Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČT: Skupina 16 křesťanských uprchlíků požádala o návrat do Iráku

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Cizinci, které letos do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Uprchlíci poté požádali znovu o azyl v České republice a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově. O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila.

EU je připravena pomoci Libyi v řadě oblastí, včetně bezpečnosti

Evropská unie je připravena podpořit vládu národní jednoty v Libyi v nejrůznějších oblastech, včetně bezpečnostní. Po dvoudenním jednání ministrů zahraničí a obrany osmadvacítky se na tom v Lucemburku shodly členské země EU. Český ministr obrany Martin Stropnický si dovede představit, že by v budoucnu například libyjští vojáci absolvovali část výcviku v Česku podobně, jako se už nyní v ČR cvičí příslušníci iráckých bezpečnostních sil. Přijaté závěry hovoří o "okamžitých a podstatných" opatřeních na podporu vlády v celkové výši 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč). Podle Stropnického je třeba Libyi pomoci nejen kvůli hrozící migrační krizi, český ministr zmínil dokonce potřebu "malého Marshallova plánu" zaměřeného na rekonstrukci a obnovu této severoafrické země poničené vleklým občanským konfliktem.

Ministerstvo vnitra poskytne 15,7 mil. Kč na pomoc zemím zasaženým migrací

Ministerstvo vnitra poskytne v rámci své koncepce pro asistenci uprchlíkům a státům trpícím silnými migračními tlaky 15,7 milionů korun na podporu vnitřně vysídlených osob na Ukrajině, rozvoj zemí Afrického rohu a podporu přijímacích a tranzitních center na západobalkánské migrační trase. Prioritami pro rok 2016 zůstává dle koncepce region Blízkého východu a Turecko, dále pak region západního Balkánu, severní Afriky, Afrického rohu a Ukrajina. Na Balkán schválila vláda příspěvek 2,5 milionu korun, o 700 tisíc víc poputuje na Ukrajinu, zbývajících 10 milionů má pomoci rozvoji zemí Afrického rohu.

Samotnou koncepci vláda schválila loni v listopadu, celkově má podle ní být v letošním roce rozděleno 150 milionů korun. V březnu kabinet souhlasil rovněž s mimořádným programem se na podporu evropských zemí čelících migrační vlně, v jehož rámci má být rozděleno 100 milionů korun, z toho 30 milionů korun už bylo určeno na ochranu hranic Makedonie, Turecka či Řecka.

Infrastruktura českých letišť nevyhovuje, míní Bezpečnostní rada

Infrastruktura českých letišť nevyhovuje armádě při zajišťování obranyschopnosti ČR. Vyplývá to z materiálu, kterým se zabývala Bezpečnostní rada státu. O problému bude jednat i na další schůzi. Rada také projednávala některé legislativní úpravy vnitřní bezpečnosti ČR, například trestněprávní postih zahraničních bojovníků.

Vláda odmítla propůjčení generálské hodnosti šéfovi Vojenského zpravodajství

Vláda podle informací ČTK odmítla propůjčení generálských hodností šéfovi Vojenského zpravodajství Janu Berounovi a jeho zástupci Liboru Jílkovi. S povýšením dalších osmi vojáků ministři souhlasili, včetně šéfa generálního štábu Josefa Bečváře, který má získat nejvyšší hodnost, armádní generál. Vojáky do generálských hodností jmenuje prezident, a to k 8. květnu nebo 28. říjnu. Vedení Vojenského zpravodajství bylo v posledních měsících kritizováno za postup v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Podle spekulací tisku Vojenské zpravodajství (VZ) padlo do pasti libanonských kolegů. Jeho práci následně kritizovali poslanci i bezpečnostní experti.

Letiště u Bystřice má mít zpevněnou dráhu a více pilotů z Číny

Na letišti u Bystřice na Benešovsku by se díky novým smlouvám s čínskou provincií S'-čchuan mohlo školit až několik set pilotů. Při své dnešní návštěvě to uvedl prezident Miloš Zeman. Hejtman Miloš Petera (ČSSD), který prezidenta doprovázel, přislíbil, že letiště do budoucna získá také zpevněnou plochu a osvětlení. Veřejné vnitrostátní letiště je umístěno na krajských pozemcích. Letecká škola F AIR, jež na letišti cvičí piloty, patří podle ředitele Michala Markoviče k největším v Evropě. Provozuje přes 30 letadel a ročně cvičí 100 pilotů.

