Denní souhrn zpráv

Krajské a senátní volby vyhlásí prezident na 14. a 15. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásí krajské volby a volby do třetiny Senátu na 14. a 15. října. Oznámil to na tiskové konferenci po návštěvě Středočeského kraje. Druhé kolo senátních voleb bude o týden později, tedy 21. a 22. října. Krajské volby se v Česku konají každé čtyři roky. Naposledy lidé vybírali své krajské zastupitele v roce 2012. V senátních volbách vybírají Češi každé dva roky jednu třetinu senátorů.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádá prezidenta Miloše Zemana, aby přehodnotil vyhlášený termín krajských voleb. Podle expertů ministerstva vnitra by se měly konat nejpozději 7. až 8. října. Chovanec, podle něhož by krajské volby mohly být napadeny u soudu, o postoji ministerstva informoval dnes na twitteru. Pokud by byl termín krajských a senátních voleb 1v rozporu se zákonem, prezident Miloš Zeman ho změní, uvedl na dotaz ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

EK navrhuje zrušit víza Ukrajincům

Evropská komise dnes navrhla členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Tento krok již dříve slíbil šéf EK. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí v Lucemburku novinářům řekl, že pokud země, které o bezvízový styk usilují, splní podmínky, měla by unie reagovat odpovídajícím způsobem. "Je třeba, aby se EU chovala férově a pokud něco slibovala, tak aby to dodržela," uvedl Zaorálek po jednání se svými evropskými kolegy.

Ministr Jurečka chce na koaliční radě jednat o pomoci Kurdistánu

Česká republika i další země visegrádské skupiny by měly výrazně podpořit Kurdistán, aby odtamtud nemuseli běženci směřovat do Evropy. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který Kurdistán na severu Iráku navštívil. Česko by podle něj mohlo přispět desítkami až stovkami milionů korun. Pomoc tomuto regionu má za lepší než finanční pomoc Turecku, která je součástí dohody osmadvacítky s Ankarou. "To, že dneska posíláme peníze a budeme posílat peníze turecké vládě, všichni víme, že si nekupujeme řešení, kupujeme si pouze čas," míní Jurečka.

Senát přes řadu výhrad schválil školskou novelu beze změn

Senát přes řadu výhrad schválil školskou novelu beze změn. Znamená to, že nová pravidla inkluze budou platit už od letošního září, příští rok budou jednotné přijímací zkoušky na střední školy a o čtyři roky později se bude povinně maturovat z matematiky. Novela přinese také povinné absolvování posledního roku mateřské školy.

Na Libavé končí největší cvičení aktivních záloh v historii

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku končí dosud největší cvičení aktivních záloh české armády. Ve výcvikovém prostoru se vystřídalo od začátku března přes 830 záložáků a 260 vojáků z povolání. Procvičili si úkoly, které by je mohly čekat v reálné situaci, ať už ostrahu hranic, důležitých objektů nebo kolon s důležitými osobami. Posledními vojáky, kteří si cvičení Hradba 2016 vyzkoušeli, jsou záložáci z Prahy a Liberecka. Cvičení se koná od začátku března a skončí za dva dny. "Je to nejmasivnější cvičení, které česká armáda pamatuje. Všechno zatím vychází velmi dobře, je to pro mě velmi dobré zjištění," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který dnes přijel na Libavou se zástupci armády. Podle Jaroslava Hrabce, který měl cvičení na starosti, se na Libavé postupně vystřídalo 16 jednotek aktivních záloh. Povoláno bylo 1090 záložáků, přijelo jich 835.

Sněmovna o tři měsíce odložila účinnost nového zákona o zakázkách

Nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek začnou platit až od podzimu. Sněmovna přistoupila na pozměňovací návrh Senátu a odložila účinnost nového zákona o zadávání veřejných zakázek o tři měsíce. Vláda původně navrhla, aby zákon začal platit tři měsíce po vyhlášení ve sbírce, nyní by měl začít platit až šest měsíců po vyhlášení. Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Odklad účinnosti má dát uživatelům zákona více času na to, aby se na úpravy i na chystané prováděcí předpisy mohli dostatečně připravit.

