Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zeman je otřesen útoky, Sobotka vyjádřil Bruselu solidaritu

Prezident Miloš Zeman je otřesen teroristickými útoky v Belgii. Zároveň varuje před podceněním hrozeb teroristických útoků v dalších zemích včetně Česka, sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil Bruselu solidaritu a podporu belgické vládě. Zpráva o útocích ho šokovala, stejně jako místopředsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Pozastavil se nad tím, že teroristé útočí v srdci EU, které se k migrantům chová přátelsky. Útoky odsoudili i další politici, vyjádřili soustrast pozůstalým a vyzvali zároveň k potrestání viníků. "Jsem v šoku, je to tragédie. Teroristi útočí v srdci EU, které se k přistěhovalcům chová nejpřátelštěji. Pozůstalým upřímnou soustrast," napsal na twitteru Babiš.

Teroristické útoky na bruselském letišti a v metru si vyžádaly nejméně 34 mrtvých a téměř 200 zraněných. Čtrnáct lidí zahynulo podle hasičů, které citovala agentura AFP, na letišti, kde rovněž utrpělo zranění 96 osob. Podle bruselského starosty Yvana Mayeura si útok v metru u stanice Maalbeek vyžádal nejméně 20 obětí a 106 zraněných. Podle mluvčího hasičů ale počet mrtvých z metra zatím není možné určit, je jich mezi desíti a dvaceti.

V Česku platí první stupeň ohrožení terorismem

V Česku je po teroristických útocích v Belgii de facto vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, zástupci tajných služeb a policií to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). České úřady nyní nemají informaci o tom, že by zemi hrozil konkrétní teroristický útok. Nasazeny jsou ale stovky policistů navíc, využita bude i armáda.

Česká cizinecká policie zvýšila ihned po explozích bezpečnostní opatření na všech mezinárodních letištích v Česku. Bezpečnostní opatření se vztahují i na pražské metro. Stupeň ochrany zvýšily i jaderné elektrárny Dukovany a Temelín.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo k odložení cest do Bruselu

Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu do doby stabilizace bezpečnostní situace v Belgii. Doporučilo také, aby zvážili cesty do dalších částí této země. Informace o tom, že by mezi oběťmi teroristických útoků byli i Češi, ministerstvo nemá. Cestovatelům úřad doporučuje zaregistrovat se do systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD.

Kvůli sérii teroristických útoků v Belgii dnes na bruselské letiště Zaventem odletěly z Prahy pouze dva ranní spoje. Jeden z nich uvízl na přistávací ploše v Bruselu, protože přistál v době explozí, řekla ČTK mluvčí letiště Marika Janoušková. Zbylé čtyři páry letů mezi Prahou a Bruselem byly pro dnešek zrušeny a nepoletí ani středeční dopolední spoje.

Nedaleko bruselské stanice metra Maalbeek, kterou dnes dopoledne otřásl výbuch, byla v době teroristického útoku skupinka 20 studentů žurnalistiky z České republiky. Do Bruselu jeli na studijní pobyt pořádaný informačním centrem Evropského parlamentu (EP). V době výbuchu studenti snídali v restauraci hotelu Thon a jsou v pořádku, sdělil ČTK jeden ze studentů Michal Rapco, který je posluchačem Masarykovy univerzity v Brně. Studenti by se po dvou nocích v Bruselu měli domů vrátit ve středu, podle poslední zprávy autobusem. Odvoz studentů zpět do Česka podle Rapca zajišťuje Evropský parlament.

Sněmovna odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem

Sněmovna odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem, jak vyplývá z dohody mezi EU a touto zemí ohledně migrace. Evropské státy, které nejsou schopny chránit vnější hranici schengenského prostoru, by měly Schengen opustit, neboť ohrožují bezpečnost obyvatel všech zemí Evropské unie, uvedla dolní komora na návrh opoziční ODS po dnešní debatě o migrační krizi. Sněmovna uložila vládě, aby se připravila na možné přesměrování toku migrantů s dopadem na Česko.

