Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V Česku kvůli útokům v Belgii hlídkují vojáci, rušily se lety

Kvůli zajištění bezpečnosti po úterních teroristických útocích v Belgii hlídkují ode dneška v českých městech kromě policistů také vojáci. Armáda vyčlenila na základě úterního nařízení vlády 550 vojáků, kteří pomáhají na letištích, nádražích a dalších místech se zvýšenou koncentrací lidí. Kvůli útokům bylo dnes zrušeno všech pět zpátečních letů mezi Prahou a bruselským letištěm Zaventem. Praha večer vyjádří Belgii symbolickou podporu tím, že nechá rozzářit Petřínskou rozhlednu v barvách belgické trikolory.

První výsledky má přinést audit bezpečnosti ČR v dubnu

První výstupy z národního bezpečnostního auditu očekává ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v dubnu. Celá zpráva o připravenosti Česka čelit nejrůznějším hrozbám, o kterou požádal loni na podzim premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), má být hotova do konce roku. "Harmonogram a pracovní týmy jsou připraveny," řekl novinářům Sobotka po setkání s pracovní skupinou. Počítá, že v případě zjištění nedostatků audit navrhne i postup, jak garantovat dostatečnou bezpečnost. Bezpečnostní audit Česka má prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost země při přímé konfrontaci s nebezpečím, zopakoval Sobotka. Bude se týkat terorismu, extremismu, negativních aspektů migrace, organizovaného zločinu, stability finančních trhů a bank, energetické, průmyslové a surovinové bezpečnosti, kyberbezpečnosti, působení cizích mocností nebo hybridních, přírodních a lidských hrozeb.

Babiš: Čapí hnízdo vlastnili mé dospělé děti a bratr partnerky

Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace dvě dospělé děti ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a bratr jeho partnerky. Babiš to řekl poslancům při mimořádné sněmovní schůzi, kterou ke kauze podnítila pravicová opozice. Nespáchal jsem žádný dotační podvod, uvedl ministr, který čelí podezření nejméně z účelového postupu při získání zhruba padesátimilionové dotace.

Firmy asi budou moci být trestány za víc činů než nyní

Okruh trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy, se zřejmě významně rozšíří. Soud ale bude moci společnosti trestní odpovědnosti v některých případech zprostit. Novelu příslušného zákona schválila Sněmovna. Firmy se budou moci podle předlohy nově dopustit i pomluvy, což kritizuje Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií. Zákon podle vládního návrhu nově stanoví, že společnosti budou moci být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež budou výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak. Pomluva k nim přibyla na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), který podpořil ústavně-právní výbor. Ondráček jej zdůvodnil nynější právní nerovností například mezi provozovateli rozhlasového nebo televizního vysílání, pokud podnikají jako fyzická osoba, nebo jako právnická osoba.

Varování před kouřením bude na krabičkách cigaret výraznější

Na krabičkách cigaret se ještě letos zřejmě objeví výraznější varování před škodlivostí kouření. Změnu kvůli evropské tabákové směrnici přinese novela o potravinách, kterou schválila Sněmovna. Novela také zpřísňuje označování potravin českými logy. Poslanci novelou také omezili vysílání reklamy na produkty k posílení sexuální výkonnosti jen na noční hodiny. Novelu nyní projedná Senát. Novelu je třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května. Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný ještě následující tři měsíce. Postupně by se tak na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách, určitou výjimku mají mít doutníky.

Čínský prezident v Česku zasadí strom, pobude 49 hodin

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Kromě setkání s předními českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví Strahovský klášter v Praze. Vyplývá to z programu návštěvy, který ČTK poskytl Pražský hrad. V Česku stráví 49 hodin. Zvláštní letadlo s čínským prezidentem přistane na pražském letišti v pondělí ve 14:00. Delegace se Si Ťin-pchingem se poté přesune do lánského zámku, kde se setká s prezidentem Milošem Zemanem. Společně pak zasadí památný strom a odhalí pamětní desku. Oficiální úterní program pak začne státním přijetím na Pražském hradě. Na třetím hradním nádvoří by se měl uskutečnit uvítací ceremoniál s vojenskými poctami, které budou mimořádně obsahovat i dělostřelecké salvy. Následovat bude soukromé setkání obou prezidentů a ceremoniál podpisu dokumentů mezi zástupci Česka a Číny.

Ombudsmanka žádá změny ve vězeňství, je podle ní neefektivní

Ombudsmanka Anna Šabatová žádá změny vězeňství. Novinářům řekla, že české věznice jsou zbytečně přeplněné, životní podmínky v nich jsou špatné, zaměstnanost vězňů nízká, práce na jejich převýchově v mnoha případech zcela neefektivní a personál těchto nápravných zařízení je přetížený. Ochránkyně práv nevidí řešení jen ve zvýšení rozpočtu věznic, ale především ve změně celého systému postihu za trestnou činnost. Jedná o ní s ministerstvem spravedlnosti, které připravuje koncepci vězeňství pro roky 2015 až 2025. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal v reakci pro Českou televizi uvedl, že se přeplněnost českých věznic v současné době pohybuje kolem 103 procent. "Bohužel se dostáváme pomaličku do stavu, který jsme zažívali před amnestií v roce 2013, kdy stavy vězněných osob oscilovaly kolem 23.000 vězňů," řekl Dohnal. K dnešnímu dni je ve věznicích 21.620 vězňů, dodal.