Zákonem se měly dostat do českého práva tři evropské směrnice, a to už k 18. dubnu. Nový zákon má zadavatelům mimo jiné umožnit vyloučení nespolehlivých uchazečů. Zadavatelé dostanou také více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset vybírat jen podle nejnižší ceny. Ministerstvo pro místní rozvoj mezi klíčové změny zařadilo možnost požadovat prokázání kvalifikačních předpokladů i po subdodavatelích, kteří se budou na zakázce podílet, a možnost platit přímo jim.

Pokuty za nedodání kontrolních hlášení k DPH bude možné promíjet

Finanční úřady zřejmě budou moci prominout firmám pokuty za nedodání kontrolních hlášení o dani z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím jedna z úprav, kterou Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování spolu s novým celním zákonem. Zmírnění sankcí ocenila i pravicová opozice, a tak změnu čeká v dolní komoře zřejmě hladké přijetí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že prominutí se bude týkat pokut v pevné výši 10.000, 30.000 a 50.000 korun v případě, kdy kontrolní hlášení nebylo podáno z ospravedlnitelných důvodů. Automaticky bude moci být prominuta tisícikorunová sankce za opožděné podání hlášení, pokud plátce sám svou chybu napraví.

Průměrná sazba hypoték v březnu klesla na rekordních 1,97 pct

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále propadla na historické minimum 1,97 procenta. V únoru činila 2,02 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Nízké úrokové sazby v březnu přilákaly do bank 9375 klientů, což je o 1593 více než v únoru.

HN a MfD: Česká spořitelna zavede poplatek za hazard na internetu

Česká spořitelna zavede od července poplatek za hazard nebo erotiku na internetu. Za platbu kartou na webových stránkách, které nabízejí hazardní hry, sázení, loterii či sledování porna, bude banka účtovat 20 korun. Česká spořitelna, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, od července také zvyšuje některé poplatky, mimo jiné za papírový výpis z účtu. Napsaly to Hospodářské noviny (HN) a Mladá fronta Dnes (MfD). Poplatek na webech s hazardem a erotikou podle MfD žádná jiná tuzemská banka v ceníku nemá, obdobnou platbu si nicméně účtují některé evropské banky. Spořitelna tvrdí, že poplatek zavádí kvůli zabezpečení transakcí. Nový poplatek dotkne zhruba 32.000 klientů měsíčně. Novou platbu kritizuje Patrik Nacher, jehož server bankovnipoplatky.com pořádá anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek. "Banky tu nejsou od toho, aby nás vychovávaly a trestaly za to, k čemu používáme platební karty," řekl Nacher MfD.

Prezident Zeman v Jincích ocenil přínos posádky pro rozvoj obce

Posádka je faktorem ekonomického rozvoje města, řekl dnes v Jincích na Příbramsku prezident Miloš Zeman při návštěvě 13. dělostřeleckého pluku. Spolu s hejtmanem Milošem Peterou (ČSSD) a zástupci armády si prohlédl vojenskou techniku a položil květiny k pomníku vojáka z jinecké posádky, který tragicky zahynul při cvičení v roce 2013. Zeman dnes v Jincích končí svou třídenní cestu po Středočeském kraji.

Včera prezident uvedl, že nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na diskuzi s občany v Berouně. Plánovaná retenční nádrž na Berounce by měla sloužit v případě povodní pro zadržení vody.

Zeman příští týden předloží Hamáčkovi návrh smlouvy s Norskem

Prezident Miloš Zeman příští týden pošle předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) návrh smlouvy České republiky s Norskem, která se týká vydávání dětí. Prezident téma minulý týden projednal s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD). Pozornost budí dva případy, kdy norské úřady odebraly děti s českým občanstvím rodičům. Prvním je případ dvou bratrů Michalákových. Druhou kauzou bylo odebrání devítiměsíční dcery české matce a norskému otci, dítě už je zpět u rodičů.

Nejčastějšími zahraničními vlastníky firem v ČR jsou Rusové

Nejčastějšími zahraničními vlastníky firem v ČR jsou Rusové, kteří vlastní většinový podíl u více než tří procent společností registrovaných v Česku. Následují vlastníci ze Slovenska, Ukrajiny a Německa. Celkem 30 procent veškerého základního kapitálu v Česku ovládají firmy z Nizozemska, Německa a Lucemburska. Vyplývá to z dat portálu společnosti CRIF.