V Berouně přivítalo prezidenta Miloše Zemana zhruba pět set odpůrců i příznivců. Odpůrci ukazovali prezidentovi desítky červených karet, někteří měli vlajky Tibetu. Vystoupení prezidenta předcházel pískot, který chvílemi přerušoval i diskuzi. Zeman je ve středních Čechách od pondělí na třídenní návštěvě. Ve středu má prezident na programu cestu do Jinců na Příbramsku, kde se setká mimo jiné se zástupci dělostřeleckého pluku.

Na snížení emisí průmyslových podniků půjde 2,7 mld. z dotací EU

Zejména průmyslové podniky mohou využít dalších 2,7 miliardy korun z evropských fondů, které mají pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v České republice. Dotaci získá 56 projektů na snížení emisí z průmyslu a zemědělství, informovalo dnes ČTK ministerstvo životního prostředí. Podle ministra Richarda Brabce se vedle lokálních topenišť a dopravy jedná o další prioritní oblast, kde je nutné emise snižovat. Zájem žadatelů podle něj dvojnásobně překonal vyčleněné 2,5 miliardy korun. Peníze tak půjdou podle seznamu schválených projektů například na modernizaci ocelárny a odprášení Arcelor Mittal Ostrava, ekologizaci tepelného zdroje v Teplárně Varnsdorf na Děčínsku, nebo na snížení emisí v Elektrárně Mělník a Vítkovice Steel. Dotace přispějí jen na část investice.

Brabec připomněl, že kvalita ovzduší v České republice i přes přijímání množství legislativních a finančních opatření v posledních letech stagnuje. "Zhruba jedna třetina obyvatel žije v oblastech s překročenými denními imisními limity pro jemné prachové částice. Proto považuji za zásadní tento stav otočit k lepšímu pomocí komplexního souboru opatření," uvedl. Zhoršená kvalita ovzduší se stále týká zejména Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

Zaměstnanci veřejné sféry by mohli dostat přidáno už letos

Zaměstnanci veřejného sektoru by mohli dostat stejně jako v minulých letech přidáno už letos. Část plánovaného zvýšení platů by tak mohli získat dřív než od ledna. Po dnešním jednání s odbory tuto možnost nevyloučil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zatím jedná ale hlavně o růstu výdělků pro příští rok. Odbory žádají přidání o deset procent. Vládní ČSSD navrhuje deset procent pro zdravotníky a učitele, pro ostatní pět procent. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by rozpočet zvládl tříprocentní zvýšení.

Platy učitelů loni rostly pomaleji než celostátní průměr

Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech tuzemské ekonomiky. Zatímco průměrná mzda v Česku se podle předběžných údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o 3,4 procenta, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,3 procenta. Vyplývá to z analýzy ministerstva školství, kterou na webu zveřejnily školské odbory. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny. Prostředky, které školy od státu získaly, totiž nepokryly nárůst počtu pracovníků škol v souvislosti s nárůstem počtu žáků o více než 16 tisíc. Školy musely otevřít více tříd a přijmout více pedagogů. Pracovníci škol a školských zařízení si v průměru polepšili o 532 korun měsíčně, takže se jejich průměrný plat zvýšil na 23.579 korun. Průměrná mzda v Česku byla loni 26.467 korun, o 860 korun vyšší než v roce 2014.

Senátní školský výbor doporučil o rok odložit inkluzi

Senátní školský výbor překvapivě doporučil o rok odložit spuštění inkluze ve školách. Podobně jako další výbory horní komory dnes po tříhodinové debatě odmítl také uzákonit nárok dvouletých dětí na přijetí do mateřské školy a zavedení spádových obvodů pro školky. Senát o změnách školského zákona rozhodne ve středu. Odklad společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách přijal výbor přes nesouhlas ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Podle ní odklad na 1. září 2017 problémy nevyřeší, jen zkomplikuje vyjednání finanční podpory na tento typ vzdělávání zdravotně postižených dětí. Senátoři namítali, že školy na příliv žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, jimž by měli pomáhat asistenti, nejsou připraveny. Podle ministryně žádný příliv nehrozí a novela má garantovat finanční podporu rodičům, dětem i školám.

