyčištěna, dostala novou dlažbu a nově ji bude hlídat kamerový systém. Rekonstrukce stála asi 13 milionů korun, řekla při slavnostním otevření radní Prahy 8 Anna Kroutil (nezávislá za ANO). Kobyliská střelnice byla vybudována v roce 1890, zprvu sloužila pro výcvik pěchoty. Nacisté tu za války jen od 30. května do 3. července 1942 zastřelili více než 500 lidí, mezi nimi například spisovatele Vladislava Vančuru, novináře a atleta Evžena Rošického a předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše. Nyní je střelnice národní kulturní památkou.

Festival Mezi ploty podle organizátorů myslí i na duši

Hudební a divadelní festival Mezi ploty, který se uskuteční 28. a 29. května na půdě Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze, myslí i na duši. Součástí každé z programových zón bude 'srdce zóny', ve kterém se zájemci setkají s psychology a dozvědí se, kde hledat pomoc s různými životními problémy. ČTK o tom za pořadatele informovala Michaela Jurenová. V Rodinné zóně se tak vedle pohádek, divadla, loutek, muziky, nového cirkusu a tvůrčích dílen uskuteční setkání s psychologem Petrem Šmolkou. Zájemce čekají vztahová témata s názvy Hodíme se k sobě, miláčku? Cesta z kruhu domácího násilí, Role babiček a dědečků nebo Jak zůstat rodičem i po rozvodu?.

Vlčí hlídky v Beskydech narazily na stopy 15 rysů a tří vlků

Vlčí hlídky, které během února mapovaly výskyt velkých šelem v Beskydech, narazily na stopy celkem 15 rysů a tří vlků. V Javorníkách podle výsledků mapování žije i medvěd. Potvrzují to tři na sobě nezávislá pozorování. ČTK to řekla koordinátorka projektu hlídek Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Beskydy. "Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují. Podle hrubého odhadu se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně 10 dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci."

Sport

Kristýna Plíšková vstoupila jako první z deseti českých tenistek do antukového turnaje WTA v Praze, ale postup do druhého kola ve Stromovce nevybojovala. Šestadevadesátá hráčka světového žebříčku na J&T Banka Prague Open prohrála se Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu 6:4, 3:6 a 1:6.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia. V noci na úterý bude v západních Čechách sněžit. Na Šumavě může napadnout do rána až osm centimetrů sněhu, přes den pak i v nižších polohách Karlovarského kraje spadne až pět centimetrů nového sněhu.