Denní souhrn zpráv

ČR odmítá kvóty na migranty proto, že nefungují, řekl ministr Zaorálek

Česko odmítá povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků v EU proto, že je přesvědčeno o tom, že takový systém nefunguje. Zároveň je proti tomu, aby otázka čerpání peněz z evropských fondů byla spojována s řešením migrační krize. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě to dnes řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Pro politiky je nemožné vysvětlovat lidem, že musejí akceptovat tento závazný systém, když lidé vidí, že migranti nechtějí zůstat v Česku," uvedl Zaorálek. Dodal, že ČR je připravena podílet se na řešení migrační krize na principu dobrovolnosti a že nemůže souhlasit s tím, aby se do Česka dostaly tisíce migrantů bez kontroly. Veřejnost podle ministra také sleduje, že země s většími zkušenostmi s migranty nedokážou zvládnout integraci přistěhovalců do společnosti.

Česko převezme z Německa křesťanské uprchlíky z Okrouhlíku

Skupina 20 křesťanských uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech strávených v Německu vrátí zpět do Česka. Ministerstvo vnitra kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku u Jihlavy, umístěni do detenčního zařízení. Česko se bude snažit o jejich vyhoštění do země původu. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. ČTK o tom dnes informovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Upozornila na to, že německá strana nechce zpět do Česka poslat celou skupinu, která čítala 25 lidí. V pěti případech žádost nepřišla kvůli sloučení rodiny. "Otci této pětičlenné skupiny byl totiž v Německu již udělen azyl," vysvětlila Malá.

Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku pobývala v Okrouhlíku na Jihlavsku. Přivezl je Nadační fond Generace 21. Před dvěma týdny se 25 lidí vydalo autobusem do Německa, kde byli několik kilometrů za hranicemi zadrženi. Program na přesídlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven, vláda pak rozhodla o tom, že nebude pokračovat.

Další uprchlíci z Iráku, kteří chtěli do Německa, chtějí znovu azyl v ČR

Skupina dalších 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, požádala znovu o azyl v České republice. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Cizinci budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Uprchlíky policie zadržela nedaleko česko-německých hranic, noc strávili v hotelu v centru Ústí nad Labem. "Všichni Iráčané byli včera (ve čtvrtek) řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety," uvedl k případu bez bližších podrobností ministr vnitra Milan Chovanec.

Název Czechia vzbuzuje i nesouhlas, ve sportu se hned neprosadí

Záměr používat v zahraničí pro označení ČR jednoslovné překlady názvu Česko, třeba v angličtině Czechia, vzbuzuje mezi českými politiky rozporuplné reakce. Jednoslovné označení, na kterém se ve čtvrtek shodli vrcholní ústavní činitelé, čeká projednání ve vládě a někteří její členové se staví proti. Chystané úpravy si všímají zahraniční média. Jazykovědkyně Akademie věd ČR Markéta Pravdová považuje tvar Czechia za korektní, ministerstvo zahraničí vychází z posudku Ústavu pro jazyk český se stejným závěrem.

Vzrušenou diskusi už na pondělním jednání kabinetu očekává ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Prosazení názvu je podle něj nešťastné hlavně kvůli rychlosti, s jakou přišlo. Proti novému označení se staví také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Poukazuje na zavedenou značku Czech Republic, na jejíž budování se vynaložila víc než miliarda korun. "Začínat s novým označením podobným Čečensku považuji za nešťastný krok," uvedla Šlechtová a na twitteru navrhla referendum o názvu země. Tomu oponoval předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeden z účastníků čtvrteční schůzky na Hradě. "Název země nikdo nemění, jsme stále Česká republika, jde pouze o vyřešení anglického překladu slova Česko," uvedl.

"Do budoucna by Czechia nebyla problém," řekl ČTK generální manažer hokejové reprezentace Slavomír Lener. Podle mluvčího Českého olympijského výboru Marka Brodského je důležité, že zůstane zachována zkratka CZE, což zajistí kontinuitu vnímání českých sportovců ve světě. Fotbalová asociace by uvítala takovou shodu domácích sportovních asociací, aby prezentace v zahraničí pod novým názvem začala ve stejném okamžiku. Už dnes ovšem moderátor losování tenisového Fed Cupu ve Švýcarsku oznámil, že přichází tým Czechia.

