Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Čeští a izraelští ministři budou v květnu jednat v Jeruzalémě

Českou vládu čekají v neděli 22. května v Jeruzalémě mezivládní konzultace s izraelským kabinetem. Hovořit se bude o obchodu, výzkumu a bezpečnosti, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Společné zasedání se koná počtvrté, Izrael je jednou z několika málo zemí, s níž Česko v podobném formátu jedná. Setkání se mělo původně uskutečnit v Praze, ale kvůli plnému programu izraelské vlády nakonec bude v Izraeli. Hlavními tématy konzultací budou rozvoj vzájemného obchodu, kontakty v oblasti výzkumů a inovací, bezpečnostní spolupráce včetně problematiky kybernetické bezpečnosti, prohlubování mezilidských kontaktů a rozvoj cestovního ruchu, uvedl Úřad vlády. Součástí delegace bude i podnikatelská mise.

Zaorálek v Jurmale opět odmítl kvóty na přerozdělování migrantů

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při neformálním jednání šéfů diplomacií takzvané visegrádské skupiny a severských a baltských zemí (V4 + NB8) v lotyšské Jurmale potvrdil odmítavé stanovisko k mechanismu kvót na přerozdělování uprchlíků. Oznámil to na svém twitterovém účtu. Podobně se vyjádřil i hostitel, lotyšský ministr Edgars Rinkévičs.

Zaorálek podle agentury DPA na závěr schůzky jménem visegrádské skupiny, jejímiž členy jsou kromě Česka také Slovensko, Polsko a Maďarsko, řekl, že povinný systém nemůže být základem nějakého společného systému. "Musíme vypracovat něco, co přijmou všichni partneři," prohlásil.

Mikdád: České firmy by se mohly podílet na obnově Sýrie

České firmy by se mohly podílet na obnově Sýrie, zničené válečným konfliktem. Během setkání se zástupci Hospodářské komory to uvedl náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád. Podle něj bude v následujících letech země potřebovat pomoc prakticky ve všech sektorech, zejména v obnově infrastruktury. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora.

Jde například o rekonstrukci železniční, silniční a letištní infrastruktury, o dodávky lokomotiv, zemědělských strojů, malotraktorů či výrobních linek v oblasti mléčné výroby. Vysoká poptávka bude po čističkách odpadních vod, zdravotnickém vybavení a výrobcích farmaceutického průmyslu. Sýrii existuje i řada českých projektů, na které by bylo možné navázat.

Sněmovna schválila rozšíření pravomocí kontrolního úřadu

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) asi bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli taky do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Rozšíření pravomocí úřadu schválila Sněmovna. Opoziční občanští demokraté s návrhem na zamítnutí předlohy neuspěli, hlasovali pro něj vesměs jen jejich poslanci.

Sněmovna schválila úpravu rozdělování peněz na sport

Sněmovna schválila novelu o podpoře sportu, jež by měla zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Předloha předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací, sportovců a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu. Registrace v rejstříku bude podle novely povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní podporu. Velikost členské základny je jedním z parametrů, podle nichž se peníze rozdělují mezi jednotlivé svazy. Vedle spravedlivějšího rozdělení dotací by měl rejstřík rovněž poskytnout ministerstvu informace, jakým způsobem se jednotlivá sportovní odvětví vyvíjejí nebo jak jsou zajištěni trenéři.

Pachatelé závažných zločinů by mohli být odpovědní od 13 let

Poslanci sněmovního ústavně právního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem anebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy. "Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," uvedl Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let. "Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých," vysvětlil Tejc. V návrhu se také zařazuje mezi trestné činy, kde uplynutím promlčecí doby nezaniká odpovědnost, například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let. Pokud si vraždu pachatel předem rozmyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let. "Soud samozřejmě bude mít možnost zvážit okolnosti případu," uvedl Tejc. Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem.

Sněmovna nejspíš schválí zvýhodnění práce v rámci veřejné služby

Uchazeči o zaměstnání, kteří by byli ochotni odpracovat aspoň 20 hodin veřejné služby měsíčně, budou možná zvýhodněni. Předpokládá to senátní novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Mohlo by se uskutečnit už přespříští týden. Senátní návrh předpokládá, že lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, by nadále dostávali jen částku na úrovni existenčního minima. Pokud lidé v hmotné nouzi aktivní budou, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Mohla by dosáhnout částky životního minima, případně i vyšší sumy. Návrh má úpravu veřejné služby vrátit v podstatě do stavu před sociální reformou bývalé vlády Petra Nečase (ODS), do níž zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by měla být opět motivační a vést ke zvýšení příjmů lidí v hmotné nouzi.

HN: Avii koupila Czechoslovak Group, vyrábět začne příští týden

Automobilku Avia koupila od indické firmy Ashok Leyland zbrojařská skupina Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada. Ročně chce vyrobit 200 až 300 nákladních vozů, první z nich už příští týden. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Cenu ani jedna ze stran nezveřejnila. Firma bude zatím nová auta vyrábět v areálu v pražských Letňanech.

Juračka: Zahraniční řetězce ovládají již dvě třetiny trhu

Podíl zahraničních řetězců na prodeji potravin v Česku překročil dvě třetiny, což je nejvíce ze zemí střední Evropy. Podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeňka Juračky tak tradiční český obchod bojuje o přežití. Pokračující úbytek malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím zejména na vesnicích je podle něj velmi znepokojivý jak z pohledu obchodníků, tak i zákazníků. Juračka to uvedl v tiskové zprávě. Desítky venkovských prodejen by mohla v dalších měsících uzavřít skupina COOP. Juračka tak reagoval na poslední průzkum společnosti Nielsen, podle něhož ubylo v ČR v průběhu uplynulého roku 275 obchodů s prodejní plochou do 400 m2. Podle šéfa asociace stojí tradiční české prodejny v nerovném boji nejen proti nekalé konkurenci, ale i proti zahraničním řetězcům, které zákazníka masírují letákovými akcemi s prodejními cenami mnohdy pod nákupní cenou.