Česko nabízí Řecku odborníky na azyl i policisty

Česko nabídlo Řecku na pomoc se zvládáním migrace deset azylových odborníků, 30 policistů a humanitární pomoc. Informaci, kterou dnes na twitteru uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, ČTK potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová. Úřady nyní čekají na reakci Atén. Rozhodnutí souvisí s nedávnou dohodou Evropské unie s Tureckem o zvládání migrační vlny. Podle ní by měli být uprchlíci, kteří přijdou do Řecka z Turecka, vraceni zpět. EU se naopak zavázala, že za každého z nich z Turecka přesídlí na své území jednoho syrského migranta.

Do Makedonie odjela druhá skupina českých policistů

Do Makedonie odjela druhá skupina českých policistů. Pomáhat budou v okolí města Gevgelija, které leží u hranic s Řeckem, kde je v Idomeni velký uprchlický tábor. Hlavním úkolem českých policistů bude ostraha zelené hranice, budou se starat o to, aby do Makdeonie ležící na tzv. balkánské trase nikdo nevstoupil nelegálně. Policisté také budou dohlížet na pořádek přímo v migračních táborech, řekl novinářům náměstek policejního prezidenta Petr Petřík. Odezvy policistů, kteří se z Makedonie vrátili, jsou podle Petříka takové, že po uzavření makedonských hranic je cítit napětí.

Čeští vojáci v Mali odrazili útok na velitelství mise

Čeští vojáci v pondělí v Mali odrazili útok muže vyzbrojeného útočnou puškou na velitelství výcvikové mise EU, kterou hlídají. Útočníka ve spolupráci s Malijci zneškodnili. Díky jejich zásahu se ozbrojenci nepodařilo do střeženého areálu proniknout, sdělil dnes ČTK v tiskovém prohlášení náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Nikdo z vojáků nebyl zraněn. Útok se stal v pondělí večer. Hotel v Bamaku, hlavním městě Mali, kde velení mise sídlí, střeží česká jednotka. Česká armáda má v misi pod patronací Evropské unie asi 40 vojáků. Většina z nich střeží právě velitelství v hlavním městě na jihu země.

Savčenková si má odpykat 22 let, Porošenko žádá výměnu zajatců

Ruský soud dnes poslal ukrajinskou důstojnici a poslankyni Nadiju Savčenkovou, obžalovanou z účasti na vraždě ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny, na 22 let za mříže. Savčenková veškerá obvinění odmítá. Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl vyměnit Savčenkovou za dva Rusy zajaté v konfliktu na východě země. Moskva reagovala vyhýbavě. České ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby neprodleně Savčenkovou propustilo. V prohlášení odůvodnilo svou žádost naplňováním minských mírových dohod z loňského února, které ukládají bojujícím stranám propuštění všech vězněných osob. Premiér Bohuslav Sobotka v pondělí prohlásil, že řešením pro Savčenkovou by mohla být výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zeman se na Pražském hradě setkal s marockým králem

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s marockým králem Muhammadem VI. Marocký vládce je v Česku na soukromé návštěvě a i setkání se Zemanem bylo podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka soukromé povahy. Pražský hrad proto nechtěl zveřejňovat témata schůzky. Podle Ovčáčka by ale mezi nimi mohly být pravděpodobně otázky týkající se migrace a terorismu. Prezident Zeman svému marockému hostovi připravil překvapení v podobě prohlídky automobilových veteránů československé výroby přímo na nádvoří Pražského hradu, uvedl později Ovčáček na twitteru. Vedle obou státníků se schůzky zúčastnil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

ANO: Snahy omezit podnikání ministrů mohou způsobit konec koalice

Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Novinářům to řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek po mimořádném zasedání předsednictva ANO. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva. ANO označilo Chvojkův návrh za "Lex Babiš". "Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek," uvedl Faltýnek na tiskové konferenci po jednání předsednictva. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že ČSSD zpřísnění zákona o střetu zájmů v Parlamentu podpoří.

Chvojkův návrh předpokládá, že budoucí ministři by se museli vzdát buď ovládání svých korporací, nebo zisku v nich. Pokud by se ministři firem nevzdali, ztratili by také hlasovací práva v orgánech firem a společnosti by ztratily nárok na státní dotace a jinou podporu. Předloha by rovněž zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají periodický tisk. Babiš, vlastník Agrofertu a mediální skupiny Mafra, ve čtvrtek návrhy označil za kampaň proti sobě. Podle ANO jsou podobné návrhy projevem snah zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji pro politické profesionály, i když trendy v západních zemích jsou opačné.