"Určení konečného vlastníka sledované společnosti je pro obchodní partnery klíčové. U zahraničních vlastníků českých společností se přitom stává, že společnost, která vlastní a ovládá českou firmu, je sama vlastněna a ovládána jinou společností, a tento řetěz může být někdy poměrně dlouhý. Proto je vždy cenné dohledat, kdo za těmito společnostmi skutečně stojí," uvedl analytik portálu Jan Cikler. Na začátku letošního roku existovalo v ČR téměř 90.000 firem, které jsou více než z poloviny ovládány na konečné úrovni zahraničními vlastníky. Nejvíce těchto firem ovládají Rusové, konkrétně více než 12.000. Následují Slováci s přibližně 9700 firem (2,4 procenta z celku) a Ukrajinci s 8000 firmami (dvě procenta).

Lužičtí Srbové čekají, že EPH nebude kvůli uhlí bourat jejich vsi

Lužičtí Srbové očekávají, že Energetický a průmyslový holding (EPH) po převzetí východoněmeckých hnědouhelných dolů od švédského koncernu Vattenfall nebude pokračovat v bourání jejich vesnic. ČTK to dnes řekl saský poslanec Heiko Kosel, který v zemském sněmu zastupuje zájmy lužických Srbů. Bourání vesnic kvůli těžbě uhlí by podle něj mohlo poškodit tradičně dobré vztahy mezi touto slovanskou menšinou a Čechy.

ČD Cargo vybaví stovky lokomotiv evropským zabezpečovačem

Nákladní železniční dopravce ČD Cargo vybaví do roku 2020 zhruba polovinu svých lokomotiv jednotným evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Celkem čtyři zakázky na vybavení 345 lokomotiv mobilními jednotkami odhadla společnost na 3,7 miliardy korun. Jednotné evropské zabezpečovací zařízení má do budoucna umožnit průjezd vlaků Evropou s jediným zabezpečovačem. Systém umožňuje například včasné zastavení vlaků před návěstí stůj i bez zásahu strojvedoucího, umí také snížit rychlost vlaku před jízdou do odbočky nebo před snížením traťové rychlosti například před obloukem o malém poloměru, uvedly ČD.

ČSSD dnes zaplatí první pohledávky Altnerovým věřitelům

ČSSD dnes zaplatí dvě pohledávky věřitelů advokáta Zdeňka Altnera, kterému má podle rozsudku uhradit téměř 338 milionů korun za právní služby v případu Lidového domu. ČTK to sdělil mediální zástupce advokátní kanceláře zastupující sociální demokraty Jiří Chvojka. Strana přes pravomocné rozhodnutí zatím nechce platit Altnerovi, ale nejprve uspokojovat jeho věřitele, kterým dnes zaplatí 95.000 korun. Strana podle Chvojky tímto postupem plní rozhodnutí pražského městského soudu, podle kterého měla do minulého čtvrtka poslat Altnerovi 18,5 milionu korun, dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě a nahradit náklady řízení ve výši 816.000 korun. Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. V minulých dnech se Altner pokusil zabránit ČSSD disponovat s penězi na účtech návrhem na vydání předběžného opatření, ale Obvodní soud pro Prahu 1 ho z formálních důvodů dvakrát odmítl. ČSSD vedle uspokojování Altnerových věřitelů rovněž sází na rozhodnutí Nejvyššího soudu, ke kterému se dovolala a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Napadá hlavně oprávněnost vysoké smluvní pokuty a průtahy v řízení.

Předákem lékařských odborů se znovu stal Engel, zvolil ho sněm

Staronovým šéfem vlivných lékařských odborů se dnes stal Martin Engel. Neměl protikandidáta. V předsednictvu Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) zůstává dál i prezident lékařské komory Milan Kubek. Do vedení je dnes na svém sněmu v Praze znovu zvolili odboráři. Dorazilo 85 delegátů. LOK-SČL má přes 4200 členů, což představuje téměř třetinu nemocničních lékařů.

Odbory mimo jiné upozorňují, že nemocnice zajišťují péči jen díky přesčasům lékařů a že není splněn závazek vlády o trojnásobku platů lékařů proti průměru v zemi.

