Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Krajské a senátní volby budou 7. a 8. října, rozhodl Zeman

Krajské a senátní volby se uskuteční 7. a 8. října. O termínu oficiálně rozhodl prezident Miloš Zeman, uvedl na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Ve středu hlava státu oznámila, že se hlasování uskuteční o týden později, vzápětí se ale ukázalo, že podle zákona to není možné. Nejzazší termín pro volby je právě 7. a 8. říjen.

Česko pošle Sýrii mimořádnou humanitární pomoc

Česko vyšle do Sýrie mimořádnou humanitární pomoc přibližně čtyři miliony korun. Po dnešním jednání se svým syrským protějškem Fajsalem Mikdádem to oznámil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Zdravotnické pomůcky a materiál by se podle něj měl dostat i do těžko přístupných konfliktních zón. Ministerstvo zahraničí také pracuje na dlouhodobém projektu, podle nějž by Česko v období 2016 až 2019 mohlo Sýrii poskytnout až 200 milionů korun. Tento materiál musí nejprve schválit česká vláda. Náměstek Mikdád na tiskové konferenci ocenil nejen finanční pomoc České republiky, ale také práci české diplomacie. Česko má i nyní v Damašku funkční ambasádu, na rozdíl od řady západních zemí, jejichž zájmy tam zastupuje. Mikdád se vyjádřil pochvalně na adresu české velvyslankyně Evy Filipi.

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku dnes odletěla do vlasti

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku odletěla dnes odpoledne z pražského Letiště Václava Havla zpátky do vlasti. Náklady na jejich návrat činí podle ministerstva vnitra zhruba 100.000 korun. ČTK to řekl mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve novinářům řekl, že tyto náklady uhradí stát, bude o nich ale jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky do ČR přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, která odjela z Česka do Německa, by se podle Chovance měla do ČR vrátit do konce měsíce. V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Nadační fond Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu.

Česko prověřuje sedm uprchlíků, kteří by mohli přesídlit z Řecka

Česká republika prověřuje sedm uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Všechny žadatele o přesídlení z Itálie zatím Praha odmítla, z Turecka konkrétní požadavek dosud nepřišel. Česko by na základě svého rozhodnutí i rozhodnutí osmadvacítky mělo přijmout kolem 3000 běženců. "V Itálii jsme zatím odmítli veškeré žadatele, v Řecku jsme sedm z nich začali prověřovat. Uvidíme, jak ta prověrka dopadne, ale my chceme vědět, koho si sem pouštíme," řekl Chovanec novinářům ve Sněmovně. Za problematické považuje, že o uprchlících české úřady nedostávají dostatečné informace.

Odmítavý český postoj k plánům na kvóty je zatím v EU v menšině

Česko je se svým odmítavým postojem vůči plánu Evropské komise navrhnout do léta povinné trvalé kvóty na rozdělování uprchlíků zatím mezi členskými zeměmi EU v menšině. Novinářům to před jednáním ministrů vnitra osmadvacítky v Lucemburku řekl český zástupce na schůzce, náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. "Ryze odmítavé stanovisko obou návrhů je zatím v menšině," připustil náměstek při příchodu na schůzku. Na ní se budou zástupci unijních zemí vůbec poprvé zabývat plány, které komise předložila počátkem měsíce a které se týkají možných způsobů budoucí reformy takzvaného dublinského systému, tedy způsobu, jak jsou v EU řešeny žádosti o azyl. V nynější migrační krizi se platný systém, kdy žádosti řeší první země, kde se žadatel dostal na území Evropské unie, ukázal jako jen málo funkční. Komise také připomíná, že stávající pravidla z logiky věci daleko více zatěžuje několik zemí na okraji bloku. Například Řecko situaci v minulých měsících zvládalo jen obtížně.