Mládek: Česká ekonomika by mohla letos růst až o 3,5 procenta

Česká ekonomika by mohla letos růst až o 3,5 procenta. Na Strojírenském fóru v Praze to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo financí v lednové makroekonomické prognóze uvedlo, že počítá s růstem tuzemské ekonomiky v roce 2016 o 2,7 procenta. Podobný vývoj očekává také Česká národní banka (ČNB). Loni vzrostlo podle dat Českého statistického úřadu HDP v Česku o 4,3 procenta, což byl nejlepší výsledek za posledních osm let. Mládek připomněl, že zhruba jeden procentní bod z výše loňského HDP přičítá ČNB nízkým cenám ropy.

Zahraniční dluh Česka loni nebývale stoupl na 3,13 bilionu korun

Dluh Česka vůči zahraničí loni vzrostl o 186 miliard korun na 3,132 bilionu korun. Dluh v cizině tak odpovídal přibližně 70 procentům HDP. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Podle dostupných dat jde o nebývalý meziroční růst, obvykle jde o rozdíl v řádech desítek miliard korun. V posledním čtvrtletí loňského roku se přitom dluh o 62,7 miliardy korun snížil. Naposledy zahraniční dluh takto výrazně stoupl mezi lety 1996 a 1997. Přes jeden bilion korun se poprvé přehoupl na konci roku 2004, dva biliony korun překonal v roce 2010 a tři biliony loni.

Bělobrádek navštívil na Floridě instituce pro rozvoj obchodu

Floridu jako hlavní bránu pro obchodování mezi Severní Amerikou, Latinskou Amerikou, karibskou oblastí a dalšími destinacemi dnes představili zástupci místních klíčových institucí pro rozvoj obchodu. O možnostech spolupráce zde jedná vicepremiér Pavel Bělobrádek s českou podnikatelskou delegací. Miami je po New Yorku druhým největším střediskem finančních služeb na východním pobřeží Spojených států, sídlí zde například centrum pro rychlé datové spojení Ameriky a Evropy. Dává také příležitosti začínajícím firmám. Vicepremiér mimo jiné navštívil miamský přístav, který patří k největším pro výletní lodi na světě, je ale také důležitým transitním bodem. Florida je podle Bělobrádka pro Česko díky svému kosmickému a leteckému výzkumu, elektronickému průmyslu i technologickým inkubátorům zajímavým partnerem. Navštívil také oficiální agenturu pro ekonomický rozvoj a rozvoj podnikání Beacon Council, která již pomohla ke zrodu více než 800 projektům s investicí za 2,8 miliard dolarů.

Zeman podepsal novelu zákona o stavebním spoření

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o stavebním spoření. Rodiče tak budou moci v některých případech vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí i bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům. Senát schválil předlohu poslanců opoziční ODS minulý týden. Podle novely soud nebude rozhodovat, pokud skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu zpět státní příspěvky. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci. Občanští demokraté původně chtěli zrušit souhlas soudu zcela. Sněmovna hlasovala pro kompromisní řešení, které doporučil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ústavně-právní výbor. Pelikánovi vadilo mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty.

ČLK varuje, že nemocnicím chybějí lékaři klíčových oborů

Menší nemocnice musejí kvůli nedostatku lékařů omezovat provoz nebo i zavírat klíčová oddělení, varuje Česká lékařská komora (ČLK). Lékaři chybějí hlavně v oboru vnitřního lékařství, chirurgie a gynekologie a porodnictví. Podrobná data zveřejní ČLK na dnešní tiskové konferenci, kam přijdou její varování potvrdit přední představitelé těchto tří medicínských oborů. Před dvěma týdny vyzvala ČLK vládu k přijetí krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví a upozornila, že kvůli nedostatku personálu už není schopna garantovat kvalitu péče. Bez rychlého růstu platů zdravotníci v nemocnicích nezůstanou, varuje.