Předsedou hnutí STAN je dle očekávání Gazdík

Předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se dnes podle očekávání stal po dvou letech znovu Petr Gazdík. Místopředseda Sněmovny a dosavadní první místopředseda hnutí neměl protikandidáta. Klíčovou programovou prioritou STAN bude bezpečnost a nutnost přípravy krizových plánů v různých oblastech. Hnutí klade důraz také na dostupnost veřejných služeb. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl podle hnutí STAN navrhnout zvýšení příjmu obcí na výnosech z daně z přidané hodnoty z 20,83 procenta na 23,58 procenta. Spolu s tím chtějí zrušit podíl obcí na dani z hazardu, což už Babiš připravuje.

O budoucí spojenectví či spolupráci s opozičním hnutím Starostové a nezávislí (STAN) dnes na jeho sněmu žádali v různé intenzitě představitelé mnoha parlamentních stran včetně vládních. Hnutí končí smlouva o spojenectví s TOP 09, podle jejího čestného předsedy Karla Schwarzenberga se ale spojení obou uskupení má k světu. Obě uskupení jsou podle Schwarzenberga označována za "rozvedený pár". Poznamenal přitom, že ve svém osobním životě už rozvod zažil a za nejlepší označil to, že se svou ženou se po letech znovu oženil. Starostům doporučil, aby se drželi svých principů a zásad a nepřizpůsobovali je nabídkám, s nimiž za nimi budou chodit "různí mlsní kocouři".

Armáda na podzim uspořádá štábní cvičení mobilizace

Armáda letos na podzim uspořádá štábní cvičení, aby si prověřila mobilizační opatření. Samotný nácvik, do kterého se zapojí vojáci i technika, se pak uskuteční příští rok. Kromě profesionálních vojáků se ho zúčastní i aktivní zálohy. Jejich příslušníci budou působit v roli figurantů. Armáda si během akce nacvičí vybavení mobilizovaných lidí výstrojí, jejich výcvik i nástup k jednotkám. ČTK to v rozhovoru řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Civilistů se cvičení týkat nebude.

Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Josef Bečvář věří, že mezi lidmi o novinku, kterou přinesou od července novelizované branné zákony, bude zájem. Bečvář také doufá v to, že se do konce roku podaří naplnit početní stav armády na 84 až 85 procent. Bečvář do funkce náčelníka generálního štábu nastoupil loni v květnu, nahradil Petra Pavla, který odešel do velení NATO.

Ve Švédsku vyšetřují Němce, který prý vydíral českou vládu jedem

Ve Švédsku je vyšetřován 27letý německý student, který je podezřelý z vydírání české vlády blíže neurčenou toxickou látkou, kterou získal přes internet. Informovala o tom dnes švédská média s odvoláním na prokurátora Henrika Södermana. Česká policie potvrdila, že na případu spolupracuje se švédskými kolegy, bližší informace ale zatím nebude poskytovat.

Peníze na kariérní řád a nové financování škol jsou nejisté

Ministerstvo školství má spory s resortem financí kvůli kariérnímu řádu pro učitele a změně způsobu financování škol. Úřad vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) zatím odmítá poskytnout na tyto reformy peníze navíc ze státního rozpočtu. Chce, aby ministerstvo školství našlo finance uvnitř svého rozpočtu. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ale ve vyjádření pro ČTK uvedla, že realizace těchto návrhů bez navýšení rozpočtu školství není přípustná. Připomněla, že obě zásadní změny jsou v koaliční smlouvě i v programovém prohlášení vlády.

Kariérní systém pro učitele počítá se zavedením dvouletého adaptačního období pro nováčky, druhého stupně pro samostatné učitele a třetího stupně pro vynikající učitele. Po adaptačním období by se měl učitelský plat zvýšit o 1000 korun, pedagogové na nejvyšší úrovni by měli mít příplatek 5000 korun měsíčně. Dalších 1000 až 2000 korun měsíčně by měli získat lidé vykonávající nové specializované činnosti. V roce 2018 ministerstvo celkové náklady vyčíslilo na 828,21 milionů korun, v roce 2020 by to už měla být více než miliarda.