Poslanci debatovali o manévrech policie dvě hodiny, bez výsledku

Poslanci debatovali dvě hodiny o postupu policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Zatímco poslanci pravicové opozice poukazovali na porušování práv lidí, kteří chtěli projevit veřejně názor na stav lidských práv v Číně, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) hájil policisty. Sněmovna nakonec program schůze svolané z podnětu TOP 09 a ODS neschválila. Diskuse tak skončila bez jakéhokoli výsledku. "Co se stalo, ty tři dny, bylo bezprecedentní porušení práv občanů České republiky na území České republiky," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval na případy, kdy se policisté zaměřili na lidi s tibetskými vlajkami, i uzavření Hradčanského náměstí, na něž bylo ohlášeno shromáždění na podporu Tibetu. Podle předsedy ODS Petra Fialy byla porušena důvěra v nestrannost policie. "My potřebujeme vědět, jestli za tím nebylo nějaké zadání a jestli z toho někdo nemá vyvodit personální, politickou a jinou odpovědnost," uvedl Fiala.

"Já tady znovu říkám, že policie návštěvu jako celek zvládla velmi dobře a opět z tohoto místa policii poděkuji," hájil policisty Chovanec. Neprokázalo se podle něho, že by policie měla plošný příkaz stranit čínským občanům proti českým nebo strhávat tibetské vlajky. "Když se podíváte na instruktáž, kterou všichni policisté měli, tak je tam napsaný pravý opak," prohlásil ministr. Ohledně uzavírky Hradčanského náměstí, v souvislosti s níž pravice hovoří o porušení ústavního shromažďovacího práva, Chovanec připomněl, že by se měl záležitostí zabývat soud. Pokud by opatření u soudu neobstálo, vnitro by zřejmě žádalo kvůli zajišťování bezpečnosti změnu zákonů. Za hlavní problém označil ministr druhou návštěvu policistů na pražské FAMU, kde byla vyvěšena tibetská vlajka. Ač policie podle něho zákon neporušila, za incident se omluvila. Příslušník z ochranné služby prezidenta a velitel na místě, kteří do budovy hlídku poslali, čelí kárnému řízení. Několika jinými případy se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Rusko odpoví na neprodloužení akreditací svých novinářů v ČR

Moskva analogicky odpoví na rozhodnutí českých úřadů neprodloužit akreditaci v Česku dvěma ruským novinářům. Dnes to podle agentury Ria Novosti řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová s tím, že tento krok není ruskou volbou. České ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji ruské státní agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a zpravodaji listu Večerňaja Moskva Vladimiru Sněgirjovovi. Není zatím jasné, proti komu ani kdy ruská strana odvetné kroky hodlá podniknout. Jako stálí zpravodajové v Rusku nyní podle Kadlece pracují Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a spolupracovník serveru Aktuálně.cz Jiří Just. Podle zdrojů ČTK mají Dorazín a Karas čerstvé ruské akreditace.

Průzkum: ČR bude mít za 25 let stejné zřízení, koruna už nebude

ČR bude podle 97 procent Čechů existovat za příštích 25 let se stejným státním zřízením jako dnes. Třetina lidí si však myslí, že již nebude součástí EU. Nejsilnějšími sektory ekonomiky budou automobilový průmysl, strojírenství a IT. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti EY Kam kráčíš, Česká republiko, aneb ČR za 25 let. Ten se uskutečnil mezi 1200 respondentů z řad podnikatelů, zástupců firem a veřejných institucí a studentů. Češi obecně věří dalšímu rozšiřování EU, předpokládá to téměř polovina Čechů. Najde se však mezi nimi i řada skeptiků. Téměř třetina předpovídá její zmenšení, pětina dokonce zánik. Ať jsou Češi EU nakloněni, či nikoliv, shodnou se na opuštění české měny a přechodu na euro (53 procent). Placení korunou vnímá za 25 let jako reálnou možnost jen třetina dotázaných. Naopak každý desátý si myslí, že v ČR se během příštích 25 let začne platit některou z kybernetických měn.