V Olomouci se otevřelo špičkové výukové centrum pro mediky

V Olomouci se otevřelo výukové tréninkové centrum určené studentům lékařské fakulty. Pracoviště, kde se budou moci studenti naučit základní návyky, získají základní zkušenosti a praxi, stálo deset milionů korun, uvedl dnes děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář. Centrum Aesculap Akademie zahrnuje mimo jiné simulátory, které dokážou simulovat operační výkony z praxe. Centrum je určeno také pro postgraduální vzdělávání zdravotníků. Podle přednosty I. chirurgické kliniky lékařské fakulty Čestmíra Neorala se zde budou moci studenti medicíny přiblížit více praxi, vyzkoušet si budou moci také výkony, ke kterým se při asistenci na operačním sále nedostanou. Poukázal i na to, že zprostředkovat praxi studentům není v dnešní době snadné. "Máme tady také studenty z exotických krajin, pacienti je vnímají jinak a stále více z nich odmítá jejich ošetřování.

Pojišťovny odhalily podvody za stovky milionů, víc než před rokem

Pojišťovny odhalily v prvním čtvrtletí pojistné podvody za stovky milionů korun, meziročně znovu víc. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Nadále převládají podvody v pojištění aut, roste ale jejich počet i v životním pojištění. Nejvíc případů bylo tradičně v Praze. Trendem posledních několika let jsou organizované podvody v životním pojištění. Podílejí se na nich klienti pojišťoven i lékaři a rehabilitační pracovníci. Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů.

Vazbu u některých obviněných nahradí elektronické náramky

Někteří z obviněných do budoucna nebudou posíláni do vazby, ale budou hlídání prostřednictvím elektronických náramků. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes schválil Senát. Norma, kterou nyní dostane k posouzení prezident, také ukládá trest obecně prospěšných prací vykonat do roka místo nynějších dvou let. Rozšíření možnosti využívání elektronických náramků se zatím v praxi uplatnit nemůže, neboť několik výběrových řízení na dodání těchto monitorovacích zařízení v minulosti zkrachovalo. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) senátorům řekl, že nyní ministerstvo v soutěžním dialogu vyjednává se šesti subjekty.

Trestní řád zatím umožňuje využít elektronické náramky pouze u trestu domácího vězení a u podmíněně propuštěných vězňů, kteří mají povinnost zdržovat se doma. Výhodu rozšíření monitoringu i na vazebně stíhané vidí ministerstvo spravedlnosti v tom, že by se na rozdíl od pobytu ve vazební věznici nepřetrhaly sociální vazby obviněného - byl by dále v kontaktu s rodinou, mohl by docházet do zaměstnání a věnovat se svým zájmům.

Na Strakonicku havarovalo malé letadlo, pilot nehodu nepřežil

Při letecké havárii u Strakonic se dnes odpoledne zřítilo letadlo typu Cessna 150. Podle policie byl na palubě pouze pilot, který nehodu nepřežil. Malé letadlo se zřítilo poblíž obce Chrášťovice, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner. Přesné příčiny havárie zatím nejsou známy.

Za krádež tibetské vlajky dostal cizinec vyhoštění, podal odpor

Cizinci, který podle pražské policie ukradl při návštěvě čínského prezidenta tibetskou vlajku, uložil soud trestním příkazem vyhoštění z České republiky na dobu pěti let. Muž s rozhodnutím nesouhlasí a podal odpor. Obvodní soud pro Prahu 6 se tak bude muset jeho případem zabývat znovu, tentokrát při veřejném hlavním líčení. Jméno ani státní příslušnost cizince policisté nespecifikovali,

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, letos klesl na 8,06 pct.

Schopnost Čechů splácet své závazky se v prvním čtvrtletí nepatrně zlepšila. Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 8,06 procenta dospělých obyvatel země, koncem roku 2015 to bylo 8,09 procenta a o rok dříve 8,23 procenta. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji. ČTK dnes o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků. První čtvrtletí přineslo růst dlužníků v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, ve zbytku ČR se situace zlepšila. Sdružení eviduje velké rozdíly v platební morálce lidí v různých regionech Česka. Zatímco na Mostecku má aktuální dluh po splatnosti v registru fyzických osob 18 dospělých ze sta, ve Žďáru nad Sázavou je to v průměru 4,5.