Právo: Za šikanu učitelky Na Třebešíně vyloučili dva studenty

Dva ze tří studentů, kteří šikanovali učitelku v pražské střední škole Na Třebešíně, byli vyloučeni. Jednomu zůstal původní, podmíněný trest, nefiguruje totiž na videozáznamech, jež šikanu zachycují, uvedl deník Právo. Rodiče jednoho z vyloučených se podle listu rozhodli bránit právní cestou. Učitelku šikanovala trojice zřejmě delší dobu. Učitelka zemřela, vedení školy trvá na tom, že šikana příčinou úmrtí nebyla.

Ústavní soud bude rozhodovat o adopci pro registrované partnery

Ústavní soud by zřejmě už brzy mohl rozhodnout o tom, jestli budou registrovaní partneři či partnerky v Česku moci adoptovat opuštěné děti. Posuzuje návrh na zrušení paragrafu, který registrovaným osvojení zakazuje. Aktivisté považují soudní cestu za jednu z možností, jak změny prosadit. Řekli to v Praze na mezinárodním semináři o registrovaném partnerství. Zákon o registrovaném partnerství platí od července 2006. Adopce registrovaným zakazuje. Svobodní či manželé se ale osvojitelem stát mohou. Podle ombudsmanky Anny Šabatové je to diskriminace.

Průlomově rozhodl před časem i prostějovský soud. Obrátil se na něj Čech, který žije v USA a společně se svým francouzským manželem tam adoptoval dvě děti. Podle českých zákonů měly dostat české občanství a český rodný list. Matrika je ale odmítla zapsat. Muž neuspěl ani s odvoláními. Nový občanský zákoník umožnil podání žaloby na uznání amerického rozsudku o osvojení. Český soud ho uznal.

Nová studentská formule z VUT Brno je znovu lehčí a rychlejší

Na historicky nejnižší hmotnost se podařilo upravit nejnovější model studentské závodní formule, která nese název Dragon 6. Pomohly k tomu desítky konstrukčních změn a monopost tak váží pouze 173 kilogramů. Díky tomu má i vyšší zrychlení, z nuly na stovku se zvládne rozjet rychleji než za 3,6 vteřiny, uvedl při slavnostním odhalení konstruktér Gabriel Stariak z týmu TU Brno Racing, který pracuje při Vysokém učení technickém Brno. Proti předchozímu modelu je současný lehčí o 25 kilogramů. "Někde už nestačí výroba pomocí konvenčního obrábění, takže jsme použili 3D tisk z kovových a plastových materiálů," popsal výrobu vedoucí týmu Tomáš Kolečář.

Studenti vůz vyrábějí nejen jako nositele technologických novinek, ale i jako regulérní závodní vůz. Řidičem může být zase pouze student univerzity, která tým zaštiťuje. "Začátkem roku jsme proto dělali na VUT nábor. Po pohovorech, testování na motokárách a simulátoru zbylo pět kandidátů," uvedl Kolečář. Formule pojede na neoficiálním německém závodu ZF Kemp ve Friedrichshafenu. Poté tým odcestuje na závody v Itálii, kde bude obhajovat loňské druhé místo. Nejprestižnější klání sezony bude na německém Hockenheimringu.

Univerzita Karlova pořádala v Karolinu Den celoživotního vzdělávání

V Karolinu se dnes konal Den celoživotního vzdělávání, který pořádala Univerzita Karlova v Praze. Zástupci všech fakult na něm představili desítky profesních, zájmových nebo e-learningových programů určených zájemcům všech věkových kategorií. Součástí programu byly takzvané zlaté promoce, při nichž si ceremoniál po 50 letech zopakovali absolventi z roku 1966. Podstatná část programu byla věnována nabídce Univerzity třetího věku. Tyto tradiční kurzy pro seniory nejstarší česká univerzita pořádá 30 let.

Dnes večer vyvrcholí další ročník sbírky Pomozte dětem

Další ročník nadační sbírky Pomozte dětem vyvrcholí dnes večer. Charitativní akci, jejímž symbolem je žluté kuře s červenobílým záchranným kruhem, pořádá Česká televize spolu s Nadací rozvoje občanské společnosti. V letošním roce se zatím vybralo 1,368 milionu korun. V předchozích 17 ročnících to bylo celkem 204 milionů korun. Z výtěžku jsou každoročně podpořeny projekty zvyšující kvalitu života dětí po celé republice.