V Dukovanech začala odstávka 3. bloku, potrvá do 10. července

V Jaderné elektrárně Dukovany začala odstávka třetího výrobního bloku. Podle předběžného plánu by měla trvat do 10. července. Energetici v tomto bloku vymění za čerstvou pětinu jaderného paliva, dokončí rozpracované investice a také loni zahájenou kontrolu svarů. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V elektrárně tak budou do 6. května v provozu dva z celkových čtyř bloků Dukovan. V elektrárně nyní stojí blok číslo čtyři, a to od 5. února. Výrobu elektřiny v něm ČEZ plánuje obnovit 6. května.

Policie kvůli domácímu násilí přikročila dosud k 10.614 vykázáním

Kvůli domácímu násilí policie v Česku přikročila dosud k 10.614 vykázáním z bytu. Klíče může násilníkům a násilnicím odebírat na deset dní od roku 2007. Letos v prvním čtvrtletí to udělala 353 krát. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Tato organizace pomáhá obětem trestných činů.

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické. Vykázání má chránit oběti před dalšími výpady.

Většina uprchlíků zadržených v Poběžovicích je v Bělé Jezové

Většina migrantů z Afghánistánu, které ve čtvrtek zadrželi policisté v Poběžovicích na Domažlicku, je už v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Při výsleších se ukázalo, že dva ze zadržených mužů jsou Pákistánci. V bulharské dodávce zajistili ve čtvrtek ráno policisté 26 cizinců, řidič a spolujezdec z dodávky utekli a policie po nich dál pátrá. Do uprchlického zařízení policisté během noci převezli 21 zadržených cizinců. Zbývajících pět je zatím na policii v Plzni. Až policisté dokončí jejich výslechy a všechny úkony, převezou je do detenčního zařízení v Drahonicích, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Začíná období oficiálních přijímacích zkoušek na střední školy

Dneškem začíná období oficiálních přijímacích zkoušek na střední školy, které potrvá do 30. dubna. Zhruba na polovině škol s maturitními obory ale už mají uchazeči testy za sebou, protože se školy zapojily do pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek z dílny Cermatu. Ty mohou ředitelé využít jako podklad pro výběr, ačkoliv se konají před obdobím přijímacích zkoušek. Zákon jim totiž umožňuje rozhodovat o přijetí podle různých kritérií, kterým mohou být právě tyto testy podobně jako například známky na vysvědčení. Každý žák mohl podat dvě přihlášky. Podle statistik je v aktuálním školním roce asi 75.000 dětí v devátém ročníku základního vzdělávání. Přijímací zkoušky mohou skládat i žáci 5. a 7. ročníku, kteří chtějí ze základní školy přejít na víceleté gymnázium.

Antiekologickou cenu Ropák roku obhájil ministr Jan Mládek

Antiekologickou cenu Ropák roku 2015 dostal stejně jako loni ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) Ropákem se stal kvůli tomu, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje, řekl na tiskové konferenci Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá. Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.

Národní divadlo Brno chystá ambiciózní poctu Alfrédu Radokovi

Umělecky ambiciózní poctu režiséru Alfrédu Radokovi připravuje v roce 40. výročí jeho smrti brněnské Národní divadlo. V inscenaci nazvané Otvírání studánek Alfréda Radoka spojí motivy z jeho života s hudbou Bohuslava Martinů a Víta Zouhara. Významné místo v představení dostane také tanec, stejně jako videoprojekce. Jde o jeden z provozně nejnáročnějších počinů Mahenovy činohry pod současným uměleckým vedením, řekl novinářům autor a dramaturg Martin Sládeček.

Jihlavská galerie představí Slavíčkova díla

Hlavní letní výstava v Oblastní galerii Vysočiny (OGV) v Jihlavě představí tvorbu Antonína Slavíčka. Soubor čtyř desítek obrazů bude podle kurátorky Jany Bojanovské reprezentovat jednotlivá umělcova výtvarná období spojená s různými místy naší země, ale i zahraničními cestami. Vybraná díla představují průřez Slavíčkovy krajinářské tvorby. Kromě obrazů se sbírek OGV a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně se organizátorům podařilo zapůjčit obrazy z dalších českých galerií. Například z Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně nebo Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a dalších. V době trvání výstavy mohou návštěvníci využít i několika komentovaných prohlídek.

O víkendu se vrátí zima, sněžit může i v nížinách

Navzdory kalendáři se o nadcházejícím víkendu vrátí zimní počasí. Meteorologové očekávají, že sněžit může přechodně i v nížinách. Na horách ojediněle hrozí náledí či sněhové jazyky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to uvedl na svém informačním webu s výmluvným titulkem Zima se ještě nevzdává. V sobotu hlásí předpověď srážky, přičemž v polohách nad 600 metrů nad mořem budou sněhové nebo smíšené. V noci a v neděli ráno se mohou se sněhem setkat i lidé žijící v níže položených místech. "Není vyloučeno, že sněhové krupky s deštěm mohou padat i ve středních, nebo dokonce i v nižších polohách," uvedli meteorologové. O tom, zda a kde se vytvoří sněhová pokrývka, bude podle nich rozhodovat několik faktorů, především teplota zemského povrchu, teplota vzduchu a sluneční svit.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami, místy i sněhovými. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.