Po studiu lékařské fakulty chce 28 pct. mediků zůstat v cizině

Po studiu lékařské fakulty chce 28 procent mediků pracovat v cizině. Důvodem jsou vyšší platy, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z celostátního průzkumu, v němž loni v listopadu odpovědělo 435 studentů devíti lékařských fakult. O výsledcích novináře informoval Daniel Vavřina z pořádající organizace HealthCare Institute (HCI). Téměř tři čtvrtiny mladých lékařů a lékařek chce hledat zaměstnání v Česku, 70 procent z nich v nemocnici. Podle dat České lékařské komory odešlo loni za prací do ciziny 209 lékařů hned po promoci, do českého zdravotnictví tak vůbec nenastoupili.

Do lékáren míří první české konopí pro léčebné použití

Do lékáren míří první české konopí pro léčebné použití, sdělila ČTK mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Smluvní lékárny mohou konopí začít odebírat ze skladu ode dneška. Jde o konopí Cannabis sativa L. s obsahem THC 19 procent a CBD méně než jedno procento. Celkem má český pěstitel dodat podle smlouvy 40 kilogramů konopí, další dodávka se očekává na přelomu dubna a května.

Česko má čtvrtý případ viru zika, nakažená se vrátila z Martiniku

V Česku se objevil čtvrtý případ viru zika, který je spojován s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem. Nakaženou je třiačtyřicetiletá žena, která se nedávno vrátila z ostrova Martinik. Těhotná není, průběh nemoci u ní patří mezi lehčí. ČTK to řekl Martin Šálek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kde je klinika infekčních a tropických nemocí.

Pražský magistrát podal kvůli šikaně ve škole trestní oznámení

Pražský magistrát podal trestní oznámení týkající se Střední průmyslové školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku. Oznámení, které úřad na začátku března poslal Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 10, míří na neznámého pachatele. ČTK to zjistila z neveřejných magistrátních podkladů. Magistrát v oznámení uvedl, že se neznámý pachatel mohl dopustit trestného činu tím, že "zanedbal své povinnosti v souvislosti s šikanou pedagogického pracovníka, a že neoznámil magistrátu, že na škole dochází k takto závažným incidentům".

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. V lednu za to byli potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí. Magistrát přesto odvolal ředitele školy a vypsal konkurz na nové vedení. Škola navíc požádala o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k vyloučení studentů. Celou situaci prověřuje také Česká školní inspekce, její závěry by měly být známé do konce března. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) začala po událostech v této střední škole připravovat návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí ve školách. Například by měl umožnit okamžité vykazování agresorů ze školy.

ÚS: Oba rodiče mají právo pečovat o dítě v zásadě stejnou měrou

Oba rodiče mají právo pečovat o dítě v zásadě stejnou měrou, uvedl v novém nálezu Ústavní soud (ÚS). S rodičem, který nemá dítě svěřeno do péče, by potomek neměl trávit jen víkendy a prázdniny, ale také část školních dnů. Soudci nálezem vyhověli stížnosti otce proti úpravě styku provedené Krajským soudem Plzni. Nález je k dispozici na webu soudu. "Pro dítě a jeho budoucnost má velký význam právě období, kdy musí plnit své školní a další povinnosti, a kdy je více než jindy zapotřebí, aby se do jeho výchovy zapojili oba rodiče tak, aby dítě mohlo co nejvíce těžit ze znalostí, zkušeností a výchovných a pedagogických schopností obou rodičů, a nikoliv jen jednoho z nich," stojí v nálezu.

V protivínské zoo mají vajíčka ohroženého krokodýla siamského

Kriticky ohrožený krokodýl siamský letos v protivínské zoologické zahradě nakladl vajíčka. Počet těchto krokodýlů ve volné přírodě se odhaduje na 400 až 1000 exemplářů. Jsou to letošní první vajíčka v této zoologické zahradě zaměřené na chov krokodýlů. ČTK to řekl ředitel zoo Miroslav Procházka. Vajíčka si mohou návštěvníci prohlédnout přímo v inkubátoru. V protivínské zoo momentálně žije okolo 150 zvířat. Důležitou součástí je právě program zaměřený na chov a rozmnožování kriticky ohrožených druhů krokodýlů. Od minulého roku tu funguje nový projekt na záchranu krokodýlů siamských. Pět exemplářů nyní žije v jihlavské ZOO, jeden je v ZOO Bojnice na Slovensku a dva ve Wild Parku Veľká Lomnica taktéž na Slovensku.

Sport

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková si během soustředění na Kanárských ostrovech zlomila při tenise zánártní kost na pravé noze. Po konzultaci s lékaři zvolila světová rekordmanka místo operace konzervativní léčbu a nosí ortézu. Věří, že na srpnové olympijské hry v Riu de Janeiro se stihne připravit.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.