Vzpomínkový pochod na výsadkáře z Clay-Eva šlo 222 lidí

Do vzpomínkového pochodu na parašutisty skupiny Clay-Eva se v noci na dnešek aktivně zapojilo rekordních 222 lidí. Asi polovina z nich prošla stejnou trasu jako tři výsadkáři, kteří přistáli na Zlínsku v polovině dubna 1944 a prošli z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem, kde měli navázat kontakt. Odbojáři vyslaní londýnskou exilovou vládou pak vytvořili na Moravě rozsáhlou zpravodajskou síť a připravovali ozbrojené povstání. Vzpomínkový pochod se letos konal 13. rokem.

Skupina ve složení velitel Antonín Bartoš, šifrant Jiří Štokman a radiotelegrafista Čestmír Šikola dokázala postupně do příprav povstání zapojit téměř celou východní a jihovýchodní Moravu. V září 1944 bylo připraveno jedenáct ploch pro přijetí výsadků zbraní. Ozbrojené povstání se sice nakonec neuskutečnilo, skupina přesto na Moravě působila prakticky až do konce války, byť řada jejích členů byla odhalena agenty gestapa a popravena. Hlavní přínos skupiny Clay-Eva spočívá zřejmě ve zpravodajské činnosti. Jen radista Šikola v období od výsadku do osvobození přijal nejméně 250 a odeslal přes 800 radiogramů.

V Itálii budou dvě výstavy z díla Alfonse Muchy

Přibližně 250 děl zahrnujících plakáty, kresby, malby, dekorativní práce, knihy a fotografie týkající se tvorby Alfonse Muchy ukáže výstava, která začíná v římské výstavní síni Compleso del Vittoriano. Pořádá ji v Česku působící Muchova nadace, jíž předsedá umělcův příbuzný John Mucha. Výstavní instalaci bude doprovázet velkoplošná projekce cyklu Slovanské epopeje, kvůli níž se John Mucha obrátil na soud. V Itálii koncem měsíce začne další výstava z Muchových děl prezentující především slavné plakáty ze sbírky shromážděné bývalým tenistou Ivanem Lendlem.

Zemřela význačná malířka Jindra Husáriková, bylo jí 85 let

Ve věku 85 let dnes zemřela význačná česká malířka Jindra Husáriková. ČTK to oznámil její syn Petr Husárik. Díla Husárikové jsou zastoupena v mnoha veřejných i soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Malířka, která byla známá zřejmě více za hranicemi své vlasti, často ztvárňovala cirkusové dění, ale také staré báje, mýty i niterné lidské pocity. Oleje, laděné většinou do různých tónů jedné barvy, "dokreslovala" nožem, který jemným plátnům dodával konkrétní výraz. V roce 2008 otevřel její syn Petr v Karlových Varech Galerii Jindry Husárikové.

Zemřel Standa Procházka, legenda české dechovky

Ve věku 96 let dnes zemřel nestor českých zpěváků Stanislav Procházka. ČTK to dnes oznámila jeho rodina. Zpěvák vystupující jako Standa Procházka proslul zejména jako interpret lidových písní. Během své kariéry odehrál tisícovky koncertů, vystupoval s řadou orchestrů a v těch nejprestižnějších podnicích, nahrával desky a objevil se i ve filmu. Na hudební scéně strávil více než 65 let a zpíval na veřejnosti, i když už překročil devadesátku. K jeho nejslavnějším písním patří Ale ne, Andulička, Bílé konvalinky, Hej, panímámo, Skřivánek zpíval nebo Tam na stráni.

V Plzni začal 29. festival českých a slovenských filmů Finále

Předpremiérou filmu Ani ve snu!, který reprezentoval ČR na Berlinale, začal v Plzni 29. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Soutěžní přehlídka českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů potrvá do 21. dubna. Festival zásadně změnil vizuální image a má nový dramaturgický koncept. Při úvodním ceremoniálu se představily mezinárodní poroty, v nichž je například scénárista a producent Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi a filmu Doba ledová. Během sedmi dnů uvidí diváci 120 filmů. Promítat se nebudou jen loňské snímky, ale vůbec poprvé také premiéry a předpremiéry z letošního ledna až dubna.

