Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka připustil i žalobu, kdyby byly v EU schváleny trvalé kvóty

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevyloučil, že Česká republika by se zavedení trvalého mechanismu přerozdělování migrantů mezi státy EU bránila žalobou. Doufá ale, že Česku se ve spolupráci s ostatními státy podaří schválení trvalých kvót zabránit. Premiér to dnes řekl v pořadu Partie televize Prima. Uvedl, že kdyby se kvótám zabránit nepodařilo, nechce vylučovat žádnou možnou reakci ze strany ČR.

Proti trvalému přerozdělování hodlá premiér argumentovat i problémy, které byly v ČR s projektem přesidlování křesťanských uprchlíků z Iráku, z nichž se část rozhodla Česko opustit. "Dopadlo to podle starého českého přísloví: 'Za dobrotu na žebrotu'," podotkl. Uprchlíci si podle předsedy vlády hledají zemi s nejvýhodnějšími životními podmínkami nebo stát, kde mají příbuzné. "Proti tomu postavit systém relokací, to prostě nebude funkční," dodal premiér.

Obrana chce pokračovat v misích v Afghánistánu či v Mali

Česká armáda by v zahraničních misích měla působit v podobném rozsahu jako dosud. V letech 2017 a 2018 počítá opět se zapojením do operací v Afghánistánu, v Mali nebo na Sinaji. Vyplývá to z návrhu misí, které bude v pondělí schvalovat vláda. Za nasazení ve schvalovaných mandátech ministerstvo obrany zaplatí necelé 2,3 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Česko bude pokračovat v protipirátské operaci EU v oblasti Afrického rohu a v operaci EU zaměřené na omezení migrace ve Středomoří. V obou případech české vojsko pošle odborníky do velitelských struktur. Další stovky vojáků pak budou určeny pro případné rychlé nasazení v rámci operací NATO nebo OSN.

Ministr Babiš je pro zvýšení platů státních zaměstnanců nejvýš o tři pct

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je ochotný podpořit návrh, aby se v příštím roce zvedly platy státních zaměstnanců. Pro pořad České televize Týden v politice řekl, že by se mzdy mohly zvýšit u vybraných profesí, a to okolo tří procent. O konkrétních návrzích bude ještě jednat koaliční rada a následně i vláda. ČSSD počítá s výraznějším přidáním. ČSSD navrhne koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent.

Jen třetina firem míní, že kontrolní hlášení omezí daňové úniky

Jen zhruba třetina firem zastává názor, že kontrolní hlášení účinně přispěje k boji proti daňovým únikům. Z toho pouze desetina je přesvědčena, že rozhodně ano. Naopak téměř 70 procent si nemyslí, že by jim mohla zamezit. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ČSOB mezi 500 podniky. "Podnikatelé mají první zkušenosti s kontrolním hlášením, a jak ukazují naše čísla, jeho prospěšnosti zatím příliš nevěří. Vysoké sankce spojené s tímto nařízením jejich skepsi spíše prohloubily," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Energo-Pro dodá do Íránu vodní turbíny za 400 milionů korun

Česká společnost Energo-Pro získala zakázku za 15 milionů eur (405 milionů korun) na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárny Khoda Afarin. Jde o zatím největší kontrakt pro české podniky po uvolnění sankcí proti Íránu. Kontrakt s íránským průmyslovým a energetickým gigantem Farab podepsala slovinská společnost Litostroj Power, která je součástí skupiny. ČTK o tom informovala firma Energo-Pro. Se zástupci skupiny Farab jednal dnes v Teheránu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, který je v zemi na pracovní návštěvě společně s podnikatelskou misí 27 zástupců tuzemských firem.

Prezident Zeman: Verdikt soudkyně ohledně Peroutky je důkazem amatérismu

Prezident Miloš Zeman označil vyjádření soudkyně ve sporu ohledně jednoho z jeho výroků týkajícího se novináře Ferdinanda Peroutky "tak trochu za důkaz amatérismu". Řekl to v rozhovoru na blesk.cz. Zeman dnes také opět kritizoval sociální demokracii za její postup v minulosti kvůli sporu o dluh právníkovi Zdeňku Altnerovi. Současné vedení ČSSD se brání, že vysoká částka je způsobena Altnerovým zdržováním soudu. Zeman dnes řekl, že kdyby ČSSD včas zaplatila, penále by nenarůstalo.