STEM: Podle dvou třetin Čechů pracuje v Česku přespříliš cizinců

Dvě třetiny Čechů považují počet cizinců pracujících v Česku za příliš vysoký. Tři z pěti Čechů také míní, že zaměstnávání cizinců připravuje české občany o práci. Byť oba tyto názory ve společnosti převažují, za poslední rok se podíl obou skupin výrazně snížil. Zjistila to v březnovém průzkumu agentura STEM, podle níž se v předchozích letech postoje Čechů v této věci příliš neměnily. Jediný postoj, který zůstal stejně rozšířený jako v předchozích letech, je pohled na cizince jako jediné řešení nedostatku pracovních sil v některých profesích. S tím nadále nesouhlasí 60 procent občanů.

Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů

Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů, aby stávající nebyli zatíženi nadměrnými přesčasy. Stejně jako nemocnice zajišťuje záchranná služba provoz jen díky porušování zákoníku práce, řekl dnes novinářům prezident České lékařské komory (ČLK). Třetinu služeb, někde až polovinu, zajišťují externí lékaři z nemocnic či praktičtí lékaři, doplnil předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý. "Pacienti nejsou přímo ohroženi tím, že by nebyli lékaři, ale pokud by tento trend pokračoval, můžeme se do této situace dostat," řekl Slabý. V některých krajích už se podle něj úvazky externích lékařů blíží počtu lékařů kmenových. Pokud by se měly doplnit stavy tak, aby nemusela záchranná služba využívat tolika externistů, potřebovala by 394 lékařů, řekl.

Soud nevyhověl druhé žádosti Altnera o zablokování účtů ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 nevyhověl druhé žádosti Zdeňka Altnera o zablokování účtů ČSSD. Informaci České televize potvrdila ČTK místopředsedkyně soudu Alena Novotná. Uvedla, že soud řízení o druhém návrhu na vydání předběžného opatření zastavil, protože řízení o prvním návrhu ještě nebylo pravomocně ukončeno. Strana má Altnerovi podle pravomocného rozsudku zaplatit téměř 338 milionů korun, trvá ale na tom, že nejprve uspokojí jeho věřitele. První návrh podal bývalý advokát Altner v pátek, soud jej ale z formálních důvodů zamítl, protože navrhovatel nezaplatil jistinu 10.000 korun. Proto Altner v pondělí podal návrh druhý.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

Norský soud má o Michalákové jednat na přelomu května a června

Norský soud by mohl o případu Evy Michalákové, která se odvolala proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího ze dvou synů, rozhodovat na přelomu května a června. ČTK o tom informoval výbor zastánců rodiny Michalákových. Soud se měl původně konat na konci února, nepodařilo se ale zajistit tlumočníky. Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny v květnu 2011. Dnes desetiletý Denis a sedmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Mladšího chlapce soud podle výboru podporovatelů rodiny dal k osvojení jeho pěstounům. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Při požáru domku na Třebíčsku dnes zemřeli dva lidé

Při požáru rodinného domu v Chlístově na Třebíčsku dnes zemřeli dva lidé. Okolnosti vzniku požáru vyšetřují policisté a hasiči. Starostka Chlístova Zdeňka Novotná ČTK řekla, že starší manželé byli dlouholetými obyvateli obce. Podle informací, které má k dispozici, vznikl požár zřejmě nešťastnou náhodou od kamen. Na Vysočině od začátku letošního roku zemřeli při požárech včetně dnešního čtyři lidé. První obětí se stala 4. února seniorka, která zemřela při požáru staršího rodinného domu v Polné na Jihlavsku. Ve stejný den byl ve vyhořelé garáži u rodinného domu v Golčově Jeníkově nalezen mrtvý muž.

Průzkum: ČR vede v toleranci drobných služeb k získání zakázky

Česká republika je ve světě lídrem v toleranci poskytování osobních darů a služeb kvůli získání zakázek. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu EY o podvodech a korupci mezi 2825 respondenty z 62 zemí. Výsledky průzkumu dnes EY prezentovala na tiskové konferenci. U dalšího neetického jednání - poskytnutí úplatku v zájmu získání či udržení zakázky - drží první místo Čína. Slováci mají prvenství v nadstandardních nákladech na reprezentaci a hospodářské výsledky nejvíce zkreslují v Malajsii.