Unie odmítá srovnání platů ve veřejných a soukromých nemocnicích

Zaměstnavatelé ve zdravotnictví odmítají požadavek odborů na srovnání výdělků ve veřejných a soukromých nemocnicích. Považují to za zasahování do řízení zdravotnických zařízení, mohlo by to deformovat zdravotnický trh práce. ČTK to dnes řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. Unie podle něj sdružuje 95 procent nemocnic v Česku. Šéfové asociací nemocnic o situaci chtějí jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Odboráři žádají srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích. Navrhují zavedení platových tabulek i do privátních zařízení. V nich jsou podle odborů výdělky nižší a pracovníci v nich nedostávají vždy přidáno.

IKEM má na kontě za 50 let 5778 transplantovaných ledvin

Na 5778 transplantovaných ledvin a 5084 prodloužených či zkvalitněných životů má na kontě za 50 let program transplantací ledvin v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Začal 21. března 1966, kdy prvnímu pacientu v Československu i východní Evropě, čtyřiadvacetiletému Karlu Pavlíkovi, darovala ledvinu jeho matka. Historie programu je v knize Kaleidoskop vzpomínek, již dnes na společném setkání křtí lékaři a pacienti. Zúčastní se ho i nejdéle žijící pacientka Alena Dostálíková, která podstoupila transplantaci ledviny v roce 1968. V roce 1975 jako první žena v Evropě a 26. na světě po transplantaci ledviny porodila syna a o tři roky později také dceru. První ledvina, již dostala od svého otce, jí fungovala 29 let. "Teď už jsem po třetí transplantaci a až na maličkosti jsem vlastně zdravý člověk," řekla novinářům.

Lékaři provedli 1. úspěšnou transplantaci vaječníkové tkáně v ČR

První úspěšná transplantace tkáně vaječníku po léčbě rakoviny prsu v Česku dává dvaatřicetileté ženě naději, že otěhotní a bude mít vlastní dítě. Provedlo ji pražské centrum reprodukční medicíny Sanatorium Pronatal v půli října 2015 a po třech měsících už vaječník normálně fungoval. Žena zatím těhotná není, ale možnost otěhotnět už má, řekl dnes novinářům ředitel pro léčebnou péči docent Tonko Mardešić. Před zahájením onkologické léčby byla ženě odebrána část pravého vaječníku se zárodečnými buňkami, pětimilimetrové proužky tkáně se zmrazily. S odstupem 3,5 roku od léčby souhlasil onkolog s transplantací vaječníkové tkáně, která byla uchovávána v tekutém dusíku při teplotě minus 196 stupňů Celsia. Více než deset procent zhoubných onemocnění se zjistí u pacientek v plodném věku, které se teprve chystají k založení rodiny. Transplantace je jednou z možností, jak jim znovu dát naději na dítě.

Brabec: Poplatky za odběr podzemní vody vzrostou na trojnásobek

Poplatky za odběr podzemní vody vzrostou do roku 2022 na trojnásobek. ČTK to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle ministra by se poplatky měly pro čtyřčlennou rodinu každý rok zvýšit v průměru o 70 korun. Navýšení je v novele zákona o vodách, kterou ještě bude muset projednat vláda a Poslanecká sněmovna. Zvýšením poplatků chce stát více chránit podzemní vody. V Česku se polovina vody bere z podzemních a polovina z povrchových zdrojů. V lokalitách, kde vodárny berou vodu hlavně z podzemních zdrojů, bude podle ministra růst cen vyšší. "Tam by to mohlo znamenat 30 až 35 korun ročně na osobu," řekl ministr. Nyní činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za metr krychlový na jiné použití. Zdražovat by se mělo postupně, poprvé v roce 2017.

Policie obvinila kvůli zakázkám v SŽDC šest lidí a tři firmy

Protikorupční policie dnes obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to dnes uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

V sídle SŽDC od rána zasahovali policisté, podle informací ČTK se zajímali o stavební zakázky a vyžádali si materiály ke zhruba deseti výběrovým řízením. Server iDnes.cz napsal, že zásah se uskutečnil i na ministerstvu dopravy, kde policie zabavila počítač řediteli odboru strategie. Akce se prý mimo jiné týká zakázky na modernizaci trati z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou.

Silnice v Česku o Velikonocích pohlídají 3000 policistů

O Velikonocích na silniční bezpečnost v Česku dohlédne zhruba 3000 policistů. Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, zejména zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou. Novinářům to dnes řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Před rokem o velikonočních svátcích zemřelo 11 lidí, což bylo meziročně o sedm víc. Podle Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Lidé o prodlouženém víkendu cestují častěji, mnohdy na delší vzdálenosti, a zároveň narůstá doprava na hlavních tazích. Na trasy se rovněž vydávají sváteční řidiči.