Zeman před více než rokem na konferenci o holokaustu mluvil o fascinaci některých lidí nacismem. V této souvislosti zmínil Peroutku, který podle něj napsal článek Hitler je gentleman. Připsal mu také verdikt "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se kancelář prezidenta musí za Zemanovy výroky vnučce Peroutky omluvit. Zeman se dnes vyjádřil především ke druhému ze svých výroků. Hájil se, že Peroutkovi ho ve svých pamětech připsal literární vědec Václav Černý a Peroutka "toto přisouzení" do své smrti nedementoval. Podle historiků výrok o andělech a vlcích patří novináři Janu Stránskému, což potvrdil i jeho syn.

Před sedmi lety jako gymnazisté vyhráli Intel ISEF, teď mají firmu

Trojice studentů z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král v roce 2009 s robotem EiMSA zvítězila ve světové vědecké soutěži Intel ISEF. Zkušenosti, které tak získali, zúročili ve vlastním podnikání. První dva jsou spolumajitelé společnosti, která poskytuje trojrozměrné fotografie černé elektroniky internetovým obchodům, třetí s nimi spolupracuje na vývoji hardwaru a softwaru. Firma spolupracuje prakticky se všemi velkými tuzemskými e-shopy, má zákazníky i z dalších evropských zemí a expanduje do zámoří.

Stovky lidí protestovaly proti přehradě na Berounce

Stovky lidí protestovaly proti plánované výstavbě retenční nádrže na Berounce. Ta by měla sloužit v případě povodní pro zadržení vody. Mezi protestujícími v Roztokách u Křivoklátu byli obyvatelé vesnic na horním toku Berounky a také několik starostů dotčených obcí. Obávají se zásadního narušení CHKO Křivoklátsko. ČTK o tom informovala starostka Roztok Lenka Peterková.

Na místě byl přítomen i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který protestujícím vyjádřil svou podporu. Případnou výstavbu na Berounce nepodporuje ani hejtman Miloš Petera (ČSSD), a to kvůli okolní přírodě. Pro stavbu přehrady podle projektů Povodí Labe jsou naopak obce na dolním toku Berounky. Ty by měla stavba v případě stoleté vody ochránit, jinak přehrada nemá být napuštěná. Tomu ale obce z horního toku nevěří.

Samosprávy nesouhlasí s halou pro Amazon, výstavba se odloží

Samosprávy okolních městských částí i obcí nesouhlasí s halou pro Amazon u Horních Počernic, firma bude muset získat posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Odvolaní firmy P3 Logistic Parks magistrát neuznal, zjistila ČTK z úřední desky magistrátu. Hala měla být hotová už letos, výstavba se tak odloží. O kolik, zatím není jasné, sdělila ČTK za firmu Veronika Boráková.

Nové centrum amerického internetového obchodu má být umístěno na okraji Prahy v již existující průmyslové zóně. V hale o rozloze 40.000 metrů čtverečních firma zaměstná 3000 lidí, z nichž 1000 přejde z centra v Dobrovízi. Denně by do centra mělo přijíždět od 120 do 180 nákladní aut, do 350 osobních aut a 40 až 60 autobusů přivážejících zaměstnance. Výtky k záměru se týkají nejen ochrany životního prostředí, mimo jiné negativního vlivu na přírodní památku Chvalský lom, ale i zvýšení dopravní zátěže, záboru hodnotné zemědělské půdy a v neposlední řadě i územní rezervy, která počítá s výstavbou vodovodu. Investor námitky odmítá.