Poskytnutí osobního daru nebo služby s cílem získat zakázku považuje v Česku za ospravedlnitelné 42 procent respondentů. Globální průměr je 12 procent. "Jde o drobné dárečky nebo službičky, ale i například o rekonstrukci bytu," uvedl partner oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY v České republice Tomáš Kafka. Fakticky tak podle něj jde o služby typu "tady jsem si dovolil, kdybyste se neurazil". Nadstandardní náklady má za ospravedlnitelné 68 procent Slováků, v případě ČR je to 52 procent respondentů a globální průměr je 24 procent. Mezi nadstandardní náklady patří například kongresová turistika nebo výlety pro klienty. Téměř pětina manažerů v ČR je ochotna pro získání zakázky poskytnout úplatek. "V Číně je to dokonce polovina, což je v kontrastu s tím, že tam za korupci hrozí trest smrti. Za Číňany ale příliš nezaostávají ani manažeři na Slovensku, uplácela by téměř polovina," uvedl Kafka. Celosvětový průměr je 13 procent.

Projekt živého stáda ve státních rezervách se odkládá

Pilotní projekt tzv. živého stáda ve státních rezervách, který chtěla spustit Správa státních hmotných rezerv (SSHR), se odkládá. Je třeba změna legislativy, řekla dnes ČTK mluvčí SSHR Edita Pechalová. Správa plánovala novinku vyzkoušet na 1500 kusech skotu letos, během následujícího roku chtěla začít nahrazovat mražené maso ve státních skladech určené pro krizové situace živým dobytkem. Projekt podporuje Agrární komora ČR. SSHR podle mluvčí pracuje s variantou, v níž by stádo zvířat vlastnil zemědělec a stát by měl zvířata "zarezervovaná". V případě krize by je poslal na jatka a maso z nich získal. "Na jedné straně by zemědělec nesl rizika a na druhé straně by na stádo mohl pobírat evropské dotace," uvedla Pechalová. Systém rezervací je podle ní běžný například ve Velké Británii, Itálii nebo Švédsku.

Podle předsedy správy Pavla Švagra by stát pořízením zvířat mohl ušetřit. Již dříve uvedl, že drahé je hlavně zmrazování a následné rozmrazování masa. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve řekl, že nápad nepovažuje za systémový. "Může dojít k nějaké situaci, například epidemie, zvířata můžou uhynout, nebo se může stát cokoliv ze zásahu vyšší moci, a v tu chvíli nebudeme mít žádnou strategickou zásobu," uvedl. V současnosti skladuje stát maso v konzervách a v mrazírnách.

Česká centra mají výstavu o Karlu IV., ukáže repliky z triforia

Výstavu k letošnímu 700. výročí narození císaře Karla IV. připravila také Česká centra, která propagují českou kulturu a umění v zahraničí. Panelovou výstavku Císař na čtyřech trůnech s podtitulem Životní pouť Karla IV. ve 14 zastaveních doplňují odlitky soch z triforia katedrály sv. Víta zobrazujících panovníka a jeho čtyři manželky.

Jednotlivé panely představují Karla IV. z několika úhlů. Ukazují třeba antropologické průzkumy jeho údajné podoby, rodinnou politiku jeho předků, dobové dokumenty nebo ohlasy na jeho vládu v pozdějších staletích. S uvedením výstavy se počítá mimo jiné v New Yorku, Washingtonu, Los Angeles, Madridu, Miláně, Paříži, Moskvě, Tokiu, Soulu a na několika místech v Polsku, Belgii a na Slovensku.

Historickým městem roku 2015 je Příbor, rodiště Sigmunda Freuda

Historickým městem roku 2015 se stal Příbor na Novojičínsku, rodiště slavného zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Cena dnes byla udělena na Pražském hradě. Je vyznamenáním za příkladnou péči o památky a spojená s odměnou milion korun na další opravy historického dědictví. V nejužším finále ceny byl Příbor už dvakrát v její více než dvacetileté historii. Loni za více než 20 milionů korun dokončil revitalizaci zahrad piaristického kláštera, který městu patří.

V Olomouci začíná festival AFO, představí 120 snímků

V Olomouci dnes začne mezinárodní festival Academia film Olomouc. Letos se přihlásilo 2500 snímků z celého světa, návštěvníci přehlídky budou moci do neděle vidět více než 120 nejlepších z nich. Programovou skladbu festivalu protíná hlavní téma Space & Place, tedy spojení prostoru a místa. Přehlídku otevře dobrodružná podívaná z produkce BBC Earth Divoká Afrika 3D s českým dabingem od Elišky Balzerové.