Více než polovina výsledků Akademie věd se může měřit se světem

Až 16,5 procenta vědeckých výsledků Akademie věd ČR se může zařadit ke světové špičce (world-leading) a téměř 42 procent je mezinárodně excelentních a získalo velmi dobré hodnocení. To jsou první závěry mezinárodního hodnocení práce českých vědeckých týmů, které největší výzkumná instituce v ČR zveřejnila na akademickém sněmu. Podrobnější výsledky podle oborů a zřejmě i jednotlivých týmů se chystá zveřejnit začátkem května. Nyní je posuzují ředitelé jednotlivých ústavů. Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš to považuje za velmi dobrý výsledek. Kdyby tito nejlepší vědci podle něho působili v USA, Cambridge nebo Oxfordu, možná by měli k Nobelově ceně daleko blíž než z České republiky.

Zámek Opočno patří státu, rozhodl odvolací soud

Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku patří státu. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové, který řešil odvolání dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové proti rozhodnutí rychnovského soudu, který loni zámek přiřkl státu. Spor o vlastnictví zámku trvá již od roku 1991. Proti rozhodnutí je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Soud: Viník tragického pádu lanovky v Krkonoších trest nedostal

Okresní soud v Trutnově uznal vinu provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslava Jirmana, ale upustil od jeho potrestání. Při zřícení lanovky v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili. Pětačtyřicetiletému Jirmanovi za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo až šest let vězení. Jirman před soudem vinu opakovaně popřel, jeho obhájce žádal zproštění obžaloby. Soud podle předsedkyně senátu Stanislavy Suchánkové při rozhodnutí o upuštění od potrestání přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na samotných poškozených. Jako polehčující okolnost soud Jirmanovi přiznal jeho dosavadní bezúhonný život. Jirman podle soudkyně však mohl a měl předvídat, jak se poškození zachovají, že by se mohli chtít svézt lanovkou. Při provozování lanovky Jirman podle soudu porušoval své povinnosti. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Jirman si pro podání odvolání ponechali lhůtu.

ČR je ve světovém hodnocení rovnosti žen a mužů 81. ze 145 států

V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko ze 145 států až za polovinou žebříčku. Obsadilo 81. příčku. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny. Vyplývá to ze zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) Global Gender Gap Report 2015. Podle ní je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý.

Na řadě míst ve čtvrtek ráno mrzlo, v Kvildě-Perlě bylo až -10 stupně

Na řadě míst České republiky ve čtvrtek ráno mrzlo. Nejníže klesla teplota v lokalitě Kvilda-Perla na Šumavě, kde meteorologové naměřili minus deset stupňů Celsia. Jen o něco menší mráz byl na šumavské Jezerní slati a Horské Kvildě nebo v Kořenově v Jizerských horách. ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty klesaly pod nulu zejména v horských oblastech, na ostatních místech bylo po ránu mezi plus dvěma až minus dvěma stupni Celsia.

Dobrá zpráva pro houbaře: rostou smrže a čirůvky májovky

Houbám se letos na jaře zatím daří. Narazit lze na typicky jarní sortiment hub jakými jsou kačenky nebo čirůvky májovky. I ve městech pak rostou jedlé smrže. ČTK to řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. "Houby rostou letos na jaře poměrně dobře a skoro se dá říct nadprůměrně ve srovnání s předchozími měsíci, kdy jsme žehrali na sucho," tvrdí Landa. Uplynulá zima sice mnoho vláhy nepřinesla, ale jarní přepršky houbám pomohly.

Na velkou výstavu o Karlu IV. už láká webová stránka

Národní galerie spustila http://k700.eu/ webovou stránku k výstavě Císař Karel IV. (1316-2016) pořádané při příležitosti 700. výročí narození slavného panovníka. Česko-bavorská zemská výstava představí od 15. května v Praze a poté v Norimberku podle pořadatelů mimořádný výběr památek kultury jeho doby. Ve Valdštejnské jízdárně výstava potrvá do 25. září a je stěžejním projektem letošního roku v NG. Cílem výstavy je podle pořadatelů ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků. Výstava slibuje odpovědi na otázky, do jaké míry byl život na císařském dvoře odtržen od reality všedního dne v podhradí, jakým způsobem byl současníky vnímán Karel IV., odkud přicházely peníze na velkolepou a nákladnou císařskou reprezentaci nebo kdo byli ti, kteří jménem císaře konali a zajišťovali mu tolik potřebnou podporu.