Počet požárů v lesích se loni kvůli suchu zdvojnásobil

Na lesních pozemcích loni vypuklo 1714 požárů, téměř dvakrát více než v roce 2014. Na vině bylo hlavně sucho, píše ve sborníku Lesní ochranná služba. Evidované škody stouply na trojnásobek předloňské hodnoty a činily 18,7 milionu korun. Hlavní příčinou vzniku požárů je podle materiálu nedbalost návštěvníků. Během loňského roku se kvůli suchu omezovaly dodávky užitkové i pitné vody, například ve středních Čechách. V současnosti jsou vodní nádrže naplněné ze čtyř pětin. Podle měření je ale mimořádné nebo silné sucho u více než dvou pětin vrtů, kde se měří spodní vody.

Cebia: Téměř čtvrtina ojetin v Česku byla omlazena

Téměř čtvrtina ojetých aut na českém trhu měla změněný rok výroby, aby vypadala mladší a dala se prodat dráž. Průměrně byly tyto vozy omlazené o 1,6 roku. Uvedla to společnost Cebia, která se zabývá ověřováním původu vozidel. Podíl omlazených vozidel letos vzrostl, uvedla firma. "Příčina je pravděpodobně ve zvýšení počtu dovážených vozidel, u nichž se často padělá rok uvedení do provozu před jejich registrací na referátu dopravy jednoduchým falšováním původního zahraničního technického průkazu," uvedl mluvčí Cebie Jan Dryák. Podíl vozidel se stočeným tachometrem se na trhu dlouhodobě pohybuje kolem 40 procent. Prodej ojetých osobních aut na českém trhu loni vzrostl o šest procent na 660.000 vozů.

Provozovatelé výletních lodí se chystají na letní sezonu

Provozovatelé výletních lodí se připravují na letní sezonu. Přestože většina společností v Praze vozí turisty a zájemce o plavbu i přes zimu, výrazně větší zájem přichází s nástupem teplého počasí. Vůbec první silnější impulz bývají Velikonoce. To ale nebyl případ letošního roku, kdy velikonoční svátky byly příliš brzy, řekl ČTK majitel Lodní společnosti Bohemia provozující parníky Tyrš a Atlantida Luděk Lácha. Jiné plavební společnosti, například Pražská paroplavební společnost, sezonu oficiálně zahajují 1. května.

Zatímco nákladní říční doprava zažívá v posledních letech citelný útlum, rekreační plavba naopak výrazně roste. Nejvytíženější pražskou plavební komorou na Smíchově ročně propluje na 25.000 lodí, během léta zhruba 3000 lodí měsíčně, uvedl mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jan Bukovský.

Do Zlaté Koruny se po 78 letech vrátila Madona zlatokorunská

V klášteře Zlatá koruna na Českokrumlovsku dnes oslavili návrat Madony zlatokorunské. Gotický deskový obraz, který se do kláštera oficiálně vrátil na den přesně po 78 letech, byl nejprve vystaven v kostele. Po mši byl přenesen do opatské kaple, kde bude umístěn natrvalo. Díky dohodě mezi farností, jíž mimořádně cenná památka patří, a Národním památkovým ústavem (NPÚ) spravujícím klášter, se k uctívanému obrazu zdejší patronky dostanou místní věřící i turisté.

Obraz byl namalován mezi lety 1410 až 1420, pravděpodobně na zakázku pro zdejší cisterciácký klášter. Jak řekl bývalý dlouholetý kastelán kláštera Zdeněk Troup, jde o dílo uměleckou hodnotou srovnatelné s obrazem Madony z Veveří. Pannu Marii chovali cisterciáci ve velké úctě jako svou hlavní patronku.

Park v centru Zlína zaplní obří deskové a společenské hry

Obří deskové a společenské hry, dámu, šachy, domino, ruské kuželky i Člověče, nezlob se, si budou moci lidé zahrát v centru Zlína. V opraveném parku Komenského se v květnu uskuteční první ročník akce nazvané Mega hry v parku, řekla ČTK pořadatelka Věra Stojarová z obecně prospěšné společnosti Aktivně životem. Nebude chybět ani takzvaná smart herna zaměřená na logické hry pro jednoho hráče. Mega hry v parku se uskuteční 21. května. Aktivně životem pořádá v kraji akce zaměřené na hry, hlavolamy, stavebnice a chytré hračky, navštěvují je stovky až tisíce lidí.