Armádní muzeum v Jemnici se návštěvníkům otevře 3. května

Vznikající armádní muzeum na zámku v Jemnici na Třebíčsku se pro návštěvníky otevře v úterý 3. května. Expozici věnovanou československým letcům Royal Air Force (RAF) letos obohatí nové exponáty, které muzeum získalo od jihlavského Czech Spitfire Clubu. Návštěvníci by měli mezi exponáty najít historické uniformy a další součástky vojenské výstroje a výzbroje. ČTK to řekl Jiří Stanislav, převor řádu Křižovníků s červeným srdcem - cyriaků, který v pronajatém zámku buduje vojenské muzeum a rehabilitační centrum.

Dělostřelecká kasárna v Terezíně obsadilo muzeum Franze Josefa I.

Dělostřelecká kasárna v pevnostním městě Terezín na Litoměřicku obsadilo nové muzeum Františka Josefa I. Návštěvníci císaře uvidí na talířích, hrníčcích, mlýncích či mincích starých až 150 let. Město tak pokračuje v oživování historických objektů, které otevírá v nové sezoně turistům. Světově unikátní sbírka předmětů, jejichž společným jmenovatelem je habsburský panovník, se dostala do Terezína náhodou.

"Zkoušel jsem oslovit města a muzea, ale odevšad mě v podstatě vyhodili," vylíčil František Václav, který první kousky do své budoucí sbírky získal už v 17 letech. K císaři se dostal prý díky svému otci, který byl panovníkovi podobný. "Pak sbírka rostla, ale za socialismu jsem to nesměl nikde zmiňovat," poznamenal. Po 40 letech shromáždil rodák z Tachovska rozsáhlý soubor nejrůznějších předmětů od pohlednic přes talíře, fajfky, šavle, busty, knihy či mince až po hodiny. "Věci, které jsem přes aukční síně a různé burzy nakupoval po celém světě, jsou staré zhruba 100 až 150 let," uvedl Václav. Terezín sběrateli umožnil splnit si sen, kterým bylo ukázat umění předků veřejnosti.

Olomouckým náměstím se linula vůně tvarůžků, patřil jim festival

Speciality, v nichž hrají hlavní roli tvarůžky, dnes přilákaly na olomoucké Horní náměstí stovky lidí. Konal se zde první ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu. Na jídla se specifickou vůní stály fronty, zjistila ČTK. Lidé mohli ochutnat produkty tvarůžkové cukrárny i palačinky se špenátem a tvarůžky. Tvarůžkové speciality připravily restaurace, které mají s různými úpravami tvarůžků zkušenosti. Nechyběla například pečená brambora s tvarůžkem, zelňačka s tvarůžkovým krutonem, tvarůžkový guláš nebo hanácké tašky v syrnici. Ochutnávala se také piva regionálních pivovarů.

Historie prvních tvarůžků na Hané spadá do 15. století. Tehdy se však - oproti dnešnímu strojovému zpracování - vyráběly ručně. Prvním sýrům se říkávalo pleskačky, neboť při výrobě se bochánky vytvořenými ze směsi uleželého pomletého netučného tvarohu a zracích solí pleskalo o dřevěnou desku či stůl. Olomoucké tvarůžky se nyní vyrábí už jen v Lošticích na Šumpersku, kde je muzeum tvarůžků, tamní restaurace nabízejí tvarůžkové speciality a lidé mohou navštívit i tvarůžkovou cukrárnu, která byla nedávno otevřena také v Olomouci.

Lední medvídě v brněnské zoo se jmenuje Noria, rozhodla Šafářová

Mládě ledních medvědů z brněnské zoo dnes dostalo jméno Noria. Vybrala ho tenistka Lucie Šafářová, která se stala kmotrou medvíděte. Lidé zaslali do zoo přes tisíc návrhů, jak pojmenovat samičku narozenou v listopadu loňského roku. Rodačka z Brna Šafářová volila asi ze dvacítky finálových jmen. Podle ní se ke jménu váže příběh o globálním oteplování, který s ledními medvědy úzce souvisí. "Noria je hlavní hrdinka knížky Strážkyně pramene od finské autorky jménem Emmi Itäranta. Její svět podlehl zkáze globálního oteplování," nastínila příběh mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Sport

České tenistky hrají v semifinále Fed Cupu ve Švýcarsku po dvou nečekaných výsledcích v úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. V Lucernu dnes nejdříve Barbora Strýcová překvapivě snadno porazila domácí jedničku Timeu Bacsinszkou 6:0 a 6:2, ale poté Karolína Plíšková podlehla až 129. hráčce světa Viktoriji Golubicové 6:3, 4:6 a 4:6. V nedělních dvouhrách proti sobě nejdříve od 12:00 nastoupí Plíšková s Bacsinszkou a po nich Strýcová s Golubicovou. V případě nerozhodného stavu by postupující tým určila čtyřhra, na kterou mají Švýcarky připravenou světovou deblovou jedničku Martinu Hingisovou.