Hra Petra Zelenky Job Interviews bude uvedena ve Francii

Divadlo Comédie de Caen v Normandii uvede v pondělí 25. dubna premiéru inscenace hry Petra Zelenky Job Interviews. Hlavní roli ztvární Karin Viardová, významná francouzská divadelní a filmová herečka (Delikatesy, Paříž, Líbejte se, s kým je libo), nositelka dvou francouzských filmových cen César. Spolurežisérem inscenace je Marcial Di Fonzo Bo, který si zahrál jednu z hlavních rolí v Zelenkově posledním snímku Ztraceni v Mnichově. Zelenkova hra Job Interviews je podle Štěpánové hořkou komedií o životním pádu ambiciózní majitelky castingové agentury. Autor ji napsal v roce 2014 na objednávku pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Věra Hlaváčková byla za svůj výkon v roli Věry nominována na Cenu Thálie 2014.

V krumlovské galerii začíná výstava peruánské divočiny

Duše Pra/lesa je název nové výstavy v českokrumlovském Schiele art centru. Na ploše 3000 metrů čtverečních jsou tři samostatné expozice umělců z České republiky a Peru a umělecké předměty i věci denní potřeby obyvatel peruánské Amazonie. Návštěvníci uvidí například tvorbu českého výtvarníka Otty Plachta. Žil přes 20 let v amazonském pralese, stal se členem indiánského kmene a založil zde rodinu. ČTK to řekla ředitelka Schiele art centra Hana Jirmusová Lazarowitz. "Je to moje první výstava na jihu Čech. Ale k celým jižním Čechám mám vřelý vztah. Rád jezdím na Šumavu. Jako mladý jsem jezdil Vltavu. Ale co je hlavní, z Budějovic pochází rodina mé matky a máme tam rodinnou hrobku," uvedl Placht. Výstava bude otevřená po celou letní sezonu. Její součástí je i dílo Plachtova peruánského přítele a kolegy Dimase Paredese Armase, který kvůli této výstavě poprvé ve svém životě opustil svoji zemi.

Hurvínkovy narozeniny 2. května přilákaly spoustu gratulantů

K oslavám loutkové postavičky Hurvínka, které připomene 2. května koncert v pražském Foru Karlín, se připojila spousta gratulantů. V Praze se uskuteční dvě výstavy, přímo v den jubilea otevřou další v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Na tiskové konferenci v Praze to oznámili zástupci Divadla Spejbla a Hurvínka, jehož členem je oslavenec už devadesát let. "Výstava na Staroměstské radnici bude otevřena od 13. května do 27. června a bude sledovat divadelní cestu oblíbeného ušatého hrdiny. Od 23. listopadu do 28. února příštího roku bude Hurvínkovi věnována velká interaktivní expozice v Muzeu hlavního města Prahy. Děti se na ní hravou formou seznámí nejen s historií této scény, ale divadlo si i zahrají a setkají se s jubilantem i jeho rodinkou," řekla novinářům autorka expozic Denisa Kirchnerová.

Sport

Tenistka Petra Kvitová vydřela postup do čtvrtfinále halového antukového turnaje ve Stuttgartu. Pátá nasazená hráčka v dnešním 2. kole odvrátila tři mečboly a porazila Rumunku Monicu Niculescuovou 2:6, 7:6 a 6:2. Ve čtvrtfinále si Kvitová zahraje proti třetí nasazené Garbiňe Muguruzaové. Jediný vzájemný zápas se Španělkou loni na Turnaji mistryň prohrála.

Počasí v pátek

Skoro jasno až polojasno, během dne oblačno až zataženo. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.