Šlechtová podpoří bourání dvou domů v mosteckém Chanově

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová bude chtít víc peněz na demolice zdevastovaných domů. Řekla to dnes po prohlídce sídliště Chanov v Mostě. Bourání dvou objektů na sídlišti podpoří. Pro letošní rok má ministerstvo připraveno sto milionů korun na dotace obcím. Poptávka podle Šlechtové mnohonásobně částku převyšuje. Ministryně byla v Chanově poprvé. "Musím říci, že jsem navštívila všechny kraje, ale něco takového jsem neviděla," řekla při pohledu na paneláky, z nichž dvěma je vidět na druhou stranu a v dalších je třeba vedle okna se záclonou byt bez oken. Na místě po panelácích chce Most vysázet keře. "Jsem ráda, že vedení města uvažuje o parku, je tu velké riziko, že pokud by se postavilo hřiště nebo něco jiného, dopadlo by to stejně jako tyto prázdné domy," řekla Šlechtová.

Sídliště vzniklo na okraji Mostu v 70. letech minulého století. Mělo se stát příkladem, jak tehdejší režim dokáže integrovat Romy do většinové společnosti. Už na konci 80. letech se však o Chanovu mluvilo jako o romském ghettu. Město v minulosti investovalo do oprav domů na chanovském sídlišti miliony korun, nájemníci však zanedlouho byty znovu zničili. Magistrát proto nechal dva zcela zdevastované panelové domy strhnout.

MZe chce, aby Češi víc jedli ryby, za kampaň zaplatí 7 mil. Kč

Ministerstvo zemědělství (MZe) spustilo kampaň Ryba na talíř na podporu konzumace sladkovodních ryb. Bude stát skoro sedm milionů korun, sdělil dnes ČTK ředitel odboru kanceláře ministra zemědělství Vít Doležálek. "Projekt bude zaměřen především na prezentaci rybí kuchyně," řekl Doležálek. Ministerstvo si například za 1,7 milionu korun na prezentace koupilo automobil, který by měl během léta objet přibližně 40 destinací. Auto by po ukončení kampaně mělo MZe dál používat. Na podzim ministerstvo chce zorganizovat troje rybářské slavnosti, počítá s návštěvou přibližně 5000 lidí.

ČR není mezi šampióny svobody médií, ve světě klesla na 21. místo

Česko už podle nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) nepatří mezi ideální země, kde vládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. Za poslední rok si mezi 180 sledovanými státy pohoršilo sestupem z deváté příčky na 21. Vyplývá to z žebříčku, který dnes RSF zveřejnila. Podle organizace se za poslední rok situace ve světě zhoršila, a to zejména na americkém kontinentu, který poprvé v celkovém průměru skončil kvůli rostoucímu množství vražd novinářů za Afrikou. Přestože je Evropa nadále oblasti, kde jsou média nejsvobodnější, RSF zaznamenala zhoršení situace kvůli "zneužití" kontrašpionáže a boje proti terorismu k přijetí legislativních opatření umožňujících sledování ve velkém měřítku.

Ohledně Česka organizace vyzdvihuje skutečnost, že jeho justice chrání svobodu médií. "Pomluva je zločin, ale její postih je vzácný. Navíc v roce 2005 ústavní soud rozhodl, že každý názor je ze zákona 'chráněn', takže žaloba je ještě méně pravděpodobná. Když je politická satira terčem soudního řízení, soudy často rozhodnou ve prospěch žalovaného, protože Češi chtějí udržet svou tradici satiry a karikatury jako legitimní formy kritiky," uvádí RSF. Oproti roku 2015 opustila ale Česká republika prestižní skupinu první dvacítky zemí sdílenou mimo jiné se severskými státy a Německem, Rakouskem, Švýcarskem, Slovenskem nebo Novým Zélandem. Česko se tak dostalo do čela druhé kategorie států, kde je situace "uspokojivá", tedy mimo jiné mezi USA, Francii, Británii či Austrálii a Jihoafrickou republiku.