Třetina rodin samotných rodičů s dětmi byla pod hranicí chudoby

Více než třetina domácností, v nichž žije samotný rodič s aspoň jedním dítětem, se v Česku propadla pod hranici příjmové chudoby. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) ve svém měsíčníku Statistika a my. Podle zveřejněných předběžných výsledků hranice chudoby jednotlivce odpovídala loni 10.240 korunám, samotného rodiče s jedním dítětem do 13 let pak částce 13.311 korun. Příjmovou chudobou trpí ale i samotné ženy. Podobně jsou na tom i lidé nad 65 let, kteří žijí sami. Většinou to bývají opět ženy, a to vdovy, rozvedené či osamělé.

Ve věku 91 let zemřel politolog a bývalý diplomat Otto Pick

Politolog a bývalý diplomat, profesor Otto Pick zemřel v neděli ve střešovické nemocnici ve věku 91 let. ČTK to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pick byl v 80. letech minulého století ředitelem československého vysílání Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Po revoluci v roce 1989 vedl Ústav mezinárodních vztahů a koncem 90. let byl prvním náměstkem ministra zahraničí se zaměřením na začlenění ČR do NATO. Zaorálek na twitteru Picka označil za moudrého muže české zahraniční politiky. "Měl neuvěřitelně bohatý život. Debaty s ním byly výborné. Bude nám chybět," uvedl ministr.

Deník polské dívky přibližuje kruté podmínky lodžského ghetta

Deník Rivky Lipszycové, polské židovské dívky, který si psala v okupovaném lodžském ghettu, představí dnes večer v Maiselově synagoze. Ghetto fungovalo přes čtyři roky a panovaly v něm kruté podmínky. Deníček z let 1943 a 1944 poprvé vyšel v USA v roce 2014, v češtině ho vydává nakladatelství Práh. Lipszycová si ho psala v době, kdy už v ghettu žila tři roky a ztratila oba rodiče. Deník nalezla po osvobození osvětimského vyhlazovacího tábora lékařka Rudé armády, v jejíž pozůstalosti byl v roce 1992 objeven a po více než 20 letech se v roce 2014 dočkal svého prvního vydání.

Loutkářské muzeum otevřelo nové zázemí pro badatele a archivy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevřelo Centrum pro badatelskou, dokumentační a publikační činnost. Vzniklo v historickém domě naproti muzeu, který instituce koupila 7,7 milionu korun před třemi lety. Objekt byl zrekonstruován a vybaven potřebným zařízením. Podle ředitelky muzea Simony Chalupové bylo zřízení tohoto zázemí velmi potřebné. zájemcům z řad odborné veřejnosti bude k dispozici studijní materiál z knihovny instituce i jejího rozsáhlého archivu. Dnes vlastní muzeum kolem 50.000 sbírkových předmětů ze 40 zemí. Ve městě se také každoročně koná festival amatérského loutkového divadla Loutkářská Chrudim.

Šansonová legenda Mireille Mathieu přijede koncertovat do Prahy

Slavná francouzská šansoniérka Mireille Mathieu vystoupí 16. října 2016 v Kongresovém centru. V Praze představí své nejznámější skladby, jako jsou například Mon credo, Qu`elle est belle nebo Mon bel amour d`été. Na koncertě ji doprovodí dvanáctičlenný orchestr. ČTK o tom za pořadatele informoval Martin Zvoníček. Již 6. dubna na stejném místě zazpívá francouzský šansoniér Charles Aznavour.

LaChapell přivezl do Prahy své opulentní fotografické obrazy

Rozměrné, opulentně vyhlížející a barvami překypující fotografie slavného amerického fotografa Davida LaChapella vystavuje ode dneška pražská galerie Dvorak Sec Contemporary (DSC). Do 7. května se mohou návštěvníci přijít podívat, čím se někdejší fotograf módních a reklamních témat zabývá v době, kdy se rozhodl pro volnou tvorbu. Jeho tématem se stala především příroda, ekologie, postapokalyptické vize či ztvárnění témat z historie či dějin křesťanství. Třiapadesátiletý LaChapelle se proslavil při fotografování celebrit a módy. V jedné ze svých sérií přinesl svou představu dnešního Ježíše Krista, kterého aranžuje do známých biblických výjevů a obklopuje ho těmi, jimiž by se pravděpodobně on dnes obklopoval - lidmi z okraje společnosti. Ale i snímky slavných lidí nebývaly pouhými portréty, LaChapellovi se vždy fotografovanou celebritu podařilo přesvědčit, aby na snímku sama sebe trochu shodila.