Vzpěrač Jiří Orság vybojoval na mistrovství Evropy v norském Förde v supertěžké váhové kategorii nad 105 kg bronz v nadhozu, ve dvojboji byl čtvrtý. Česká republika získala jedno účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Čeští hokejisté zvítězili v Bielu nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení a oplatili soupeři středeční porážku. V duelu seriálu Euro Hockey Challenge skórovali Petr Holík a Tomáš Vincour, který se trefil 16 sekund před koncem prodloužení. Domácí tým vyrovnal v 59. minutě, kdy Pavla Francouze překonal Felicien Du Bois. Český gólman si připsal 46 úspěšných zákroků a byl hlavní hvězdou utkání.

Česká hokejová reprezentace pojede na květnové mistrovství světa v Rusku s trojicí brankářů působících v Kontinentální lize. Trenér národního týmu Vladimír Vůjtek po pátečním utkání proti Švýcarsku v Bielu uvedl, že do přípravy už neplánuje pozvat dalšího gólmana a bude spoléhat na trojici Pavel Francouz, Dominik Furch a Jakub Kovář.

Hokejisté Liberce porazili ve druhém finále play off extraligy Spartu 4:2 a vyrovnali stav série na 1:1. Domácí skórovali jako první, Pražané poté otočili stav na 2:1 ve svůj prospěch, ale po dvou třetinách už vedli opět Severočeši. Vítězný gól dal v přesilovce útočník Branko Radivojevič. Série se nyní stěhuje do Prahy, kde jsou na programu v pondělí a v úterý další dvě utkání.

Litvínovští hokejisté vyhráli na ledě jihlavské Dukly nejtěsnějším rozdílem 2:1 a v baráži o extraligu potvrdili svou vedoucí pozici. Úřadujícího mistra přiblížil k udržení se v nejvyšší soutěži Filip Pavlík, jenž ranou ze strany vsítil v 34. minutě vítězný gól. V tabulce poslední Dukla musela do branky nasadit vůbec poprvé v sezoně 39letého veterána Lukáše Sáblíka. S teplotami totiž v den zápasu ulehla do postele dosavadní jednička, teprve 16letý Jakub Škarek.

Velké potíže má Slavia, jež ze začátku pořadí v baráži vedla. Proti Karlovým Varům však ztratila druhý nadějně rozehraný zápas doma po sobě a po porážce 1:3 se jí značně vzdálila naděje na návrat do extraligy. Červenobílí znovu na svém ledě nezvládli třetí třetinu, kterou prohráli 0:3. Byl to jejich čtvrtý nezdar v řadě, potřetí dali jen jediný gól a na dnešní přemožitele ztrácejí v tabulce baráže o nejvyšší soutěž už čtyři body.

Kordista Jiří Beran vyhrál evropský kvalifikační turnaj v Praze a zajistil si účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V českém týmu doplnil fleretistu Alexandera Choupenitche, který měl start v Brazílii už jistý na základě světového žebříčku. Beran zvládl v hale na Podvinném mlýně bez problémů základní skupinu, v eliminaci pak porazil čtyři soupeře. Ve finále si letenku do Ria zajistil vítězstvím 15:13 nad Rakušanem Josefem Mahringerem.

Plavkyně Barbora Závadová skončila na testovacích předolympijských závodech v Riu de Janeiro druhá v polohovce na 400 metrů. Časem 4:42,17 minuty nestačila na otevřeném mistrovství Brazílie pouze na domácí Joannu Maranhaovou, která zvítězila za 4:38,66.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Na východě zpočátku polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty od 9 °C na severozápadě do 22 °C na jihovýchodě, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

Až do konce dubna se udrží chladnější počasí s průměrnými maximálními teplotami kolem 15 stupňů Celsia. Začátkem května se oteplí a následující dva týdny se budou teploty pohybovat v průměru těsně pod 20 stupni. V celém období přitom nelze vyloučit teplotní výkyvy.