Čtvrtina firem blokuje zaměstnancům internet k soukromým účelům

Čtvrtina tuzemských firem zakazuje svým zaměstnancům využívání internetu pro soukromé účely, pětina jim alespoň blokuje sociální sítě. Pravidla pro využívání internetu k mimopracovním aktivitám má 47 procent firem. Vyplývá to z březnového průzkumu personální agentury Grafton. Češi stráví v průběhu své pracovní doby zhruba 52 minut vyřizováním soukromých aktivit na internetu. V době lednových výprodejů to byly téměř dvě hodiny. Podle zákoníku práce mají personalisté právo sledovat a kontrolovat, zda zaměstnanci nevyužívají pracovní a výrobní prostředky k soukromým účelům, ale ještě donedávna neměli pravomoci sledovat, čím konkrétně se na internetu zaobírají. K monitoringu mohou personalisté přistupovat jen nahodile a při podezření, soustavné sledování a získávání údajů o soukromí je nepřípustné. Téměř 100 procent personalistů je ochotno tolerovat soukromé aktivity pracovníků v rozsahu 20 až 30 minut.

Stát bude moci podporovat film z rozpočtu, schválila Sněmovna

Státní fond kinematografie asi bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 až 200 milionů korun ročně. Předpokládá to vládní novela audiovizuálního zákona, kterou potvrdila Sněmovna. Poslanci jí posílají k podpisu prezidentovi se senátní úpravou pravomocí fondu. Cílem předlohy je podle ministerstva kultury vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie. Peníze mají směřovat hlavně na výrobu českého filmu a na jeho propagaci v tuzemsku i v zahraničí.

Desítky lidí z FAMU podpořily ženu, která údajně napadla polistu

Desítky pedagogů a studentů FAMU dopisem podpořily levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která údajně při loňském protestu proti průvodu odpůrců migrace napadla policistu. V únoru jí za to soud uložil měsíční podmínku s roční zkušební dobou, žena se ale odvolala. Zástupci FAMU označují její odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti. ČTK dopis poskytl docent Katedry dokumentární tvorby Vít Janeček. Krejčová je čerstvou doktorandkou FAMU, absolvovala audiovizuální studia.

Podle obžaloby skočila Krejčová policistovi na záda, když zakročil proti jejímu příteli. Krejčová ale tvrdí, že zákrok policisty byl nepřiměřený. Incident se stal loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat.

Česko-britský štáb natáčel v Praze dobový film o Mozartovi

O více než dvě stě let zpátky se posunul čas v historickém centru Prahy, kde česko-britský štáb natáčel před Stavovským divadlem další scény filmu o Mozartovi. Na dobovém snímku pracuje od začátku dubna. Má název Interlude in Prague (Mezihra v Praze) a jeho fiktivní příběh je založen na skutečných událostech odehrávajících se v Praze v roce 1787 a spojených se vznikem opery Don Giovanni. Produkce s filmovým štábem o 175 lidech utratí během natáčení v Česku téměř 190 milionů korun.

Většinu ze 30 natáčecích dnů stráví filmaři na zámcích Jemniště, Libochovice, Ploskovice, v klášteru v Doksanech či v Českém Krumlově. Ten bude díky unikátnímu prostoru barokního divadla představovat interiéry Nosticova (nyní Stavovského) divadla v Praze. Tento světový unikát je jedinou plně funkční scénou, v němž se 29. října 1787 konala světová premiéra Mozartovy opery, kde autor dílo osobně dirigoval.

V Olomouci začal festival Academia film, nabídne 120 snímků

Dobrodružný snímek Divoká Afrika z produkce BBC, který nadabovala herečka Eliška Balzerová, slavnostně otevřel 51. ročník mezinárodního festivalu Academia film Olomouc. Přehlídka nabídne návštěvníkům více než 120 filmů ve třech hlavních kategoriích i jednotlivých programových sekcích. Některé z nich budou mít v Olomouci nejen tuzemskou, ale i středoevropskou premiéru. Do soutěžních kategorií vybírali porotci z 2500 snímků z celého světa. Diváky kromě prestižních snímků lákají i osobnosti, přední světoví vědci, kteří do Olomouce dorazí.