V pražské zoo se bude vyrábět papír ze sloního trusu

V pražské zoologické zahradě se bude vyrábět papír ze sloního trusu. Ruční papír z této netradiční suroviny si budou moci vyrobit samotní návštěvníci. Výrobna sloního papíru bude otevřena v pátek při zahájení 85. hlavní sezony, řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Sloní trus může být surovinou pro výrobu papíru vzhledem k poměrně nedokonalému trávení těchto zvířat, které způsobuje, že značná část pozřené vlákniny zůstává nestrávena. V domovině asijských slonů je možnost využití sloního trusu pro výrobu papíru dobře známa. Například na Srí Lance jsou podobné výrobny jako ta pražská turistickou atrakcí.

Zoo bude na výrobě spolupracovat s výrobnou ručního papíru ve Velkých Losinách na Šumpersku. Tam se budou z připravené směsi připravovat granule papíroviny pro další zpracování přímo v zoo. Před tím se sloní trus smíchá s vodou ve stavební míchačce a několikahodinovým vařením a následným scezením se získá potřebná vláknina. Dezinfikovaná směs pak v barelech poputuje do Velkých Losin.

Sport

Brankář Petr Čech byl po roční přestávce zvolen českým Fotbalistou roku. Gólman Arsenalu a rekordman ankety FAČR celkově triumfoval poosmé v kariéře. Na druhém místě za rok 2015 skončil loňský vítěz sparťan David Lafata, třetí byl Vladimír Darida z Herthy Berlín. Mezi trenéry pošesté za sebou vyhrál reprezentační kouč Pavel Vrba. Ocenění Talent roku získal Václav Černý z Ajaxu Amsterodam. O vítězích jednotlivých anket rozhoduje fotbalová akademie, do níž patří prvoligoví trenéři, kapitáni prvoligových týmů, reprezentanti s minimálně 25 starty v národním týmu, vítězové uplynulých ročníků, zástupci médií a svazu.

Brankář Petr Čech po letním fotbalovém mistrovství Evropy zváží, jestli bude pokračovat v národním týmu. Gólman Arsenalu, kterému bude v květnu 34 let, je se 118 starty společně s Karlem Poborským rekordmanem české reprezentace. "Samozřejmě léta přibývají a uvidíme, jestli to, že ubude cestování a zápasy, možná třeba prodlouží mou kariéru v klubu. Nechci předbíhat. Každopádně po Euru bude chvíle, kdy zapřemýšlím, co dál," doplnil bývalý brankář Sparty, Rennes nebo Chelsea.

Hokejisté Liberce jsou prvními semifinalisty hokejové extraligy. Ve čtvrtém čtvrtfinále zdolali vítězové základní části Chomutov na jeho ledě 7:2 a celou sérii opanovali jasně 4:0 na zápasy. Blízko postupu je i Sparta, která vyhrála ve Zlíně 4:1 a zvýšila vedení na 3:1 na utkání. Pražané mohou dovršit postup ve středu doma.

S hodinovým zpožděním dorazila vítězka Světového poháru v biatlonu Gabriela Soukalová do Česka po dlouhé cestě z finále sezony z Chanty-Mansijsku přes Mnichov až do Prahy. Stále nemohla svému triumfu uvěřit a byla nadšená, když viděla frontu fanoušků čekajících na autogramiádu. "To je neskutečné, úplně se mi z toho roztřásly kolena. Přeci jen to není tak dávno, co biatlon skoro nikdo neznal," řekla Soukalová poté, co poprvé doma ukázala velký křišťálový glóbus, který získala jako první Češka po 26 letech. Fronta odhadem asi dvou tisíc fanoušků se k budově Českého rozhlasu vinula až od podchodu pod magistrálou u Národního muzea.

Počasí

Oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, na západě Čech 4 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.