Nad Špindlerovým mlýnem by mohla vyrůst první rozhledna ve městě

Léto je pro české hory stále důležitější období. Po posledních třech teplých zimách s nedostatkem přírodního sněhu se areály snaží více investovat do letních atrakcí, třeba do nových stezek pro horská kola. Například Skiareál Špindlerův Mlýn do budoucna chystá stavbu nové rozhledny na Pláních, která má podpořit letní turistický ruch. Jak uvedl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot, návštěvníků na českých horách podle něj v létě přibývá.

Letní provoz mají nyní tři čtvrtiny horských středisek sdružených v asociaci. Například Skiareál Lipno plánuje letos investovat do letních atrakcí 80 milionů korun, tedy stejnou částku jako na zimní sezónu. V létě také vyroste kolem Lipna obří olympijský park, ve kterém si po dobu konání letních olympijských her v Riu budou moci zájemci vyzkoušet různé sportovní disciplíny.

Sport

České tenistky jsou potřetí za sebou ve finále Fed Cupu. Obhájkyně titulu zdolaly v semifinále Švýcarsko po boji 3:2. Rozhodly o tom Lucie Hradecká s Karolínou Plíškovou, které ve čtyřhře v Lucernu porazily Martinu Hingisovou s Viktorijí Golubicovou dvakrát 6:2. Češky postoupily do finále soutěže družstev popáté za šest let a můžou zkompletovat vítězný hattrick. Finále se uskuteční 12. a 13. listopadu a hrát budou s Francií nebo s Nizozemskem. V každém případě pocestují na půdu soupeřek. V nedělních dvouhrách nejdříve Karolína Plíšková po nečekané sobotní prohře zdolala v souboji jedniček Timeu Bacsinszkou 6:4, 6:2, Barbora Strýcová pak nestačila na překvapení víkendu Viktoriji Golubicovou 6:3, 6:7 a 1:6.

Hokejisté Litvínova si už po třech čtvrtinách baráže zajistili setrvání v extralize. Obhájci loňského titulu porazili v 9. kole Karlovy Vary 3:2, po první třetině přitom prohrávali 0:2. Druhý tým pro příští ročník extraligy vzejde z trojice Karlovy Vary, Slavia a Jihlava.

Česká sportovní gymnastika bude mít svého zástupce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V kvalifikaci v dějišti srpnových her uspěl devatenáctiletý David Jessen, který v sobotu obsadil ve víceboji 32. místo výkonem 84,533 bodu. Suverénním vítězem se stal úřadující mistr Evropy Ukrajinec Oleg Vernjajev, jenž vyhrál součtem 92,107 s náskokem téměř 3,5 bodu. Pro gymnasty, kteří neuspěli na loňském mistrovství světa v Glasgow, byla sobotní soutěž jedinou možností probojovat se na olympiádu v Riu. Jessen, který je synem bývalé úspěšné reprezentantky Hany Říčné, si vedl nejlépe na hrazdě, na níž skončil šestnáctý. Rodák z Brna, který strávil velkou část života s rodiči v Pensylvánii a má i americké občanství, se nyní připojí k reprezentačnímu týmu před mistrovstvím Evropy v Bernu.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize medaili nevybojovaly, v duelu o bronz podlehly Fenerbahce Istanbul 69:73. Proti hostiteli závěrečného Final Four sice většinu času vedly, ale zhruba čtyři tisíce fanoušků dotlačily v poslední čtvrtině turecký celek k obratu.

Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v americkém Grand Forks v základní skupině B i druhý zápas, když podlehla Kanadě 1:3. Zámořský favorit vedl po druhé třetině již 3:0, v úvodu třetí části korigoval výsledek útočník Filip Zadina. Další utkání čeká svěřence trenéra Roberta Reichla v noci na úterý, kdy se od 1:00 SELČ utkají s Dánskem.

Počasí

Oblačno až zataženo, během dne od severozápadu místy až polojasno. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.