Zoo Dvůr Králové v sobotu zahájí hlavní sezonu, otevře safari

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem hradeckého kraje, zahájí v sobotu 23. dubna otevřením areálu safari hlavní sezonu. Zoo si letos připomíná 70 let od svého otevření. ČTK to dnes řekla mluvčí zahrady Andrea Jiroušová. Africké safari Josefa Vágnera, v němž lidé pozorují zvířata z vozů, už ožívá skupinami afrických kopytníků a ptáků. Jako první se do safari přesunuli pelikáni. Pro cestu do afrického i lvího safari mohou lidé využít své automobily nebo tamní takzvané afrika trucky. Africkým safari návštěvníky provezou i autobusy. V průběhu sezony zahrada chystá otevření několika dalších atrakcí. Mezi hlavními bude návrat hrochů do zoo a otevření kopie západoafrického městečka Tiébélé. Chystá se i nová expozice nosorožců.

Gumball 3000 se v květnu vrátí do Česka

Spanilá jízda celebrit v luxusních autech Gumball 3000 se letos v květnu vrátí do Česka. Praha bude čtvrtou zastávkou letošního 18. ročníku, který odstartuje 30. dubna v irském Dublinu. Zúčastní se zhruba stovka vozů. Uvedli to organizátoři akce. Veřejnost bude mít možnost vidět vozy mapující historii automobilu od veteránů po moderní supersporty značek Pagani, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, Jaguar, Bentley a Rolls-Royce, spolu s futuristickými koncepty dalších značek. Pro letošní ročník šestidenní jízdy na 3000 mil přislíbili účast piloti Formule 1 David Coulthard a Jean Alesi, herec známý z Knight Rideru a Pobřežní hlídky David Hasselhoff, rapperka a držitelka Grammy Eve, hiphopové hvězdy Bun B a The Alchemist, DJ Afrojack, populární skateboardista Tony Hawk a newyorský graffiti umělec Futura.

V milovické rezervaci se dnes narodil první český pratur

V Přírodní rezervaci Milovice se dnes před polednem narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili, sdělil dnes ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Zatímco u divokých koní je rození mláďat bez asistence člověka prověřeno tisíciletým vývojem, pratuři byli v přírodě vyhubeni v 17. století a vědci je zpětně šlechtí od roku 2008. V Milovicích pobývají zvířata druhé a třetí generace, proces zpětného šlechtění potrvá přibližně padesát let. Stádo zpětně šlechtěných praturů v Milovicích je první ve střední a východní Evropě.

Sport

Hokejisté Liberce porazili ve čtvrtém zápase finále play off extraligy Spartu 4:1 a srovnali stav série na 2:2. Bílí Tygři se před 16.962 diváky v pražské O2 areně prosadili třikrát ve druhé třetině. Na výhře hostů se velmi dobrým výkonem podílel brankář Marek Schwarz, který dostal přednost před jedničkou Jánem Lašákem. Finálová bitva bude pokračovat v pátek na severu Čech.

Hokejisté Karlových Varů zdolali v 10. kole baráže o extraligu Litvínov 5:3 a přiblížili se záchraně v nejvyšší soutěži. Na druhé postupové pozici mají dvě kola před koncem náskok pěti bodů před pražskou Slavií, která prohrála na ledě Jihlavy 1:4. Po Litvínovu, který si pojistil účast mezi elitou v neděli, mohou Karlovy Vary definitivně rozhodnout baráž v pátek.

Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v Grand Forks svůj poslední zápas v základní skupině B se Slovenskem 3:4. Český tým skončil čtvrtý a ve čtvrtfinále v pátek od 2:30 SELČ narazí na obhájce titulu USA. Svěřencům Roberta Reichla nepomohlo k úspěchu ani vedení 3:1, jež měli na své straně ještě v polovině utkání.

Bývalý hokejový útočník Milan Hejduk byl tři roky po skončení aktivní kariéry uveden do sportovní Síně slávy Colorada. Čtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana 1998 a vítěz Stanleyova poháru z roku 2001 působil v NHL v dresu Avalanche, před třinácti lety se stal i nejlepším střelcem kanadsko-americké soutěže. "Je pro mě ctí být ve společnosti takových hráčů a dalších oceněných v Síni slávy. O takové poctě jsem nikdy ani nesnil," uvedl Hejduk, který za Colorado odehrál 14 sezon a v ročníku 2011/12 byl i kapitánem týmu.

Karolína Plíšková porazila v souboji českých tenistek na antukovém turnaji ve Stuttgartu Lucii Šafářovou 7:6, 4:6 a 7:5. Zápas trval dvě a půl hodiny.

Počasí

Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.