Přehlídka uvede ve středoevropské premiéře například jeden z nejpalčivějších dokumentů současnosti, snímek oscarového režiséra Louieho Psihoyose Zastavte vymírání. O cenu za nejlepší pop-vědeckou podívanou bude před uvedením do české distribuce usilovat také snímek Nebe a led dalšího oscarového tvůrce Luca Jacqueta. Na festival přijedou i vědci z celého světa. Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, patří tak mezi nejstarší české filmové přehlídky.

Malíř z Hořovic namaloval mladou Jacqueline Kennedyovou

Jihočeští památkáři Zdeněk a Vojtěch Troupovi se snaží upozornit na odkaz svého strýce Miloslava, který studoval po druhé světové válce malířství v Paříži. Seznámil se tu s dívkou jménem Jacqueline Lee Bouvierová, která se později stala manželkou prezidenta Kennedyho. V pozůstalosti se zachoval obraz nazvaný Jacqueline a je na zámku Kratochvíle. ČTK to řekli Zdeněk a Vojtěch Troupovi, zakladatelé Společnosti Troup 2017.

Miloslav Troup by se příští rok dožil 100 let, jeho malířská tvorba vychází z kubismu. Vedle dalších ocenění získal v roce 1966 cenu UNESCO za nejlepší ilustrace na Frankfurtském knižním veletrhu a šestkrát ilustrátorskou cenu v celostátní soutěži Nejkrásnější kniha. Jeho synovci pro příští rok chystají čtyři výstavy, které připomenou strýcovo dílo.

Na Karnevalu chutí v Ostravě lidé ochutnají štíra po mexicku

Návštěvníci gastronomického festivalu Karneval chutí, který se od 22. do 24. dubna uskuteční na výstavišti Černá louka v Ostravě, budou moci ochutnat například štíra po mexicku nebo opravdu pálivé chilli. Akce se ale zaměřuje především na česká a regionální jídla. "Mě strašně mrzí, že sem jezdí spousta cizinců, a já jdu do hotelů, restaurací a vidím francouzskou, italskou kuchyni, ale něco z regionu jen občas. Přitom cizince regionální kuchyně zajímá," řekl odborný garant výstavy Lubomír Bárta. Loňský ročník navštívilo 7500 lidí, letos pořadatelé očekávají obdobnou účast.

Plzeňský Festival polévky bude letos kromě září i v dubnu

Polévky různých chutí a barev provoní na svátek svatého Jiří 24. dubna centrální plzeňské náměstí. Festival polévky se ve městě konal už čtyřikrát, vždy v září na závěr letního festivalu Živá ulice. Kvůli velkému zájmu kuchařů i jedlíků se letos organizátoři rozhodli uspořádat i jarní edici festivalu. Na náměstí se bude vařit polévka v 16 čtyřicetilitrových kotlích zavěšených nad ohništi, řekla dnes novinářům za pořadatele Dominika Antonie Skalová. V nabídce budou i polévky z Afriky, Maďarska, Francie nebo z Mexika.

Sport

Hokejisté Sparty vyhráli díky třem přesilovkovým gólům ve třetím finálovém utkání extraligy nad Libercem 4:1 a ujali se v sérii vedení 2:1 na zápasy. Pražané před rekordní návštěvou letošního play off 16.758 diváků mezi 30. a 38. minutou získali při oslabení soupeře vedení 3:0 a druhé dějství vyhráli celkově čtyřbrankovým rozdílem. Bílí Tygři už pak jen zkorigovali výsledek. Čtvrtý zápas se bude hrát v úterý.

Česká hokejová osmnáctka se na mistrovství světa v Grand Forks dočkala první výhry. Porazila Dány vysoko 9:2 a zajistila si tak postup do čtvrtfinále.

Volejbalisté Brna postoupili do finále extraligy, v němž narazí na obhájce titulu Liberec. V šestém semifinále porazili Brňané vítěze základní části České Budějovice 3:0 po setech 25:19, 25:21, 25:23 a sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Brno je ve finále po 26 letech, v roce 1990 získalo ještě pod vedením trenéra Karla Lázničky mistrovský titul. Jihočeši naopak budou poprvé od roku 2010 v boji o zlato chybět.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, v severovýchodní polovině území přes den přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky, nad 1000 m sněhové. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.